این خبرنامه، علاوه بر ارائه مسائل و تحولات مناطق آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه در یک ماه گذشته (خرداد 1395) شامل تحلیل ها، مصاحبه ها، ترجمه ها و مقالات ویژ ه ای است که توسط ایراس تولید و در سایت این موسسه به نشانی www.iras.ir منتشر شده است.
 • «پکن» در «آستانه» و آسیای مرکزی به دنبال صلح و ثبات است

  سفیر چین در «آستانه» گفت: «پکن» در کشورهای آسیای مرکزی از جمله قزاقستان به دنبال صلح و ثابت است و در راه مبارزه با تروریسم از هیچ اقدامی کوتاهی نخواهد کرد.

 • منافع امنیتی متعارض در سوریه و عادی سازی روابط روسیه و ترکیه

  ولی گل محمدی: عادی سازی روابط روسیه و ترکیه بطور اساسی مشروط به همسانی منافع امنیتی دو کشور در منطقه خاورمیانه، دریای سیاه، و قفقاز است. جنگ داخلی در سوریه نقطه عطفی بر این مسئله بود که روسیه و ترکیه دیگر نگرانی ها و منافع مشترکی در حفظ وضع موجود منطقه ندارند؛ رهبران ترکیه با پیوند زدن منافع و امنیت ملی خود به حضور و نقش پررنگ شان در تحولات، بدنبال تغییر در وضع موجودی بودند که با روسیه در محیط مشترک خود بوجود آورده بودند، در مقابل روسیه با پیوند زدن اولویت های امنیتی خود به نظم موجود، از رژیم سیاسی مستقر در سوریه حمایت بعمل آورد. ازاین رو، آینده تحولات میدانی و سیاسی در سوریه متغیری اساسی و تعیین کننده در روند عادی سازی روابط دو کشور خواهد بود ...

 • بدبینی پوتین به تنش‌زدایی با غرب

  رئیس‌جمهور روسیه طی سخنانی در نشست اقتصادی سن‌پترزبورگ روسیه، گفته مشکلات ساختاری در اقتصاد جهانی هنوز مرتفع نشده و امکان رشد اقتصادی مجدد در جهان فراهم نشده است.

 • برداشتن گامهای مشخص برای حل مناقشه قره باغ

  الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان گفت، زمان برداشتن گامهای مشخص برای حل مناقشه قره باغ فرا رسیده است.

 • رهبران روسیه، ارمنستان و آذربایجان فردا گرد هم می‌آیند

  رهبران سه کشور روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان فردا(دوشنبه) به منظور بحث در خصوص اوضاع منطقه مورد مناقشه "ناگورنو- قره باغ" با یکدیگر دیدار می‌کنند. همزمان رئیس جمهور آذربایجان اعلام کرد، باکو امیدوار است مذاکرات با ارمنستان و روسیه دستیابی به راه حلی صلح آمیز در این باره را سرعت بخشد.

 • آغاز به کارخط پروازی تهران-آستراخان-تهران

  رئیس سازمان توسعه تجارت با تاکید بر گسترش زیرساخت‌های تجاری با کشورهای شمالی گفت: خطوط منظم هوایی تهران ـ آستراخان ـ تهران از اواسط خرداد برقرار شده و از این پس زمان و هزینه تجارت با روسیه و دسترسی به بندر استراتژیک آستراخان به‌صورت محسوسی کاهش خواهد یافت.

 • تاثیرگذار روابط روسیه و ترکیه بر آذربایجان

  برای بازگشت روابط دوجانبه روسیه و ترکیه به حالت اولیه نقشه راه پیش بینی شده است. برای افزایش سطح روابط میان دو ملت و بازگشت آن به گذشته یک گروه رسانه ای و سازمان غیر دولتی ایجاد خواهد شد که سعی خواهند نمود زمینه برگزاری جلسات میان مقامات عالی رتبه دو کشور را محیا نمایند.

 • راز بقای ولادمیر پوتین

  دوسال پیش فرایندی طولانی‌مدت از اقتدارگرایی و انزوای روزافزون روسیه تحت ریاست‌جمهوری «ولادیمیر پوتین» با انضمام شبه‌جزیره کریمه به اوج خود رسید.

 • اظهار پشیمانی ترکیه در مقابل روسیه

  شکست ترکیه در پیوستن به اتحادیه اروپا، قدرت یابی کردها در مرزهای ترکیه و تهدید شدن ترکیه به دست آنان سبب شده است تا مقام‌های ترکیه لحن خود را درباره روسیه و کنار رفتن «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه از قدرت تغییر دهند.

 • پوتین: ناتو برای حفظ موجودیتش به دشمن تراشی خارجی نیاز دارد

  به گزارش تلویزیون سی ان ان فرید زکریا مجری برنامه جی پی اس در گفتگو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دیدگاه های او را درباره مسایل مختلف منطقه ای و بین المللی جویا شد.

 • مسکو در خاورمیانه به دنبال ایجاد موازنه میان رژیم‌های حامی آمریکا و محور مقاومت است

  الکسی خلابنیکوف: حضور روسیه در خاورمیانه منبعث از چند عامل مهم می‌باشد. نخستین عامل، حفظ وضعیت موجود در منطقه است؛ دومین عامل حضور روسیه در خاورمیانه مربوط به جنگ علیه تروریسم و ممانعت از تسری آن به خاک روسیه است و نهایتاً، این نکته باید موردتوجه قرار گیرد که همزمان با کاهش حضور و مشارکت آمریکا در خاورمیانه، روسیه به دنبال گسترش نفوذ خود در منطقه است. این امر فرصت خوبی را در اختیار روسیه قرار داده تا به‌عنوان یک کنشگر به قدرت‌نمایی ورای مرزهای خود در زمانی که با تهدید روبه‌رو است، قادر باشد. ...

 • آمریکا: تهدیدهای روسیه مهم نیست

  فرمانده نیروی دریایی آمریکا گفت: ایالات متحده به حضور خود در دریای سیاه علی رغم هشدار روسیه ادامه خواهد داد.

 • بحران قره‌باغ و نشست مهم پوتین با همسایگان

  یوری یوشاکف دستیار رئیس جمهوری روسیه از دیدار ولادیمیر پوتین در تاریخ ۲۰ ژوئن (31خرداد) با همتایان آذری و ارمنی خود با هدف تلاشی دیگر برای حل بحران قره باغ خبر داد.

 • ایران برترین فرصت توسعه را در منطقه دارد

  محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان سخنران آغازین این نشست با اشاره به برنامه های توسعه ای جمهوری اسلامی در بخش های مختلف صنعتی، انرژی و زیر ساخت ها گفت: با هدف گذاری های انجام شده، زمینه های فراوانی برای فعالیت های سرمایه گذاران خارجی و صاحبان صنعت در ایران فراهم شده است.

 • هشدار اشتاین‌مایر درباره افزایش تنش ناتو با روسیه

  وزیر خارجه آلمان از رزمایش‌های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در شرق اروپا به شدت انتقاد کرد.

 • ورود ایران به اقتصاد جهانی از دروازه های ترکیه کامل می شود

  یک روزنامه‌ ترکیه‌ای به نقل از مقامات ترک از ظرفیت اقتصادی بالای ایران برای آنکارا خبر داد.

 • ناآرامی در شمال افغانستان؛ سایه حضور روسیه

  زهرا توحیدی: گروه‌های تروریستی مختلف از جمله طالبان، حرکت اسلامی ازبکستان، القاعده و حزب‌التحریر، شمال افغانستان را به عنوان منطقه استراتژیک به منظور قدرت‌نمایی خود و تضعیف حکومت می‌نگرند. در همین راستا، آنان از سال گذشته، بر روی نقاط حساس و استراتژیک شمال تمرکز کرده و جنگ را در نقاط مختلف شمال رهبری و کنترل می‌کند ... از سوی دیگر، نزدیکی جغرافیایی میان مرزهای جنوبی "خارج نزدیک" روسیه و مناطق شمالی افغانستان، به عنوان جولانگاه گروه‌های تروریستی، خطر رخنه داعش به آسیای مرکزی از این منطقه و ترانزیت مواد مخدر، عواملی است که روسیه را به مشارکت بیشتر در صحنه سیاسی افغانستان ترغیب کرده است ...

 • روسیه در برابر تمدید بسته تحریم های اروپایی

  پیشنهاد شورای اروپا برای تمدید یک ساله بسته تحریمی کوچک مربوط به انضمام منطقه کریمه به روسیه، مسکو را در برابر این احتمال جدی قرار داد که تحریم های دیگر اقتصادی و مالی ضد روسی در نشست اواخر ماه جاری میلادی اتحادیه اروپا باز هم تداوم خواهد یافت.

 • افزایش 69 درصدی مبادلات تهران و مسکو

  الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه و رییس روسی کمیسیون مشترک همکاری ها، اعلام کرد که در چارچوب اجرای برنامه های مورد توافق تهران و مسکو، ارزش اقتصادی مبادلات دو کشور در شش ماهه اول سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال 2015 حدود 69 درصد افزایش یافته است.

 • وزیر انرژی روسیه: ارزش مبادلات تهران و مسکو 69 درصد افزایش یافته است

  الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه و رییس روسی کمیسیون مشترک همکاری ها، اعلام کرد که در چارچوب اجرای برنامه های مورد توافق تهران و مسکو، ارزش اقتصادی مبادلات دو کشور در شش ماهه اول سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال 2015 حدود 69 درصد افزایش یافته است.

 • احتمال توافق ایران و روسیه بر سر مبادله با ارزهای ملی

  مدیرکل بین الملل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت که ساز و کار انجام معاملات با ارزهای ملی به طرف روسی ارائه شده است.

 • تاکید سفیر ایران در روسیه بر لزوم افزایش همکاری‌های دو کشور

  مهدی سنایی با بیان اینکه روابط سیاسی ایران و روسیه در سطح بالایی است، خواستار افزایش همکاری‌های اقتصادی دو کشور شد.

 • برقراری پرواز مشهد - باکو در آینده نزدیک

  سفیر ایران در جمهوری آذربایجان از برنامه‌ریزی برای برقراری پرواز مشهد - باکو خبر داد و گفت: امیدواریم تا پایان سال جاری این پروازها برقرار شود.

