این خبرنامه، علاوه بر ارائه مسائل و تحولات مناطق آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه در یک ماه گذشته (آبان 1395) شامل تحلیل ها، مصاحبه ها، ترجمه ها، مقالات و رویدادهای ویژ ه ای است که توسط ایراس تولید و در سایت این موسسه به نشانی www.iras.ir منتشر شده است.
 • «زمینه ها و ظرفیت های همکاری ایران و جمهوری آذربایجان»، با حضور فرهاد ممدوف معاون وزیر خارجه و رئیس مرکز مطالعات استراتژیک جمهوری آذربایجان

  موسسه مطالعات ایران و ارواسیا (ایراس) در نظر دارد، نشستی با عنوان «زمینه ها و ظرفیت های همکاری ایران و جمهوری آذربایجان» را با حضور فرهاد ممدوف، معاون وزیر خارجه و رئیس مرکز مطالعات استراتژیک جمهوری آذربایجان و هیات همراه، روز یکشنبه 7 آذر 1395 در محل موسسه ایراس برگزار نماید. اطلاعات تکمیلی در خصوص این نشست ...

 • گزارش دیدار کارشناسان موسسه SWP آلمان از موسسه ایراس

  موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) در تاریخ 23 آبان 1395 میزبان «آندره ویس» و «یانا زابانوا»، دو تن از کارشناسان موسسه آلمانی امور بین الملل و امنیت (SWP)، بود. حضور این دو کارشناس در موسسه ایراس با هدف بهره مندی از دیدگاه های اعضای شورای علمی به منظور تدوین سند راهبرد اتحادیه اروپا در قفقاز (2020) صورت گرفت. شایان توجه است که در حال حاضر، کنسرسیومی متشکل از هشت موسسه و دانشگاه اروپایی در حال مطالعه پیرامون تدوین سند مذکور بوده و این کنسرسیوم به منظور ارائه مشاوره، راهبرد و دستورکار در خصوص سیاست های منطقه ای اتحادیه اروپا، با مقامات ارشد این اتحادیه از جمله فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاسی و امنیتی، نشست های دوره ای برگزار می نمایند.

 • متغیر «سوریه» در روابط روسیه و اروپا

  نیکنام ببری: دور از انتظار نیست که در آینده، راهکارهای موردنظر غربی ها در سوریه با استراتژی روسیه همخوانی مشخصی را تجربه کند. در این میان، به نظر می رسد که دولت های اروپایی چاره ای جز دوری گزینی از استراتژی آمریکا و گشودن باب همکاری های اطلاعاتی و سیاسی با روسیه نداشته باشند. بدین ترتیب، پذیرش دولت اسد و لزوم حفظ تمامیت ارضی که از خط قرمزهای روسیه است؛ ممکن است از سوی دولت های اروپایی نیز پذیرفته شود. بی گمان در صورت شکل گیری محور مسکو- بروکسل در موضوع سوریه، بخش بزرگی از پازل سوریه تکمیل خواهد شد ...

 • همکاری سه گانه روسیه، ایران و ترکیه در آینده تحولات منطقه دارای اهمیت بسیار بالایی است.

  ولادیمیر یوسی‌اف: روسیه به صورت بسیار روشنی از شرایط واقعی حاکم در سوریه آگاه است، ضمن اینکه هیچ کس نمی تواند حساب زیادی روی امریکایی ها باز کند. اما روسیه نمی خواهد که آمریکا را در این مسئله دخالت دهد و فقط به همین دلیل است که خواهان مذاکره با آنهاست. همچنین برقرار شدن مذاکرات روسیه با ترکیه، دلیل بر این نیست که روسیه به ترکیه کاملا اعتماد دارد، اصلا اینگونه نیست، بلکه به این دلیل است که بدون ترکیه، این مشکلات قابل حل نمی باشد. لازم به ذکر است که در ترکیه، مشکل اساسی بشار اسد نیست، بلکه مشکل، کردها هستند که ما باید به صورت مشترک روی این مسئله متمرکز شویم ...

 • دفتر ناتو در ازبکستان به سبب کمبود بودجه تعطیل شد

  رئیس دفتر نمایندگی منطقه‌ای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در آسیای مرکزی واقع در تاشکند ازبکستان، از تعطیلی این مرکز به علت کمبود بودجه خبر داد.

 • روسیه رئیس مجمع جهانی گاز شد

  هجدهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز در غیاب وزیر نفت ایران، با تصویب اولین مدل جامع جهانی گاز، انتخاب روسیه به عنوان رئیس و میزبان دوره آینده این مجمع به کار خود پایان داد.

 • ارمنستان موشک‌های اسکندر روسیه را در خاک خود مستقر می‌کند

  رئیس جمهور ارمنستان امروز (پنجشنبه) با اعلام اینکه کشورش به زودی میزبان موشک‌های استراتژیک "اسکندر" روسیه خواهد بود، این اقدام را برای تامین امنیت منطقه ضروری دانست.

 • درخواست سرژ سرکيسيان برای برقراری خط تماس مستقيم ميان ايروان و باکو

  سرژ سرکيسيان، رييس جمهوري ارمنستان پيشنهاد کرد خط تماس مستقيم hotline ميان ايروان و باکو به منظور پاسخگويي در خصوص نقض آتش بس در مناقشه قره باغ داير شود.

 • شمار داعشی‌های بازداشت شده در روسیه به 20 نفر رسید.

  ماموران امنیتی روسیه پنج متهم دیگر مرتبط با داعش را در این کشور دستگیر کردند که سبب شد شمار اعضای بازداشتی و کشته شده این گروه تروریستی در پنج روز گذشته به بیش از 20 نفر برسد.

 • همایش «تسامح ادیان و تفاهم ملت‌ها؛ عامل صلح و ثبات جامعه» در تاشکند برگزار شد.

  شرکت‌کنندگان در همایش بین‌المللی «تسامح بین ادیان و تفاهم بین ملت‌ها عامل صلح و ثبات جامعه» در «تاشکند» بر لزوم همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و ملیت‌های گوناگون به عنوان یکی از فضایل ارزشمند اخلاقی در جهان تأکید کردند.

 • ذخایر نفت و گاز خزر ناامیدکننده و آمار آن اغراق‌آمیز است

  روزنامه «نزاویسیمایا گازتا» چاپ مسکو، پیش‌بینی‌های مربوط به ذخایر نفت و گاز حوزه دریای خزر را ناامیدکننده و اغراق‌آمیز عنوان کرد.

 • پروژه‌های تاپی و کاسا-1000 با وخیم شدن اوضاع امنیتی افغانستان شکست می‌خورد

  مدیر مرکز تحلیلی دانشگاه مسکو گفت: ناامنی در افغانستان سبب خواهد شد تا اجرای پروژه‌های اقتصادی تاپی و «کاسا- 1000» با مشکل روبه رو شوند.

 • سفارت فلسطین در عشق‌آباد افتتاح شد

  سفارت فلسطین در «عشق‌آباد» با حضور «محمود عباس» رئیس دولت خودگردان این کشور و مقامات عالی رتبه ترکمنستان افتتاح شد.

 • جنگنده های چینی به ایران می آیند؟

  نشریه «دیپلمات» در تحلیلی نوشت: گسترده تر شدن همکاری نظامی ایران و چین و رشد قابلیت های دسترسی ممنوع ایران برای آمریکا در خاورمیانه نگران کننده است.

 • با شرقی ترین کشور اروپا آشنا شویم/ گرجستان رقیب سرسخت ترکیه در گردشگری

  گرجستان کشوری است در شرق دریای سیاه و یکی از دیدنی تر ین و زیباترین مناطق جهان محسوب می شود. در اسطوره های گرجی آمده است که این سرزمین بهترین و مرغوب ترین زمین است که هدیه خداست به مردم آن.افسانه های گرجی زیادی راجع به این موضوع وجود دارد که یکی ازآنها حاکی از این است که زمانی که خداوند زمین را بین مردم دنیا تقسیم می کرد.

 • چرا «ترامپ» به «برجام» نیاز دارد

  یک روزنامه انگلیسی با اشاره به شعارهای «دونالد ترامپ» اعلام کرد که وی برای ساختن آمریکای قوی نیازمند دیپلماسی است از همین رو به توافق هایی همچون برجام نیاز دارد.

 • همکاری های «ایران و قزاقستان» در راستای امنیت و توسعه منطقه است

  رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه ایران و قزاقستان را از بازیگران مهم منطقه ای و دولت هایی و همکاری های دو کشور را در راستای تامین ثبات و امنیت و توسعه منطقه عنوان کرد.

 • روسیه عضویت در دادگاه جنایی بین المللی را نپذیرفت

  ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه فرمان امتناع این کشور از شرکت در موافقت نامه دادگاه بین المللی جنایی معروف به اساسنامه رم را صادر کرد.

