این خبرنامه، علاوه بر ارائه مسائل و تحولات مناطق آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه در مهرماه 1395 شامل تحلیل ها، مصاحبه ها، ترجمه ها و مقالات ویژ ه ای است که توسط ایراس تولید و در سایت این موسسه به نشانی www.iras.ir منتشر شده است.
 • امید پوتین به برانگیختن اعتراضاتی اوراسیایی در آمریکا

  در پاییز سال ٢٠٠٤ میلادی، ولادیمیر پوتین ضربه ای خورد که هیچ گاه فراموش نکرده است. انتخاب همراه با تقلب رئیس جمهور طرفدار کرملین در اوکراین که پوتین به طور مستقیم آن را مهندسی کرده بود، با شورش جمعی مردم به هم خورد. اتفاقی که به "انقلاب نارنجی" موسوم شد، الگویی از مقاومت در برابر انتخابات سازشکارانه را در حکومت های استبدادی اورآسیا (یعنی در قرقیزستان، بلاروس، آذربایجان و در سال ٢٠١٢ میلادی در خود روسیه) ایجاد کرد.

 • برگزاری کنفرانس همکاری روسیه و ایران در عرصه های مختلف

  کنفرانس بین المللی« همکاری روسیه وایران در عرصه های مختلف » در روسیه آغاز به کار کرد.

 • هزینه ها و منافع روسیه در بحران خاورمیانه

  مبارزه با داعش و نقش مهم در بحران سوریه موقعیت جهانی مسکو را تقویت کرده و به افسانه انزوای جهانی آن پایان داد.

 • تحریم رسانه ای روسیه در اروپا کلید خورد

  با اقدام انگلیس در بستن حساب های بانکی شبکه خبری راشاتودی، اجرای پیشنهاد موسسه اروپایی مارتنز» برای تحریم رسانه ای روسیه کلید خورد که دامنه تحریم های غرب علیه روسیه را گسترده تر خواهد کرد.

 • اطلاعیه سفارت ایران در ترکیه در خصوص سفر اتباع ایرانی

  سفارت ایران در ترکیه در اطلاعیه‌ای با اشاره به احتمال وقوع عملیات تروریستی در اماکن حساس و برقراری حالت فوق العاده از همطونان ایرانی خواست از انجام سفرهای غیر ضروری پرهیز کنند.

 • تجهیزات نظامی روسیه که باد می‌شوند!

  نیروهای نظامی روسیه مدتهاست که به دنبال ساخت مدل‌های بادی تجهیزات نظامی از تانک و جنگنده گرفته تا سامانه موشکی اس-۳۰۰ هستند. این تجهیزات برای فریب نیروهای دشمن در عملیات احتمالی هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • روسیه قدرت نفتی عربستان را به چالش کشید

  فروش بخش عمده‌ای از سهام شرکت نفتی اسار هندوستان به شرکت‌های خصوصی روسی، قدرت نفتی عربستان در منطقه شرق آسیا را به چالش می‌کشد.

 • روسیه و غرب؛ کجای کار اشتباه بود؟

  از زمان پایان جنگ سرد بعید است که در هیچ دوره‌ای روابط روسیه و ایالات متحده آمریکا تا این اندازه بد بوده باشد.

 • سکوت «ممیرو»، یکی از رموز موفقیت آن در جشنواره کازان بود.

  هادی محقق: به نظرم شاید یکی از عوامل اصلی که باعث دیده شدن فیلم بود، ساکت بودن فیلم است. در حال حاضر سینما با ادبیات نمایشی گره عجیبی خورده است و یکی از مولفه های کلاسیک، دیالوگ است. حذف دیالوگ می تواند یک آیتم جذاب برای مخاطب باشد ... آیتم بعدی، بازی ها است. بازی پیرمرد جذابیت خوبی به اثر داده است و از همه اینها مهم تر، به نظرم فضای حاکم بر فیلم و فرم کلی فیلم است ... فاصله گرفتن از جریان سینمای کلاسیک، بر خطِ همیشگی قرار نگرفتن، تجربه دیگران را تجربه نکردن و استفاده از تجربیات خود، هر کدام از این مولفه ها می تواند باعث شده باشد که داوران فیلم «ممیرو» را دوست داشته باشند ...

 • دور جدید تحرکات باکو برای مصادره شاعران ایرانی+عکس

  «بنياد حيدرعلي اف » جمهوري آذربايجان تنديس «مهستي گنجوی»، شاعر رباعي سراي ايراني قرن پنجم و ششم راکه برجسته ترين رباعيات فارسي پس از رباعيات خيام را سروده است، در شهر «کنياک» فرانسه برپا کرد.

 • کودکان آسیای مرکزی در نقش جلادان داعش

  ویدیوهای تبلیغاتی داعش، که اخیرا انتشار آن‌ها از سوی این گروه شدت گرفته است، معمولا کودکانی اهل آسیای مرکزی را به عنوان قهرمان‌هایی به تصویر می‌کشد که با والدین خود به سوریه می‌آیند و به گروه جوانان داعش یا همان «شیربچه‌های خلافت» می پیوندند.

 • لوزان: نتیجه بلوف آمریکا و رو بازی کردن روسیه و ایران

  در حالی که آقای جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده فقط دو هفته پیش اعلام کرد که همه گفتگو ها با روسیه بر سر سوریه را متوقف خواهد کرد و درحالی که رسانه های آمریکایی گمانه زنی های متنوع از واکنش ایالات متحده و حمله آن به تاسیسات ارتش سوریه و روسیه را مطرح می کردند اجلاس لوزان با تقاضای آمریکا وشرایط روسیه وایران برگزار می گردد.

 • پوتین: هدف از روسیه هراسی انحراف رأی دهندگان از مشکلات داخلی آمریکا است

  رئیس جمهور روسیه با شرکت در یک کنفرانس مطبوعاتی؛ روسیه هراسیِ آمریکا را به دلیل انحراف افکار رأی دهندگان این کشور از مشکلات داخلی آمریکا اعلام کرد.

 • سمینار «ایران و اوراسیای مرکزی: 25 سال پس از اتحاد جماهیر شوروی»

  سمینار مشترک مؤسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) و پژوهشکده مطالعات منطقه ‏ای دانشگاه شهید بهشتی با عنوان «ایران و اوراسیای مرکزی: 25 سال پس از اتحاد جماهیر شوروی»، سوم آبان 1395؛ با حضور اساتید و پژوهشگران برجسته حوزه مطالعاتی اوراسیای مرکزی برگزار می شود.

 • ذائقه گردشگران روسی و اروپایی در سفر به ایران متفاوت است.

  تاکنون همکاری هایی انجام شده و چارچوب هایی برای همکاری ایجاد شده است. اما هنوز لازم است اراده بنیادین برای چنین همکاری هایی در روسیه فراهم شود. آنچه در سفرهای گردشگری مورد توجه روس ها است نرخ های رقابتی، اقلیم های متنوع و دسترسی به خدمات مختلف در سفر است. در این زمینه ها ایران هنوز چالش هایی برای تبدیل شدن به گزینه مطلوب روس ها فرا رو دارد ... گردشگری در ذات خود پیامی دارد که در حوزه دیپلماسی عمومی تعریف می شود یعنی ارتباط مردم با مردم. این ارتباط هر چه غنی تر و قوی تر باشد روابط گسترده تر می شود ...