 • لزوم عضویت یا عدم عضویت در سازمان همکاری شانگهای

  دکتر محسن شریعتی نیا: از همان ابتدای شکل گیری شانگهای برداشت مسلط چینی ها از همگرایی، ژئواکونومیک بود و نه ژئوپلتیک. با این حال فرصت همگرایی ژئواکونومیکی در آسیای مرکزی را نباید بزرگنمایی کرد. حسن بهشتی پور: بهترین روش همکاری ایران با شانگهای در قالب عضویت ناظر است؛ عضویت ایران در شانگهای باید زمانی باشد که از ایران دعوت شود و این زمانی خواهد بود که ایران رشد اقتصادی با ثبات را تجربه کند. حمیدرضا انوری: صرف نظر از وجود سازمان همکاری های شانگهای در آسیای مرکزی، این منطقه به دلایلی، بیشترین زمینه های لازم را برای همگرایی با ایران دارد؛ ١. اشتراکات تاریخی فرهنگی، ٢. اشتراکات امنیتی. ولی کوزه گر کالجی: نکته مهم در رویکرد ایران به سازمان شانگهای، ابهام درباره رویکرد عملی سازمان همکاری شانگهای است؛ این نهاد در سطح اعلانی، یک سازمان برون گرا اما در سطح اعمالی یک سازمان درون گرا است. دکتر شوری: مشکل اصلی سازمان شانگهای این است که این سازمان معلق است. ساختار، کارد و اهداف سازمان شانگهای معلق است و هیچ چیز قطعی در آن وجود ندارد. بنابراین نمی توان انتظار داشت کارکردی برای ایران داشته باشد.

 • پیچیدگی های روابط میان روسیه و اسرائیل

  فاطمه عطری: اگرچه روابط روسیه و اسراییل دارای پیچیدگی های خاصی است و اختلافات دو کشور در برخی مسائل منطقه ای و بین‌المللی به سختی قابل چشم پوشی است اما به نظر نمی رسد در هیچ یک از حوزه های سیاسی، اقتصادی و نظامی بتوان از مفهوم "واگرایی" برای توصیف این روابط استفاده کرد ... حوادث سال های اخیر نشان می دهد که مسکو همواره به نگرانی‌های امنیتی اسراییل توجه داشته است و از اقداماتی که توازن نظامی منطقه را بر هم بزند اجتناب کرده است. اسراییل نیز به نوبه خود حساسیت روسیه را درباره فروش سلاح به کشورهایی نظیر گرجستان و اوکراین جدی می‌گیرد ...

 • كريدور ريلی ايران، تركمنستان و قزاقستان آماده حمل و نقل بارهای تجار و بازرگانان

  قربانی از احداث ۵ كيلومتر خط ريلی در پايانه مرزی اينچه برون و محوطه هايی برای تخليه و بارگيری سنگ آهن و آهن آلات و صادرات كلينكر خبر داد.

 • ازبکستان در فهرست 10 کشور توریستی جهان

  مجله «نشنال جئوگرافیک» در گزارش اخیر خود در مورد 10 کشور توریستی جهان، ازبکستان را رده ششم قرار داد.

 • اجرای توافق آسمانهای آزاد میان آمریکا و جمهوری آذربایجان

  وزارت خارجه آمریکا از آغاز اجرای توافق آسمانهای آزاد میان این کشور و جمهوری آذربایجان خبر داد.

 • ایران جای ترکیه را در ترکمنستان می‌گیرد

  مدیر برگزاری نمایشگاه تخصصی ایران پروژه اعلام کرد: با حضور شرکت‌های فعال در زمینه نفت، گاز و پتروشیمی، ساختمان و انرژی، آب و برق و خدمات فنی و مهندسی کشور در سومین نمایشگاه ایران پروژه ترکمنستان، ایران می‌کوشد تا جای ترکیه را در این کشور بگیرد.

 • کنسول آمریکا در روسیه بازداشت شد

  پلیس روسیه، کنسول آمریکا در "ولادی‌وستوک" روسیه را هنگام اسب سواری در نزدیکی روستایی در شبه جزیره کامچاتکا بازداشت کرد.

 • مسکو به تهدیدات نظامی غرب واکنش نشان داد

  تنشها میان مسکو و غرب هر روز ابعاد تازه‌تری می‌گیرد چنانکه همزمان با شروع رزمایش گسترده نیروهای ناتو با عنوان «سیبر استریک» در استونی جمهوری شوروی سابق در منطقه دریایی بالتیک نزدیک روسیه، این کشور نیز با دستور ولادیمیر پوتین رزمایش نامنتظره گسترده‌ای را آغاز کرد

 • سرنوشت روسیه در دوران پسا نفت

  عدم تمایل گسترده به اتخاذ گام های اصلاحی برای دوران جهان پسا نفت می تواند منجر به رقم خوردن شرایط رکودی مشابه دوران پیش از فروپاشی شوروی، برای روسیه در سال های آتی شود.

 • تقویت خط مرزی تاجیکستان و افغانستان

  تاجیکستان تعداد نظامیان خود را در مرز با افغانستان افزایش داد. مقامات تاجیک این تدابیر را با تداوم تشنج در استان های شمالی افغانستان مرتبط می سازند.

 • چشم‌انداز روابط انرژی ایران و گرجستان در دوره «پسا تحریم»

  دکتر حمیدرضا عزیزی: عرصه انرژی و به طور مشخص گاز طبیعی، زمینه بالقوه‌ای برای همکاری ایران و گرجستان است که تاکنون به دلایل مختلف، بالفعل نشده و توسعه لازم را تجربه نکرده است. این در حالی است که منابع گازی قابل توجه ایران از یک سو و نیازهای گرجستان در این عرصه از سوی دیگر، بهترین فضا را برای توسعه تعاملات دو کشور فراهم کرده است. گسترش روابط تهران و تفلیس در حوزه انرژی، نه تنها برای دو کشور دربردارنده منافع مشخص اقتصادی و استراتژیک است، بلکه در سطح فرامنطقه‌ای نیز تأثیرگذار بوده و مشخصاً کشورهای اروپایی را منتفع خواهد ساخت. در شرایط کنونی، به نظر می‌رسد فضای جدید شکل گرفته پیرامون ایران در دوره پس از توافق هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌ها، بیش از هر زمان دیگری در گذشته فضا را برای توسعه این بخش فراهم ساخته؛ اما ...

 • پیام تبریک تلگرامی اردوغان به پوتین

  رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود تلگرامی ارسال کرده و طی آن جشن ملی روز روسیه را به شهروندان روسیه تبریک گفت.

 • آیا رئیس جمهور بعدی روسیه زن خواهد بود؟

  سخنگوی شورای فدرال، والنتین ماتوینکو معتقد است که روس ها از لحاظ ذهنی و فکری آماده اند که در آینده یک زن سرپرستی کشور را برعهده بگیرد.

 • شرکت فیلم ایرانی "دختر" در جشنواره بین المللی سینمایی مسکو

  جشنواره بین المللی سینمایی سالانه مسکو روز 23 ژوئن آغاز می شود.

 • راهبرد آسیای مرکزی برای مبارزه با اسلام افراطی

  تلاش یک گروه افراطی برای تصرف یک پایگاه نظامی در آکتوبه در غرب قزاقستان در ٨٠ کیلومتری مرز روسیه که توسط مقامات قزاق دفع شد و به قیمت جان ٨ نفر انجامید، به ما یادآوری می کند که این جمهوری های مستقل شوروی سابق در جنگ با اسلامگرایی افراطی هستند و بسیاری از جوانان آسیای مرکزی، ازبک ها، تاجیک ها، قزاق ها یا ترکمن ها به صفوف جنگجویان داعش در سوریه و عراق ... پیوسته اند.

 • لوکیانف: شرایط عضویت ایران در اتحادیه اورآسیا و شانگهای فراهم است

  فئودور لوکیانف رییس شورای سیاست خارجی و دفاعی روسیه اعلام کرد: برنامه رفع تحریم های ضد ایرانی در چارچوب اجرای برجام، شرایط عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را فراهم کرده که بسیار مفید است.

 • نگرش و رویکرد مسکو به تحولات افغانستان

  در ماه‌های اخیر سطح همکاری‌های روسیه و افغانستان به‌طور قابل توجهی رشد کرده و 2 کشور روابط نوینی را از سر گرفته‌اند.

 • امضاء قرارداد خط ریلی ایران و آذربایجان در سفر روحانی به باکو

  رئیس راه آهن آذربایجان گفت: انتظار می رود در جریان سفر آینده حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به باکو، ایران و آذربایجان قرارداد احداث یک خط ریلی بین دو کشور را نهایی کنند.

 • عبور کشتی جنگی روسیه از آب های ترکیه در تنگه بسفر

  یک کشتی جنگی روسیه روز دوشنبه تنگه بسفر در آب های ترکیه را به سمت دریای مدیترانه ترک کرد.

 • 'موافقتنامه چابهار' و سازهای موافق و مخالف پاکستان

  اگرچه عالی ترین مقامات دولت پاکستان رسما اعلام کرده اند که 'موافقتنامه چابهار' می تواند برای منطقه و پاکستان هم مفید باشد، اما موج واکنش های مختلف و سازهای موافق و مخالف با این موافقتنامه سه جانبه در محافل مختلف سیاسی پاکستان از جمله در مجلس سنا همچنان شنیده می شود.

 • ترکیه در ایران شهرک صنعتی اختصاصی می سازند

  رئیس اتاق بازرگانی، ‌صنایع، ‌معادن و کشاورزی ایران گفت: اتاق صنایع استانبول یک شهرک صنعتی اختصاصی با 140 واحد در ایران می سازند.

 • روسیه در جستجوی نفت

  اجرای پروژه اکتشاف و استخراج– یکی از مهمترین اهداف استراتژیک شرکت نفت روسیه است.