 • جمهوری آذربایجان هیچ قولی درباره لغو ویزا نداده است/ تبادل زندانیان بین دو کشور از مهمترین کارهای پیش رویمان است

  پروسه تبادل زندانیان بین ایران و جمهوری آذربایجان مرحله به مرحله در حال پیشروی است.

 • امضاي 6 سند همکاري ميان ترکمنستان و فلسطين

  محمود عباس رئیس دولت فلسطین که دو روز پیش وارد عشق آباد؛ پایتخت ترکمنستان شد، با قربان قلی بردی محمداوف رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرد.

 • شرکت‌های بزرگ نفتی روسیه به ایران می آیند

  هیات 28 نفره مدیران شرکت‌های بزرگ فعال در زمینه انرژی روسیه از جمله گازپروم، گازپروم نفت، روس نفت، لوک اویل، زاروبژنفت، تات نفت و استروی ترانس گاز فردا پنج شنبه 28 آبان جهت شرکت در کارگاه قراردادهای جدید نفتی به تهران سفر می کنند.

 • نگرانی اتحادیه اروپا از چرخش برخی کشورهای اروپایی و آمریکا به سمت روسیه

  نتایج انتخابات اخیر در برخی کشورهای اروپایی مانند مولداوی و بلغارستان از یکسو و همسویی احتمالی دونالد ترامپ با روسیه ،سبب نگرانی اعضای اتحادیه اروپا از تحولات و چرخش اروپا به سوی مسکو شده است.

 • نظارت کشورهای مستقل مشترک‌المنافع بر انتخابات ازبکستان

  رئیس کمیته اجرایی کشورهای مستقل مشترک‌المنافع از حضور بیش از 70 ناظر از کشورهای مذکور در انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان خبر داد.

 • وضیعت سوریه محور گفت‌وگوی تلفنی پوتین و نظربایف

  رؤسای جمهور روسیه و قزاقستان در گفت‌وگوی تلفنی در خصوص مسائل روز، همکاری دوجانبه و همچنین تحولات سوریه رایزنی کردند.

 • اوکراین خواستار حمایت دونالد ترامپ از این کشور شد.

  پترو پروشنکو، رییس جمهوری اوکراین روز سه شنبه در گفتگویی تلفنی با دونالد ترامپ از رییس جمهوری منتخب آمریکا خواست از کی یف در برابر سیاست های تهاجمی مسکو، حمایت کند.

 • سفر هفته آینده روحانی به ایروان، آستانه و بیشکک

  حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در سفر دوره ای اوایل هفته آینده به سه کشور ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان می رود.

 • چرخش ترکیه به شرق، واقعیت ندارد

  دکتر آندري بليي، استاديار دانشگاه EASTERN FINLAND است که سابقه همکاري با دانشگاه هاي تارتو، مسکو، آبردين و آدلايد و همچنين موسسات تحقيقاتي همچون وارويک را در کارنامه دارد. تحليل هاي بليي در خصوص روابط گازي روسيه و اتحاديه اروپا همواره مورد استناد مراکز تحقيقاتي و کانون هاي فکري حوزه انرژي در جهان قرار گرفته است. دکتر بليي معتقد است ال ان جي براي اروپا يک ضرورت است، نه به دلايل استراتژيک، بلکه از آن رو که حتي از منظر مسائل اقتصادي هزينه هاي توليد گاز طبيعي مايع شده در حال کاهش است و اين روش براي قاره سبز جذاب تر هم خواهد شد.

 • رسانه‌های روسیه و حضورماتویینکو در ایران

  تداوم همکاری‌های روسیه و ایران در بحث سوریه آن هم در شرایطی که تحلیل‌هایی نسبت به نحوه تعامل آمریکای بعد از اوباما با روسیه در بحث سوریه وجود دارد، را شاید بتوان نقطه مشترک برآیند رسانه‌های روس از سفر والنتیانا ماتویینکو رئیس شورای فدراسیون روسیه به ایران خواند.

 • پوتین رئیس جمهور می ماند

  کاخ کرملین اخبار و ادعاهای مطرح شده در باره برنامه برگزاری انتخابات زودهنگام در روسیه را برای سال 2017 به منظور تعیین جانشین برای ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور، تکذیب کرد.

 • تلاش اردوغان برای ترسیم نقشه جدید ترکیه

  رسانه های ترکیه همزمان با سخنرانی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور، نقشه جدیدی از این کشور که شامل توسعه نقشه کنونی و تغییر مرزهاست، منتشر کردند.

 • اراده تهران توسعه روابط با مسکو در همه حوزه‌هاست/همکاری ایران و روسیه تا محو تروریسم ادامه دارد

  حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، عصر دوشنبه در دیدار خانم "والنتیا ماتوینکو" رییس شورای فدراسیون روسیه، ‏اظهار داشت: توسعه همکاری پارلمان‌های دو کشور، در روند تحکیم بیش از پیش روابط تهران – مسکو بسیار مهم است.‏

 • روسیه خواستار پذیرش هرچه سریعتر عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای است

  بختیار حکیموف، نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه در امور سازمان همکاری شانگهای اعلام کرد، مسکو از پذیرفته شدن ایران به عضویت سازمان همکاری شانگهای حمایت می کند و بر آغاز هرچه سریعتر روند پذیرش اصرار دارد.

 • مذاکرات نظامی ۱۰ میلیارد دلاری ایران و روسیه

  آژانس رسانه ای روسیه به نقل از یک سناتور ارشد روس روز دوشنبه نوشت: ایران و روسیه هم اکنون در حال انجام مذاکره درباره معامله بزرگ خرید و فروش سلاح به ارزش 10 میلیارد دلار هستند.

 • پوتین و ترامپ دربارۀ عادی‌سازی روابط گفتگو کردند

  ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب امریکا دربارۀ اهمیت «عادی‌سازی» روابط بین مسکو و واشنگتن گفتگو کرده‌اند.

 • دیدار رئیس شورای فدراسیون روسیه با ظریف

  رئیس شورای فدراسیون روسیه که برای دیداری رسمی در کشورمان بسر می برد، بعد از ظهر امروز با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

 • دیپلماسی پارلمانی؛ سازوکاری موثر برای تقویت روابط تهران- مسکو

  سفر رییس شورای فدراسیون روسیه به تهران و رایزنی با مقام های جمهوری اسلامی ایران نشانه ای از اراده 2 کشور برای گسترش روابط در سطوح و عرصه های گوناگون است. به این ترتیب، افزون بر همگرایی دولت های تهران و مسکو انتظار می رود رایزنی ها و همکاری ها در عرصه های پارلمانی و استانی ایران و روسیه نیز افزایش یابد.

 • احتمال عضویت آستانه در سازمان همکاری و توسعه اقتصادی

  وزیر سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی قزاقستان از احتمال عضویت این کشور در سازمان همکاری و توسعه اقتصادی خبر داد.

 • ازبکستان و قرقیزستان بر سر 14 نقطه مرزی به توافق رسیدند

  دور جدید گفت‌وگوهای هیئت‌های دولتی ازبکستان و قرقیزستان در خصوص تعیین تکلیف مرزهای مورد اختلاف برگزار و طرفین در خصوص 14 نقطه دیگر به توافق رسیدند.

 • پیرترین بازیگر جهان درگذشت

  «ولادمیر زلدین» بازیگر روسی که پیرترین هنرپیشه جهان لقب داشت،‌ در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت.

 • تلاش انگلیس برای دور کردن ترامپ از روسیه

  یک رسانه روسی از برنامه ویژه دولت انگلیس برای دور کردن رئیس جمهور جدید آمریکا از روسیه بویژه در خصوص سوریه خبر داد.

 • لزوم ارتقای سطح همکاری های اقتصادی، سیاسی، پارلمانی و امنیتی ایران و روسیه

  رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روابط پارلمانی ایران و روسیه بسیار خوب و صمیمانه است، گفت: سفر رئیس شورای فدراسیون روسیه به ایران سفر مهمی در راستای ارتقای سطح روابط تجاری دو کشور در زمینه همکاری های سیاسی، پارلمانی و امنیتی خواهد بود.

 • همکاری روسیه و ترکیه ناگزیر است اما روسیه با کسی علیه دولت ایران توافق نخواهد کرد.

  ولادیمیر یوسی‌اف: الان در چه وضعی هستیم؟ در حال حاضر نیروهای ارتش آمریکا و روسیه هیچ اعتمادی به یکدیگر ندارند. ما نمی توانیم با هم بجنگیم، همچنین نباید به صورت هوایی نیز به هم شلیک کنیم. با وجود این، شاید اعتماد حاصل شود، اما عملکرد متقابل نخواهد بود. اینجاست که یک مسئله اساسی مطرح می شود. روسیه در حال حاضر به منظور بهبود شرایط حاکم در قسمت شمال سوریه، مجبور است با ترکیه همکاری کند، نه بر علیه ایران بلکه، به این دلیل که در غیر این صورت تعداد قربانیان کاهش نخواهد یافت.