 • شرکت ایران در نشست سازمان همکاری اسلامی در «تاشکند»

  معاون وزیر امور خارجه ازبکستان گفت: ایران در چهل و سومین نشست شورای وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی حضور خواهد داشت.

 • قزاقستان صادرات نفت از بزرگترین میدان نفتی در دریای خزر را از سرگرفت

  قزاقستان ازسرگیری تولیدوصادرات نفت ازبزرگترین میدان این کشور واقع در دریای خزر به نام «کاشاگان» را آغاز کرد.

 • آئین یادبود ایران شناس و مترجم روسی قرآن کریم برگزار شد

  آئین بزرگداشت محمد نوری عثمانف ایران شناس فقید، مترجم قرآن و بسیاری از سروده های فارسی به زبان روسی در مخاچ قلعه پایتخت جمهوری داغستان فدراسیون روسیه برگزار شد.

 • تقدیر سنایی در مسکو از امیرحسین شریفی

  طی دعوتی که روز گذشته از طرف سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو از امیر حسین شریفی، تهیه کننده پیشکسوت سینمای ایران بعمل آمد، نشستی با حضور او، مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی در روسیه و رحیم ژرفی رایزن سفارت برگزار شد.

 • روسیه برای ازسرگیری مذاکرات سوریه شرط گذاشت

 • وام بانک توسعه آسیایی به ازبکستان

  دولت تاشکند به موازات تلاش دو جمهوری قرقیزستان و تاجیکستان برای احداث نیروگاه های برق آبی، تلاش برای احداث نیروگاه برق آبی در ازبکستان را آغاز کرده است.

 • روابط آمریکا و روسیه در وضعیت قرمز

  ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد در برهه کنونی هیچ مذاکره‌ای بین مسکو و واشنگتن انجام نمی‌گیرد.

 • حلب، نقطه آغاز جنگ سرد امریکا و روسیه

  ناظران بر این اعتقادند که جنگ در حلب شبیه بحران کوبا است، در هر دو بحران، مسکو تلاش می‌کند که نفوذ خود را در برابر غرب افزایش دهد.

 • آیا روسیه با آنتونیو گوترس همکاری خواهد کرد؟

  مسکو هرگز منافع خود را در سازمان ملل به یک فرد خاص برای جانشینی بان کی مون گره نمی زند.

 • روسیه و ترکیه، بنا به موقعیت جغرافیایی و راهبردی محکوم به «رقابت» و «همکاری» هستند

  آنا ولادیمیرونا گلازوا: در سال‌های اخیر به سختی می‌توان به یاد آورد که حضور سران کشوری در روسیه تا این اندازه مورد توجه رسانه ها ‌قرار گرفته و مباحث داغی را برانگیخته باشد. محافل کارشناسی و البته افکار عمومی هم به موافقان و مخالفان عادی‌سازی روابط با ترکیه تقسیم شده‌اند. ارزیابی‌ها کارشناسان از دورنمای احیا و ازسرگیری همکاری سیاسی و اقتصادی دو کشور مثبت بوده و از امکان دستیابی به مناسبات دوستانه در سطحی جدید سخن گفته‌اند. اما افکار عمومی با رویکردی تاریخی، تأکید دارد روسیه و ترکیه با تجربه جنگ‌های 500 ساله همواره رقیب یکدیدگر خواهند بود، لذا محکوم به رویارویی هستند ...

 • حزب حاکم گرجستان در انتخابات پیروز شد

  نتایج اولیه انتخابات پارلمانی گرجستان در حالی نشان از پیروزی حزب حاکم این کشور در این انتخابات دارد که مخالفان این حزب را به تقلب در انتخابات متهم کرده‌اند.

 • مراسم محرم در ارمنستان، نمایش همزیستی مسالمت آمیز شیعیان و ارامنه

  سفیر ایران در ایروان برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم در ارمنستان و حضور ارامنه و ایرانیان در این مراسم را نشان دهنده همزیستی مسالمت آمیز شیعیان و ارامنه دانست.

 • تنش بین غرب و شرق، تهدید آمیزتر از جنگ سرد

  فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان، تنش بین غرب و شرق را تهدید آمیزتر از جنگ سرد توصیف کرد و با هشدار درباره رویارویی روسیه و آمریکا گفت باید شرایط وقوع تکرار جنگ سرد را برهم زد. از دیدگاه وی، واشنگتن و مسکو باید خط قرمزها را رعایت کنند و در چارچوبی مشخص شده گام بردارند.

 • همه راه‌ها به پوتین ختم می‌شوند

  سابقا رسم بر این بود که بگویند همه راه‌ها به رم ختم می‌شوند. اما، امروزه، به نظر می‌رسد که همه راه‌ها به روسیه ختم می‌شوند. یا به ولادیمیر پوتین. روسیه یکی از بازیگران اصلی در جنگ داخلی سوریه و مناقشات جاری در شرق اوکراین است. هکرهای روس به دست‌اندازی به شبکه‌های رایانه‌ای ایالات متحده متهم شده‌اند؛ حکومت روسیه به تلاش برای اعمال نفوذ در انتخابات آمریکا و تفرقه‌افکنی در اتحادیه اروپا و تضعیفش متهم شده.

 • همکاری روسیه و چین درخصوص سوریه و افغانستان

  معاون وزیر امور خارجه چین امروز (دوشنبه) اعلام کرد: مواضع روسیه و چین درخصوص مهم‌ترین مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای از جمله سوریه و افغانستان مشابه یکدیگر است.

 • بازگشت اندیشه های جنگ سرد

  بی اعتمادی امروز میان روسیه و غرب کمتر از دوران جنگ سرد است اما نباید آن را نادیده گرفت.

 • آیا گوترس با چین و روسیه زد و بند کرده است؟

  در هفته ها و ماه های آینده مشخص خواهد شد که آیا گوترس برای رسیدن به این کرسی به چین و روسیه امتیازاتی داده یا نه.

 • افزایش همکاری‌های روسیه و ایران با توجه به شدت گرفتن بحران در سوریه

  روزنامه آمریکایی از افزایش همکاری‌های ایران و روسیه در قبال بحران سوریه و افزایش توان موشکی مسکو در شرق مدیترانه خبر داد.

 • توسعه روابط فرهنگی و دانشگاهی بین ایران و داغستان

  سفیر کشورمان در روسیه، گفت: با توجه به اینکه داغستان از پتانسیل‌های بالایی برخوردار است و هم‌چنین در مسیر تجارت ایران و روسیه قرار دارد گسترش روابط ایران و این جمهوری خودمختار ضروری است.

 • ایران و روسیه در صف مقدم مبارزه با افراط گرائی و تروریسم هستند

  سفیر ایران در روسیه گفت: امروزه ایران و روسیه در صف مقدم مبارزه با افراط گرائی و تروریسم قرار گرفته‌اند و تاکنون تلاشهای مشترک و قابل توجهی در جهت ایجاد ثبات و بازگشت امنیت و صلح به منطقه خاورمیانه بعمل آورده‌اند.

 • بازی پاکستان مقابل آمریکا با 'برگ روسیه'

  نماینده ویژه نخست وزیر پاکستان در امور جامو و کشمیر که برای انجام رایزنی هایی در خصوص این مسئله به واشنگتن سفر کرده است، در سخنانی گفت که روابط گرم و رو به رشد پاکستان و روسیه، نتیجه نوع روابط میان آمریکا و هند است.

