این خبرنامه، علاوه بر ارائه مسائل و تحولات مناطق آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه در یک ماه گذشته (دی 1395) شامل تحلیل ها، مصاحبه ها، ترجمه ها، مقالات و رویدادهای ویژه ای است که توسط ایراس تولید و در سایت این موسسه به نشانی www.iras.ir منتشر شده است.
 • به یاد قهرمانان بی ادعای حادثه «پلاسکو»

  موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس)، ضایعه اسفناک «پلاسکو» را به محضر ملت شریف ایران و خانواده های داغدار آتش نشانان غیور و ایثارگر تسلیت گفته و با تمام آسیب دیدگان این فاجعه اظهار همدردی می کند.

 • قزاقستان در سال 2016؛ «ثبات» به عنوان اولویت

  ماکسیم لیخاچف: قزاقستان با وجود مشکلات در توسعه اجتماعی و اقتصادی در سال گذشته ثبات سیاست داخلی را حفظ نمود و فعالیت های مرسوم خود را در عرصه بین المللی به نمایش گذاشت ... این کشور در عرصه سیاسی به خط مشی پیشین چند مؤلفه ای و جهت گیری به سمت همگرایی اوراسیایی، وفادار بوده است. تماس های سیاسی منظم با رهبری روسیه، گسترش روابط کاری با سایر شرکای بین المللی (ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، چین، خاور نزدیک و منطقه آسیا و اقیانوس آرام) کماکان ادامه داشته و میانجیگری در حل وفصل اختلافات روسیه و ترکیه را می توان به عنوان دستاورد دیپلماتیک طرف قزاقی و شخص رئیس جمهور جمهوری قزاقستان تلقی نمود. به همین دلیل اتفاقی نیست که امروز آستانه به میدان جدید مذاکرات مربوط به حل وفصل سوریه تبدیل شده است ...

 • تأثیرگذاری مثلث برگزیت- ترامپ - اتحادیه اروپا بر رابطه آتی ناتو و روسیه

  شهرزاد مفتوح: بقای ناتو که ابتدا توسط ایالات متحده و اروپا تشکیل شد بستگی به تقویت رابطه فراآتلانتیکی بین آنها دارد و بدین منظور حضور دشمنی مانند روسیه لازم است، اما ظاهراً تحولات اخیر ضربات جدی به پیکره این سازمان وارد کرده است. در حالی که اتحادیه اروپا و ناتو - با 22 عضو مشترک - باید برای مواجهه با تهدیدات امنیتی با یکدیگر همکاری کنند، به نظر می رسد آنها در حال حاضر علیه یکدیگر کار می کنند! سخنان ترامپ، به عنوان رئیس جمهور آتی ایالات متحده، پیام تأثیرگذاری را به دوستان و دشمنان به طور یکسان مبنی بر این موضوع منتقل می کند که این کشور دیگر حاضر به حمایت کامل از ناتو نیست ...

 • برجام از نگاه مقام های روسی از امضا تا یکسالگی

  امضای برجام در 23 تیرماه سال 94 پس از چندین دور مذاکرات فشرده گروه دیپلماسی هسته ای به ریاست محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با همتایان 1+5 مورد توجه تمامی طرف ها و جامعه جهانی از جمله روسیه قرار دارد

 • بایدن برای آخرین دیدار با پوروشنکو وارد اوکراین شد

  معاون اوباما امروز (دوشنبه) به اوکراین رفت تا برای آخرین بار با رییس جمهوری این کشور دیدار کند.

 • کرملین برای آغاز ریاست‌جمهوری ترامپ روزشماری می‌کند

  کرملین که با اشتیاق منتظر ریاست جمهوری ترامپ است و برای آغاز این ریاست جمهوری روزشماری می‌کند، همچنان به حمله و ابراز خشم خود از دولت در حال کناره‌گیری اوباما ادامه می‌دهد.

 • روابط آنکارا با مسکو هنوز بهبود نیافته است

  وزیر اقتصاد ترکیه سطح روابط کشورش با روسیه را همچنان ناکافی دانست.

 • استقرار سامانه دیگری از اس۴۰۰ در کریمه

  روسیه از استقرار واحد دیگری از سامانه موشکی اس ۴۰۰ در منطقه کریمه خبر داد.