 • جشنواره بین المللی موسیقی سنت پطربورگ در شب های سفید

  شب های سفید، وقتی خورشید هنوز غروب نکرده دوباره طلوع می کند

 • همگرایی اسرائیل و روسیه

  ارزیابی های متعدد درباره نتایج جنگ های امریکا منفی بود زیرا آمریکا نتوانست طبق برنامه ریزی به هدف خود برسد و متوجه شد هرگز نخواهد توانست به تنهایی رهبری جهان را برعهده بگیرد و نیز پس از تحمل تلفات عظیم انسانی یعنی از دست دادن سربازان خود و تحمل خسارت های مادی به ارزش صدها میلیارد دلار و در زمینه معنوی از دست دادن جایگاه خود در حمایت از حقوق بشر و دفاع از عدالت در میان ملت های جهان، متوجه شد نمی تواند ژاندارم جهان باشد

 • طالبان به پشت مرزهای ترکمنستان رسیده است

  پس از گذشت چند ماه از حمله طالبان به شهر «قندوز» و تصرف این شهر که مدت زیادی نیز حاکمیت آنها بر این شهر طول نکشید، خبرهای ضد و نقیضی از حضور چند هزار نفر شبه‌نظامی افراطی در شمال افغانستان به گوش می‌رسد.

 • مبارزه با تروریسم در قزاقستان تشدید می‌شود

  رئیس‌جمهور قزاقستان به مقامات این کشور دستور داد اقدامات ضد تروریستی و افراطی را تشدید کنند.

 • وقار سینمای روسیه از دیروز تا امروز

  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه سال 2016 را سال سینمای روسیه اعلام کرده است. به همین مناسبت در این گزارش نگاهی داریم به تاریخچه سینمای این کشور، سینمایی که بر اساس فیلم های مستند غیرداستانی پا گرفت و توانست در همین موضوع به آمار فروش باورنکرنی دست یابد. گرچه سینمای روسیه بعد از انقلاب اکتبر در چنبره افکار حزب حاکم به لحاظ کیفیت فنی رشد داشت، اما از نظر محبوبیت افت کرد. این سینما بعد از فروپاشی شوروی به هرج و مرجی گرفتار آمد که هم کیفیت را از دست داد و هم محبوبیت را و هنوز نتوانسته از ضربات آن دوران کمر راست کند. ...

 • آسیب شناسی ترجمه اثار ادبی از روسی به فارسی

  دکتر گلکار: وضع ترجمه ادبیات روسیه در ایران از ادبیات بسیاری کشورهای دیگر بهتر است. خلاء اصلی کمبود مترجمان زبده و قابل‌اعتماد است که رفع آن فقط از طریق بهبود آموزش‌های دانشگاهی و ایجاد انگیزه در جوانان روسی‌دان امکان‌پذیر است. از طرف دیگر، باید قلمروهای ادبی را که در ترجمه‌شان به فارسی کمبود وجود دارد، بشناسیم و بکوشیم نیروهای مترجم را به آن سمت‌وسو سوق دهیم. این قلمروهای دارای کمبود، از دید من، یکی ادبیات معاصر است، یکی شعر و نمایشنامه‌نویسی، و یکی تحقیقات ادبی ایران‌شناسان روس. ...

 • تعاملات احتمالی روسیه و آمریکا در سوریه و پیامدهای آن بر منافع و امنیت جمهوری اسلامی ایران

  دکتر شکیبی: آمریکایی ها نسبت به راهبردی شدن روابط ایران و روسیه تردید دارند و اصولا اعتقادی به آن ندارند. آنها باور دارند که میان روسیه و ایران، بر سر آینده سوریه اختلاف به وجود خواهد آمد؛ دکتر کرمی: روس ها، زمینه حضور ما در مذاکرات سوریه را فراهم کردند. اما با وجود این، احتمال دارد که توافق آتی سوریه، زمینه ساز تحدید قدرت منطقه ای ایران باشد؛ دکتر شوری: راه حل فدرالیسم، بین بد و بدتر، ممکن است راه حل مناسبی برای ایران باشد و این راه حل، بر خلاف آن چه در بدو أمر تصور می شود، می تواند قابل بحث و مذاکره باشد. ...

 • افراطی‌های اوکراین خواستار حمله به روسیه شدند

  بعد از آزادی خلبان زن اوکراینی از زندانهای روسیه حزب افراطی پارلمان خواستار حمله نظامی اوکراین به روسیه شدند.

 • صادرات سیب زمینی از طریق راه آهن اینچه برون به قزاقستان

  مدیرکل راه آهن شمال شمال شرق گفت: صادرات نخستین محموله سیب زمینی از طریق خط ریلی اینچه برون به وزن 45 تن طی هفته جاری به مقصد قزاقستان انجام شد.

 • آغاز صادرات سنگ آهن از سنگان به ترکمنستان

  نخستین صادرات سنگ‌آهن از مجمتع مواد معدنی سنگان به کشور ترکمنستان انجام شد.

 • مذاکرات ایران و چهار کشور ساحلی خزر، با امضای بیانیه پایانی در مسکو پایان یافت.

  نشست سه روزه معاونان وزارت امور خارجه پنج کشور ساحلی دریای خزر، با امضای بیانیه پایانی چهل و پنجمین جلسه کار گروه ویژه تدوین متن کنوانسیون رژیم حقوقی این دریا و اعلام میزبانی آستانه برای اجلاس بعدی، در مسکو پایان یافت.

 • اجلاس سه جانبه تهران

  آیا سفر سردار قاسم سلیمانی به روسیه کافی بود تا روسیه استراتژی خود در مورد خاورمیانه را تغییر دهد و آیا ممکن است اجلاس تهران منجر به تغییر استراتژی در جبهه های جنگ عراق و سوریه گردد؟

 • روسیه 25 ساله شد

  با شکاف برداشتن دیوارهای اردوگاه کمونیسم در دوران میخاییل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی و اعلام استقلال روسیه به ابتکار بوریس یلتسین رییس جمهوری وقت، این سرزمین با بیش از 17 میلیون کیلومتر مربع مساحت وارد عصر جدید حیات خود بدون تزار یا داس و چکش کمونیستی شد.

 • رونمایی از هواپیمای جدید مسافربری روسیه

  شرکت هواپیمایی ایرکوت روسیه از هواپیمای جدید مسافربری خود به نام ام.سی-21 رونمایی کرد.

 • اعلام حمایت روسیه از عضویت دایم ایران در سازمان همکاری شانگهای

  معاون وزیر خارجه روسیه با اعلام حمایت صریح این کشور از عضویت دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای، ابراز امیدواری نمود این موضوع در نشست آتی این سازمان در مردادماه سالجاری در تاشکند مطرح گردد.

 • فراخوان حمایت ازطرح های پژوهشی مشترک ایران و روسیه

  پیرو امضاء تفاهم نامه بین روسای صندوق حمایت از پژوهشگران وفناوران کشور (بنیاد ملی علم ایران) و بنیاد پژوهش های بنیادی روسیه (RFBR)، فراخوان حمایت از طرح های مشترک پژوهشگران ایرانی و روسی از سوی این بنیادها منتشر شد.

 • آغاز به كار اجلاس گروه كاري ويژه تدوين كنوانسيون رژيم حقوقي درياي خزر در مسكو

  چهل و پنجمين اجلاس گروه كاري ويژه تدوين كنوانسيون رژيم حقوقي درياي خزر با حضور معاونين وزراي خارجه كشورهاي ساحلي اين دريا در محل ساختمان وزارت امور خارجه روسيه در مسكو آغاز به كار كرد.

 • روسیه از پنجره قطار

  عکاس مشهور روسی آنتون لانگه با پشتیبانی شرکت راه آهن روسیه سفر طولانی را با عبور از سراسر کشور تحقق بخشید. او عملا توانست ازکل کشور، از کالنینگراد گرفته تا ساخالین ، از سوچی تا شمال اورال عکس بگیرد.

 • بارش برف تابستاني مسكو

  اگر در ماه جون به مسكو سفر كنيد يكي از صحنه هاي جالبي كه مشاهده خواهيد كرد پرزهاي درخت صنوبر است كه مانند برف خيابان هاي شهر را ميپوشانند. اين درخت از انواع درختهاي صنوبر يا سپيدار يا به اصطلاح تبريزي است.

 • عزم ایران، آذربایجان و روسیه برای تکمیل دالان شمال-جنوب

  مسوولان نهادهای حمل و نقل ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه روز پنجشنبه در چهل و چهارمین اجلاس سازمان بین المللی همکاری راه آهن ها در باکو، عزم سه کشور برای تکمیل دالان حمل و نقل شمال - جنوب را به نمایش گذاشتند.

 • آسیای مرکزی در آستانه بحران منطقه‌ای

  سرمایه‌گذاری چین در آسیای مرکزی باعث نگرانی روسیه و تقابل میان این دو قدرت بزرگ شده است. یک حقیقت ساده در متن همه رویدادهای منطقه آسیای مرکزی وجود دارد و آن اینکه، پس از خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از افغانستان جدی ترین نگرانی مسکو توسعه طلبی اقتصادی و سیاسی جمهوری خلق چین در منطقه می‌باشد.

 • نخستین رئیس جمهور تاجیکستان درگذشت

  نخستین رئیس جمهور تاجیکستان در اثر بیماری در سن ۸۵ سالگی درگذشت.

 • روسیه یک ماهواره آمریکایی به فضا پرتاب کرد

  روسیه یک ماهواره ارتباطی آمریکایی را به فضا پرتاب کرد و این ماهواره در مدار مورد نظر پیرامون کره زمین قرار گرفت.

 • وام اعتباری روسیه برای ایران

  روسیه تحت تحریم، وام اعتباری دو و نیم میلیارد یورویی را به ایران واگذار کرد.

 • قزاقستان S-۳۰۰ رایگان از روسیه تحویل گرفت

  وزیر دفاع روسیه از تحویل سامانه دفاع موشکی S-۳۰۰ رایگان از سوی کشورش به قزاقستان خبر داد

 • ثبات بخشی ایران در آسیای مرکزی و خاورمیانه

  «ولادیمیر زاخاروف» رئیس انستیتو پژوهش های سیاسی و راهبردی روسیه با تاکید بر اینکه نقش ثبات بخش ایران در آسیای میانه، منطقه خلیج فارس و خاورمیانه قابل انکار نیست، گفت: تهران تلاش های خود را برای تامین امنیت و آرامش مناطق پیرامونی از جمله خاورمیانه متمرکز کرده و عامل مهم حفظ ثبات در این مناطق راهبردی است.