 • افزایش توجه به روسیه در بازار گردشگری ایران، مرهون گرمتر شدن مناسبات سیاسی دو کشور است.

  ما قصد داریم جغرافیای گردشگری را برای ایران وسیع تر کنیم. در حال حاضر دو شهر مسکو و سنت پترزبورگ در برنامه ها قرار می گیرند. از سال گذشته مسیر سوچی را هم با هواپیماهای چارتر راه اندازی کردیم. برای سال آینده مسیر قازان را هم راه اندازی می کنیم ... اما از جانب ایران، سازمان گردشگری این کشور باید علاوه بر شرکت در نمایشگاه سالانه، دست به کار تبلیغات گسترده تر بشود. ایران در بین کشورهای خاورمیانه جذابیت های تاریخی و طبیعی زیادی دارد که برای مردم روس ناشناخته مانده است ...

 • امکان خرید سهام بندر مخاچ قلعه برای بازرگانان ایرانی

  رئیس جمهوری داغستان در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی در فدراسیون روسیه از برنامه سهامی شدن بندر مخاچ قلعه و امکان استفاده بازرگانان ایرانی از این فرصت برای توسعه فعالیت های اقتصادی در این جمهوری خبر داد.

 • جایگاه قیام امام حسین (ع) و عاشورا در آسیای مرکزی

  دکتر شعیب بهمن: در هر یک از کشورهای آسیای مرکزی با توجه به ویژگی های قومی، مذهبی، میزان جمعیت و پراکندگی جمعیت، سوگواری عاشورا و پاسداشت قیام امام حسین (ع) دارای ویژگی هایی منحصربه فردی است ... با این حال، در کشورهای آسیای مرکزی، عاشورا هنوز به یک مکتب سیاسی و نهضت رهایی بخش تبدیل نشده است. در واقع به رغم آنکه سوگواری برای امام حسین (ع) و پاسداشت قیام عاشورا برپا می شود، اما تلقی و برداشت مردم از این سوگواری ها بیشتر مبتنی بر ظلمی است که بر خاندان پیامبر(ص) صورت گرفته و توجهی به درس گرفتن از آموزه های قیام حسینی در زندگی فعلی و محیط اجتماعی و سیاسی نمی شود ...

 • نگاهی به رقابت‌های احزاب در آستانه انتخابات پارلمانی گرجستان

  گروه‌های سیاسی بار دیگر به گرجستان قول «اصلاحات انقلابی» در اقتصاد، دادگاه‌ها و سیستم آموزشی کشور می دهند. ساکاشویلی در پیامی ویدیویی گفت: ما قطعا پیروز انتخابات هستیم، ما به راحتی در این انتخابات، بدون هیچ شکی، برنده خواهیم شد. این اولین باری نیست که سومین رئیس جمهوری گرجستان که در حال حاضر فرماندار اودسا در اوکراین می باشد از بازگشت به میهن خبر می دهد و تاکید می کند که همفکران او از حزب «جنبش ملی متحد» پیروز انتخابات خواهند بود.

 • مراسم متفاوت عاشورای امسال در جمهوری آذربایجان

  امسال به خاطر تغییراتی که در قانون آزادی اعتقادات در جمهوری آذربایجان ایجاد شده است، مراسم عزاداری روز عاشورا در این کشور به صورت متفاوتی برگزار می‌شود.

 • دلیل روسیه برای استقرار سامانه‌های «اس-۳۰۰» و «اس-۴۰۰» در سوریه

  سخنگوی وزارت خارجه روسیه استقرار سامانه‌های موشکی «اس-۳۰۰» و «اس-۴۰۰» روسی در خاک سوریه را نتیجه انتشار گزارش‌هایی درباره نیت آمریکا به حمله به مواضع ارتش سوریه، اعلام کرد.

 • بررسی فشارهای آمریکا بر روابط تسلیحاتی ایران و روسیه در چارچوب قطعنامه 2231 شورای امنیت

  مرتضی شجاع: ایران در طی سال های اخیر، به خرید تسلیحات پیشرفته از روسیه علاقمند بوده است. طرف روس نیز مایل به چنین امری است؛ با این حال، فراز و فرودهایی نیز در این تعامل نیز به چشم می آید ... نوسان در روابط تسلیحاتی ایران و روسیه عموماً به واسطه فشارهای آمریکا و یا پیشنهاداتی بود که به مسکو عرضه شد. البته تشدید تنش میان روسیه و غرب بر سر بحران اوکراین و تحولات در پی آن، فضای جدیدی را برای ارتقاء این گونه همکاری ها پدید آورد. با این حال به نظر می رسد که محدودیت های ناشی از قطعنامه 2231، همچنان آمریکا را در موقعیت تأثیر گذاری بر این روابط قرار داده است ...

 • روسیه، غریبه ای در اروپا

  نه بروکسل و نه مسکو، ‌هیچکدام، درک روشنی ندارند که چه مسائلی را باید در فهرست همکاری های دوجانبه بگنجانند.

 • آیا ترکیه مثل ایران توان مبارزه دارد؟

  در بخش اعظم قرن بیستم، ترکیه و ایران، سیری مشابه از حرکت به سمت مدرنیته و برقراری اتحاد با دولتمردان غربی را تجربه کردند. این مسیرها بر اساس تصمیماتی کلیدی از سال 1979 به بعد جدا شدند: در آغوش غرب قرار گرفتن یا ایستادن در برابر آن‌ها.

 • پوتین رهبر نیست، پدیده است

  پوتین در طول زمامداری عجیب و غریب خود چنان قدرتی گرفته که در غیابش تقریبا هیچ کس نمی داند چه باید کند.

 • نخستین جایزه صلح چاوز به "پوتین" رسید

  رئیس‌جمهور ونزوئلا، جایزۀ صلحی را که به افتخار هوگو چاوز، رهبر فقید این کشور نام‌گذاری شده، به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اعطا کرد.

 • راه اندازی بخش شرق شناسی و ایران شناسی در دانشگاه ارمنی - روسی ارمنستان

  شرکت های ارمنستان، از روز چهار شنبه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران، آخرین دستاوردهای خود را به نمایش گذاشته اند.

 • از گردش در طبیعت پاییزی آلتای کوهستانی تا سفر ولادیمیر پوتین به اورنبورگ

  از شما دعوت می کنیم در سفر تصویری از گردش در طبیعت پاییزی آلتای کوهستانی تا سفر ولادیمیر پوتین به اورنبورگ در کنار ما باشید.

 • سخنرانی دکتر مهدی سنایی، سفیر ج. ا. ایران در فدراسیون روسیه در کنفرانس "دین بر علیه تروریسم" در مسکو

  دکتر مهدی سنایی: جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه با درک صحیح و به موقع از تحولات منطقه و طرح جدید خاورمیانه بزرگ آمریکائی در منطقه، وارد عمل شدند و امروزه در صف مقدم مبارزه با افراط گرائی و تروریسم قرار گرفته و تاکنون تلاشهای مشترک و قابل توجهی در جهت ایجاد ثبات و بازگشت امنیت و صلح به منطقه خاورمیانه بعمل آورده اند.

 • آغاز به کار کنفرانس "دین برعلیه تروریسم" در مسکو

  کنفرانس علمی – عملی "دین برعلیه تروریسم" امروز در دانشگاه دوستی ملل مسکو با حضور کارشناسانی از 60 کشور جهان کار خود را آغاز کرد.