 • این زن جانشین پوتین می‌شود؟

  با منقضی شدن نسخه ریاست جمهوری - نخست وزیری (پوتین و مدودف)، شاید این بار نوبت مدل آپدیت شده ای است که بشود آن را (ولادیمیر- والنتینا) نامید!

 • گام جدید روسیه در خاورمیانه؛ مسئله فلسطین و اسراییل

  بعد از آن که روسیه توانست با دخالت نظامی موفق خود در سوریه دستاوردهای مهمی را به دست آورد و خود را به عنوان یک بازیگر مهم در معادلات سیاسی منطقه مطرح کند، اکنون وارد پرونده سخت و پرچالش صلح فلسطین و اسرائیل شده است.

 • روسیه و ترامپ؛ نهادهای پایدار درمقابل ابتکارات ناپایدار نخبگان

  روابط مسکو و واشنگتن در دوره پساشوروی با نوسانات مختلفی همراه بوده و اوج و حضیض‌های متفاوتی را تجربه کرده است. هرچند در برخی مقاطع این روابط متعادل بوده، اما «صلح سرد» و «جنگ سرد» نیز بخشی از این روابط هستند که مصادیق آن در دو سال اخیر و پس از تعمیق اختلافات در بحران اوکراین و خاورمیانه مشهود هستند. حسب تجربه، طرفین با عنایت به هزینه‌های تقابل همواره پس از دوره‌ای از تنش در جستجوی تحولات و موضوعاتی بوده‌اند تا از آنها به عنوان بهانه‌ای برای تغییر فضا و به‌سازی روابط استفاده کنند. تغییر نخبگان در کاخ سفید یا کرملین از جمله مهم‌ترین این بهانه‌ها بوده است.

 • مذاکرات تهران؛ مشارکت راهبردی با مسکو را تقویت می کند

  زاوودی مامیرگوف رئیس شبکه تلویزیونی روسی «جهان اسلام» گفت: سفر والنتینا ماتویینکو رئیس شورای فدراسیون روسیه به ایران و برنامه مذاکرات پیش بینی شده، مشارکت راهبردی مسکو و تهران را تقویت می کند.

 • دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برنده جایزه «شهر صلح» شد

  شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برای بار دوم، امسال نیز برنده جایزه «شهر صلح» بنیاد راه ابریشم شده است.

 • ضرورت توجه به نقض هویت اسلامی قره‌باغ

  طرح تغییر نام قره‌باغ به آرتساخ که آغاز اقدام برای انکار هویت شیعی مردم این منطقه است، اقدامی مشکوک است و سکوت اعضای گروه مینسک به عنوان میانجی رسمی مناقشه قره‌باغ وعدم واکنش به طرح تغییر نام این منطقه، بسیار قابل تامل است.

 • نقدی بر فرضیه بحران جانشینی در آسیای مرکزی

  سید محمد علوی زاده: درگذشت اسلام کریم اف و جانشینی موقت «شوکت میرضیایف» فضای نو سیاسی را در منطقه پدید آورده است. در حالیکه بسیاری منتظر تشدید اوضاع امنیتی در پی مرگ کریم اف بودند، اما موضوع جانشینی وی، نه تنها به چالشی برای امنیت منطقه مبدل نشد، بلکه به فرصتی تبدیل گشت که از آن به عنوان فضای نوین سیاسی در راستای توسعه هوشمندانه همکاری‌های منطقه‌ای یاد می‌کنند. درست همین اتفاق، 9 سال پیش نیز در پی مرگ «صفرمراد نیازاف» به وقوع پیوست. در جایی که آشوب و تنش، گزینه اول حوادث پس از ترکمنباشی پیش بینی می‌شد؛ اکنون، تثبیت جایگاه منطقه‌ای به دغدغه تصمیم سازان ترکمنی مبدل گشته است. اما چرا در تمام طول این سال‌ها کارشناسان و تحلیلگران صاحب نظر تا این میزان نسبت به قطعی بودن فرضیه بحران جانشینی تاکید داشتند؟

 • روسیه از ورود سفیر پیشین آمریکا به روسیه جلوگیری کرد

  سفیر پیشین دولت باراک اوباما در مسکو از ورود به روسیه منع شده است. این خبر از سوی خود آقای مایکل مکفال و همچنین منابع نزدیک به وزارت خارجه روسیه تأیید شده است.

 • روابط مسکو – واشنگتن متحول خواهد شد؟

  پوتین یکی از نخستین رهبرانی بود که در نُهم اکتبر ریاست جمهوری ترامپ را به وی تبریک گفت. اما آیا این ابراز تمایل می تواند منجر به ایجاد تغییرات اساسی در روابط و همکاری های آمریکا و روسیه شود؟

 • دلایل نزدیک‌تر شدن روابط ایران و هند

  تهران به هند اولتیماتومی داد تا به تعهدات خود عمل کند. در غیر این صورت سرمایه‌گذاران خارجی دیگری وجود دارند که بسته‌های مالی مناسبی را برای همکاری در توسعه میدان‌های انرژی ارائه می‌دهند.

 • مهم نیست که چه کسی خواهان دنیای تک قطبی است، مهم این است که دنیا هرگز به شکل تک قطبی درنخواهد آمد.

  رمان گریشِنین: کشورهای ایران و روسیه، سبک و الگوی اقتصادی و فرهنگی متفاوتی دارند. با این حال، باید یکدیگر را بیش از قبل بشناسیم؛ همچنین مناسبات در حوزه گردشگری و اقتصاد را بسط و گسترش داده و کمک کنیم تا مردم دو کشور با هم معاشرت کرده، از نزدیک با فرهنگ یکدیگر آشنا شوند و گام های آرام اما سنجیده ای با سود متقابل به سوی هم بردارند ... علاوه بر این، روسیه و ایران در بسیاری موضوعات سیاست خارجی با هم متحد بوده و منافع هر دو کشور در بسیاری محورها با هم انطباق دارند ... نسل های بعدی ما با علاقه به مطالعه تاریخ توسعه روابط روسیه و ایران خواهند پرداخت ...

 • پیگیر توافق روحانی و پوتین در سفر به تهران هستیم

  رئیس شورای فدراسیون روسیه مشهور به بانوی اول سیاست این کشور پیش از سفر به تهران در گفت و گو با ایرنا و صدا و سیما، گفت: یکی از اهداف اصلی مذاکرات پیش رو پیگیری راهکارهای اجرایی کردن توافق اخیر رئیسان جمهوری دو کشور برای افزایش همکاری های دوجانبه است.

 • حضور سه هزار جنگجوی آسیای مرکزی در خاورمیانه

  3 هزار جنگجو از آسیای مرکزی در درگیری‌های خاورمیانه حضور دارند.

 • جمهوری آذربایجان خواهان توسعه روابط اقتصادی با چین

  وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان بر علاقه باکو جهت گسترش روابط اقتصادی با چین تاکید کرد.

 • چرا روسیه از پیروزی ترامپ خشنود است

  برخی‌ از نمایندگان مجلس روسیه پس از شنیدن خبر پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شروع به کف زدن کردند. ولادیمیر پوتین بی‌درنگ این پیروزی را تبریک گفت و شبکه‌های تلویزیونی دولت روسیه فورا موضوع برنامه‌هایشان را از "ادعای تقلب در انتخابات" به درود فرستادن به این "مرد برآمده از مردم" تغییر دادند.

 • گسترش روابط در مذاکرات رئیس شورای فدراسیون روسیه با روحانی، لاریجانی و ظریف

  خانم والنتینا ماتویینکو رئیس شورای فدراسیون روسیه روز یکشنبه با دستور کار مذاکرات گسترده وارد تهران می شود، تا افزون بر گسترش روابط پارلمانی، همکاری های دوجانبه و منطقه ای را تحکیم بخشد.

 • تشدید تنش دیپلماتیک میان هند و پاکستان

  در ادامه تنش در روابط هند و پاکستان این کشور هشت دیپلمات هندی را به اتهام جاسوسی اخراج کرد.

 • مواجهه ترامپ با ایران، روسیه و چین چگونه خواهد بود؟

  تجارب تیم امنیتی و مشاوران حلقه درونی کاخ سفید می‌تواند نقش جدی در شکل‌دهی سیاست خارجی آمریکا در این دوره همانند دوره‌های گذشته داشته باشد.

 • گسترش همکاری نفتی ایران و روسیه

  برنامه های توسعه همکاری های نفتی و گازی ایران و روسیه در نشست امیرحسین زمانی نیا معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت و پاول زاوالنی رئیس کمیته انرژی دوما در مسکو بررسی شد.