 • دیدار «نظربایف» با ولیعهد امارات

  رئیس جمهور قزاقستان در چارچوب سفر رسمی خود به امارات با ولیعهد و معاون فرماندهی نیروهای مسلح این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • تعدادی از کارکنان دفتر ریاست جمهوری قزاقستان بازداشت شدند

  منابع خبری از بازداشت تعدادی از کارکنان دفتر ریاست جمهوری قزاقستان به اتهام سوءاستفاده از موقعیت و فساد مالی خبر می‌دهند.

 • سقوط هواپیمای باری ترکیه در بیشکک/ یک روز عزای عمومی در قرقیزستان+عکس

  تعداد تلفات سقوط یک فروند هواپیمای باری ترکیه در نزدیکی پایتخت قرقیزستان به 37 نفر افزایش یافت.

 • خط لوله تاپی (TAPI)؛ انتظارات و واقعیتها

  بهروز قزل: در میان تمام مسیرهای بالقوه و بالفعل صادرات انرژی ترکمنستان، خط لوله تاپی جایگاه ویژه ای دارد. مسیری که بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان آن را هم برای کشور تولیدکننده، هم برای کشورهای ترانزیتی و هم برای کشورهای مصرف کننده دارای اولویت اقتصادی دانسته و حتی از آن به عنوان «عامل توسعه پایدار» و «حامی تحکیم صلح» یاد کرده است ... به نظر می رسد که سایر دولت های ذینفع نیز علی رغم هزینه های مربوط به احداث و تأمین امنیت این خط لوله، منافع درازمدت خود را در تحقق این مسیر می دانند. با وجود این، نباید از نظر دور داشت که یکی از وجوه تکراری «ماجرای خطوط لوله انتقال انرژی در منطقه اوراسیا»، برآورده نشدن انتظارات اولیه به رغم اجرایی شدن مسیرهای برنامه ریزی شده است ...

 • چرا پوتین با اسرائیل در نمی‌افتد؟

  اسرائیل بیش از پیش به تاسیسات نظامی دولت سوریه حمله می‌کند اما روسیه به عنوان شریک اسد هیچ واکنشی به این تحرکات نشان نمی‌دهد. دلیل چیست؟

 • بمب افکن های روسیه از سوریه بازگشتند

  کاهش حضور نظامی روسیه در سوریه پس از آتش بس برقرار شده در این کشور آغاز شده است و چندین فروند بمب افکن روسی پایگاه حمیمیم را ترک کردند.

 • برجام، نفت و افزایش خرید آسیایی‌ها

  اگرچه پس از گذشت یک سال از عمر برجام، بخش های مختلفی در کشور اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به دستاوردهای قابل توجهی دست یافته است اما به اذعان همه کارشناسان بخش اقتصادی؛ حوزه انرژی را باید از مهمترین حوزهای موفق در این زمینه دانست.

 • دیوار ضدروسی کنگره بین کاخ سفید ترامپ و کرملین

  با وجود خوشبینی ها برای لغو تحریم های واشنگتن علیه روسیه که میراث دولت باراک اوباما به شمار می رود، دیوار ضدروسی کنگره آمریکا مانع اصلی پیش روی دونالد ترامپ برای اجرای وعده خود با هدف گرم کردن روابط کاخ سفید و کرملین است.

 • نفوذ ایران در سوریه بیشتر از روسیه است

  حمایت های نظامی، دیپلماتیک و مالی ایران و روسیه نقشی حیاتی در پیروزی نیروهای وفادار به اسد ایفا کرده است، اما با وجود هدف مشترک ایران و روسیه در سوریه و منابع قابل‌ توجهی که هر دو دولت در این جنگ سرمایه گذاری کرده‌اند، مسکو و تهران به یک شکل به مسائل مختلف مربوط به جنگ سوریه نگاه نمی کنند.

 • آیا پوتین به خاطر ترامپ ایران را می فروشد؟

  نشنال اینترست نوشت: روسیه و ایران اتحادی بی سابقه و شکننده را در خاورمیانه شکل داده اند. آیا این اتحادی از سر نیاز و مبتنی بر تلاقی منافع مقطعی است یا تحولی نوین است که بر منافع آمریکا در منطقه تاثیری طولانی خواهد گذاشت؟

 • روند رو به رشد روابط و مناسبت های فرهنگی میان ایران و روسیه

  ایران و روسیه به عنوان دو کشور همسایه تاکنون روابط زیادی در زمینه های مختلف باهم داشته اند. عرصه فرهنگی نیز یکی از عرصه هایی است که همکاری دوستانه این دو کشور دیده می شود.