 • اقدامات صورت گرفته توسط نیروی هوا – فضای روسیه در سوریه

 • گرامیداشت هفته پلیس ایران در مسکو

  مراسم گرامیداشت هفته نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با حضور شماری از وابستگان و نمایندگان پلیس کشورهای مستقر در مسکو، نهادهای انتظامی و مقام های وزارتخانه های امور خارجه و کشور روسیه برگزار شد.

 • پوتین برنده بازی با اوباما

  راجح الخوری می‌نویسد: اوباما که اکنون مثل یک فرد مستاصل برخورد می‌کند، پوتین را به سمتی هدایت می‌کند که با او همانند یک شریک متضاد در سوریه بازی کند، به این معنا از یک سو خط آتش می‌کشد و مسئولیت آن را هم می‌پذیرد و از سوی دیگر عملا از قمار امریکا برای ایجاد منطقه کردی نهایت استفاده را می‌برد.

 • احتمال وقوع جنگ هسته ای میان روسیه و آمریکا

  روزنامه انگلیسی تایمز از آماده شدن روسیه برای مقابله با جنگ هسته‌ای احتمالی آمریکا خبر داد.

 • روسیه به گزینه‌های امریکا تن نمی‌دهد

  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هیچ کدام از پیشنهادهای واشنگتن را نپذیرفته است، برای همین الآن تلاش می‌کند از حلب به عنوان معادله نظامی جدیدی استفاده کند که بیش از آن که شبیه افغانستان باشد شبیه چچن است.

 • تأثیر زبان روسی بر طرز فکر

  متخصصان دانشگاه دولتی تربیت معلم مسکو همراه همکارانی از انستیتوی زبان روسی به نام « وینوگرادوف»، انستیتوی زبان شناسی آکادمی علوم روسیه، انستیتوی کشورهای آسیا و آفریقا مسکو و مرکز مطالعه مغز، روان و آموزش دانشگاه ملی « چنجی» تایوان، پژوهش سه ساله ای را آغاز می کنند که هدف آن — درک آن است که زبان تا چه حد تعیین کننده سطح خودویژگی های تفکرات افراد متعلق به فرهنگ های متفاوت است.

 • تعلیق توافق نامه کاهش ذخایر پلوتونیوم از سوی روسیه

  روسیه توافقنامه کاهش ذخایر پلوتونیوم با خلوص بالا را که قابلیت استفاده تسلیحاتی دارد، به دلیل "اقدامات خصمانه آمریکا و تخطی واشنگتن از شرایط این توافق" به حالت تعلیق درآورد.

 • روسیه: آمریکا از تعهدات خود در مساله سوریه شانه خالی کرد

  به دنبال اعلام تعلیق مذاکرات با روسیه در مساله سوریه از سوی امریکا، وزارت امور خارجه روسیه، واشنگتن را متهم کرد از تعهدات خود برای حل این مساله شانه خالی کرده است.

 • چورکین: به دنبال جنگ سرد دیگری نیستیم

  نماینده دائم روسیه در سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت تأکید کرد که اگر مداخله روسیه در سوریه نبود پرچم‌های سیاه داعش در دمشق به اهتزاز درمی‌آمد.

 • استقرار سامانه ضد موشکی روسیه در سوریه

  رسانه‌های آمریکایی ادعا کردند: روسیه برای اولین بار از زمان حضور نظامی مستقیم خود در سوریه سامانه ضد موشکی در خاک این کشور را مستقر کرده است.

 • نبرد روسیه و ایران در سوریه، برای جلوگیری از تک روی آمریکا است

  معاون وزیر اطلاع رسانی سوریه، نبرد روسیه و ایران در سوریه را برای جلوگیری از تک روی واشتنگن در اداره امور جهان دانست.

 • اطلاعیه سفارت ایران در ترکیه درباره حضور در اماکن پرازدحام

 • تبادل آتش در مرز هند و پاکستان

  صبح امروز نیروهای هندی بار دیگر مناطق مرزی پاکستان را هدف قرار دادند؛ نیروهای مرزی پاکستان نیز با تبادل آتش سنگین درصدد پاسخ دادن به این اقدام برآمدند.

 • دستور پوتین برای کنار گذاشتن نرم افزارهای آمریکایی

  بنا به گفته آرتم یرمولف رئیس دپارتمان فناوری اطلاعات مسکو، این شهر قصد دارد در ابتدا اکسچنجر سرور و آت‌لوک را با سیستم ایمیل دولتی روس‌تلکام پی‌جی‌اس‌سی جایگزین کند. پوتین قصد دارد وابستگی مسکو به مایکروسافت، سیسکو سیستمز و دیگر شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزار آمریکایی کاهش دهد.

 • موشک روسی هواپیمای مسافربری را در اوکراین سرنگون کرد

  وزیر خارجه استرالیا مدعی شد، معلوم شده موشک روسی هواپیمای مسافربری را در اوکراین سرنگون کرده و در صورت وتوی روسیه برای بررسی پرونده از روش های دیگر برای مجازات عاملان حمله استفاده خواهد شد.

 • ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه به جنگ با روسیه ختم می‌شود

  رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا ضمن هشدار درباره طرح «هیلاری کلینتون» برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه گفت که این طرح در نهایت به جنگ واشنگتن با سوریه و روسیه منجر خواهد شد.

 • خیام، محبوب‌ترین و پرمخاطب‌ترین شاعر ایرانی است که روس‌ها می‌شناسند

  دکتر زهرا محمدی: از میان تمام شاعران ایرانی که در روسیه شناخته شده و مورد علاقه مخاطبان روس هستند، خیام محبوب‌ترین و پر مخاطب‌ترین شاعر ایرانی است که روس‌ها می‌شناسند ... جامعه معاصر روسیه، جایی ایستاده میان شرق و غرب، میان روس بودن یا جهان‌وطن بودن. شکافی که میان اندیشه نسل جوان با باورهای نسل شوروی وجود دارد، انکارناپذیر است، اما هنوز هم در عمیق‌ترین لایه‌های ذهن روسی، گرایش به شرق، حکمت و رازآلودگی آن پیداست. همین مسأله که تا کنون خیام توسط چهل مترجم به زبان روسی برگردانده شده و هنوز هم می‌توان شاهد ترجمه‌های جدید بود، به معنی خواستنی بودنِ خیام در جامعه روسیه است.

 • یک سالی که جهان را تغییر داد

  یک سال پیش هیچ کس فکر نمی کرد که یک سال پس از تصمیم ولادیمیر پوتین برای ورود روسیه به جنگ سوریه کافی است تا ده ها سال برنامه ریزی و میلیاردها دلار سرمایه گذاری و... به هم بخورد و معادلات جدیدی در منطقه خاورمیانه و جهان ترسیم گردد. برخی ساده لوحان فکر می کردند که ماجرای جنگ سوریه فقط یک شورش مردمی بوده که به یکباره به جنگ داخلی کشیده شده. جنگ سوریه را می توان یکی از آخرین بخش های نقشه هایی متصور بود که غرب، ده ها سال برای آن برنامه ریزی کرد و اگر در آن موفق می شد می توانست نقشه های زیادی را تغییر دهد.