 • روسیه در انتظار چهل و پنجمین رییس جمهور

  الکسی پانوف: رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده پایان یافت، رقابتی که گمانه زنی درباره دیدگاه روسیه نسبت به نتیجه آن همواره کانون توجه تحلیل‌گران بوده، حقیقت این است که دولتمردان روسیه و در راس آن ولادیمیر پوتین به وضوح نسبت به انتخاب دونالد نظر مثبت داشتند, شاید به خاطر تجربه مثبت از همکاری با جمهوری‌خواهان. ... اما با تمام این اوصاف، صفحه هنوز با وجود تمام چرک نویس‌های از قبل آماده شده، نوشته نشده است و باید به انتظار آینده بود و دید چه می‌شود.

 • سومین همایش بزرگ سالیانه ایران شناسان و اساتید زبان فارسی روسیه برگزار می‌شود.

  سومین همایش بزرگ سالیانه ایران شناسان و اساتید زبان فارسی روسیه روز جمعه 27 آذر 1395 (مصادف با 16دسامبر 2016) به دعوت مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه برگزار می گردد.

 • کوارل- گالری نقاشی در مترو مسکو

  قطارهای «آکوارل» طرحی است منحصر بفرد که در متروی مسکو اجرا می‌شود، این طرح در سال 2006 اولین بار توسط «سرگئی آندریاکی» هنرمند روس و با هدف جذب بیشتر مردم برای استفاده از مترو و برای کمک به مردمی که ممکن است بدلیل مشغله های فراوان زندگی معاصر فرصت رفتن به گالری ها و آشنایی با هنر هنرمندان را نداشته باشند و نیز با نیت لذت بخش کردن تردد در شهر برای شهروندان مسکو، به شهرداری مسکو پیشنهاد شد.

 • اصلاحات در آذربایجان انجام می‌شود؟

  در سال‌های اخیر باکو، به شکلی وسیع به تاکیک‌های مختلف برای سرکوب مخالفان و همچنین محدود کردن کار روزنامه‌نگاران مستقل و فعالان غیردولتی، تکیه کرده است. کارشناسان معتقدند که مطالبات اصلاحی هیئت مدیره EITI به شدت رهبران آذربایجان را ناراحت کرده است.

 • تلگرام تبریک پوتین به ترامپ

  رئیس جمهور روسیه به نتایج انتخابات آمریکا واکنش نشان داد.

 • روسیه و چین "بوئینگ" و "ایرباس" را به چالش می‌کشند

 • روسیه به دنبال بازگرداندن گرجستان

  رئیس کمیته دومای دولتی در امور اتحادیه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (CIS)، همگرایی اورآسیایی و ارتباط با هم‌میهنان روسی خارج از کشور "لئونید کالاشنیکوف" تصور می‌کند که زمان از سرگیری همکاری روسیه با گرجستان فرا رسیده است.

 • ایران حلقه وصل ترکمنستان و آذربایجان می‌شود

  سوآپ گاز با ورود بخش خصوصی جان تازه گرفت و از این پس، ایران حلقه وصل ترکمنستان و جمهوری آذربایجان در حوزه گاز می شود.

 • چهارمین همایش بین المللی Epp در مسکو شروع به کار کرد

  چهارمین همایش بین المللی Epp با همکاری وزارت انرژی روسیه و موسسه انرژی و امور مالی این کشور در مسکو در حال برگزاری می باشند.

 • نه دوست، نه دشمن: شخصیت رهبران امریکا تأثیر چندانی بر مناسبات روسیه و آمریکا ندارد

  روابط روسیه و آمریکا همواره یکی از مباحث مهم سیاست بین الملل بوده است، چه در دوران جنگ سرد و چه در سال های پساجنگ سرد. علاوه بر آن، در سایه تحولات اخیر سیاست بین الملل در اروپای شرقی و خاورمیانه، بر اهمیت این روابط افزوده نیز شده است و بسیاری از مولفه ها نیز بر کم و کیف مناسبات دو کشور موثر است. باتوجه به اینکه معمولا دیدگاه و رویکرد رهبران کشورها از جمله عوامل موثر بر سطح مناسب دولت ها تلقی می شود، بسیاری از تحلیلگران به تغییرات روابط امریکا و روسیه در صورت پیروزی هر یک نامزدهای ریاست جمهوری پرداخته اند. متن پیش رو به قلم فئودور لوکیانف از تحلیلگران برجسته روسی است که به این موضوع اختصاص یافته است. به نظر وی شخصیت رهبران امریکا تأثیر چندانی بر مناسبات فیمابین روسیه و آمریکا نخواهد داشت.

 • در قانون ترکمنستان، خودروهای ایرانی معاف از پرداخت تعرفه ها و عوارض هستند.

  نشست کارشناسان و پژوهشگران ایرانی و هیات دیپلماتیک ترکمنستان، با موضوع بررسی روابط این دو کشور در 25 سال اخیر و چشم انداز روابط، در موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) برگزار شد. در بخشی از این نشست، سفیر ترکمنستان در ایران، به پرسش های کارشناسان و اصحاب رسانه پاسخ گفت.

 • «روابط ایران و ترکمنستان، چیزی بیش از دو همسایگی خوب است»، «همکاری های ایران و ترکمنستان، به حوزه های دفاعی و امنیتی نیز قابل تعمیم است»

  نشست بررسی روابط ایران و ترکمنستان، 17 آبانماه 1395، با حضور هیات دیپلماتیک ترکمنستان، کارشناسان ارشد و اعضای شورای علمی موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) برگزار شد. در این نشست که «روابط ایران و ترکمنستان: تجارب گذشته، چشم انداز آینده» نامگذاری شده بود، صفر بردی نیازاوف (فرستاده ویژه وزارت امور خارجه ترکمنستان)، مراد ناظاروف (مشاور وزیر امورخارجه ترکمنستان)، آمانگلدی رحمانوف (رئیس دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه ترکمنستان)، آمانگلدی بایراموف (عضو هیات دیپلماتیک) و احمد قربانف (سفیر ترکمنستان در تهران) از جانب هیات ترکمنستانی و دکتر سید محمدموسی هاشمی گلپایگانی (سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان)، دکتر بهرام امیراحمدیان (استاد دانشگاه و عضو شورای علمی ایراس)، ولی کوزه گر کالجی (پژوهشگر ارشد و عضو شورای علمی ایراس) و سایر کارشناسان ارشد موسسه، از جانب ایراس به ارائه دیدگاه ها و تبادل نظر پرداختند.

 • حرف دشمنان نمی‌تواند باعث تزلزل در روابط ایران و ترکمنستان شود

  نشست هیات ایرانی و هیات دیپلماتیک ترکمنستان با موضوع بررسی روابط این دو کشور در موسسه مطالعات ایران و اوراسیا برگزار شد.

 • تعاملات میان ایران و ترکمنستان باید در همه حوزه‌ها از جمله مسائل فرهنگی افزایش یابد

  رئیس کتابخانه، موزه و اسناد ملی مجلس با تأکید بر گسترش دیپلماسی پارلمانی میان ایران و ترکمنستان گفت: تعاملات و همکاری‌ها میان دو کشور در همه حوزه‌ها از جمله مسائل فرهنگی باید افزایش پیدا کند.

 • اجلاس لوزان: آیا قالب جدیدی برای حل و فصل اوضاع سوریه خواهد بود؟

  نیکلای کاژانف: مذاکرات لوزان به وضوح نشان داد آنهایی که پس از به هم خوردن توافقات سپتامبر روسیه و امریکا درباره قطع کامل تماس‌های مربوط به سوریه و جنگ آینده بین مسکو و واشنگتن سخن می‌گفتند اشتباه می‌کردند. در واقع، سطح پرخاشگری در اظهارات دو طرف، تکرار سابقه مشاجرات مربوط به الحاق کریمه و آغاز جنگ در جنوب شرق اوکراین بوده است ... در عین حال، مسکو و واشنگتن سعی دارند خطوط قرمز فعلی را که می‌تواند ادعای کارشناسان درباره جنگ قریب الوقوع را واقعی تر کند، قطع نکنند. هیچ یک از دو طرف تبادل اطلاعات را متوقف نکرده‌اند، همین امر از برخورد نیروی هوایی روسیه و قوای ائتلاف امریکا در هوا و زمین جلوگیری کرده است ...

 • آغاز جنگ سایبری آمریکا و روسیه

  در حالی که تنها دو روز تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده، بحث ها بر سر رویکرد روسیه نسبت به این انتخابات و ادعای دخالت مسکو در فرایندهای انتخاباتی، بیش از پیش بالا گرفته است. از روز گذشته و در پی انتشار خبری مبنی بر نفوذ یک گروه هکری آمریکایی به زیرساخت های رایانه ای روسیه، تنش میان دو کشور بر سر این موضوع بالا گرفته است.