 • جنگ خاموش روسیه و ناتو

  پیشروی نظامی ناتو و آمریکا به شرق اروپا و پنج جمهوری شوروی سابق که اندک اندک در حال تبدیل شدن به جنگ خاموش با روسیه در منطقه است، سبب شده شرق اروپا بیش از گذشته شاهد افزایش احتمالات محوریت قرار گرفتن استفاده از نیروهای مسلح در چانه زنی حل اختلاف ها باشد.

 • كودتا با طعم الكل در قزاقستان!

  مقام های قزاقستان از دستگيری تعدادی مقام عاليرتبه و نظامی به اتهام تلاش براي كودتا و برنامه ريزی براي ايجاد اختلال درآن كشور خبر دادند.

 • هشدار مسکو به واشنگتن برای استقرار ناو آمریکایی

  وزارت خارجه روسیه در پی استقرار ناو جنگی آمریکایی در دریای سیاه، به مقامات واشنگتن در خصوص واکنش مناسب روسیه و نیز افزایش تنش‌ها در روابط دوجانبه هشدار داد.

 • برآیند نشست 3جانبه وزرای دفاع روسیه، ایران و سوریه

  وزرای دفاع روسیه، سوریه و ایران در تهران نشستی برگزار کردند و در آن راه‌های مبارزه با تروریسم، جلوگیری از پیشروی تروریست‌ها و سوء استفاده آنان از توافق «توقف اقدامات خصمانه» را بررسی و جدول زمانی را برای عملیات‌های آتی وضع کردند.

 • چرا باید ایران عضو سازمان همکاری شانگهای شود؟

  دکتر جهانگیر کرمی: هم ایران و هم سازمان همکاری شانگهای فرصتهای مهمی برای یکدیگر دارند. ایران بایستی از تنهایی راهبردی خود در معادلات جهانی و منطقه ای خارج شود و در نبود امکانی برای ایجاد و محوریت یک نهاد موثر خودی و عضویت برابر در یک اتحاد راهبردی، گزینه ای چون این سازمان می تواند راه میانه ای باشد ... عضویت در این سازمان در تعارض با هیچ یک از اصول حقوقی و سیاسی کشور نیست و بلکه تجربه سالهای اخیر نشان می دهد که چگونه ابزارهای نهادی می تواند در دیپلماسی چندجانبه نقش موثری داشته باشد ... در عین حال باید دانست که این سازمان یک اتحادیه امنیتی و نظامی نیست و هنوز هم نمی توان آن را یک نهاد هم گرایی منطقه ای موثر دانست. اما چنانچه روند کنونی تداوم یابد می تواند نقش گسترده ای برای همگرایی منطقه ای و تحقق ابتکار امنیت آسیایی داشته باشد و برای جمهوری اسلامی ایران هم یک فرصت راهبردی تلقی می شود ...

 • چرا ایران نباید برای عضویت در شانگهای عجله کند؟

  حسن بهشتی پور: سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای قرار است در روزهای سوم و چهارم تیرماه آینده ( 23 و 24 جون 2016) نشستی در تاشکند پایتخت ازبکستان داشته باشند ... در این اجلاس آنگونه که در اخبار مطرح شده است، قرار است درباره شروع روند عضویت کامل ایران، یکی دیگر از اعضای ناظر این سازمان، تصمیم گیری شود ... در مطلب پیش رو تلاش شده است از منظر حقوقی و منافع ملی نشان داده شود که ایران در شرایط کنونی بهتر است همچنان به عنوان عضو ناظر باقی بماند و تا زمانی که شرایط لازم برای تامین منافع بلندمدت آن فراهم نشود، درعمل عضویت ایران در سازمان شانگهای منافع مورد نظر موافقان را تامین نمی کند.

 • اتحاديه اروپا و روسيه در فضاي جديد بين المللي

  نیکنام ببری: خصمانه شدن روابط روسیه و اتحادیه اروپا صرفا محصور در تعاملات اقتصادی نیست. امروز شاهد امنیتی شدن سیاست‌های طرفین در قبال یکدیگر هستيم ... روسیه با انتقاد از سیاست‌های روبه گسترش ناتو به سمت منطقه استراتژیک، کشورهای شرق اروپا را به تلافی رفتار انتقام‌جویانه تهدید کرده است ... بی‌گمان پیدایی چنین وضعیتی بیش از هر چیز زمینه را برای منازعه‌آمیز شدن روابط کشورهای اروپایی و روسیه فراهم ساخته است ... همه این موارد نشانگر شکننده بودن امنیت منطقه شرق اروپا و تاثیر مستقیم آن بر منافع و امنیت ملی کشور‌های اروپایی و روسیه است ...

 • قزاقستان آغازگر «بهار آسیای مرکزی» می شود

  رئیس پژوهشگاه خاور نزدیک، یک نهاد متعلق به آکادمی علوم روسیه ادعا کرده ‌است، که قزاقستان آغازگر «بهار آسیای مرکزی» می شود.

 • آیا زمان قدرت‌نمایی روسیه در حیاط خلوت آمریکا فرا رسیده است؟

  در حالی که رزمایش ناتو در دریای بالتیک با عنوان «ضربت شمشیر» و با مشارکت 10هزار نیرو در جریان است شاید مناسب‌ترین زمان برای کرملین است که در حیاط خلوت ایالات متحده، یعنی آمریکای جنوبی، خودی نشان بدهد.

 • هدف تحولات اخیر قزاقستان ایجاد بی‌ثباتی در روسیه است

  کارشناس سیاسی روس گفت: برگزاری تجمعات اعتراضی و حمله تروریستی در شهر «آکتائو» قزاقستان با برنامه‌ریزی آمریکا و برای فشار بر روسیه صورت گرفته است.

 • حوادث قزاقستان عواقب ناخوشایندی برای منطقه دارد

  به گزارش رادیو آزادی، کارشناسان تاجیک معتقدند حملات تروریستی اخیر در شهر «آکتائو» قزاقستان تاثیر منفی زیادی روی کشورهای منطقه خواهد گذاشت.

 • امسال سخت ترین رمضان 30 سال اخیر در روسیه

  مسلمانان در شهرهای مختلف روسیه بویژه مسکو و مناطق شمالی تر تقریبا با اختلاف های اندکی بر اساس افق شرعی، تمام شبانه روز جز سه ساعت، روزه هستند و فقط این مدت کوتاه را برای افطار و سپس سحری خوردن فرصت دارند.

 • آیا روسیه تهدیدی برای آمریکا و ناتو است؟

  وزارت دفاع روسیه بیانیه ی نماینده آمریکا و ناتو در خصوص احتمال " تهدید از جانب روسیه " را نقد و بررسی نمود.

 • افق های جدید همکاری روسیه و ایران بربال هواپیماها

  مسکو قصد دارد تعداد خطوط هوایی بین روسیه و ایران را تا دوبرابر افزایش دهد. این امر به منظور تقویت ارتباطات تجاری- اقتصادی و همچنین افزایش جریان توریستی متقابل است.

 • نظر پوتین دربارۀ خودش!

  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هنگام بازدید از خبرگزاری بین المللی "روسیا سگودنیا" (روسیه امروز) برای شرکت در همایشی به مناسبت 75 سالگرد تأسیس آن گفت که چرا حتی یک کتاب درباره خود را نخوانده است.

 • تهران شرایطش را به مسکو دیکته می کند

  دولت پوتین به رغم وجود بحران وخیم در تامین بودجه کشوری، قصد دارد وامی به مبلغ ٢,٥ میلیارد یورویی به ایران اختصاص دهد. این مبلغ، تقریا نیمی از مبلغ لازم در سال ٢٠١٦ میلادی، برای جبران کاهش حقوق بازنشستگان است. در اوایل سال، وزارت دارایی فدراسیون روسیه از مهلت قانونی تعلیق در ارائه وام های جدید سخن گفت.

 • تصادم و اغما؛ مناسبات مسکو ـ آنکارا، بازگشت الگوی تاریخی در قالبی نوین

 • حضور یک خرس مانع آغاز مانور نظامی آمریکا و فنلاند شد

  در فنلاند یک خرس با وارد شدن به صحنه رزمایش نظامی با حضور سه هزار سرباز و افسر، باعث توقف برنامه شد.

 • تقویت همکاری های اقتصادی و نظامی روسیه و چین

  سرمایه گذاری مشترک روسیه و چین در احداث خطوط راه آهن و قطار های سریع سیر، مسکو - کازان(پایتخت تاتارستان روسیه) و همچنین توسعه روابط میان وزارت خانه های دفاع دو کشور خبر از تلاش روسیه و چین برای توسعه روابط و گسترش همکاری اقتصادی و نظامی با توجه به اولویت

 • روسیه معاصر و ظهور دوباره فرهنگ دینی

  نقش کلیسا در زندگی مردم روسیه بسیار حائز اهمیت است و می توان گفت کلیسا چیزی دارد که مردم آن را طلب می کنند. در کشوری که مذهب، فراز و فرودهای بسیاری را پشت سر گذاشته و چندین دهه، یک ایدئولوژی ضددینی بر آن حاکم بوده است، بازگشت پرشور مردم به سوی دین و کلیسا، موضوع قابل تاملی است. در کشوری که در حیات معاصر خود تغییر و تحولات شگرف اجتماعی-فرهنگی و زاویه های وارونه شده­ی دین را تجربه کرده است، برای بسیاری، ظهور دوباره فرهنگ دینی و مظاهر برجسته ای از دینداری، همچون پدیده­ای شگفت به­شمار می آید و می بایست، زوایای مختلف آن مورد مطالعه قرار گیرد.

 • اصلاحات در اتحادیه کشورهای همسود ضروری است/ همکاری استراتژیک با روسیه از اولویت‌های بیشکک

  «الماسبیک آتمبایف» رئیس جمهوری قرقیزستان امروز (سه شنبه) در نشست سران کشورهای مستقل همسود در بیشکک گفت: انجام اصلاحات خاص در بدنه کاری این اتحادیه ضروری است. همچنین در حاشیه این نشست نخست‌وزیر قرقیزستان در دیدار با همتای روس خود، همکاری استراتژیک با روسیه را از اولویت‌های بیشکک برشمرد.