 • "پوتین خسته است. او دارد پیر می‌شود"

  ولادیمیر پوتین پس از پیروزی حزبش به‌عنوان بزرگ‌ترین اکثریت پارلمانی در این ماه، از لحاظ سیاسی شکست‌ناپذیر به نظر می‌رسد. اما با دوراهیِ دشواری روبرو است: چگونه به بهترین نحو بقای نظامی بر مبنای خودش را تضمین کند؟

 • برنامه ریزی داعش برای آسیای مرکزی و قفقاز

  معاون وزیر امور خارجه روسیه هشدار داد: هدف گروه تروریستی داعش اشغال کشورهای آسیای مرکزی و تسلط بر مناطق قفقاز است و در این زمینه برنامه ریزی می کند.

 • آغاز طرح انتقال گاز شاه دنیز آذربایجان به اروپا

  ساخت خط لوله فراآدریاتیک در اروپا برای انتقال گاز میدان گازی شاه دنیز جمهوری آذربایجان در دریای خزر آغاز شد.

 • داعش در افغانستان با هدف حضور در آسیای مرکزی بوجود آمده است

  معاون وزارت خارجه روسیه با اشاره به حضور افراد وابسته به داعش در افغانستان اعلام کرد که این گروه تروریستی برای حضور در آسیای مرکزی بوجود آمده است.

 • پاکستان و ایران خواستار خرید جنگنده های روسی

  اوایل ماه سپتامبر احمد نوید مدیر کل بخش خرید نظامی وزارت دفاع پاکستان اعلام کرد که این کشور خواستار خرید جنگنده های روسی سوخو 35 و سیستم ضد تانک ساخت روسیه است.

 • تحلیل‌های روسی درباره حضور جنگنده‌های روسیه در ایران و خروج از آن

  نیکلای کاژانف: گام جدید رهبری روسیه - انتقال هواپیماهای نظامی به پایگاه ایران- بار دیگر ثابت کرد تمایل مسکو به احیای موقعیت ازدست‌رفته این کشور پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در خاورمیانه را نباید دست کم گرفت ... الکسی خلبنیکف: در ماجرای اخیر، این پیام اصلی به جهان فرستاده شد که با مجوز شش روزه ایران برای حضور هواپیماهای روسیه در پایگاه هوایی خود سطح جدیدی از همکاری نظامی ایران –روسیه و فرصت‌های گسترده مسکو برای اجرای عملیات نظامی در خاورمیانه به نمایش درآمده است ... فئودور لوکیانف: ایران قصد دارد مجموعه‌ای از اهداف و مقاصد خود را در مناطق مجاور پیاده نماید. در برخی موارد این اهداف با منافع روسیه سازگار است و در بعضی دیگر نیست. در صورت ناسازگاری اهداف ایران با منافع روسیه، مستلزم توافق است، البته نه به صورت «بسته» ای از توافقات بلکه به صورت توافق در موضوعی خاص.

 • ورود بمب افکن های روسی به سوریه

  منابع میدانی ساعتی پیش از بازگشت مجدد اسکادران هواپیماهای بسیار مدرن بمب افکن و رهگیر روسی به فرودگاه نظامی حمیمیم واقع در استان لاذقیه سوریه خبر داده اند.

 • روسیه رئیس دوره ای شورای امنیت شد

  روسیه به عنوان یکی از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل از امروز (شنبه) ریاست دوره ای این مرکز تصمیم گیری جهانی را برای یک ماه برعهده گرفت.

 • تولید بالگردهای روسی "آنسات" در ایران

  مذاکره برای تولید بالگردهای سبک روسی "آنسات " در ایران در حال انجام است. میزان نیاز ایران به این نوع بالگرد 60 فروند تخمین زده می شود.

 • مسکو آماده مشارکت در طرح فریز نفتی است

  وزیر انرژی روسیه از آمادگی مسکو جهت مشارکت در اقدامات مشترک کشورهای عضو و غیر عضو اوپک برای تثبیت میزان تولید نفت خبر داد.

 • بازگشایی مرز باجگیران همچنان محل تردید است/ جبران کمبود بودجه ترکمنستان از جیب رانندگان ایرانی

  مشاور پارلمانی و امور مجلس وزارت امور خارجه گفت: در این دیدار تفاهم‌نامه‌هایی برای بازگشایی دوباره مرز باجگیران مورد تائید دو طرف قرار گرفت که البته اجرایی شدن آن توسط کشور ترکمنستان هم‌چنان محل تردید است.

 • گسترش همکاری های ایران و روسیه در زمینه بهداشت و داروسازی

  امضای 15 سند همکاری در زمینه انتقال تکنولوژی تولید دارو، همکاری تحقیقاتی میان انستیتو پاستور و انستیتوهای تحقیقاتی روسیه و همکاری در خصوص ثبت شرکت های داروسازی در دو کشور، نشان از گسترش همکاری های ایران و روسیه در زمینه بهداشت و داروسازی دارد.

 • وداع ارتش روسیه با سپر هوایی شوروی

  نیروی هوافضای روسیه نخستین مرحله وداع با بمب افکن های پرقدرت سوخو 24 نماد توان تهاجمی اتحاد جماهیر شوروی در برابر اف 111 آمریکا را با بیش از چهار دهه بهره برداری آغاز می کند.

 • مذاکرات هاشمی در روسیه/ دارو و درمان فرصت بزرگ همکاری

  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اجرای نقشه راه توسعه روابط در این بخش به روسیه سفر کرده است تا همزمان نیز همکاری ها بین صنعت دارویی رو به توسعه دو کشور بیشتر شود.

 • راهکار الهام علی‌اف برای موروثی کردن قدرت/ همسر، معاون اول و پسر، نخست وزیر می‌شوند

  مهم ترین تغییرات درنظر گرفته شده، به حذف شرط سنی نامزدی در ریاست جمهوری آذربایجان مربوط است که این نیز برای تامین شرایط لازم برای نامزدی «حیدرعلی اف» است.

 • دیدار وزراي دفاع جمهوري آذربايجان و ترکيه

  وزراي دفاع جمهوري آذربايجان و ترکيه درباره گسترش همکاري هاي نظامي دو کشور مذاکره کردند. وزير صنايع دفاعي جمهوري آذربايجان اعلام کرد اين کشور در حال انجام مذاکره با شرکت هاي تسليحاتي بزرگ دنيا براي ساخت موشک هاي داراي برد ۲۸۰ کيلومتري است.

 • روسیه توافقنامه خود با آمریکا درباره سوریه را منتشر کرد

  وزارت خارجه روسیه بخش‌هایی از متن‌های سه توافق امضا شده میان روسیه و آمریکا را درباره سوریه منتشر کرده و از واشنگتن خواست با انتشار آنچه که بین مسکو و آمریکا درباره هدف قرار دادن تروریست‌ها توافق شده، موافقت کند.

 • بيانيه مشترك دهمین اجلاس گفت‌وگوهای مشترک اسلام و کلیسای ارتدوکس روسیه

  شرکت کنندگان در دهمین اجلاس گفت‌وگوهای مشترک اسلام و کلیسای ارتدوکس روسیه با بیان اینکه افراطی‌گرایی در هیچ شکل و قالبی با دین ارتباط پیدا نمی‌کند، اسلام ستیزی و اسلام هراسی در جهان را محکوم کردند.