 • بررسی یک سالگی برجام در دیدار سنایی و ریابکوف

  سفیر کشورمان در روسیه و معاون وزیر امور خارجه روسیه طی نشستی مشترک یک سالگی برجام، آخرین ‌نشست کمیسیون برجام، همکاری های هسته ای ایران و روسیه، همچنین موضوعات دو جانبه و بین المللی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

 • فیلم مدافعان در روسیه اکران می شود

  سوژه‌ی این فیلم مربوط به دوران جنگ سرد است که قهرمانان آن از جمهوری‌های مختلف شوروی هستند که هویت واقعی خود (نیروی خارق العاده و عضویت در سازمان مخفی «پاتریوت) را فاش نمی‌کنند اما در موارد بحران، مدافع وطن هستند.

 • ایران بر سر دو راهی هند و پاکستان

  ایران همزمان می تواند به همکاری با هند در چابهار ادامه داده و با کریدور اقتصادی چین و پاکستان CPEC به صورت حداقلی کار کرده و بخشی از گاز خود را به شبکه خطوط لوله ای که چین در این منطقه در دست ساخت دارد، متصل سازد.

 • انتقاد مفتی مسکو از بی توجهی تاجیکستان و ازبکستان به کارگران مهاجر

  مفتی مسلمانان مسکو، تاجیکستان و ازبکستان را به بی توجهی به سرنوشت کارگران مهاجر این دو کشور در روسیه متهم کرد.

 • قرقیزستان رئیس شورای کمیسیون اقتصادی اوراسیا شد

  «اولگ پانکراتوف» معاون نخست وزیر قرقیزستان برای مدت یک سال به ریاست شورای کمیسیون اتحادیه اقتصادی اوراسیا منصوب شد.

 • میرضیایف: ازبکستان وارد هیچ بلوک نظامی نمی شود

  رئیس جمهور ازبکستان گفت: عدم ورود به هیچ یک از بلوک‌های نظامی و سیاسی و جلوگیری از استقرار پایگاه‌های نظامی کشورهای دیگر در خاک این کشور همچنان سیاست «تاشکند» است.

 • قدرت سیاسی در قزاقستان تقسیم می‌شود

  دفتر ریاست جمهوری قزاقستان از تشکیل یک گروه کاری توسط «نظربایف» جهت تقسیم مجدد قدرت سیاسی در این کشور خبر داد.

 • رشد 6.5 درصدی اقتصاد ترکمنستان در سال 2017

  بانک جهانی رشد تولید ناخالص داخلی ترکمنستان در سال جدید میلادی (2017) را 6.5 درصد پیش‌بینی کرد.

 • روسیه به دنبال پرستیژ دوران جنگ سرد

  دکتر بهرام امیراحمدیان، تحلیلگر مسایل بین الملل در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می‌نویسد: ظاهرا روس ها علاقه مندند تا مجددا به دوران جنگ سرد بازگردند، نه از نظر قدرت اقتصادی یا قدرت نظامی شان، بلکه از نظر پرستیژی بدان گرایش دارند.

 • نشست سه‌جانبه معاونان وزرای‌خارجه ایران روسیه و ترکیه در مسکو

  اجلاس سه‌جانبه معاونان وزرای امور خارجه ایران، روسیه و ترکیه برگزار شد.

 • توافق روسیه و ترکیه علیه داعش و النصره در سوریه

  مقامات نظامی ترکیه و روسیه با امضای یادداشت تفاهم امنیت پرواز رزمی در حریم هوایی سوریه، توافق کردند تا حملات هوایی علیه مواضع گروه‌های معارض تحت حمایت خارجی در سوریه را هماهنگ کنند.

 • روسیه نمی‌تواند نقش ایران در سوریه را نادیده بگیرد

  از زمان ورود روسیه به سوریه این نگرانی وجود داشته که با توجه به قدرت روسیه، ایران در سایه قرار بگیرد اما ایران در حوزه میدانی برتری هایی دارد که روس ها نمی توانند آن را نادیده بگیرند.