 • موانع و چالش های گسترش روابط تجاری ایران و روسیه

  شاید بتوان اذعان داشت "شناخت بازار" و "بازاریابی" مهم ­ترین گام است که از طریق آن جمهوری اسلامی می­ تواند دستی بالا بر بازار 282 میلیون نفری متشکل از روسیه و 11 کشور مستقل مشترک‌المنافع، داشته باشد.

 • نگرانی روسیه و چین از استقرار موشک تاد در کره جنوبی

  مقامات ارشد روسیه و چین در جریان مذاکراتشان در پکن، نگرانی خود در مورد استقرار سامانه پیشرفته دفاع موشکی آمریکا (تاد) در کره جنوبی را اعلام کردند.

 • سفره افطاری ملل در روسیه

  بسیاری از مسلمانان روسیه در ماه مبارک رمضان که با پیام شیخ راویل عین الدین رییس شورای مفتی های این کشور روز دوشنبه آغاز شد، میهمان سفره های افطاری مساجد و مراکز اسلامی هستند که پس از ادای نماز جماعت مغرب و عشا فراهم برپا می شود.

 • برگزاری نشست سران کشورهای همسود در بیشکک

  هفت توافقنامه بین المللی در نشست سران کشورهای همسود (مستقل مشترک الامنافع) 17 و 18 خرداد به میزبانی بیشکک پایتخت قرقیزستان، امضا می شود.

 • تحولات اخیر افغانستان زنگ خطری برای آسیای مرکزی

  تحولات اخیر افغانستان نه تنها باعث تحریک نیروهای افراطی محلی شده بلکه به یک جنگ سیاسی و گسترده در قلمرو کشورهای آسیای مرکزی منجر خواهد شد.

 • ابراز نگرانی مجدد مسکو از سامانه دفاع موشکی امریکا

  معاون وزیر دفاع روسیه با هشدار درباره طرح های «جهانی» آمریکا برای ایجاد و استقرار سپر موشکی تاکید کرد که این طرح ها برای مسکو و چین مشکلات امنیتی ایجاد می کند.

 • هدف سفر نتانیاهو به روسیه، گرفتن نقش نظامی در سوریه

  روزنامه «رای الیوم» به نقل از دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل اعلام کرد که نخست وزیر این رژیم روز دوشنبه سفر کاری خود به مسکو را آغاز می کند. دفتر نخست وزیری روسیه، هدف از این ملاقات را گفت وگوی دو طرف بر سر مسائل جاری سوریه و همچنین گرامیداشت بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط مجدد دیپلماتیک میان دو طرف عنوان کرده است.

 • وام میلیاردی روسیه به ایران

  معاون وزارت اقتصاد روسیه گفت: طی ۲ هفته آینده کابینه روسیه پرداخت دو وام با ارزش مجموع 2.5 میلیارد یورو به ایران را تصویب می کند.

 • کاهش گرایش به زبان فارسی در قزاقستان

  رئیس فرهنگستان زبان قزاقستان گفت: گرایش به زبان فارسی در قزاقستان کمتر شده است در حالی که تاریخ و فرهنگ ملت قزاقستان با فرهنگ و تمدن ایرانی گره خورده و فارسی، برای ما یک زبان بیگانه نیست.

 • گسترش همکاریهای جمهوری آذربایجان و چین

  باکو در ساخت و توسعه زیرساخت های جاده ابریشم مایل به همکاری با چین است.

 • ترجمه گرجی قرآن حاصل ۴۰۰ سال اسلام‌مداری گرجیان ایران

  گرجیان کسانی نبودند که زیر بار حرف زور بروند یا به خاطر ترس از دشمن، اسلام را برگزینند، آن‌ها اگر به این نتیجه نرسیده بودند که اسلام دین کاملتری است، هیچ‌گاه مسلمان نمی‌شدند.

 • بازی نرم چین با فقیرترین کشورهای آسیای مرکزی

  وضعیت بد اقتصادی قرقیزستان و تاجیکستان باعث شده تا چین از این فرصت استفاده کرده و در زمینه‌های مختلف حضور خود را در این جمهوری‌های فقیر آسیای مرکزی افزایش دهد.

 • جای خالی ایران در نمایشگاه حلال مسکو

  جای خالی نشان (برند) و شرکت های ایرانی در نمایشگاه بین المللی حلال مسکو از دست دادن فرصتی شد که تکرار نشدن آن باید در دستور کار برنامه ریزان تجاری کشور و مسئولان شرکت های خصوصی قرار گیرد تا سهم خود را در این بازار جهانی سه هزار میلیارد دلاری افزایش دهند.

 • آرایش ضد ناتو در دستور کار ارتش روسیه قرار گرفت

  معاون کمیسیون امور دفاعی و امنیتی شورای فدراسیون روسیه با اعلام اینکه ناتو زمینه های لازم ضربه زدن به مسکو را در سطح جهانی فراهم می کند، گفت: نیروهای مسلح روسیه تسلیحات و تجهیزات نظامی را با توجه به فعالیت های ناتو متمرکز می کند و یگان های ارتش نیز بر این اساس مستقر خواهند شد.

 • ضرورت اتصال کریدور اقتصادی چین و پاکستان به چابهار

  کارشناسان، اتصال کریدور اقتصادی چین و پاکستان به بندر راهبردی چابهار در جنوب شرقی ایران را برای ارتباط هرچه بیشتر کشورهای منطقه و بهره مندی از ظرفیت کامل بندر چابهار ضروری و با اهمیت می دانند.

 • ارمنستان پلی میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا

  خبرگزاری ارمنستان گزارش داد که 'صادرکنندگان روسیه' از ارمنستان می خواهند تا قابلیت های خود برای ایجاد ارتباط میان اتحادیه اقتصادی 'اوراسیا' و ایران را افزایش دهد.

 • 10 نمومه از آثار میخاییل لاریونوف، هنرمند آوانگارد روس

 • کاهش جهانی قیمت نفت و پیامدهای آن برای جمهوری آذربایجان

  فیروزه شیریان: کاهش بهای نفت نتایج ناخوشایندی به همراه داشت. اما ضرورت بیشتری را برای ترمیم و جایگزین ساختن برخی بخش ها در اقتصاد غیر نفتی جمهوری آذربایجان مطرح ساخت ... از این رو بخش های غیر نفتی روندی از رشد را تجربه کرده اند. در مجموع، بخش غیر نفتی سهم خود را در تولید ناخالص داخلی جمهوری آذربایجان به 67 % در سال 2015 افزایش داد و شاید بتوان امیدوار بود که کاهش درآمدهای نفتی، تبدیل به موهبتی برای اقتصاد این کشور گردد.

 • برگزاری جشن ملی روسیه با حضور پوتین

  روسیه از روز چهارشنبه شاهد آغاز جشن ملی روز وحدت چهارم نوامبر است که هر سال برگزار می‌شود. این مراسم روز گذشته با حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور برگزار شد.

 • مراسم روز ملی روسیه در تهران برگزار شد

  مراسم روز ملی روسیه بعد از ظهر امروز (یکشنبه) با حضور «لوان جاگاریان» سفیر فدراسیون روسیه در تهران، دیپلمات‌ها و کارمندان سفارت روسیه، برخی از مسئولان ایرانی و دیپلمات‌های خارجی مقیم تهران در محل سفارتخانه این کشور برگزار شد.

 • هدف ارتباط روس‌ها با طالبان، مهار داعش در آسیای مرکزی است

  کرملین درصدد است تا بتواند برای جلوگیری از متمایل شدن قسمتی از طالبان به سمت داعش برنامه‌ریزی کند و موجب شود تا مقاومت طالبان در مقابل داعش به بالاترین حد برسد و از نفوذ عناصر داعش در افغانستان جلوگیری کند.

 • نگرانی روسیه از شکست تلاش هایش در سوریه

  بنا به آن چه دیپلمات ها می گویند احتمالا قانون اساسی جدیدی که روسیه طراحی کرده اساس بازبینی قانون اساسی سوریه شود، شاید در آخر تعدیلاتی به وجود آید اما ممکن است سنگ بنای قانون اساسی جدید سوریه باشد.

 • آینده سیستم سیاسی روسیه

  آندری کولسینکوف می نویسد: اگر چه اختلاف نظرهای زیادی در مورد زمان و عوامل تحول سیاسی در روسیه وجود دارد، اما همگان تحول را اجتناب ناپذیر می بینند.

 • قانون اخذ روادید بین ایران و ارمنستان لغو شد

  طبق توافق به دست آمده، شهروندان ایرانی و ارمنستانی از این پس می توانند بدون نیاز به دریافت ویزا به هر یک از این دو کشور سفر کنند.

 • مغولستان «واحه دموکراسی» میان چین و روسیه

  وزیر امور خارجه آمریکا در اقدامی نادر به کشور مغولستان رفته تا علاوه بر صحبت درباره مسائل تجاری، از پیشرفت دموکراسی به سبک آمریکایی نیز اطمینان حاصل کند.

 • حمایت روسیه از ناظران بین المللی در شرق اوکراین

  «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه می گوید کشورش با اعزام گروههای بین المللی ناظر بر اوضاع شرق اوکراین موافق است.

 • تشديد تدابير امنيتي در مرز لهستان-روسيه در آستانه نشست ناتو

  در آستانه برگزاري نشست ناتو در «ورشو»، مقامات لهستان، تدابير امنيتي در مرز لهستان-روسيه را تشديد کرده‌اند.

 • روابط تجاری ایران و روسیه تا شهریور عادی می‌شود

  رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه گفت: بر اساس جلسات، توافقات و فعالیت‌های انجام‌شده از قبیل قرارداد با گمرک روسیه و ایجاد "کانال سبز گمرکی میان ایران و روسیه" تا شهریورماه روابط ۲ کشور عادی می‌شود.

 • رزمایش هوایی خیره‌کننده روسیه بر فراز کریمه

  نیروی هوایی ارتش روسیه با انجام یک رزمایش نظامی خیره‌کننده، مهارتهای پروازی و قابلیت‌های تهاجمی بالگردها و هواپیماهای جنگنده خود را در آسمان کریمه به نمایش گذاشت.