 • اعتراض روس ها به اقامتگاه سفیر انگلیس رسید

  در ادامه اعتراض های فعالان سیاسی روس به مداخله های نظامی و سیاسی انگلیس در خاورمیانه، افزون بر سفارت خانه اقامتگاه سفیر این کشور در مسکو نیز هدف اقدام های اعتراض آمیز قرار گرفت و به سوی آن مانکن های خونین پرتاب شد.

 • روابط ایران - تاجیکستان پس از مرگ «کریم‌اف»

  باتوجه به بدعهدی‌های تاجیکستان در قبال ایران در سال‌های اخیر، شاید تغییرات هرچند سطحی سیاست خارجی دوشنبه پس از کریم‌اف فرصت مناسبی باشد تا تهران به این کشور که در حوزه سیاسی و اقتصادی مهم‌ترین کشور آسیای مرکزی است، نزدیک‌تر شود.

 • پاک‌آیین: در دولت یازدهم شاهد شکوفایی‌ روابط تهران‌ - باکو‌ هستیم

  محسن پاک‌آیین سفیر سابق ایران در آذربایجان گفت: آذربایجان رشد اقتصادی بیشتری از دیگر همسایگان خود داشته و به دلیل دسترسی به فروش نفت و گاز دوست ندارد امنیت اقتصادی به خطر بیفتد.

 • حضور نظامی روسیه در سوریه افزایش می‌یابد

  انتظار می‌رود ظرف چند روز آینده ناو هواپیمابر روسیه موسوم به آدمیرال کوزنیتسوف به سواحل سوریه برسد. انتظار می‌رود همراه این ناو زیردریایی و موشک‌اندازهای مجهز به موشک‌های کروز نیز برسند.

 • رییس جمهور بلاروس به دنبال موروثی کردن قدرت در این کشور!

  در ماه اکتبر امسال رییس جمهور بلاروس به طور غیرمنتظره‌ای از تغییرات احتمالی قانون اساسی در این کشور خبر داد.

 • براز نگرانی مدودف نسبت به بازگشت روس‌های افراطی از سوریه

  نخست‌وزیر روسیه نسبت به بازگشت اتباع روسی که در حال حاضر در سوریه علیه دولت دمشق می‌جنگند، هشدار داد.

 • چه چیزی مردم روسیه را متحد می کند؟

  چهارم نوامبر مطابق با چهاردهم آبان روز وحدت ملی در روسیه است و در شرایط کنونی جامعه شناسان و مردم شناسان روس دوباره این موضوع را به بحث گذاشته‌اند که چه عواملی جمعیت حدودا ۱۵۰ میلیونی روسیه را با بیش از یکصد و سی قومیت و در گستره هفده میلیون کیلومتر مربعی خاک این کشور به عنوان یک ملت در کنار هم جمع می‌کند؟

 • «روز اتحاد ملی» در فدراسیون روسیه

  «روز اتحاد ملی» جشنی است که در سال 2004 توسط دولت روسیه و به نشان یادبود حوادث سال 1612 در روسیه رخ داده، تصویب گردید واز تاریخ 4 نوامبر 2005 جشن گرفته می شود که البته در سراسر کشور تعطیل نیز می باشد.

 • «منشاء 70 درصد آلودگي های خزر در خشكي است»، «در طرح انتقال آب خزر، نه سازمان محیط زیست، بلکه [خود] محیط زیست ذینفع است»

  دکتر ضياءالدين الماسي: در مجموع بررسي آلودگي خزر بيان كننده اين واقعيت‌ها مي‌باشد كه 70 درصد آلودگي خزر منشاء خشكي دارد كه مهمترين اين آلودگي‌ها، آلودگي نفتي، سموم كلره مصرفي در كشاورزي بخصوص د.د.ت، سموم كلره صنعتي PCBs و همچنين فلزات سنگين است كه همگي جزء آلودگي‌هاي خطرناك بوده و پايدار هستند و البته اغلب منشاء طبيعي دارد ... // دکتر مریم اسماعیلی فرد: در خصوص طرح انتقال آب دریای خزر، نه سازمان محیط زیست، بلکه [خود] محیط زیست ذینفع این طرح است. اتفاقی که معمولا در طرح های عمرانی لحاظ نمی شود. بخشی از هزینه های یک طرح قاعدتا مربوط به خسارت های زیست محیطی است ...

 • دستاوردهای سفر سفیر قزاقستان به خراسان شمالی

  سفر دو روزه سفیر قزاقستان که اواخر هفته گذشته به خراسان شمالی انجام شد، دستاوردهای مهمی داشت که از جمله آن روان سازی تجارت بین این کشور آسیای مرکزی با این استان و آسان سازی قوانین برای تبادل و ارتباط و رونق اقتصادی بود.

 • دعوت داغستان از سرمایه‌گذاران و تجار ایرانی

  مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو با رمضان عبداللطیپوف رئیس جمهوری داغستان فدراسیون روسیه دیدار و درباره افزایش روابط تجاری و اقتصادی مذاکره کردند.

 • رکوردشکنی تاریخی تولید نفت روسیه

  سطح تولید نفت روسیه در اکتبر ٢٠١٦ میلادی به بیشترین میزان خود از زمان استقلال کشورهای جماهیر شوروی سابق رسید.

 • بدون ایران، روسیه و عربستان صلح برقرار نمی‌شود

  رئیس جمهوری پیشین فرانسه بر لزوم حضور ایران و روسیه برای ایجاد و حفظ صلح در کشورهای اطراف خاورمیانه تاکید کرد.

 • چین و هند، از همکاری های اقتصادی تا رقابت منطقه ای

  در صورتی که چین به درخواست هند از اقدامات پاکستان در خصوص حمایت از تروریسم انتقاد کند، این امر می تواند اتحاد میان چین و پاکستان را به شدت تحت تأثیر قرار دهد.

 • آیا روسیه برای جاه‌طلبی‌های نظامی‌اش پول دارد؟

  براساس برنامه طی سال های 2011 تا 2020 میلادی، روسیه بخش نظامی و ارتش خود را به حجم عظیمی از سیستم های تسلیحاتی جدید و پیشرفته و دیگر سخت افزارهای نظامی مجهز می‌کند. هزینه کل این برنامه دفاعی 647 میلیارد دلار یا 19 تریلیون روبل پیش بینی شد.

 • نشست «روابط ایران و ترکمنستان: تجارب گذشته، چشم انداز آینده»

  موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) برگزار می گند: «روابط ایران و ترکمنستان: تجارب گذشته، چشم انداز آینده»؛ با حضور هیات دیپلماتیک ترکمنستان و سفیر ترکمنستان در تهران؛ دوشنبه 17 آبانماه؛ ساعت 17 الی 19

 • پاسخ تمسخرآمیز روسیه به انگلیس

  وزارت امور خارجه روسیه به اظهارات رئیس دستگاه مبارزه با جاسوسی انگلیس درباره تهدید روسیه علیه کشورش با تمسخر واکنش نشان داد.

 • رشد چشمگیر مناسبات اقتصادی ایران و روسیه با رفع موانع تجاری، بانکی و گمرکی تجارت و سرمایه گذاری

  همایش اتاق مشترک ایران و روسیه، با فعالان اقتصادی ایرانی، معاون رئیس کمیسیون اقتصادی استان ولگاگراد روسیه، و نایب رئیس اتحادیه اتاق بازرگانی این استان و هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و روسیه برگزار شد.

 • روابط ایران و ترکمنستان: تجارب گذشته، چشم انداز آینده

  موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) برگزار می گند: «روابط ایران و ترکمنستان: تجارب گذشته، چشم انداز آینده»؛ با حضور هیات دیپلماتیک ترکمنستان و سفیر ترکمنستان در تهران؛ دوشنبه 17 آبانماه؛ ساعت 17 الی 19

 • دیدار هیئت تجاری روسیه با فعالان اقتصادی مازندران

  یک هیئت تجاری و سرمایه گذاری کشور روسیه ضمن حضور در مازندران با فعالان اقتصادی استان دیدار کردند.

 • روسیه مهمان ویژه ایران در هشتمین نمایشگاه هوایی کیش

  هفتمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع هوایی و فضایی ایران در تهران در تاریخ 4 تا 7 آبان 1395 و هشتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی هوایی ایران در کیش در تاریخ 26 تا 29 آبان 1395 برگزار می‌شود.

 • جدیدترین توافق روسیه و ترکیه دربارۀ سوریه

  روسیه و ترکیه به تازگی به توافقی رسیدند که مانع دست یابی آمریکا به رؤیایش در شمال سوریه می شود.