 • واکنش شرکت نفت به رد صلاحیت روسها

  معاون شرکت نفت با بیان اینکه رد صلاحیت شرکت‌های نفتی روسیه صحت ندارد، اعلام کرد: پس از انتشار لیست اول ۲۹ شرکت تایید صلاحیت شده خارجی، به‌زودی لیست دوم شرکت‌های تایید صلاحیت شده منتشر می‌شود.

 • ازبکستان در سال 2016؛ تردیدها و روندها

  آرینا ماردوینووا: سال 2016 در تاریخ ازبکستان کنونی هم از لحاظ گرامی داشت با شکوه اول سپتامبر، بیست و پنجمین سال استقلال جمهوری و هم از نظر رخدادها و تغییرات روی داده در حیات سیاست داخلی کشور از اهمیت خاصی برخوردار است. بی شک مهم ترین این وقایع، وداع با اسلام کریم اف، اولین رئیس جمهور این کشور بود ... پس از آن، فرآیند انتقال قدرت در ازبکستان آغاز شد. علیرغم نگرانی های جامعه جهانی، جمهوری ازبکستان موفق شد تا از بی ثباتی سیاسی اجتناب ورزد ... همچنین گرایش به لیبرالیزه کردن خط مشی سیاسی، که پس از به قدرت رسیدن شوکت میرضیایف معنا یافت نیز تغییری مهم در حیات ازبکستان به شمار می رود ...

 • دیدنی های تهران، قلب تپنده ایران

  تهران پرترافیک، بزرگترین شهر و پایتخت ایران است. در ایام نوروز یا تعطیلات تابستان، کمتر کسی فکر سفر به تهران و بازدید از جاذبه‌های دیدنی این شهر به سرش می‌زند. اما باید گفت که این شهر در کنار ترافیک همیشگی و آلودگی هوا، جاذبه‌های دیدنی بسیار زیادی دارد که تحسین هر بیننده‌ای را برمی‌انگیزد.

 • مسیر ترانزیتی قرقیزستان-چین آغاز بکار کرد

  مسیر ترانزیت بار از شهر‌های «اوش» و «بیشکک» قرقیزستان به شهرهای «کاشکار» و »ارومچی» چین راه‌اندازی شد.

 • نخستین دور رایزنی‌‌های سیاسی ازبکستان و افغانستان برگزار شد

  نخستین دور رایزنی‌‌های سیاسی ازبکستان و افغانستان با حضور مقامات ارشد 2 کشور برگزار شد.

 • جمعیت آسیای مرکزی در سال 2017 به بیش از 70 میلیون می‌رسد

  یک کارشناس قزاق با اشاره به رشد 34 درصدی شاخص جمعیت طی بیست و پنج سال اخیر در منطقه گفت: جمعیت آسیای مرکزی در سال 2017 به بیش از 70 میلیون می‌رسد.

 • روسیه روزگار خوشی را پشت سر می‌گذراند

  ولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین، این مرد کوتاه‌قامت و بلندپرواز روسی، غرب را تا حدی آزار داده است که رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای عاجزانه خواستار تنبیه کشور بابت مداخله‌ی او در انتخابات آمریکا می‌شود. چه‌کسی باور می‌کرد؟ همین اوباما روسیه را یک قدرت در سطح منطقه‌ای هم نمی‌دانست.

 • امیدواری روسیه، آمادگی قزاقستان و ناامیدی سازمان ملل در قبال نشست آستانه

  در حالی که آستانه پایتخت قزاقستان اواخر ژانویه میزبان نشستی درباره سوریه است، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در واکنش به اظهارات اخیر نماینده انگلیس در این سازمان بر موفقیت آمیز بودن مذاکرات آستانه تاکید کرد.

 • انفجار در خطوط لوله گازی "سنگه چال" باکو برای سومین در یک ماه اخیر

  خطوط لوله گازی منطقه "سنگه چال" حومه باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان روز سه شنبه برای سومین بار ظرف یک ماه اخیر دچار انفجار و آتش سوزی شد.