 • مقدمه‌چینی اردوغان برای انقلاب در سیاست ترکیه/احیای روابط با مصر، روسیه و اسرائیل؟

  ماموریت نخست‌وزیر جدید ترکیه بازنگری جامع در سیاست‌های این کشور است که این وضعیت، «انقلابی» در سیاست‌ها و مواضع ترکیه در پرونده‌های بسیار حساس و خطرناک مانند پرونده‌های روسیه و سوریه به‌شمار می‌رود.

 • تاثیر ادبیات فارسی در آثار مختوم قلی فراغی

  مشهدقلی قزل: کسی در تأثیرپذیری مختوم قلی از بزرگان علم و ادب فارسی و ادبیات مشرق زمین تردیدی نخواهد کرد، چرا که تبلور ادبیات مختومقلی فراغی به عنوان اصلی ترین نمونه ادبیات ترکمنی و ظهور بزرگان ادب فارسی، هر دو در بستری از پیوندها و همانندی های انکارناپذیر فرهنگی و اخلاقی میسر شده است. لازم به ذکر است که حضور و تأثیر ادبیات فارسی، نه تنها در ادبیات قرن های هجده و نوزده، بلکه در ادبیات قرن بیستم و به رغم چارچوب های سختگیرانه دوران شوروی، در آثار و تفکرات شاعران ترکمنستان قابل جستجو و یافتنی است.

 • خزر و محیط زیست شکنندۀ آن؛ شیوا علیزاده

  شیوا علیزاده: با تغيير ديدگاه بهره‌بردارى صرف از خزر به بهره‌بردارى پايدار از آن، افزايش آگاهى جوامع محلى و بهره‌برداران، اصلاح قوانين و افزايش توانايي حفاظتى، تقويت سازمان‌هاي غيردولتي فعال در زمينۀ حفاظت از محيط زيست اين درياچه، دامن زدن به حساسيت‌هاى مربوط به خزر در سطوح مختلف، ايجاد ساختارهاى لازم براى تحقق مفاد کنوانسيون تهران، ظرفيت‌سازى و اختصاص منابع لازم در سطح ملى و به‌کارگيرى منابع منطقه‌اى و بين‌المللى، همکارى و مشارکت بخش‌هاى دولتى، خصوصى، جوامع مدنى محلى و دانشگاهيان در کشورهای ساحلی، ترجيح منابع پايدار بر درآمدهاى زودگذر، و ارتقاء ساختارهاي سازماني و مالي مناسب در سطوح ملي و منطقه‌اي، همچنين با حمايت و همکاري سازمان‌هاي بين‌المللي مي‌توان آلودگي‌هاي اين درياچه را كاهش داد و امكان بهره‌برداري پايدار از منابع طبيعي و ديگر ظرفيت‌هاي آن را ايجاد كرد ..

 • فرصت ها و چالش هاي عضويت ايران در سازمان شانگهاي

  هفته گذشته فرستاده رئیس جمهور روسیه در سازمان همکاری شانگهای اعلام کرد که "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه قصد دارد موضوع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای را در نشست آینده وزیران امور خارجه این سازمان مطرح کند. از همین رو دیدبان روسیه به گفتگو با "نعمت اله ایزدی" سفیر اسبق ایران در فدراسیون روسیه پرداخته است تا فرصت ها و چالش های این موضوع را مورد بررسی قرار دهد.

 • پروژه های تجاری ترامپ در جمهوری آذربایجان

  واشنگتن پست در گزارشی با اشاره به تناقض امپراطوری تجاری جهانی دونالد ترامپ با وظایف ریاست جمهوری آمریکا، درصورت رسیدن به چنین پستی به پروژه های تجاری وی در جمهوری آذربایجان، که از قول کارشناسی از آن به عنوان 'نظامی خاندانی (الیگارشی) با فساد گسترده' یاد کرد، پرداخت.

 • الگوی روسی بازسازی اقتصادی بر ویرانه شوروی

  فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در 26 دسامبر 1991 افزون بر ایجاد بزرگ ترین تغییر در نقشه سیاسی جهان در یک زمان و تولد 15 کشور جدید، روسیه را در برابر صدها مشکل گوناگون اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و نظامی قرار داد که باید برای حل آنها اقدامی فوری صورت می گرفت.

 • قزاقستان متحد مورد اعتماد روسیه در منطقه

  رئیس جمهور روسیه، قزاقستان را شریک اول و متحد مورد اعتماد مسکو در منطقه خواند.

 • عضویت ایران در شانگهای حلّال بسیاری از مشکلات آسیای مرکزی و افغانستان است

  کارشناس سیاسی آسیای مرکزی گفت: عضویت ثابت ایران در شانگهای مشکلات زیادی از آسیای مرکزی، افغانستان و خزر را حل می‌کند.

 • آغاز نشست شورای عالی اقتصادی اوراسیا در آستانه

  نشست شورای عالی اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در آستانه پایتخت قزاقستان با حضور روسای جمهور کشورهای عضو آغاز به کار کرد.

 • همایش منطقه‌ای «جلوگیری از شکنجه» در دوشنبه برگزار شد

  همایش منطقه‌ای «جلوگیری از شکنجه» با شرکت ۶۰ نماینده سازمان عضو ائتلاف علیه شکنجه در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

 • اردوغان روابط روستانه ما با روسیه قربانی یک اشتباه شد

  اردوغان ضمن اشاره به تلاش آنکارا برای بازگشت به روابط دوستانه با مسکو، سقوط جنگنده روسی توسط نیروی هوایی ترکیه را یک اشتباه خواند و گفت: ترکیه دوستی روسیه را به خاطر خطای یک خلبان از دست داد.

 • ایران و روسیه برق مبادله می‌کنند

  ایران و روسیه در حال انجام مذاکرات نهایی در زمینه مبادله برق هستند که بر اساس آن روسیه در تابستان به ایران برق صادر خواهد کرد و ایران نیز در زمستان به روسیه برق ارسال می دارد.

 • آزادی فرهنگ یا فرهنگ در شرایط آزادی؛ لوبف لبدینا

  لوبف لبدینا: تئاتر روسیه همیشه بیش از یک تئاتر بوده است. به طوری که غالبا آن را با منبری که می تواند خوبی های بسیاری را به جهان عرضه کند و یا معبدی که نمایانگر ارزش های معنوی است، مقایسه می کنند، بدون آنکه به سطح نمایش های سخیف نزول یابد. امروزه معتقدند که هنر روانشناسانه رو به انحطاط رفته و تئاتر معتبر روسی در حال منسوخ شدن است و به یک ابزار سرگرمی تبدیل شده است. چطور چنین چیزی توانست به وقوع بپیوندد و آیا حقیقتا اتفاق افتاده است؟

 • ازدواج مصلحتی؛ چشم‌انداز همکاری منطقه‌ای ایران و روسیه؛ نیکلای کاژانف

  نیکلای کاژانف: افزایش حضور روسیه و مداخله مستقیم روسیه در درگیری‌های سوریه در میان بخشی از نیروهای امنیتی ایران، حسادت و میل رقابت با مسکو را ایجاد نموده است ... رهبران روسیه و ایران بر این عقیده هستند که حفظ دولت اسد تنها پس از یکپارچه کردن تلاش‌ها و کنارگذاشتن موقت ضلع دوم مسئله، که همان اختلافات می‌باشد، ممکن خواهد شد. درنتیجه «ازدواج مصلحتی» میان دو کشور به وجود آمد که در عین زندگی مشترک، هریک از طرفین اهداف خود را دنبال می‌نماید ... در همکاری‌های ایران و روسیه شاخص‌های اصلی، یعنی وجود ستاد مشترک یا ارگانی فراملی که مستلزم هماهنگی‌های پایدار در اجرای عملیات های نظامی است، وجود ندارد. تنها در این میان، توافقات مقطعی وجود دارد، و نه چیزی بیش از آن. به طور کلی، ایران و روسیه همچنان به طور مستقل فعالیت دارند ...

 • آسیای مرکزی در هفته ای که گذشت

  سفر رئیس مجلس عربستان به تاجیکستان، هشدار کمیته امنیت ملی قرقیزستان نسبت به فعالیت تروریست‌ها در این کشور و کشته شدن 300 شهروند تاجیک در سوریه و عراق بخشی از اخبار آسیای مرکزی در هفته گذشته است.

 • ابراز خرسندی سفیر آذربایجان از گسترش مناسبات باکو - تهران

  مراسم روز ملی جمهوری آذربایجان به میزبانی «بنیاد حسین‌اف» سفیر آذربایجان، دیپلمات‌ها و کارکنان سفارتخانه این کشور در محل این سفارتخانه در تهران برگزار شد.

 • گسترش رقابت نظامی آمریکا، روسیه و چین در منطقه پاسیفیک

  در حالی که چین و روسیه از افزایش حضور نظامی آمریکا در خاور دور ابراز نگرانی می کنند، مقامات آمریکایی می گویند کشتی ها و جت های جنگنده آمریکا که در سراسر دریای چین جنوبی و دریای ژاپن مانور می دهند، "هنجار جدیدی" را در مناسبات آمریکا و منطقه اقیانوس آرام نشان می دهند.

 • تاجیکستان، رتبه ششم جهانی تولید انرژی از «منابع سبز»

  تاجیکستان با استحصال حدود 100 درصد انرژی برق مورد نیاز خود از «منابع سبز» (تجدید پذیر) در ردیف ششم جدیدترین رتبه بندی کشور‌های جهان از این لحاظ قرار گرفته است.

 • زندگی زوج روسی با یک خرس!

  از پرندگان کوچک گرفته تا سگ خیلی از مردم دنیا به نگهداری حیوانات خانگی علاقه‌مند هستند اما چه کسی حاضر است با یک خرس گریزلی زندگی کند؟

 • بازار تورهای روسیه در ایران داغ شد

  این روزها با ادامه نا آرامی ها در ترکیه، عقربه تورهای گردشگری به سمت روسیه تغییر جهت داده و بازار تور روسیه بسیار داغ شده است.

 • اعلام آمادگي روسيه براي ادامه مذاکره با اتحاديه اروپا درباره انتقال گاز

  وزير انرژي روسيه از آمادگي مسکو براي ادامه مذاکرات با اتحاديه اروپا درباره انتقال گاز به اين قاره خبر داد.

 • ساخت مجتمع آموزشی رودکی در تاجیکستان

  قائم مقام وزیرو رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور در سفر به تاجیکستان، از مراحل ساخت پروژه مجتمع آموزشی رودکی بازدید کرد.

 • روسیه بازی بزرگ را به هم زد!

  وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که برنامه محدودیت تولید نفت دیگر معنای خود را از دست داده است.

 • درخواست لاوروف از کری درباره ترکیه

  وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگوی تلفنی با «جان کری» همتای آمریکایی خود خواستار بسته شدن مرز ترکیه برای جلوگیری از نفوذ تروریست ها به سوریه شد.

 • «تجلیل از پیروزی» راهی برای غلبه بر احساس حقارت

  سال ها است که جشن پیروزی مهمترین جشن ملی روس ها به شمار می رود. این جشن معمولا با خیز و جنبشی در احساسات میهن پرستانه همراه می شود. جشنی که گویی احساس حقارت ملی را پنهان می-کند، حس حقارت ناشی از فقدان دستاوردهایی در حد و اندازه این پیروزی ملی. سایت «لنتاورو» در همین رابطه و در خصوص نگاه مردم جامعه به جشن نهم می، با لِف گودکوف جامعه شناس و رئیس «لوادا-سنتر» به گفتگو پرداخته است که در ادامه می خوانید.

 • ورشو: استقرار سامانه موشکی در لهستان خطری برای روسیه به شمار نمی رود

  خبرگزاری رویترز روز یکشنبه به نقل از وزیر خارجه لهستان گزارش داد که استقرار سامانه های ضد موشکی جدید در کشور تهدید علیه روسیه به شمار نمی آید.

 • گسترش همکاری های علمی فناوری ایران و روسیه

  گسترش همکاری های علمی و فناوری بین ایران و روسیه در حوزه های مختلف برای پیگیری و اجرای توافق ها در دستور کار مذاکرات مسکو قرار دارد که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری برگزار می شود.

 • 2 اشتباه محاسباتی روسیه در برابر غرب

  تازه ترین اظهار نظر ولادیمیر پوتین رییس جمهوری و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در باره دو رویداد بزرگ دهه اخیر یعنی وقایع لیبی و اتحاد پایدار واشنگتن و اروپا علیه مسکو بر سر پرونده اکراین، نشان می دهد که روسیه دریافته در ارزیابی های خود از اهداف غرب در عرصه بین المللی اشتباه محاسباتی داشته است.

 • نخستین نشست تجارت آزاد ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا برگزار شد

  در نخستین دور مذاکرات هیات سازمان توسعه تجارت ایران به سرپرستی ضیایی بیگدلی و هیات بلندپایه اقتصادی اتحادیه اورآسیا، امکان سنجی توافق تجارت آزاد در مسکو مورد بررسی قرار گرفت.

 • آمریکا به دنبال ساخت سلاح بیولوژیک در آسیای مرکزی است

  استاد دانشگاه تاجیکستان با اشاره به افزایش فعالیت‌های آمریکا در آسیای مرکزی گفت: احتمال ساخت سلاح بیولوژیک در منطقه توسط واشنگتن وجود دارد.

 • توافق تهران، کابل و دهلی‌نو گامی در مسیر تقویت‌ همکاری‌های منطقه‌ای

  سفیر ایران در کابل توافقنامه سه‌جانبه ایران، افغانستان و هند درباره بندر چابهار را گامی در مسیر تقویت همکاری‌های منطقه‌ای برشمرد و گفت: این توافق به روی سایر کشورها نیز باز است.

 • پوتین: روسیه متحد مسلمانان است

  ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه این کشور را به عنوان متحد جهان اسلام اعلام کرد و گفت که مسکو همواره پشتیبان همکاری برای حل مشکلات مسلمانان است.

 • آیا با یک گل، «چابهار» خواهد شد؟

 • گسترش افراط گرایی، پاشنه آشیل روابط تاجیکستان و عربستان است

  دکتر موسوی: علاقه ما به تاجیکستان و تاجیک ها نسبت به کشورهای دیگر بیشتر است ... برای ما و تاجیک ها وقتی نام سعدی به میان می آید، نشان از یک روح مشترک است. تاجیک ها از حافظ بدون عنوان حضرت یاد نمی کنند. موسیقی، شعر و حرف همدیگر را می فهمیم و مسلما باید از هر تحولی در تاجیکستان بیشتر متاثر شویم. بنابراین ما دوست نداریم نگاه امنیتی موجب برخورد دولت و مردم این کشور شود ...

 • پوتین رومانی و لهستان را تهدید کرد

  رئیس جمهور روسیه در جریان سفر به یونان اعلام کرد، مسکو چاره‌ای جز هدف گرفتن رومانی که اخیرا یک پایگاه دفاع موشکی ناتو را در خاک خود افتتاح کرده و لهستان که قصد دارد ظرف دو سال همین کار را انجام دهد، ندارد.

 • توسعه همکاری های هسته ای ایران و روسیه

  دیدار کمالوندی با رییس روس اتم و گفتگو در مورد توسعه همکاری های هسته ای با روسیه در مسکو انجام شد.

 • آمادگی روسیه برای میانجیگری میان ایران و شورای همکاری خلیج فارس

  ایراس: وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از آمادگی مسکو برای میانجیگری میان این شورا و ایران خبر داد.

 • وداع ترکیه با رویای الحاق به اروپا؟

  الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا بسیار بعید است؛ مردم اروپا رویکرد فرهنگی ترکیه را اروپایی نمی‌دانند و تصمیم‌‌گیری بر پایه اجماع در اتحادیه اروپا نیز کار را بیش از اندازه برای ترکیه دشوار کرده است.

 • گسترش نفوذ روسيه در خاورميانه بستگي به ايران دارد

  ایراس: چهارمين نشست استراتژيك روسيه و اعضاي شوراي همكاري خليج فارس روز پنجشنبه در مسكو در سطح وزراي امور خارجه برگزار شد. در اين نشست سرگئي لاوروف از علاقه‌مندي مسكو براي كمك به حل مشكلات تهران و رياض سخن گفت. در خصوص بهبود نقش و توان روسيه در بهبود روابط ايران و عربستان گفت‌وگويي با بهرام اميراحمديان داشته‌ايم كه مشروح آن را در ادامه مي‌آيد.

 • هراس ناتو از «ترمیناتور روسی»

  نشریه آمریکایی The National Interest در هشدار به غرب برای نوع جدیدی از یک جنگ افزار ساخت روسیه نوشت: تانک «ترمیناتور 3» روسی دشمن بزرگ آمریکایی ها و ناتو در میدان نبرد خواهد بود، زیرا رقیبی برای آن ندارند.

 • تاثیر مثبت عضویت ایران در سازمان شانگهای

  لئونید ایواشف رییس مرکز مطالعات ژئوپولیتیک روسیه گفت: ایران شریک مطمئنی برای سازمان همکاری شانگهای است و عضویت این کشور برای افزایش امنیت منطقه ای مهم و تاثیرگذار است.

 • حمل و نقل آسان، کم هزینه و بازار جذاب مزیت تجارت با روسیه

  معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: حمل و نقل دریایی ، ریلی و زمینی با روسیه شرایط را برای همکاری های تجاری ایران با این کشور تسهیل کرده و شرایط برای توسعه تجارت مهیا است.

 • پوتین: تهديد هسته‌ای ايران از بين رفته است/ استقرار سپر موشکی آمریکا در رومانی توجیهی ندارد

  رابطه با ترکیه، سپر موشکی آمریکا در رومانی و جنگ سوریه، محور اظهارات رئیس‌جمهور روسیه در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر یونان بود.

 • افزایش مناسبات با ایران، اراده سیاسی پوتین است

  لوان جاگاریان: علی رغم تلاش ها، دو مشکل عمده وجود دارد که باید برای رفع آنها تلاش کرد؛ اول این که همزمان با افزایش رفت و آمدهای سیاسی و اقتصادی، باید در نظر داشت تجار نیز نیازمند این هستند که با ظرفیت ها و پتانسیل های دو کشور آشنا شوند. دوم آنکه بین بانک‌های ایران و روسیه باید هماهنگی به وجود آید و باید انتقال وجه میان بانک های ایران و روسیه به سادگی انجام شود ... در این‌باره دیپلمات ها همه آنچه را که باید، انجام داده اند و اکنون مسؤلیت اصلی بر عهده تجار است ...

 • رزمایش ارتش ترکمنستان با حضور بردی محمداف + فیلم

 • نگاه نو مسکو به حضور نظامی آمریکا نزدیک مرزهای آسیایی روسیه

  حضور پرشمار نظامیان آمریکایی برخوردار از پیشرفته ترین جنگ افزارها و سامانه های موشکی در کره جنوبی نزدیک مرزهای ساحلی آسیایی روسیه به عنوان مقابله با برنامه های موشکی کره شمالی، اندک اندک سبب توجه ویژه مسکو شده است که نسبت به قبل با عبارات متفاوتی مورد اشاره قرار می گیرد.

 • دعوت تاجیکستان از عربستان برای سرمایه گذاری در این کشور

  رئیس مجلس تاجیکستان از عربستان سعودی برای سرمایه گذاری در طرح های توسعه این کشور به خصوص منابع آب و انرژی دعوت کرد.

 • آيين با شكوه سالروز آزادسازي خرمشهر در سرزمين نيلگون روس

  موزه مركزي جنگ بزرگ ميهني روسيه شامگاه امروز سه شنبه 4 خرداد 1395 شاهد برگزاري آيين باشكوه سالروز آزاد سازي خرمشهر و تكريم رشادت ها و دلاوري هاي مردم ايران اسلامي در دفاع از كيان و تماميت ارضي خود بود .

 • ذوق زدگی روس ها از حضور توریست های ایرانی دراین کشور

  حضور توریست های ایرانی در روسیه در طی ماه های اخیر رشد قابل ملاحظه ای یافته است.

 • تصمیم رییسان جمهوری ایران و روسیه برای توسعه روابط

  مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در همایش تجاری بازرگانان ایرانی و روسی در مسکو گفت: رییسان جمهوری دو کشور تصمیم های زیادی برای توسعه فراگیر روابط دو کشور گرفته اند.