 • توافق ایران و روسیه در ۴ مدل حمل‌ونقلی

  هشتمین نشست گروه کاری همکاری در بخش حمل‌ونقل بین فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 31 اکتبر تا 2 نوامبر 2016 برابر 10 تا 12 آبان ماه امسال در تهران برگزار شد.

 • آیا آمریکا قادر به حمله به روسیه است؟

  دبیر شورای امنیت ملی روسیه گفت که سپر موشکی آمریکا که در مرز روسیه مستقر شده می تواند برای هدف قرار دادن تاسیسات استراتژیک روسیه مورد استفاده قرار گیرد.

 • نمایش لباس های دوران عثمانی در قزاقستان

  به مناسبت برگزاری برنامه «روزهای ترکیه» در پایتخت قزاقستان، لباس های دوران عثمانی به نمایش گذاشته شد.

 • روابط تاشکند-دوشنبه؛ از خصومت‌های شخصی تا واقعیت‌های عینی

  پس از مرگ رئیس جمهور ازبکستان روابط «تاشکند» و «دوشنبه» به مراتب بهتر شده و حتی دولت تاجیکستان برای ساخت نیروگاه برق آبی «راغون» اقداماتی را صورت داده که این تغییرات البته سؤالاتی را نیز ایجاد کرده است.

 • غرب توانایی رویارویی با چین و روسیه را ندارد

  رئیس پیشین سرویس اطلاعات خارجی انگلیس (ام.آی 6) اذعان کرد که غرب ظرفیت رویارویی با چین و روسیه را ندارد.

 • دغدغه‌ اندیشمندان و سیاستمداران جهان نسبت به وضعیت آینده نظام بین الملل که در اجلاس والدای روسیه مطرح شد

  همایش بین المللی والدای روسیه پایان یافت، با دغدغه‌ای مشترک در بین همه اندیشمندان و سیاستمداران نسبت به وضعیت آینده نظام بین الملل .

 • ارمنستان گسترش روابط با تهران را اولویت ایروان اعلام کرد

  آرمن گئورگیان رئیس نهاد ریاست جمهوری ارمنستان در دیدار سیدکاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی ایران، گسترش روابط با تهران را اولویت ایروان اعلام کرد.

 • امضاء توافق‌نامه همکاری استراتژیک بین قزاقستان و تاجیکستان

  رئیس جمهور قزاقستان توافق‌نامه همکاری استراتژیک بین این کشور و تاجیکستان را امضا کرد.

 • پیروزی حزب حاکم گرجستان در انتخابات پارلمانی

  نتایج دور دوم انتخابات پارلمانی گرجستان از پیروزی حزب حاکم «رؤیای گرجستانی» در این انتخابات خبر داد. نتایج رسمی منتشره از سوی رسانه‌های گرجستان در ارتباط با انتخابات پارلمانی این کشور، از پیروزی حزب حاکم طرفدار غرب موسوم به «رؤیای گرجستانی» در دور دوم این انتخابات خبر دادند.

 • واکنش‌ رژیم صهیونیستی به تحرکات نظامی روسیه در سوریه چه خواهد بود؟

  واکنش های تل آویو و ابراز نگرانی مقامات اسرائیلی در قبال تحرکات نظامی روس ها در سوریه، از سست شدن پایه های این توافق و کاهش میزان هماهنگی های روسی – اسرائیلی در سوریه حکایت دارد.

 • آغاز به‌کار ریل‌گذاری راه‌آهن بندر آقینه

  ریل‌گذاری راه آهن ترکمنستان- افغانستان امروز به گونه‌ی رسمی با حضور مقام‌های افغانستان و ترکمنستان در بندر آقینه در داخل افغانستان آغاز شد. در برنامه آغاز عملیات ریل‌گذاری این راه آهن مقامات دو کشور تاکید کردند که این پروژه در آینده نزدیک به بهره برداری سپرده خواهد شد.

 • جایگاه ترکمنستان در چشم انداز انرژی اتحادیه اروپا

  اتحادیه اروپا به دلیل محدودیت‌های منابع انرژی و همچنین مشکلات دستیابی مطمئن و ارزان قیمت به آن به ویژه پس از روشن شدن این واقعیت که عامل انرژی می‌تواند به عنوان یک ابزار سیاسی از سوی روسیه به کار گرفته شود، بر آن است تا منابع انرژی و خطوط انتقال آنها و تنوع‌سازی مسیرهای واردات آن را به شکل جدی‌تری در عرصه سیاست بین‌الملل دنبال کند و دسترسی به منابع غنی گاز طبیعی و ایجاد بازارهای جدید را در راستای اهداف اقتصادی خود اعمال کند که طرح کریدور گاز جنوبی در حوزه‌ی دریای خزر در راستای این سیاست انرژی قرار دارد.

 • کسب رتبه دوم ترانزیت کالا در خاک ترکمنستان توسط کامیون های ایرانی

  سازمان دولتی آمار ترکمنستان در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد: کامیون های ایرانی مقام دوم ترانزیت کالا در خاک ترکمنستان را طی ۸ ماه سال جاری داشته اند

 • گرجستان به دنبال عادی سازی روابط با روسیه

  نخست وزیر گرجستان گفت: تفلیس خواهان تسهیل و کاهش تنش در روابط دوجانبه با روسیه است.

 • واشنگتن به دنبال افزایش نفوذ در آسیای مرکزی است

  مدیر مرکز ارزیابی ریسک قزاقستان، سفر معاون وزیر خارجه آمریکا به 3 کشور آسیای مرکزی را تلاش کاخ سفید برای تقویت بیشتر همکاری‌ها با «آستانه» و از سرگیری روابط با «تاشکند» و «بیشکک» ارزیابی کرد.

 • پایتخت قزاقستان؛ عرصه مقابله با تروریسم

  وزارت کشور قزاقستان با اعلام پیامی در رادیو ملی این کشور، از انجام یکسری تمرینات ضدتروریستی در شهر «آستانه» پایتخت قزاقستان خبر داد و از مردم خواست که در صورت برخورد با سربازان، آرامش خود را حفظ کنند.

 • پیامدهای نشست سه‌جانبه مسکو

  نشست وزرای خارجه ایران، سوریه و روسیه در مسکو را می‌توان آغاز مرحله جدید از روند دفاع از سوریه و محور مقاومت ارزیابی کرد که براساس آن این کشورها در واکنش به تشدید تنش‌ها از سوی غرب و متحدان آمریکا در سوریه و عراق از حالت دفاعی خارج شده و به حالت هجومی منتقل می شوند.

 • چرا ظریف به مسکو رفت؟

  سفر وزیر خارجه به مسکو در دو بخش قابل تعریف است نخست مذاکرات آقایان ظریف و لاوروف بود که عمدتا درباره مسائل و همکاری های دو جانبه اعم از مسائل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی رایزنی کردند و نیز درباره زمینه های همکاری گفتگو شد که باید در آینده ایجاد شود که در این خصوص تفاهمات و رایزنی های خوبی شد.

 • سوریه و اوکراین تفاوت دارند

  بارزترین تفاوت بین درگیری در سوریه و اوکراین، مقیاس جنگ است. جنگ داخلی سوریه، زندگی بیش از چهارصدهزار نفر را مختل کرده است. نزدیک به یازده میلیون پناهنده و آواره داخلی روی دست کشور مانده و گروه تروریستی داعش رشد کرده است.

 • چین جای امریکا را برای ترکیه می گیرد؟

  اگرچه اقدامات اخیر رجب طیب اردوغان موجب استیصال و ناامیدی عمیق آمریکا شده است، اما مقامات آمریکایی نباید به این سادگی دست از تلاش برداشته و اردوغان را از دست بدهند.

 • نگاه امنیتی ترکیه به موصل و نیاز به ابتکارات دیپلماتیک روسیه

  ولی گل محمدی: ترکیه دارای میزان بالایی از نفوذ، قدرت و قابلیت های مادی و گفتمانی در عراق است که بتواند در برابر تمامی آلترناتیوهایی که توسط رقبای وی برای آینده تحولات سیاسی عراق تعبیه شده و در آن نقشی برای ترکیه در نظر نگرفته شده است، موانع جدی ایجاد کند ... در چنین وضیعتی، راهبردی عمل گرایانه و دیپلماتیک برای کنترل رفتارهای تهاجمی و امنیت زای ترکیه ضروری بنظر می رسد. روسیه به عنوان بازیگری بانفوذی که بدنبال نقش آفرینی در شرق مدیترانه و کانون های بحران خاورمیانه بویژه سوریه و عراق است، می تواند به عنوان ناجی دیپلماتیک از شدت گرفتن تنش های سیاسی و نظامی در موصل و عراق بعد از داعش عمل کند ...