 • چشم انداز روشنی برای روابط ایران و روسیه وجود دارد

  لوان جاگاریان: موضوعات دردناک در روابط بین ایران و روسیه، از دستور کار حذف شده است؛ هر چند هنوز هم اختلافاتی بین دو کشور وجود دارد، اما می توان آنها را نیز کاهش داد و رهبران دو کشور نیز برای نیل به این هدف تلاش زیادی انجام می دهند ... به غیر از همکاری اقتصادی و تجاری، رایزنی های منظمی بین ایران و روسیه درباره همکاری های منطقه ای برگزار می شود ... در خصوص مسائل سوریه، مشکل بزرگ این است که ما خواسته یا ناخواسته باید با آمریکایی ها در این عرصه همکاری کنیم و چاره ای نیست ... باید توجه شود که در مواقع بحرانی، دو طرف باید از خود انعطاف پذیری نشان دهند ...

 • مخالفت با مشارکت ایران در روند صلح مناقشه قره باغ

  کارشناس ارمنی امور ایران در رابطه با اظهارت اخیر محسن پاک آئین، سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو پیرامون آمادگی ایران برای مشارکت در روند صلح قره باغ گفت، مقامات ارشد ایران و از جمله سفرای این کشور بارها آمادگی ایران را برای کمک به روند صلح قره باغ اعلام کرده اند.

 • همه‌پرسی در جمهوری آذربایجان، قدرت علی‌اف بیشتر می‌شود؟

  شهروندان جمهوری آذربایجان دیروز به پای صندوق‌های رای رفتند تا به مجموعه‌ای از تغییرات در قانون اساسی رای دهند که در صورت تصویب قدرت الهام علی‌اف، رییس جمهوری این کشور را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد داد. در این همه‌پرسی که به پیشنهاد آقای علی‌اف انجام شده است، رای‌دهندگان به ۲۹ اصلاحیه در قانون اساسی از جمله افزایش طول دوره ریاست جمهوری از پنج سال به هفت سال رای دادند.

 • سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روسیه

  آقای دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راس هیاتی در روزهای 7 و 8 مهرماه به سن پتربورگ و مسکو سفر خواهد کرد.

 • بررسی آخرین وضعیت روابط اقتصادی ایران و روسیه

  آخرین وضعیت روابط اقتصادی ایران و روسیه در دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه با معاون اول نخست وزیر فدراسیون روسیه بررسی شد.

 • تحویل 38 تن آب سنگین ایران به روسیه

  مدیر روس‌اتم اعلام کرد که ایران در ماه جاری میلادی 38 تن آب سنگین به مسکو تحویل داده است.

 • میز غذای روسی، از گذشته تا امروز

  علیرضا چاروسایی: غذاهای روسی اولیه در دوران باستان، از تنوع زیادی برخوردار نبوده است. در طول قرن ها همواره ساختار کم و بیش مشابه و البته ساده ای داشته است و حتی با اینکه اسامی خوراک ها بسیار مختلف و متفاوت بوده است اما در عمل تفاوت ها به یک یا دو ترکیب سازنده آن محدود بوده است. برای مثال نوع روغن مصرف شده در طبخ غذا یا ادویه جات و طعم دنده ها متغیر بوده است. مذهب مسیحیت ارتدوکس و آیین های روزه داری سخت گیرانه و مکرر آن، تأثیر قابل توجهی در شکل گیری غذاهای روسی امروزی داشته است؛ روزه های طولانی که در آن تغذیه مومنان به مجموعه ای از غذاهای بدون چربی حیوانی، بدون گوشت و حتی شیر محدود می شد(سبزیجات، ماهی، قارچ) سبب شد تا صورت غذا های مجاز در ایام روزه داری، بسیار ساده و تکراری گردد.

 • بایدها و نبایدهایی درباره روابط هند و روسیه

  در سال جاری (2016)، روسیه با واقعیت‌هایی بسیار پیچیده در عرصه سیاست خارجی خود روبرو شد. عوامل داخلی و خارجی این کشور را در یک وضعیت دشوار اقتصادی قرار داده و روند روابط منفی مسکو با کشورهای غربی، لزوم ایجاد تنوع در روابط خارجی روسیه با دیگر کشورها را مطرح کرده است.

 • آمریکا به دنبال بی ثبات کردن ازبکستان است

  یک کارشناس سیاسی روس گفت: آمریکا به دنبال بی ثبات کردن ازبکستان است.

 • تشدید رقابت های تسلیحاتی آذربایجان و ارمنستان

  با افزایش خریدهای نظامی، رقابت تسلیحاتی جمهوری آذربایجان و ارمنستان، به عنوان دوکشور متخاصم، وارد مرحله خطرناکی شده است.

 • روسیه قدرت بلامنازع منطقه است

  سمیح صعب می‌نویسد: شکی نیست روسیه بعد از ورود به سوریه غیر از روسیه قبل از 30 سپتامبر 2015 است.

 • جایگاه ویژه آمریکا در فرهنگ سیاسی روسیه

  روس‌ها یک رییس‌جمهور قوی آمریکایی علاقمند به روسیه می‌خواهند و این فرد کلینتون نیست.

 • برگزاری دهمین دور گفتگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس در مسکو

  دهمین دور گفتگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس با حضور هیات ایرانی به ریاست دکتر ابوذر ابراهیمی ترکمان، ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رئیس شورای سیاستگذاری ادیان در تاریخ 5 و 6 مهر ماه به میزبانی کلیسایارتدکس روسیه برگزار می شود.

 • سفیر ارمنستان: روابط ما با ایران ریشه تاریخی دارد

  سفیر ارمنستان در ایران در نشست خبری که با خبرنگاران در محل سفارت ارمنستان در تهران داشت روابط با تهران را دارای ریشه‌ای تاریخی توصیف کرد / تا مساله قره‌باغ حل نشود، خط راه آهن ایران-ارمنستان مسدود است/ زنگنه به ارمنستان سفر می‌کند/ در حال گفت‌وگو برای توسعه روابط بانکی هستیم

 • اهداف و منافع روسیه در دریای چین جنوبی و چالش های پیش رو

  زهرا عطری: روسیه و چین از دوازدهم تا نوزدهم سپتامبر جاری مانور مشترک گسترده ای در دریای چین جنوبی برگزار کردند. اگرچه این پنجمین رزمایش مشترک دو کشور از سال 2012 بود اما آنچه توجه جامعه بین المللی را به خود جلب کرد مکان رزمایش بود. دریای چین جنوبی در ماه های گذشته موضوع اختلاف میان کشورهای حاشیه آن بود؛ اختلافی که منجر به شکایت فیلیپین از چین به دیوان بین المللی داوری لاهه و محکومیت چین شد. اگرچه کشورهای منطقه قدرت مقابله با چین را ندارند و در نتیجه مناقشات در منطقه هنوز تبدیل به یک بحران نشده است، اما کشورهای حاشیه دریای چین جنوبی از هم اکنون درصدد جلب حمایت آمریکا برآمده اند. در حالیکه حضور آمریکا در این منطقه می تواند موجب تشدید اختلافات شود، حضور روسیه نیز حساسیت آمریکا و همسایگان چین را برانگیخته است و در درازمدت تحولات منطقه ممکن است به سمت تنش میان چین از یک سو و آمریکا و متحدان منطقه ای آن از سوی دیگر پیش برود. اکنون سوال این است که با چنین دورنمایی هدف روسیه از حضور در دریای چین جنوبی چیست و چالش های احتمالی روسیه در این منطقه چه خواهد بود؟

 • از جشنواره دایره نور مسکو تا پاییز جزیره کیژی

  «کیژی» یکی از بزرگترین موزه های روسیه زیر آسمان باز است. ساکنان کیژی آن را هشتمین معجزه جهان می دانند.