 • بعضی‌ها نمی‌خواهند رابطه ایران و روسیه راهبردی شود

 • ظرفیت روسیه و ترکیه برای حل و فصل بحران سوریه نامحدود نیست

  تلاش روسیه برای مدیریت بحران سوریه با برگزاری نشست سه‌جانبه مسکو به مرحله تازه‌ای وارد شده است. پس از عدم موفقیت تلاش‌های روسیه برای مدیریت بحران سوریه از طریق اولویت بخشیدن به گفتگوهای روسی- امریکایی، به نظر می‌رسد این‌بار روس‌ها در حال تلاش برای حل و فصل بحران سوریه از طریق مذاکرات روسی- ترکی و البته با مشارکت طرف ایرانی هستند. از آنجا که در شرایط موجود به نظر می رسد که اولویت روس‌ها به نتیجه رساندن هرچه سریعتر مسئله سوریه است، این پرسش قابل طرح است که در فرایند مذاکرات سه جانبه میان روسیه، ترکیه و ایران وزنه روسیه بیشتر متمایل به کدام سمت خواهد بود؟ موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) در گفتگو با دکتر محمود شوری پژوهشگر ارشد مسایل روسیه و عضو شورای علمی ایراس تلاش کرده است تا به پرسش مطرح شده پاسخ بگوید.

 • نزدیکی روسیه و آمریکا، به نفع یا به ضرر ایران؟

  در تحلیل نزدیک شدن روسیه به آمریکا و تاثیر آن بر منافع ملی ما وجود ندارد. متناسب با شرایط منطقه ، معادلات بین المللی بین مسکو و واشنگتن و نیز نحوه عملکرد ایران که یک متغیر مستقل است بسیار تعیین کننده خواهد بود.

 • تنش نفتی-گازی روسیه و بلاروس بیشتر شد

  اختلاف های نفتی-گازی روسیه و بلاروس بر سر بدهی انباشت شده و همچنین درخواست کاهش قیمت، افزایش یافته و مسکو در تازه ترین تصمیم از کاهش میزان صادرات نفت به همسایه خود خبر داده است.

 • تيتر گازتارو روسيه: دست نامرئي ناپديد شد.

  سايت گازتارو روسيه كه از پرمخاطب ترين سايت هاي خبري در روسيه است در مطلبي تفصيلي به قلم الكساندر باترسكي با عنوان «دست نامرئي ناپديد شد»، به شرح زندگي و مبارزات، انديشه ها و سياست هاي آيت لله هاشمي رفسنجاني پرداخته است.

 • آسیای مرکزی در سال 2017؛ از 2 انتخابات مهم تا عرض اندام‌ در عرصه‌های جهانی

  برگزاری نمایشگاه جهانی «اکسپو 2017» در قزاقستان، از سرگیری پروازها پس از 24 سال وقفه بین تاجیکستان و ازبکستان و انتخابات ریاست جمهوری در قرقیزستان و ترکمنستان از مهم‌ترین رویدادهای آسیای مرکزی در سال 2017 محسوب می‌شود.

 • سایه اتحادیه اوراسیا بر روابط «آستانه» و «پکن»

  اتصال «اتحادیه اقتصادی اوراسیا» و «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» منجر به افزایش تسهیلات تجاری و حفاظت از سرمایه‌های کشورهای عضو این اتحادیه از جمله قزاقستان و چین خواهد شد.

 • آسیای مرکزی 2016؛ از ترافیک دید و بازدیدها تا مقابله با سلفیت و افراط‌‌

  رقابت کشورهای مختلف برای تقویت نفوذ، تلاش دولت‌ها برای مقابله با افراط‌‌گرایی در منطقه و انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در ازبکستان از مهم‌ترین رویدادهای آسیای مرکزی در سال 2016 بودند.

 • امید خانواده‌های زندانیان با مناقشه گازی میان ایران و ترکمنستان باز هم کم‌رنگ‌تر شد

  اختلافات اخیر میان ایران و ترکمنستان، صرفاً گاز وارداتی به ایران را قطع نکرد، بلکه امید بسیاری از خانواده‌های زندانیان ایرانی را هم قطع کرد. صرف‌نظر از این‌که قطع واردات گاز از ترکمنستان تقصیر چه کسی بود، این مسئله می‌تواند تبعات بزرگ‌تری برای خانواده‌های زندانیان ایرانی در ترکمنستان داشته باشد.