 • بررسی «نقش کشورهای ساحلی در آلودگی دریای خزر؛ با هدف ارائه راهکارهایی در مقابله با آن» و «انتقال آب دریای خزر از منظر ذینفعان ملی و منطقه ای»

  موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس)، در ادامه سلسله نشست های کرسی هم اندیشی حوزه روسیه و اوراسیا، مسأله آلودگی دریای خزر و طرح انتقال آب این دریا را در قالب موضوعات «نقش کشورهای ساحلی در آلودگی دریای خزر با هدف ارائه راهکارهایی در مقابله با آن» را با سخنرانی دکتر ضياءالدين الماسي و «انتقال آب دریای خزر از منظر ذینفعان ملی و منطقه ای» را با سخنرانی دکتر مریم اسماعیلی فرد بررسی کرد.

 • معنای دیدار روز گذشته وزرای خارجه ایران، روسیه و سوریه در مسکو

  روز گذشته، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در مسکو میزبان همتایان ایرانی و سوری خود بود تا درباره اوضاع سوریه گفت و گو و تبادل نظر کند. این در حالی است که درگیری ها در شهر حلب همچنان ادامه داشته و هنوز چشم انداز روشنی برای پایان آن وجود ندارد. در این شرایط، اهداف سه کشور از برگزاری این نشست، موضوعی است که در عرصه بین المللی مورد توجه قرار گرفته است.

 • پوتین: شلیک سلاح اتمی پایان جهان است

  ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه خواستار رعایت نظام منع گسترش سلاح هسته ای در سطح جهانی شد و گفت: استفاده از جنگ افزار اتمی پایان بخش تمدن بشری خواهد بود.

 • انتشار کتاب درسی «زبان فارسی» برای دانشگاه‌های تاجیکستان

  کتاب درسی «زبان فارسی»برای دانشجویان رشته «فیلولوژی ایران» در دانشگاههای تاجیکستان انتشار یافت.

 • تصویب بیانیه مشترک سران آذربایجان، ایران و روسیه در مجلس آذربایجان

  مجلس ملی جمهوری آذربایجان، بیانیه سه جانبه روسای جمهوری ایران، روسیه و آذربایجان را تصویب کرد.

 • خط لوله گازی «ترکیش استریم»: هزینه سرسختی و لجاجت روسیه

  با توجه به گفته های شرکت کنندگان حاضر در دومین نشست گازی اوکراین که دوازهم و سیزدهم ماه اکتبر برگزار شد، ترکیه و آلمان هر دو موافق دور زدن اوکراین و یافتن مسیرهای جایگزینی برای خط لوله جدید روسیه بودند.

 • لبخند ظریف در مسکو

  سفیر ایران در روسیه با انتشار عکسی از لبخند ظریف در مسکو بررسی راههای گسترش بیشتر همکاری‌های دو جانبه بین ایران و روسیه را از موضوعات مطرح شده در سفر چند ساعته ظریف به این کشور عنوان کرد.

 • ظریف: مشکلات سوریه از راه سیاسی و مبارزه با گروههای تکفیری حل می شود

  دیدار وزیران خارجه ایران و روسیه معطوف به دورنمای توسعه روابط دو کشور و در وهله نخست توجه به اجرای توافق های به دست آمده بین رئیسان جمهوری دو کشور در مذاکرات باکو است.

 • دیدار وزرای خارجه ایران، روسیه و سوریه در مسکو

  وزرای امور خارجه سوریه و روسیه در مسکو با هم دیدار کردند و پس از این دیدار، نشست سه جانبه ای میان لاوروف، المعلم و وزیر امور خارجه کشورمان نیز برگزار شد.

 • روسیه «پادشاه موشک‌ها» را برای مقابله با حملات هسته‌ای غرب رونمایی کرد + تصاویر

  روسیه امروز چهارشنبه تصاویر لحظات پرتاب موشک بالستیک قاره‌پیمایی از نوع 18 RS که «پادشاه موشک‌ها» نام گرفته است را منتشر کرد.

 • سفر هیأت 28 نفره آذربایجان شرقی به باکو

  هیأت 28 نفره متشکل از تجار و صاحبان شرکت‌های تولیدی و تجاری از استان آذربایجان شرقی به منظور بسط همکاری‌های اقتصادی و تجاری با جمهوری آذربایجان به این کشور سفر کردند.

 • جنگ روانی حقوق بشری غرب علیه روسیه

  غرب که با استفاده از دنباله روی چند کشور عربی زمینه ساز بروز بحران کنونی در سوریه با حمایت از گروههای تروریستی شد، اکنون با هدف توقف عملیات ضدتروریستی دمشق و مسکو جنگ روانی را علیه روسیه به عرصه حقوق بشر کشانده است.

 • هشدار رهبر دینی قرقیزستان درباره گسترش وهابیت در آسیای مرکزی

  یکی از رهبران دینی قرقیزستان و رییس مرکز دین، حقوق و سیاست این کشور نسبت به انتشار گسترده 'افکار افراط گرای وهابیت' در کشورهای پنجگانه آسیای مرکزی اعلام خطر کرد و گفت که افکار خشونت طلب وهابیت به سرعت در این پنج کشور در حال انتشار است.

 • امنیت از خاورمیانه تا اوراسیا

  دکتر مهدی سنایی: امنیت مقوله ای اساسی در نزد بشر و سازمانهای بشری و دولت – کشورهاست که همواره تامین آن از حقوق اولیه و اساسی به شمار می رود. در قرن بیستم در نتیجه تحکیم و استقرار نظام وستفالی در اروپا، امنیت ملی بر امنیت دسته جمعی و جهانی پیشی گرفت و در اواخر قرن بیستم با بروز سیستم جهانی شدن و دهکده جهانی باز مقوله امنیتی در نظام بین المللی به عنوان یک پدیده غیر قابل تفکیک بلحاظ مفهومی و جغرافیائی مطرح گردید و در قرن بیست و یکم باید به مقوله امنیت منطقه ای و جهانی به مثابه امنیت ملی و یا فراتر از آن توجه گردد. از سوی دیگر تاثیر و تاثر این مقوله های امنیتی آنقدر زیاد است که به سختی قابل تفکیک خواهند بود

 • اهمیت نگاه به آسیا

  در مقطع کنونی، تقویت نگاه ایران به آسیا به عنوان یک سیاست ضروری و یک اولویت جدی است و می تواند جایگاه ما را در این قاره تقویت کرده و تهدیدهای کشورهای حامی نظام یک قطبی را تبدیل به فرصت کند.بر مبنای سند چشم انداز به عنوان استراتژی کلان کشور، ایران باید در بیست سال آینده به جایگاه نخست علمی، اقتصادی و فن آوری در منطقه جنوب غرب آسیا برسد؛ بنابراین و با عنایت به وضعیت ویژه منطقه ای و بین المللی، ایران نیازمند آن است که به اشکال و روش های گوناگون با مجموعه های بزرگتر منطقه ای و بین المللی همکاری و برخی از خواسته ها و منافع خود را در آن چارچوب تعریف کند؛ در این چرخه، آسیا دارای اولویت بالایی است.

 • روسیه به دنبال منابع جدید و مستقل برای کسب قدرت است.

  دکتر علیرضا نوری: روسیه یک تعامل گزینشی با سایر بازیگران از جمله رقبای منطقه ای ایران دارد. مزیت نسبی ایران برای روسیه، کمک به بازدارندگی در برابر آمریکا، چین، هند و ترکیه است. وی در ادامه نیز عنوان کرد همگرایی با نوع حکومت و سیاست روسیه همخوانی ندارد. در واقع اوراسیاگرایی صرفا ابزاری برای روسیه برای سیاست مهار است.

 • غرب با دموکراسی در آسیای مرکزی بازی می کند

  کارشناس مسایل آسیای مرکزی براین باور است، غرب با موضوع دموکراسی در این منطقه بازی می کند.

 • ایجاد پایانه نفتی در مرز افغانستان توسط ترکمنستان

  ترکمنستان در صدد است در نزدیکی مرز افغانستان، پایانه نفتی راه اندازی کند.

 • توقف صدور روادید فرودگاهی برای ایرانیان در تاجیکستان

  طبق دستور وزارت خارجه تاجیکستان، دادن روادید فرودگاهی به شهروندان ایرانی در فرودگاه شهر «دوشنبه» متوقف گردید.

 • کرملین هنر جنگ را می‌داند

  مسکو می خواهد غرب از این مساله مطمئن شود که نیروهای روسی و تجهیزاتشان این قابلیت را دارند که به سرعت حتی در دور افتاده ترین نقاط کشور مستقر شوند.

 • دولت «قرقیزستان» در سراشیبی استعفا

  نمایندگان بزرگترین حزب در پارلمان قرقیزستان از ائتلاف اکثریت مجلس خارج شدند و این به معنای از رسمیت افتادن و استعفای ناخواسته دولت است.