 • چینی‌ها با هواپیمای اوکراینی کجا پرواز خواهند کرد؟

  چندی پیش کانال تلویزیون سی سی تی وی چین اعلام کرد که شرکت فضایی چین و واحد دولتی هواپیماسازی «آنتونوف» اوکراین قراردادی امضا کردند که مطابق آن چین حق مالکیت هواپیمای ترابری عظیم جثه «آنتونوف – 225 مریا» همراه با طرح ها و اسناد فنی آن را خواهد داشت.

 • آیا KGB شوروی در روسیه احیاء می‌شود؟

  روزنامه کومرسانت از وجود طرح ایجاد وزارتخانه ای به نام «وزارت امنیت کشور» MGB خبر داد که قرار است «سرویس امنیت فدرال» روسیه یا FSB را به جایگاهی ارتقاء دهد که زمانی KGB در آن قرار داشت.

 • نخستین رزمایش مشترک پاکستان و روسیه

  در ادامه توسعه همکاری های نظامی، واحدی از نیروهای زمینی روسیه وارد پاکستان شدند تا اولین رزمایش مشترک خود را به نام "دوستی 2016 " با نیروهای این کشور برگزار کنند.

 • انتقاد از آذربایجان از تریبون مجمع عمومی

  ادوارد نعلبندیان، وزیر امور خارجه ارمنستان روز جمعه در سخنرانی خود در هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل ضمن انتقاد از جمهوری آذربایجان، برحمایت مجدد کشورش از حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ تاکید کرد.

 • تلاش هند برای انزوای بین المللی پاکستان

  "نارندرا مودی" نخست وزیر هند با متهم کردن دوباره پاکستان به صدور تروریسم برای بی ثبات کردن منطقه جنوب آسیا گفت: برای منزوی کردن این کشور در عرصه بین المللی تلاش خواهد کرد.

 • جاگاریان: چاره ای جز مذاکره با امریکا نیست

  لوان جاگاریان، سفیر روسیه در تهران: مشکل اینجاست که خواسته یا ناخواسته باید با آمریکایی ها مذاکره کرد،‌زیرا چاره ای نیست. آنها در سوریه نقش کلیدی دارند و نیروهای معترض زیادی زیر چتر آمریکا فعالیت می کنند.

 • تلاش برای همگرایی بیشتر میان تهران و مسکو

  نعمت الله ایزدی، سفیر اسبق ایران در روسیه: هنگامی که کلنگ نیروگاه بوشهر زده شد، بسیاری این پرسش را مطرح می کردند که عزم روسیه برای ساخت چنین نیروگاهی چقدر جدی است؟ روسیه چگونه این کار را انجام خواهد داد؟ آیا روسیه تحت شرایط سیاسی بین الملل قرار نمی گیرد؟ چه مقدار ممکن است فشارهای دیگر بر روسیه اثرگذار باشد؟

 • تغییرات در دولت ارمنستان و تاثیر آن بر همکاری های ایران و ارمنستان

  روبرت مارکاریان: تغییرات در دولت ارمنستان با اعلام استعفای هویک آبراهامیان نخست وزیر این کشور و پذیرش آن از سوی سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان کلید خورد. متعاقب آن رئیس جمهوری ارمنستان کارن کاراپطیان از شخصیت های نزدیک به روسیه را به سمت نخست وزیر این کشور منصوب کرد. همزمان رسانه های ارمنستان از تغییرات وسیع در دولت این کشور خبر داده اند که شامل وزارتخانه های کلیدی از جمله وزارت دفاع و امورخارجه می باشد. در حالیکه تنها هشت ماه تا برگزاری انتخابات پارلمانی ارمنستان باقی مانده است این تغییرات چه اهدافی را دنبال کرده و چه تاثیری می توانند بر همکاری های ایران و ارمنستان داشته باشد؟

 • سخنرانی دکتر مهدی سنایی، سفیر ج. ا. ایران در فدراسیون روسیه در «همایش بین المللی ایران شناسی در اوراسیا»

  سخنرانی دکتر مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در «همایش بین المللی ایران شناسی در اوراسیا»، دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه، اول مهر 1395

 • برگزاری همایش ایرانشناسی در اوراسیا (گذشته، حال و آینده)

  امروز، پنجشنبه یکم مهرماه 1395؛ همایش ایران شناسی در اورسیا (گذشته، حال و آینده) در محل دانشگاه علوم انسانی مسکو و با حضور رئیس این دانشگاه، آقای صالحی امیری مشاور رئیس جمهور و رئیس کتابخانه ملی، دکتر سنایی سفیرتام الاختیار جمهوری اسلامی ایران، ایران شناسان روس و ایران شناسانی از کشورهای ژاپن، آمریکا، انگلستان، قزاقستان، تاجیکستان و ارمنستان برگزار شد.

 • جایگاه یمن در راهبردهای جدید روسیه

  احسان تقوایی نیا: فروپاشی اتحاد شوروی نه‌تنها باعث شد تا این کشور به جمهوری‌های مختلف تقسیم شود، بلکه بر نفوذ عظیم روس‌ها بر دیگر مناطق جهان نیز پایان داد. ضعف روسیه برآمده از فروپاشی شوروی دست‌کم تا اوایل سالهای ابتدایی قرن بیست و یکم ادامه پیدا کرد، اما روس‌ها مجددا - نه مثل سابق اما- به‌تدریج تلاش کردند تا نفوذ ازدست‌رفته خود را احیا کنند. در این میان، کشورهای یمن، عراق، سوریه و لیبی در منطقه خاورمیانه، پیش‌تر جزء ستون بلوک شرق به رهبری اتحاد جماهیر شوروی بودند ... یمن به‌عنوان کشوری واقع‌شده در کنار تنگه استراتژیک باب‌المندب حتی بعد از بیدار شدن روسیه از خواب زمستانی نیز موردتوجه مسکو واقع نشد و به‌نوعی در رویکردهای این کشور جایی نداشت. بااین‌حال به نظر می‌رسد با افزایش رقابت‌های منطقه‌ای بین روسیه و آمریکا؛ روس‌ها نیز حاضر نیستند اجازه دهند هر تحولی بدون توجه به نقش آن‌ها در منطقه رخ دهد ...

 • آغاز پرواز مستقیم بین آکتائو قزاقستان و گرگان ایران

  با تلاش های مقامات سیاسی و اقتصادی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان، پرواز مستقیم بین بندر آکتائو قزاقستان و شهر گرگان مرکز استان گلستان از امروز (سه شنبه) و همزمان با عید سعید غدیر خم آغاز شد.

 • گزارش «بررسی جایگاه و آخرین تحولات آسیای مرکزی؛ فرصت‌ها و چالش‌های پیش‌رو» (PDF)

  دکتر عبدالرضا بای: رفتار ترکمنستان تحت تاثیر بازیگران فرامنطقه‌ای است .. منطقه آزاد اینچه برون نتایج ملموس اقتصادی ندارد // دکتر علی خسروی: بنیادگرایی تا ۱۰ سال آینده در ترکمنستان تشدید می‌شود .. افراط گرایی مذهبی ابزار آمریکا برای پیشبرد سیاست‌هایش در آسیای مرکزی است.

 • روسیه و ایران پس از برجام

  سید احمد حسینی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می‌نویسد: نباید نگاه بدبینانه و یکسویه به مسکو داشت چرا که بسیاری از موضوعاتی که روسیه امروز با میل و اراده جدی به ایران پیشنهاد می نماید در بردارنده نفع متقابل است.

 • چرا اوباما نمی‌خواهد جزئیات توافق با روسیه فاش شود؟

  شاید خودداری دولت اوباما از افشای جزئیات توافق با روسیه نگرانی از تاثیر آن بر شانس پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری امریکا باشد.

 • روسیه: آمریکا با داعش همدست است

  وزارت خارجه روسیه، به شدت از حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه انتقاد کرده و گفته به این «جمع‌بندی هولناک» رسیده که واشنگتن در حال تبانی با گروه تروریستی داعش است.

 • درگیری مقابل سفارت روسیه در کی‌یف / تصویر

  ملی‌گرایانِ اوکراین با رأی‌دهندگان در مقابل سفارت روسیه در کی‌یف درگیر شدند. انتخابات پارلمانی روسیه برای انتخاب 450 نماینده دوما روز یکشنبه برگزار شد. مردم کریمه برای اولین بار در این انتخابات شرکت کرده‌اند.

 • پیروزی قاطعانه حزب مورد حمایت پوتین

  در پی شمارش تقریبا تمام آرای انتخابات پارلمانی روسیه، اعلام شده که احزاب حامی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور بیشترین آرا را به خود اختصاص داده‌اند.

 • اختلافات شدید میان روسیه و امریکا بعد از حملات

  ایالات متحده امریکا درمورد حملات هوایی بر سربازان حکومت سوریه، ابراز "تاسف" کرده و گفته است که این حملات پیامد یک اشتباه بوده است. به این ترتیب آتش بس مورد توافق در جنگ سوریه در برابر شکست قرار دارد.

 • موضوعات دردناک از مناسبات ایران و روسیه کنار گذاشته شده است

  موضوعات دردناک از مناسبات ایران و روسیه کنار گذاشته شده است و طرفین دیگر از این مسائل نگرانی ندارند. این بخشی از اظهارات «لوان جاگاریان» سفیر روسیه در ایران بود که در نشست علمی موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) بیان شد ... جاگاریان در سخنان خود، بر این نکته تاکید کرد که چالش هایی نظیر به پایان رساندن نیروگاه اتمی بوشهر و تحویل سامانه دفاعی اس 300 اکنون دیگر مشکلی در راه توسعه روابط مسکو و تهران محسوب نمی شود ... سفیر روسیه در تهران در ادامه افزود، اطمینان بین مقامات ایران و روسیه بر سر مسائل مختلفی نظیر سوریه در سطح بالایی وجود دارد و طرفین نه تنها از طریق وزارت امور خارجه بلکه با شیوه های دیگری نیز در ارتباط هستند ...

 • سیاست خارجی جمهوری ازبکستان: میراث اسلام کریم اف و چالش های پیش رو

  ولی کوزه گر کالجی: آنچه که از میراث اسلام کریم اف در عرصه سیاست خارجی ازبکستان در ٢٥ سال گذشته می توان استنباط نمود، یک رویکرد به شدت سینوسی، متغیر و با رگه های شدید عمل گرایی است. اتخاذ این نوع سیاست خارجی از سوی تاشکند، پیامدهای مهمی چون تخریب وجهه ازبکستان به عنوان یک متحد قابل اعتماد برای روس ها، چینی ها و جهان غرب، تشدید اختلافات ازبکستان با کشورهای منطقه آسیای مرکزی بر سر موضوعات سنتی چون اختلاف با قزاقستان در رهبری منطقه، چالش های مداوم با تاجیکستان، اختلافات مرزی و بحران آب با همسایگان، تضعیف سازمان امنیت دسته جمعی، واگرایی در سازمان همکاری شانگهای و تشدید رقابت بین چین و روسیه با آمریکا در آسیای مرکزی را در پی داشته است ...

 • درنگی بر کانستراکتیویسم کارگری، مونتاژ شوروی

  فرامرز رمضانیان: به جرات می توان گفت که انقلاب بلشویکی تاثیر مستقیمی بر تمامی هنرهای پیش و پس از خود داشت. از هنرمندان برجسته‌ی شکل گرفته در این دوران تا مکاتب و تئوری های بنیادین تئاتر و سینما و هنرهای دیگر. پس از به زیر کشیدن روسیه ی تزاری توسط بلشویک ها به رهبری لنین، دولت شوروی کنترل صنعت فیلمسازی را در دست گرفت. در نیمه‌ی دوم 1920 حجمِ واردات فیلم به شوروی کاهش یافت، دلیل این کاهش عدم سازگاری فیلم ها با منطق و اصول کمونیستی بود. پروپاگاندا بودگیِ صنعت سینمای شوروی باعث رکود، شکست و تضعیف بخش فیلمسازی این دولت شد. بسیاری از هنرمندان بعد از انقلاب بلشویکی از کشور گریختند و بسیاری اعدام شدند. در این میان دولت لنین تصمیم گرفت که سینما را ملی کند و از واردات تا حد ممکن کم و به تولیدات بیافزاید اما ...

 • انتخابات دوما اختلاف جدید روسیه و اوکراین

  با وجود تصمیم کی یف برای منع رای گیری انتخابات دوما از روس های مقیم اوکراین، روسیه اعلام کرده است که حوزه های رای گیری را در مراکز و نمایندگی های سیاسی چهارگانه خود برپا می کند.

 • میزان تجارت ایران با روسیه چقدر است؟

  مطابق آخرین آمار از اتاق ایران، حجم مبادلات ایران و روسیه در بین همسایگان ایران در رتبه پنجم قرار دارد و ایران ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار صادرات و ۲ میلیارد دلار واردات از روسیه داشته‌است.

 • تمدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه

  نمایندگان کشورهای اتحادیه اروپا در نشست روز پنج شنبه خود در بروکسل به تمدید تحریم‌های 146 مقام روس و اوکراینی و 37 نهاد روسی به اتهام حمایت از الحاق شبه‌ جزیره کریمه به روسیه برای شش ماه دیگر رأی مثبت دادند.

 • باز گشت روسیه به بازار تسلیحاتی آفریقا

  سفر یک هیات بزرگ از کارشناسان مجتمع صنایع دفاعی روسیه به آفریقای جنوبی برای شرکت در نمایشگاه تسلیحاتی "Africa Aerospace and Defence 2016" نشان دهنده، بازگشت دوباره مسکو به بازار تسلیحات قاره آفریقا است.

 • طرح آتش بس، همکاری در قالب رقابت

  حسن بهشتی پور، تحلیلگر مسایل آسیای مرکزی و قفقاز و عضو شورای علمی ایراس در گفتاری برای دیپلماسی ایرانی بیان می کند: تمایل روسیه برای مشخص شدن توافق با آمریکا دال بر این مساله است که متهم به خنجر زدن از پشت به ایران یا گروه مقاومت نشود.

 • نگاه نفتی روس‌‌ها به ایران

  بیژت نامدار زنگنه، وزیر نفت درباره وضعیت جذب سرمایه‌گذاری در صنعت نفت گفت: «متاسفانه برخی می‌خواهند ایران را برای سرمایه‌گذاری بی‌ثبات جلوه دهند در حالی که ایران مظهر ثبات در منطقه است.»