 • برگزاری همایش تجاری ایران و روسیه

  همایش بزرگ تجاری ایران و روسیه در حالی در مسکو برگزار خواهد شد که مدیر برگزاری این همایش گفت: تجار ایرانی و روس در قالب این همایش که روزهای چهار و پنج خرداد ماه سال جاری در هتل رایسون رویال مسکو برگزار می‌شود، گردهم می‌آیند و در مورد چگونگی افزایش روابط تجاری به‌صورت رو در رو با یکدیگر مذاکره خواهند کرد.

 • ایجاد کانال ارتباطات مالی بین ایران و CIS

  دکتر مرتضی شهیدزاده رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی که به منظور شرکت و سخنرانی در همایش بزرگ تجاری ایران و روسیه ، رایزنی و بسترسازی برای ایجاد کانال ارتباطی مالی بین بانک های دو کشور و توسعه صادرات محصولات کشاورزی به کشور روسیه سفر کرده است، با مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه دیدار و گفتگو کرد.

 • منافع نظامی و ژئوپلیتیکی روسیه در سوریه و مسئله غرب

  دکتر ژند شکیبی: اولویت قدرت های بزرگ، همکاری با یکدیگر برای رفع چالش های منطقه ­ای و جهانی است. در این چارچوب، قدرت های منطقه ای باید همسو با این قدرت ها قدم بردارند. اگر به بحران سوریه نگاه کنیم، روسیه و غرب با تغییر مواضع خود در خصوص برخی موضوعات مانند آینده بشار اسد در دولت سوریه شروع به همکاری با یکدیگر کرده اند. من فکر نمی کنم که چالش های قدیمی و کنونی میان روسیه و غرب، بر این تصور که همکاری روسیه با قدرت های منطقه ای فرع بر همکاری این کشور با قدرت های جهانی است، خدشه ای وارد کند.

 • نمایش «شکار مرغابی» آلکساندر وامپیلوف در تهران

  تماشاخانه ایرانشهر از دیروز دوم خرداد میزبان نمایش «شکار مرغابی» اثر "آلکساندر وامپیلوف" به کارگردانی "حمیدرضا قطبی" شده است. نمایشی که توسط دکتر "مریم شفقی" عضو هیات علمی دانشگاه علامه برگردان شده.

 • آغاز به کار رسمی انجمن دوستی روسیه و ایران

  با حضورمعاون بین الملل سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی، انجمن دوستی روسیه و ایران در سن پترزبورگ آغاز به کار رسمی کرد.

 • ایران، تامین کننده برق استان های هرات و نیمروز افغانستان

  سخنگوی وزارت انرژی و آب افغانستان با بیان اینکه حدود 80 درصد برق این کشور از ایران، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان تامین می شود گفت که جمهوری اسلامی ایران برق استان های هرات و نیمروز را تامین می کند.

 • 94 درصد مردم تاجیکستان به اصلاح قانون اساسی رای دادند

  کمیسیون مرکزی انتخابات تاجیکستان اعلام کرد که بر اساس نتایج مقدماتی شمارش آرای «همه پرسی برای اصلاح قانون اساسی» که دیروز (یکشنبه) برگزار شد، 94.5 درصد شرکت کنندگان به آن رای مثبت دادند.

 • سرانجام شکایت موشکی ایران از روسیه

  حجت الله خدایی سوری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص ادعای یک مسئول روسی مبنی بر اینکه ایران شکایت خود از روسیه به دلیل تاخیر در تحویل اس 300 را پس گرفته است، اظهار داشت: روسیه باید تمام تعهدات خود در خصوص تحویل اس 300 به ایران را اجرا کند.

 • پوتین به ترکیه نمی‌رود

  رئیس جمهوری روسیه برای حضور در نشست جهانی امور بشردوستانه به ترکیه نمی رود.

 • اهمیت استراتژیک بندر چابهار در رقابت منطقه ای چین و هند

  توافقنامه سه جانبه توسعه بندر چابهار در هفته جاری با حضور سران ایران،افغانستان و هند در تهران به امضا می رسد.

 • ناتو برای نشست با روسیه به توافق رسید

  دبیر کل ناتو از توافق برای برگزاری نشست با روسیه در ماه جولای خبر داد.

 • گسترش همکاری های صنعتی تبریز با جمهوری آذربایجان

  اعضای اتاق بازرگانی تبریز و فعالان تجاری و صنعتی جمهوری آذربایجان در دیدار ظهر امروز خود بر گسترش همکاری ها و دسترسی به بازار های جهانی تاکید کردند.

 • مرثیه ای برای «ماگالی تودوآ»، ایران شناس گرجی

 • فرهنگ و کتاب؛ زمینه ای برای تعمیق روابط ایران و روسیه

  مینا مارزلو: اردیبهشت سال 1395 کشور روسیه، به عنوان مهمان ویژه در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شرکت نمود. در این نمایشگاه بیش از 1500 جلد کتاب از ناشران مختلف روسی به ایران آورده شده و در اختیار علاقه مندان قرار داده شد. غرفه روسیه در این نمایشگاه متشکل از 4 بخش و غرفه اصلی مخصوص نمایش کتاب های فرهنگی، ادبی، هنری، علمی، آموزشی و گردشگری روسی بود ...

 • عضویت ایران در شانگهای؛ کاهش قدرت آمریکا در منطقه

  تحلیلگر مسائل بین‌المللی قرقیزستان، عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای را ابزاری مؤثر برای کاهش قدرت واشنگتن در منطقه برشمرد و گفت: تهران می‌تواند از این طریق از قدرت و نفوذ آمریکا در منطقه بکاهد.

 • مردم در ایران اصولا به شعر گوش می دهند تا به موسیقی

  چكناواریان: مردم در ایران اصولا موسیقی را گوش نمی دهند، مردم بیشتر به شعر گوش می کنند تا موسیقی ... این کشور، کشور شعر است، بزرگترین شاعران دنیا در ایران بودند. مردم به شعر گوش می کنند و موسیقی، طرز فکر و همه چیز در خدمت شعر است. ارامنه مثل کشورهای اروپایی در زبان خودشان شعرای بزرگی چون حافظ و سعدی نداشتند به همین دلیل آن ها بیشتر به موسیقی علاقه مند شدند ... همچنین، موسیقی کلاسیک و ارکسترال در آنجا بیشتر از ایران پیشرفت کرد ...

 • قره باغ؛ نظم دوقطبی جدید در قفقاز جنوبی و چشم انداز ترکیه

  ولی گل محمدی: با در نظر گرفتن شرایط دشواری که ترکیه هم اکنون در خاور میانه با آنها مواجه است، روشن است که فشارهای سنگینی روی آنکارا برای جلوگیری از ورود ماجراجویانه به مناقشه ی ناگورنو-قره باغ وجود دارد ... اردوغان، لا اقل در کوتاه مدت، نمی تواند کاری بیش از پشتیبانی لفظی از آذربایجان انجام دهد با وجوداین، در بلند مدت، سناریوهای محتمل برای مناقشه ی ناگورنو-قره باغ عمدتا به روابط روسیه و ترکیه بستگی دارند، و روابط دوجانبه ی آنها از همکاری تا مناقشه است که روند تحولات امنیتی و ژئوپولیتیک قفقاز جنوبی را مشخص می کند ...

 • آیا اینجا ترکمنستان است؟

  دره «گوک دره» واقع در دل کوه‌های «کوپتداغ» در حومه عشق‌‌آباد، با داشتن دیوار‌ه‌های بلند و انبوه درختان مختلف و آبشارهای زیبا به نگینی در گردشگری ترکمنستان تبدیل شده است.

 • خطر نفوذ افراط‌گرایان به آسیای مرکزی جدی است

  کارشناس سیاسی تاجیک گفت: در حال حاضر داعش قدرتی برای براندازی حکومت‌های آسیای مرکزی ندارد اما خطر نفوذ جریان افراط در آینده موضوعی جدی تلقی می‌شود.

 • سیاست خارجی ترکیه پس از داود اوغلو

  سیاست خارجی خاورمیانه‌­ای ترکیه پس از داود اوغلو، پاشنه آشیل عمق راهبردی آن شده است. ورود اختیاری ترکیه به بحران منطقه با پشتیبانی غرب، به معنای خروج اختیاری از آن نیست.

 • بحران سوریه‎، آغاز جدایی روسیه و رژیم صهیونیستی

  نیکنام ببری: در بحبوحه افزایش درگیریها در سوریه و شکسته شدن قفل امنیتی داعش در استان رقه از سوی ارتش سوریه، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر راستگرای اسرائیل برای سومین بار از ماه سپتامبر سال 2015 راهی یکی از مهم ترین و جدی ترین متحد سوریه شد. هم زمانی این سفر با ورق خودرن برگ جدید در تحولات میدانی سوریه از یکسو و انتشار گزارشی از سوی روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت مبنی بر رهگیری جت های جنگی اسرائیل از سوی نیروهای مستقر روسیه در بندر طرطوس، بازار گمانه زنی را در خصوص تلاش جدید اسرائیل برای انجام سناریویی جدید در منطقه و بحران سوریه داغ کرده است. در این میان غالب دیدگاهها از این امر حکایت دارد که تل آویو پس از بن بست در داخل سوریه و ناکامی گروههای مخالف در سرنگونی اسد، در پی همراهی روسیه با سیاست ها خود و قطع ارتباط نظامی این کشور با ارتش سوریه است ...

 • دیدار سه جانبه پوتین،سرژ سرکیسیان و الهام علی اف

  ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه روز دوشنبه با سرژ سرکیسیان و الهام علی اف روسای جمهور ارمنستان و جمهوری آذربایجان دیدار و در مورد آتش بس در منطقه مورد مناقشه قره باغ با آنها گفتگو کرد.

 • روسیه بزرگترین صادرکننده غله جهان

  مصر، ترکیه و ایران بزرگترین واردکنندگان غله روسیه هستند.

 • احتمال عضویت ایران در سازمان شانگهای

  قرار است محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پس از سفر به فرانسه و هلند در اجلاس سازمان شانگهای که روز جمعه در تاشکند برگزار می شود شرکت کند.