 • کریدور شمال-جنوب باعث کاهش وابستگی کشورهای جنوب شرقی آسیا به کانال سوئز خواهد شد

  مجید رئوفی: با توجه به این که کشورهای اوراسیای مرکزی به آب های آزاد راه ندارند، می توانند با استفاده کریدور شمال-جنوب به تامین منافع خود بپردازند ... این کریدور باعث کاهش وابستگی جنوب شرقی آسیا به کانال سوئز خواهد شد.

 • راهکار اقتصادی، فعال شدن در چهارچوب ابتکارات منطقه ای و توجه به ابزار دیپلماسی عمومی، متضمن توسعه روابط ایران و اوراسیا است.

  دکتر حمیدرضا عزیزی: دلایل فراهم بودن فضای توسعه تعاملات ایران با آسیای مرکزی و قفقاز شامل مواردی چون؛ ساختار ویژه نظم منطقه ای در حوزه شوروی سابق، اتخاذ رویکرد عملگرایانه و اقتصاد محور در سیاست خارجی ایران، نقش آفرینی محدودتر آمریکا در مقایسه با سایر مناطق پیرامون ایران می شود و عامل فرهنگی نیز مزید بر علت شده است که ایران بتواند بر توسعه روابط با اوراسیا سرمایه گذاری امیدبخش داشته باشد.

 • چینی ها در حال رفتن به سمت چهره سیاسی با استفاده از قدرت اقتصادی هستند

  دکتر محسن شریعتی نیا: با وجود این که چین در زمینه اقتصادی در جهان بسیار شناخته شده است اما هرچه به سمت دیگر چهره های قدرت نظیر سیاسی، امنیتی و نظامی می رویم شاهد ضعیف تر شدن چینی ها می شویم ... چینی ها در حال رفتن به سمت چهره سیاسی با استفاده از قدرت اقتصادی هستند، بدین معنا که به صورت تدریجی در حال تحریم برخی کشورها از سوی چین هستیم.

 • چشم انداز موافقتنامه تجارت آزاد ایران واتحادیه اقتصادی اوراسیا

  دکتر اسفندیار امیدبخش: اگر موافقتنامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا منعقد شود، اولین موافقتنامه از این نوع ایران با یک نهاد منطقه ای خواهد بود ... با این حال، مذاکرات با اتحادیه اوراسیا تنها بخشی از سیاست خارجی ایران است.

 • اوراسیا هنوز هم در ایران موضوعی جا افتاده نیست

  دکتر عباس ملکی: در گذشته کشورهایی نظیر ایران و روسیه تولید کننده گاز بودند و آمریکا و اروپا مصرف کننده اما تحولی که در حال حاضر در حال وقوع است این است که یا تولید کنندگان و مصرف کنندگان انرژی یکی شده اند و یا به همدیگر نزدیک شده اند.

 • گرجستان، بازیگر متوازن ساز داخلی قفقاز جنوبی بوده و برای سیاست خارجی ایران بسیار بااهمیت است.

 • فروپاشی شوروی اولین گام برای قدرتمندی منطقه ای ایران

  دکتر جهانگیر کرمی: حضور و نفوذ قدرت های بزرگ، ورود قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای به حوزه نفوذ ایران، مشکلات مرزی و قومی و نفوذ امنیتی و اطلاعاتی و تلاش برای تحمیل انزوا به ایران از جمله چالش های مهمی است که در زمینه بهبود روابط ایران با کشورهای منطقه ای وجود دارد.

 • ایران باید همکاری کنترل شده با روسیه داشته باشد

  دکتر افشین زرگر: روس ها به دلیل ضعف های خود بخشی از ژئوپلتیک خود را از دست داده اند اما اکنون به دنبال تبدیل شدن به قدرت های اصلی در منطقه و خنثی ساختن برنامه های سایر بازیگران هستند.

 • 25 سال پس از فروپاشی شوروی، روسیه همچنان تاثیرگذار است.

  یولیا زوتوا: در ادامه به بحث اصلی یعنی روسیه پس از 25 سال پس از فروپاشی شوروی پرداخت و گفت: روسیه همچنان تاثیرگذار است چرا که با داشتن 11 درصد خشکی های جهان و جمعیت 146 میلیونی و رتبه ششم در تولید ناخالص داخلی خود می تواند تاثیرات زیادی را داشته باشد ...

 • ایران و روسیه در سوریه وارد بازی شده اند که فرآیندی نظم ساز است.

  دکتر محمود شوری: ایران و روسیه در سوریه وارد بازی شده اند که فرآیندی نظم ساز است. البته چشم انداز آن منوط به نوع نگاه دو کشور در آینده خواهد بود. هنوز روشن نیست که روسیه پس از حل بحران سوری خواستار ایفای نقش در سایر مسایل منطقه خواهد بود و آیا این نقش در تعارض یا هماهنگ با ایران خواهد بود ... اگر الگوی روابط در سوریه دنبال شود، روابط ایران و روسیه موفق خواهد بود.

 • سه کلیدواژه «قلمرو خواهی»، «کشمکش» و «کمیابی» می توانند به ما در شناخت مسائل کشورهای اوراسیای مرکزی کمک کنند.

  دکتر داود غرایاق زندی: تمامی مباحث مطرح شده این نکته را برای ما آشکار می کند که منطقه اوراسیای مرکزی بسیار نفوذپذیر است، بدین معنای که تمامی کشورهای که دارای امکانات و توان هستند می توانند در این منطقه نفوذ و حضور داشته باشند ...

 • گزارش ویژه سمینار «ایران و اوراسیای مرکزی: 25 سال پس از اتحاد جماهیر شوروی»

  ایراس: گزارش لحظه به لحظه سمینار مشترک موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) و پژوهشکده مطالعات منطقه ‏ای دانشگاه شهید بهشتی با عنوان «ایران و اوراسیای مرکزی: 25 سال پس از اتحاد جماهیر شوروی» که در دو نشست صبح و بعدازظهر، در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

 • اختلافات اهل تشیع و تسنن در استفاده از مسجد جامع مسکو در ایام محرم

  گزارش: بر اساس برخی گزارش‌ها در آغاز ماه محرم امسال مسلمانان اهل تشیع و تسنن در مورد استفاده از فضای مسجد جامع مسکو برای برگزاری مراسم عزاداری با یکدیگر اختلاف نظرهای جدی پیدا کرده که این امر به مداخله پلیس مسکو منجر شده است. این اتفاق در روز 5 اکتبر مصادف با 14 مهر 1395 رخ داد و دلیل آن ممانعت از انجام مراسم مذهبی ایام محرم توسط شیعیان آذری تبار از سوی مسئولین مسجد جامع مسکو عنوان شده است. بر اساس این گزارش‌ها، مسئولین حاضر در مسجد رسما از پذیرفتن مسلمانان آذری خودداری کرده و گفته اند که مسجد محل عبادت همه مسلمانان است و هیچ یک از گروه ها اجازه استفاده از این مکان برای برگزاری برنامه های خاص خود را ندارند.

 • جزئیات تسهیل یا لغو روادید ایران و روسیه از زبان سنایی

  سفیر ایران در روسیه جزئیاتی از روند لغو یا تسهیل روادید بین دو کشور را تشریح کرد.

 • قانون اساسی قرقیزستان گم شد!

  سرنوشت نامشخص نسخه اصلی قانون اساسی قرقیزستان موجب شده تا نگرانی‌ها از تغییرات اصلاحی روی این قوانین که می‌تواند حقوق بشر شهروندان قرقیز را تحت‌الشعاع قرار دهد، منحرف شود.

 • آمادگی الهام علی اف برای دیدار با همتای ارمنی با هدف حل مساله قره باغ

  رئیس جمهور آذربایجان آمادگی خود را برای دیدار و گفتگو با رئیس جمهور ارمنستان در چارچوب حل و فصل مساله قره باغ اعلام کرد.

 • آیا ایران و روسیه بزودی از متحدانی نزدیک به رقبایی جدی تبدیل می شوند؟

  اگرچه اخیراً روسیه به صورتی پایدار و محکم با محور شیعه به رهبری ایران در خاورمیانه متحد شده است اما روابط روسیه و ایران با همکاری استراتژیک آن‌ها اغلب متفاوت به نظر می‌رسد.

 • آمریکا دیپلمات های روسیه را تهدید کرد

  سفارت روسیه در آمریکا از تهدید شدن دیپلمات‌های خود از سوی مقام‌های قضایی آمریکا برای پرهیز از رصد اوضاع انتخاباتی این کشور خبر داد.

 • تنش دیپلماتیک در روابط روسیه و بریتانیا

  سفیر روسیه در لندن دولت بریتانیارا به تاخیر در صدور روادید برای کارکنان سفارت روسیه متهم کرده است.

 • دومین اجلاس مشترک رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه برگزار شد

  مراسم افتتاحیه اجلاس رؤسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه ۲۹ مهر ۱۳۹۵ در باغ نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد.