این خبرنامه، علاوه بر ارائه مسائل و تحولات مناطق آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه در یک ماه گذشته (مرداد 1395) شامل تحلیل ها، مصاحبه ها، ترجمه ها و مقالات ویژ ه ای است که توسط ایراس تولید و در سایت این موسسه به نشانی www.iras.ir منتشر شده است.
 • رویای دست یافتن روس‌ها به نوژه

  صادق ملکی، کارشناس و تحلیلگر ارشد سیاسی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی با اشاره به استقرار جنگنده‌های روسی در نوژه می‌نویسد: دغدغه روس‌ها از نوع دغدغه‌های ایرانی نیست.

 • حضور جنگنده‌های روسی در ایران و نگرانی تل‌آویو

  یک روزنامه صهیونیستی در تحلیل حضور جنگنده های روسیه در ایران نوشت: این موضوع اکنون خطری ندارد اما اگر این اقدام ناگهانی روسیه ادامه یابد می تواند نتایج منفی داشته باشد و بر استراتژی تل آویو تاثیر بگذارد.

 • روزنامه روسی: تند نروید، ایران متحد روسیه نیست

  روزنامه مسکوفسکی کمسمولتس، در خصوص همکاری نظامی ایران و روسیه و در اختیار گذاشتن پایگاه هوایی همدان از سوی ایران به روسیه تحلیل ارائه کرده است که برآیند آن خوشحالی و شعف روس ها از این نوع همکاری را نشان می دهد.

 • احتمال سقوط برخی مناطق در شمال افغانستان

  مقامات محلی در شمال افغانستان با ابراز نگرانی اعلام کردند که حمله طالبان به مرکز ولایت قندوز و دو شهرستان دیگر شدت یافته است و امکان سقوط برخی مناطق در این ولایت وجود دارد.

 • دکتر ولایتی: قرارهایی با مسکو گذاشته‌ایم

  رئیس مرکزتحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: طی ماه‌های گذشته، قرارهایی با روسیه و دیگر دوستانمان گذاشته‌ایم که در برابر تهاجمات بایستیم که از آن جمله همکاری‌های دفاعی است که مشاهده کردید و این نیز امر غیرمنتظره‌ای نیست.

 • عروسک های روسی، مهمان شانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک

  ایراس: شانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران - مبارک با حضور گروه های خارجی از کشورهای مختلف آغاز به کار کرده است.

 • مردی که چشم‌ها مبهوت هنرش شد

  شاید آن روزی که ناصرالدین‌شاه قاجار در بازدید از مدرسه‌ی دارالفنون شیفته‌ی نقاشی‌های یک نوجوان کاشانی شد، کسی تصورش را هم نمی‌کرد این نوجوان در آینده با سرانگشتان هنرمندش دست به خلق نقاشی‌هایی بزند که همه را به حیرت وادارد.

 • جنون دلیران؛ چرا حادثه مسلحانه موجب تحریک بحران سیاسی در ارمنستان شد؟

  میکائیل زٌلیان: نام گروه مسلحانه «ساسنا تسرر» دلیران یا دلاوران ساسونی ترجمه می‌شود (همچنین این نام را می‌توان «دیوانگان یا مجنونان ساسونی» ترجمه کرد ... جنبش «مجلس موسسان» که شامل بسیاری از اعضای گروه‌های مسلح می‌شود، در لفاظی‌های سیاسی خود انتقاد به نابرابری اجتماعی، اتهام دولت و مقامات دولتی به فساد، مطالبه تغییر دموکراتیک وموضع قاطعانه نسبت به مسئله قره باغ را درآمیخته است. در حقیقت، این جنبش را نمی‌توان نه طرفدار روسیه و نه طرفدار غرب به شمار آورد ... اولویت‌های این جنبش به طور مشخص حذف دولت «ضد مردمی» و ممانعت از سازش در موضوع قره باغ است ...

 • اجرای فاز آزمایشی ردیابی کالا در اتحادیه اوراسیا از فوریه 2018

  معاون وزیر اقتصاد قرقیزستان گفت: قابلیت ردیابی کالاها در نشست شورای بین دولتی اتحادیه اقتصادی «اوراسیا» بررسی شد و قرار است قرقیزستان به طور آزمایشی این پروژه را از ابتدای فوریه 2018 عملیاتی کند.

 • برگزاری دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم مسلمانان کازان

  ایراس: دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم مسلمانان کازان از 5 تا 11 سپتامبر در این شهر برگزار می گردد.

 • ورود بمب‌افکن‎های روسیه به پایگاه هوایی همدان

  پایگاه اینترنتی شبکه روسیه-۲۴ مدعی شد که شماری از بمب‌افکن‌های روسیه در پایگاه هوایی همدان مستقر شده‌اند.

 • فرصت برای رابطه با ایران فراهم است/ نمی‌توان با حکومتی جنگید که مسکو و تهران حامی آن هستند

  دستیار ویژه اوباما در حوزه ‌امنیت ‌ملی و مشاور ارشد وی در جنبش ضد داعش گفت: پایه‌های ایجاد روابطی واقع‌گرایانه‌تر با متحدان و دشمنان آمریکا در خاورمیانه، در حال فراهم شدن است؛ نمی‌توانیم با حکومتی بجنگیم که روسیه و ایران از آن حمایت می‌کنند.

 • رزمایش گسترده روسیه در خزر

  روسیه پس از مانور موشکی اقیانوس آرام و ادامه تمرین جنگی رزمناوهای خود در مدیترانه از شنبه گذشته تاکنون، امروز (سه شنبه) نیز با استفاده از 20 فروند ناو و کشتی پشتیبانی رزمایش موشکی گسترده ای را در دریای خزر کلید زد.

 • اقدام متقابل ایران در افزایش نرخ ترانزیت کالا از ترکمنستان

  مدیرکل حمل و نقل و پایانه های گلستان گفت: مطابق دستورالعمل های صادره از دستگاههای ذیربط بالادستی؛ افزایش نرخ خدمات ترانزیتی در گمرک مرزی اینچه برون واقع در این استان برای کامیون های ورودی ترکمنستان از ساعت صفر بامداد یکشنبه هفته جاری اجرایی شده است.

 • دیدار نماینده پوتین با ظریف در تهران

  نماینده پوتین و وزیر امور خارجه کشورمان در تهران با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

 • دیدار نماینده پوتین و جابری انصاری در تهران

  نماینده رئیس جمهوری فدارسیون روسیه با معاون عربی - افریقای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و درباره موضوعات منطقه‌ای تبادل نظر کرد.

 • ناو جنگی آورورا ( شفق قطبی )

  ناو جنگی مشهور "آورورا"، یادبود صنایع کشتی سازی روسیه است که شاهد بسیاری از رویدادهای متناقض تاریخ قرن بیستم بوده است. “آورورا" در سه جنگ مدافع روسیه بود و در بسیاری حوادث انقلاب روسیه از فوریه تا اکتبر ۱۹۱۷ حاضر در صحنه بود، این ناو پرورشگاه بسیاری از افسران نیروی دریایی روسیه بود و درنهایت به عنوان ناو شماره یک ناوگان دریایی روسیه ثبت و به موزه تبدیل شد. این ناو جنگی با سابقه افسانه ای خود توجه بسیاری از مورخان و محققان جهان را بخود جلب کرده است.

 • مروری کوتاه بر اقتصاد روسیه در هزاره جدید

  آندری مُوچان: در 25 سال گذشته، وضعیت اقتصاد روسیه و رابطه بین عوامل اقتصادی و تصمیم‌گیری‌های سیاسی موضوع تعداد زیادی از گمانه‌زنی‌ها و قضاوت‌های سطحی بوده است. این «جنگ اشتباه» یکی از دلایلی شد که روسیه نه تنها 25 سال باغفلت چندین فرصت منحصر به فرد برای دستیابی به موفقیت اقتصادی و تکنولوژیکی را از دست داد، بلکه به لحاظ ساختار سیاسی و اقتصادی خود به اندازه صد سال به عقب بازگشته است. تصورات غلط و خرافات منجر به نگرش بسیار ساده به اقتصاد روسیه، جامعه و ریشه‌های تصمیم‌گیری‌های سیاسی هم در داخل و هم در خارج از کشور شده است. در حالی‌که تصویر واقعی آن بسیار پیچیده‌تر است و تنها پس از درک جنبه‌های اساسی وضعیت اقتصادی روسیه، دیدن این تصویر امکانپذیر است ...

 • دست‌های پنهان به دنبال تشدید تنش میان روسیه و اوکراین

  در پی دریافت گزارش هایی از مقامات محلی آرمیانسک، مبنی بر حضور گروهی از افراد مشکوک در یونیفرم‌های نظامی، FSB، یک تیم واکنش سریع خود را به محل فرستاد. وقتی این تیم به صحنه رسید، با 20 نفوذی با تجهیزات کامل برای عملیات تروریستی مواجه شد.

 • تهدیدها و فرصت های نهفته در یک رابطه

  رابطه جدیدی که با عقد پیمان صلح بین روسیه و ژاپن ایجاد می شود، به اقتضای منافع ملی به عنوان اهرم فشار دو جانبه ای به شمار می رود که برای چین و آمریکا به یک اندازه چالش برانگیز است.

 • ایرانی‌ها دوستی قوی همچون روسیه دارند

  وبگاه آمریکایی نوشت: اگر واشنگتن به هر دلیلی فشار بر ایرانی‌ها وارد کند، آنها می‌دانند دوستی در مسکو دارند و هرگز پل بین خود و روسیه را لرزان نمی‌‌کنند.

 • انرژی مهم است اما سیاست از انرژی اهمیت بیشتری دارد

  دکتر عباس ملکي استاد دانشگاه، ديپلمات باسابقه و معاون سابق پژوهش هاي بين الملل تحقيقات استراتژيک است. وي معاونت وزارت امور خارجه و عضويت در هيأت مذاکره کننده ايران براي پايان جنگ هشت ساله را در کارنامه خود دارد. ملکي محقق ارشد پروژه سياست گذاري انرژي در مرکز مطالعات بين المللي مؤسسه تکنولوژي ماساچوست (ام آي تي) است که ما با وي در مورد رفتارشناسي گازي روسيه به مصاحبه پرداختيم. ملکي معتقد است که رويکرد روسيه در مورد صادرات گاز، تسلط بر زيرساخت ها است و پروژه صادرات گاز روسيه به اروپا از ابتدا سياسي بوده است.

 • مبانی موسیقی ملی جمهوری آذربایجان

  جمیله حسنوا: بررسی میراث علمی و موسیقایی عُزِیر حاجی بیگف، آهنگساز و موسیقی دان نابغه، بنیانگذار آثار آهنگسازی و موسیقی شناسی نظری آذربایجان از لحاظ شیوه آموزش موسیقی ملی بسیار لازم بوده و از اهمیت علمی-عملی ویژه ای برخوردار است ... در زمینه فرهنگ موسیقایی آذربایجان در آثار کلی حاجی بیگف، مسیر تحول از سنت شفاهی به مکتوب و همچنین تحول هنر آهنگسازی حرفه ای جلوه گر شده است. آثار علمی حاجی بیگف گام مهمی در ترکیب تفکر شرقی و تفکر غربی اروپایی بوده است. عُزِیر حاجی بیگف، به عنوان بنیانگذار نظریه هارمونی در موسیقی ملی آذربایجان در قرن بیستم شناخته شده است، که با ظهور فعالیت علمی بنیادین او تحت عنوان "مبانی موسیقی ملی آذربایجان" برگ جدیدی به علم موسیقی آذربایجان گشوده شد ...

 • "نظم نوین جهانی" با مرکزیت اتحاد روسیه و چین

  درحالیکه آمریکا و اروپا سیاست خصمانه‌ای نسبت به چین در پیش گرفته‌اند، پکن به دنبال ایجاد ائتلافی با روسیه به منظور مقابله با ناتو است و خواستار "نظم نوین جهانی" میان پکن و مسکو شده است.

 • بهترین هواپیماهای جنگی روسیه

 • نفت ایران جایگزین نفت روسیه در لهستان شد

  نفت خام کشورمان در حال جایگزینی نفت اورال روسیه در بازار نفت لهستان است. گفته می شود که نفت به فروش نرفته روسیه نیز به بازار آسیا ارسال خواهد شد.

 • سفر اشتاین‌مایر به روسیه برای کاهش تنش کی‎یف و مسکو

  فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان به منظور دیدار و رایزنی با همتای روس خود درباره مهمترین مسائل منطقه، سوریه و اوکراین به روسیه سفر می کند.

 • نگاهی به کریدور ترانزیتی روسیه تا خلیج فارس

  موضوع کریدور ترانزیتی سالهاست که محل گفت‌وگو میان ایران و روسیه می‌باشد، اما همواره عده‌ای از کارشناسان و صاحب نظران معتقد هستند این کریدور نباید صرفاً شمال-جنوب خوانده شود که می‌توان از آن با عنوان جنوب-شمال نیز یاد کرد.

 • توافقات روسیه و آمریکا در سوریه چیست؟

  دو طرف تاکید دارند باید برای مبارزه با داعش و جبهه النصره و گروه‌های تروریستی مشابه آنها نهایت همکاری میان دو طرف وجود داشته باشد.

 • آغاز دور جدید تنش ها بین روسیه و اوکراین

  این روزها تنش بر سر منطقه کریمه دوباره بالا گرفته و اوکراین نیروهای خود را در بالاترین سطح آماده باش رزمی قرار داده است.به رغم توافق آتش بس، نیروهای اوکراینی هر روزه با حملاتی از جانب جدایی طلب های مورد حمایت روسیه روبرو می شوند.

 • پایان مسابقات رزمی روسیه/ غواصی عمیق ایران دوم شد

  یگان غواصی عمیق نظامی جمهوری اسلامی ایران در مسابقات رزمی 2016 روسیه که با شرکت 57 تیم از کشور های مختلف برگزار شد، پس از موفقیت در مراحل مختلف، توانست جایگاه دوم این مسابقات بین المللی را کسب کند.

 • اعلام آمادگی ۱۵۰ تاجر افغانستانی برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار

  وزارت صنایع و تجارت افغانستان با اشاره به اینکه سهولت‌هایی برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار توسط جمهوری اسلامی ایجاد شده است، از اعلام آمادگی ۱۵۰ تاجر افغانستانی برای سرمایه‌گذاری در این منطقه تجاری خبر داد.

 • ایران و ترکمنستان و اختلاف بر سر تعرفه تردد کامیون

  دولت ترکمنستان تعرفه عبور کامیون‌های ایرانی از خاک این کشور را به سه و نیم برابر افزایش داد. ایران ضمن اعتراض قصد دارد مقابله به مثل کند. یک نماینده مجلس می‌گوید این اقدام آسیب‌های فراوانی به صادرات وارد می‌کند.

 • ائتلاف تاکتیکی روحانی، پوتین و اردوغان

  کارشناسان تحلیل های متفاوتی نسبت به ایجاد یک مثلث اسزاتژیک در منطقه خاومیانه می‌دهند.

 • برقراری روابط حسنه چشمگیر میان ترکیه و روسیه و معنای آن

  فئودور لوکیانف: شیرجه‌های روابط روسیه و ترکیه هر ناظر باتجربه‌ای را گمراه می‌کند. مراحل زودگذری جایگزین می‌شود و هر مرحله مرحله قبلی را باطل می‌کند ... روسیه و ترکیه با تمام تفاوت‌های آشکار و حتی تضاد، در یک چیز با هم مشترک هستند. این دو قدرت بزرگ به لحاظ تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی مربوط به دنیای کهنی هستند که هیچ‌گاه در آن به رسمیت شناخته نشده و پس از جنگ سرد از پروژه «اروپای بزرگ» که محوریت آن کمک به همگرایی اروپاست بیرون افتادند. در این میان برعکس، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان رهبران اقتدارگرای این دو کشور در اوایل حکومت خود بیشترین تلاش را برای هماهنگی در این پروژه به عمل آوردند. سرخوردگی آنها هم شبیه به هم است.

 • گیژل هنر سفالگری روسیه

  گیژل نام منطقه ای متشکل از ۲۷ روستا است این روستا ها را گیژلسکی کوست نیز می نامند که به معنی دسته گیژل ها است، از این دسته روستاها اولین بار در زمان ایوان اول از نام برده شده است. گیژل با فاصله تقریبی ۶۰ کیلومتر از مسکو، نه تنها یک روستا و یک صنعت، بلکه یک بخش بزرگ سفالگری است و یکی از مراکز سنتی تولید سرامیک به شمار می رود.

 • فرهنگ و کسب ‌و کار در تاجیکستان

  جمهوری تاجیکستان که در پاره‌ای از دوران پیش از اسلام جزئی از امپراتوری ایران بود، در آسیای مرکزی واقع شده و کشوری کوهستانی و پرباران محسوب می‌شود.

 • ایران شکایتش را از روسیه پس گرفت

  سفیر روسیه در تهران می‌گوید بارها از ایران خواسته شده که شکایتش به خاطر عدم تحویل اس-300 را پس بگیرد و حالا که نیمی از سامانه به ایران تحویل شده، بحث شکایت کلاً از دستور کار طرفین خارج شده است.

 • اردوغان به ایران مي آيد

  روزنامه فرامنطقه ای الحیات چاپ لندن به نقل از منابعی که ایرانی خوانده است، مدعی شد: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ج.ا.ایران در جریان سفر خود به ترکیه پیشنهاد برگزاری نشست سه جانبه ترکیه- روسیه و ایران را به منظور مناقشه راههای حل و فصل بحران سوریه به مسئولان ترکیه ارائه کرده است.

 • التهاب نظامی و سیاسی بین روسیه و اوکراین

  اوکراین و روسیه که در تاریخ ۲۵ ساله پس از فروپاشی شوروی برای نخستین بار روابط سطح پایین بدون سفیر را دارند، پس از اعلام مسکو مبنی بر دستگیری چند خرابکار اوکراینی در مرز شبه جزیره کریمه در رویارویی کامل سیاسی و التهاب نظامی قرار گرفته اند.

 • سرنوشت کریدور ۱۶ ساله در دست راه‌آهن

  وجود یک مسیر ترانزیتی که بتواند ایران در جنوب آسیا را به فنلاند و روسیه در شمال اروپا متصل کند با توجه به اهمیت درآمدهای ترانزیتی، برای کشورهای مسیر آنقدر مهم است که مذاکره درباره آن می‌تواند در سطح روسای جمهوری انجام شود.

 • ايران بايد سياست حرکت متوازن بين شرق و غرب را دنبال کند

  کرمی: ايران بايد سياست حرکت متوازن بين شرق و غرب را دنبال کند. اما در عين حال، از ديد وي «توازن» به معناي «تساوي» نيست و ايران بايد براي گسترش روابط خود، اولويت بندي داشته باشد. کرمي معتقد است که در حوزه تجارت گاز، مهم ترين مانع پيش روي ايران، سياستِ «همه چيز منهاي ايرانِ» آمريکا بوده و آمريکا سعي بر تهي سازي «ظرفيت هاي راهبردي ايران» داشته است.

 • روسیه متحد نمی خواهد، پیرو می خواهد

  گفتگوی دکتر کیانی با مجله دیپلماسی انرژی در مورد مسائلي مختلفي از جمله شرايط پسابرجام، روابط ايران و روسيه و جايگاه ايران در تجارت گاز که در ادامه با هم می خوانیم:

 • ازدواج مصلحتی مسکو و آنکارا

  سابقه تاریخی نشان می دهد هر زمانی که روابط آنکارا با متحدان غربی اش تیره و تار می شود به مسکو تمایل پیدا می کند.

 • اردوغان: پوتین دوست من است!

  رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه امیدوار است عادی سازی روابط با روسیه باعث برقراری ثبات در منطقه شود.

 • ذوق زدگی به سبک رسانه های ایرانی / باکو برای لغو روادید ایران "منت" می گذارد!

  به نظر می رسد رسانه های کشورمان با ناشی گری متداول خود، از سخنان ‫‏رئیس جمهور جمهوری آذربایجان‬ در دیدار با همتای ایرانی اش دچار ذوق زدگی شده و بازی با کلمات ‫‏الهام علی اف‬ را لغو روادید ‫‏باکو‬ – ‫‏تهران‬ معنی کرده اند!

 • دیدار رئیس جمهور با ایرانیان مقیم، روحانیون و اندیشمندان جمهوری آذربایجان

  در سفر آقای دکتر حسن روحانی، دیدار صمیمی ایشان با ایرانیان مقیم جمهوری آذربایجان و نیز با روحانیون و اندیشمندان جمهوری آذربایجان انجام شد. در این دیدار رئیس جمهور با بیان اینکه " ایرانی هر کجا هست، سفیر فرهنگ دینی و ملی است"، از نهایی شدن خط ترانزیتی شمال به جنوب با مشارکت ایران و جمهوری آذربایجان خبر داد.

 • قره باغ موجب اتحاد ملی ارمنستان است و انقلاب رنگی در ارمنستان ممکن نیست

  محمد رئیسی: وابستگی امنیتی و اقتصادی ارمنستان به روسیه موضوع بسیار مهمی است که غرب در کوتاه مدت نمی تواند جایگزین آن شود. اوکراین مشکل سیاسی و امنیتی با کشور دیگری نداشت ولی ارمنستان درگیر بحران بسیار جدی با آذربایجان و ترکیه می باشد. لذا نه دولت و نه مردم ارمنستان حاضر به از بین بردن چتر حمایتی روسیه نیستند ...

 • حمله گسترده و سازمان یافته سایبری علیه ایران، روسیه و چین

  گفته میشود که بعد از حملات سایبری استاکس نت و ویروس «شعله» این حمله یکی از سازمان یافته ترین حملات سایبری علیه ایران است که البته اهداف آن محدود به ایران نبوده و کشورهای روسیه و چین و چند کشور دیگر را نیز مورد هدف قرار داده است. مهمترین فعالیت های بدافزار به کار گرفته شده در این حمله سایبری در نهادهای نظامی، حاکمیتی و تحقیقاتی و علمی بوده است.

 • بيانيه پاياني نشست سران ايران، آذربايجان و روسيه

  همکاري‌هاي تهران، مسکو و باکو در عرصه‌هاي بانکي، انتقال فناوري و اتصال خطوط حمل و نقل و ارتباطي گسترش مي يابد.

 • ترکیه به سمت روسیه می‌چرخد؟

  به نظر می‌رسد روسیه ذی‌نفع اصلی تلاش کودتای ١۵ جولای ترکیه است. مسکو احساسات ضدآمریکایی و ضداروپایی ترک‌ها را که «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری ترکیه، به آن دامن زده است، فرصتی استراتژیک برای خود می‌بیند. حامیان اردوغان و بسیاری از ترک‌های مخالف اردوغان مجاب شده‌اند ایالات متحده در تلاش برای سرنگونی اردوغان دست داشته و این واقعیت که «فتح‌الله گولن» آزادانه در پنسیلوانیا زندگی می‌کند و رد تقاضای آنکارا برای استرداد گولن، احساسات ضدآمریکایی را در میان ترک‌ها به جوش آورده است.

 • دیدار پوتین و اردوغان در سن پترزبورگ

  روسای جمهور ترکیه و روسیه امروز برای اولین بار از زمان شدت گرفتن تنش های دو کشور از آذرماه سال گذشته تا کنون دیدار می کنند.

 • پیام های سیاسی - اقتصادی توافق باکو

  دیدار روز گذشته پوتین و روحانی در باکو ظاهری کاملاً اقتصادی داشت؛ موضوع دیدار، پروژه ای راهبردی که خود اثرات سیاسی شگرفی دارد. اما اصل برگزاری این دیدار و تأکیدات دو طرف بر اهمیت آن، معانی و پیام هایی برای بازیگران منطقه ای و جهانی دارد.

 • حمایت پوتین از حل بحران «قره باغ»

  رئیس جمهوری روسیه با تاکید بر تلاش های کشورش برای حل بحران قره باغ، گفت مسکو از یک راهکار مورد قبول ارمنستان و آذربایجان در این خصوص حمایت می کند.

 • افزایش تعاملات سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان/ دیدار سه جانبه بعدی در تهران

  وزیر امور خارجه ایران گفت: بیانیه امضا شده از سوی روسای جمهوری ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان، به تعاملات سه کشور تحرک بیشتری خواهد بخشید.

 • تعامل ايران، آذربايجان و روسيه در يک فرمت سه جانبه

  رييس جمهوري با تاکيد بر اينکه براساس اصول و موازين سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران، توسعه روابط همه‌‌جانبه با کشورهاي همسايه از اولويت برخوردار است، تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران، از هر نوع ايده و ابتکاري براي افزايش تعامل و همکاري با همسايگان استقبال خواهد کرد.

 • نشست باکو؛ فرصت بهبود روابط تجاری ایران با روسیه و جمهوری آذربایجان

  نشست سه جانبه رییسان جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و فدراسیون روسیه فارغ از جنبه های سیاسی و امنیتی آن، زمینه جهش اقتصادی بویژه برای بهبود تراز تجارت خارجی ایران را با این دو کشور فراهم می آورد.

 • چرا پوتین، ایران را متحد استراتژیک خواند؟

  پس از امضای شش سند و تفاهم نامۀ همکاری میان ایران و آذربایجان در هفتمین دیدار حسن روحانی با الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان در روز یکشنبه، شهر زیبای باکو روز دوشنبه میزبان نشست مهم و سه جانبه ایران-روسیه- آذربایجان است. روسای جمهور ایران و روسیه در حالی دور یک میز می نشینند که چند روز قبل پوتین در اتفاق نادری ایران را "متحد استراتژیک روسیه" خطاب کرده بود.

 • منافع ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان در نشست سه‌جانبه باکو

  دکتر حمیدرضا عزیزی: ​باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، امروز (دوشنبه، 8 اوت/ 18 مرداد) میزبان روسای جمهور ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان است تا در نخستین نشست از این نوع، درباره طیفی از مسائل مورد علاقه مشترک به گفت‌وگو و رایزنی بپردازند. مقدمات برگزاری این نشست، در دیدار ماه آوریل وزرای خارجه سه کشور در باکو فراهم شده و به گفته سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، قرار است شکل دهنده «فرمتی جدید» از همکاری‌های منطقه‌ای باشد ... مجموعه پیگیری‌های انجام شده طی ماه‌های اخیر و موضع‌گیری‌هایی از آن‌گونه که از سوی لاوروف بیان شد، از هم‌اکنون انتظارها را نسبت به این نشست بالا برده و این احتمال را به وجود آورده که طرف‌های دخیل، بتوانند آن را مبنایی برای همکاری‌ها و هماهنگی‌های چندجانبه گسترده‌تر و ساختارمندتر در آینده قرار دهند. اما این انتظارها تا چه حد امکان تحقق دارد و اصولاً اهداف سه کشور از برگزاری نشستی در این سطح چیست؟

 • جزئیات توافق جدید بانکی تهران-باکو

  بانک های مرکزی ایران و آذربایجان بر سر ایجاد بستر و زمینه لازم برای روابط کارگزاری بین شبکه‌های بانکی دو کشور با هدف گسترش مناسبات بازرگانی و اقتصادی دو کشور توافق کردند.

 • اجلاس سه‌جانبه باکو و کریدور ترانزیتی شمال – جنوب

  همزمان با سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به باکو که با هدف حضور در نشست سه‌جانبه سران روسیه، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان صورت گرفته و از منظر سیاست منطقه‌ای ایران از اهمیت بسیار بالایی در شرایط حساس کنونی منطقه و جهان برخوردار است.

 • امضای شش سند همکاری ایران و جمهوری آذربایجان

  رئیس جمهوری اسلامی ایران در آغاز یک سفر رسمی دو روزه در راس یک هیئت بلندپایه به جمهوری آذربایجان روز یکشنبه ۱۷ مرداد وارد باکو شد.

 • مناسبات تهران ـ باکو در بالاترین سطح در 25 سال گذشته

  معاون آسیا - اقیانوسیه محمد جواد ظریف با اشاره به همکاری‌های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان اظهار داشت: همکاری‌های اقتصادی دو طرف به تدریج در حال به بار نشستن است و این سفر می‌تواند این روند را تسریع کند.

 • کتابخانه های بی کتابدار در مسکو

  در بسیاری از بوستان های ابر شهر مسکو پایتخت روسیه که بیشتر عرصه های جنگلی است، مردم در طول تمامی ساعات روز و حتی در برخی پارک ها شب ها نیز حضور دارند و از امکانات فراوان بهره می گیرند که مهمترین آنها کتابخانه های همیشه باز و بی کتابدار است.

 • ترکیه بعد از کودتا؛ روندهای جاری و پیامدهای استراتژیک

  ولی گل محمدی: دولت عدالت و توسعه بعد از کودتای نافرجام 15جولای دچار تزلزل و ضعف نهادی شده است. اینکه بازسازی دولت بعد از کودتا همانند گذشته خواهد بود یا مسیر متفاوتی را طی می نماید، همبستگی عمیقی با دو سطح از رفتار داخلی دولت اردوغان و نیروهای خواهان تغییر وضع موجود و همچنین ترجیحات سیاسی-امنیتی ایالات متحده آمریکا و متحدین ناتو ترکیه دارد. در حال حاضر به دلیل وجود ابهام در نوع جهت گیری های کوتاه مدت اردوغان، منابع داخلی و بین المللی برای بازسازی نهاد دولت در ترکیه بامشکل روبرو هستند و منابع بین المللی در روند کوتاه مدت با توجه به جهت گیری کلان کارگزارن سیاست و حکومت در ترکیه و همچنین تحولات جاری خاورمیانه بسیار موثرتر خواهند بود ...

 • اهمیت اجلاس سه جانبه ایران، آذربایجان و روسیه

  اجلاس سه جانبه ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه را بسیار با اهمیت دانست و گفت: این اجلاس در ادامه اجلاس سه جانبه اینچه برون و اجلاس سه جانبه تهران فردا در باکو با موضوع کریدور شمال به جنوب برگزار می شود.

 • عفو دو زندانی ایرانی به دستور پوتین

  مهدی سنایی، سفیر کشورمان در فدراسیون روسیه، در صفحه شخصی اینستاگرامش از عفو شدن دو زندانی در روسیه خبر داد.

 • همکاری‌های نظامی - فنی ایران و روسیه

  روسیه و ایران با وجود مقررات سختگیرانه سازمان های بین‌المللی در آینده نزدیک می‌توانند در قالب همکاری‌های نظامی – فنی قرارداد های جدیدی منعقد کنند.

 • روسیه برای ایران ماهواره فضایی می سازد

  محمود واعظی وزیر ارتباطات کشورمان اعلام کرد که ج.ا.ایران و سازمان فضایی فدرال روسیه "روس کاسموس" در رابطه با ساخت و پرتاب ماهواره ایرانی به توافق رسیده اند.

 • روحانی عازم باکو شد

  رییس جمهور کشورمان صبح امروز یکشنبه به منظور دیدار رسمی از جمهوری آذربایجان و شرکت در اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان، با بدرقه رسمی جهانگیری معاون اول رییس جمهور عازم باکو شد.

 • رونمایی از شکل نوین همکاری در منطقه

  روسای جمهور سه کشور جمهوری اسلامی ایران، فدراتیو روسیه و جمهوری آذربایجان، فردا طی دیداری در شهر باکو، پایتخت آذربایجان، مهم‌ترین مسائل روز و منطقه را مورد مذاکره و بررسی قرار می‌دهند.

 • همکاری ایران و جمهوری آذربایجان در صنعت خودروسازی

  این واحد صنعتی با همکاری شرکت آذیورکار جمهوری آذربایجان و ایران خودروی جمهوری اسلامی ایران با پانزده میلیون دلار سرمایه گذاری ساخته می شود که سهم سرمایه گذاری ایران در اجرای این طرح بیست و پنج درصد است.

 • محورهای گفت‌وگوی دیدار روحانی و پوتین

  با آغاز مذاکرات 1+5 و در نتیجه آن توافق ناشی از این مذاکرات برخی بر این دیدگاه بودند که احتمال کاهش روابط ایران و روسیه به عنوان رقیب و جبهه مقابل غرب وجود دارد. در دهه های اخیر ایران به نسبت موضع گیری که در رابطه با غرب داشت تمایل بیشتری برای ارتباط با روسیه نشان می داد که البته گاهی این تمایلات را یکطرفه تلقی می کردند اما در شرایط کنونی و در دوران بعد از توافق هسته ای ایران و 1+5 از چند جبنه شاهد افزایش روابط ایران و روسیه بودیم.

 • سنایی: مذاکرات سران در باکو مرحله نوین همکاری های دوجانبه و منطقه ای ایران و روسیه است

  مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو با اشاره به محورهای مذاکرات منطقه ای و فرامنطقه ای حسن روحانی و ولادیمیر پوتین در باکو، گفت: مذاکرات پیش بینی شده سران ایران و روسیه سبب اوج گیری نقش بین المللی دو کشور خواهد شد که توانستند در بحران سوریه نقش مثبت و ضد تروریستی تاثیر گذاری ایفا کنند.

 • ویژگی های بومی فیلم های ایرانی مخاطب جهانی دارد

  میرکریمی: فیلم «دختر» در ادامه کارهای قبلی من است که دغدغه خانواده و ارزش های خانوادگی در آن دیده می شود. من قبلا سابقه حضور در جشنواره بین المللی فیلم مسکو رو داشتم. به نظرم تشابهات فرهنگی نزدیکی بین دو کشور وجود دارد. مثلا بعد از نمایش فیلم "به همین سادگی" در مسکو، خانم هایی بودند که بعد از دیدن فیلم احساس خودشان را به من می گفتند و من متوجه شدم که بسیاری از موقعیت های فیلم کاملا آنها را درگیر کرده در حالیکه خودم فکر می کردم به خاطر اینکه فیلم موقعیتی کاملا داخلی دارد، فقط در ایران فهمیده خواهد شد. به همین دلیل فکر می کنم که تلقی ما از بسیاری از ویژگی های بومی خودمان، تلقی کاملا درستی نیست و اینها انقدر که ما فکر می کنیم لوکال نیستند...

 • اهمیت اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان در باکو

  نشست علمی ایراس با حضور معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه و اعضای شورای علمی ایراس برگزار شد. اقای رحیم پور، مسائل مربوط به مسیرهای تجاری، خطوط انتقال انرژی و سایر همکاری های اقتصادی را یکی از موضوعات اصلی این اجلاس ذکر کرده و در کنار آن، با توجه به تحولات نوین و سریع منطقه ای، تقویت زمینه همکاری های چندجانبه برای پرداختن به این مسائل و تحولات را از اهم مباحث این نشست سه جانبه اعلام کرد. وی همچنین، تقویت و پیشبرد همکاری ها با جمهوری آذربایجان و نیز تعمیق روابط با فدراسیون روسیه، در پرتوی از تجارب همکاری های دوجانبه و چندجانبه گذشته و به منظور ارتقاء توان تعاملات اقتصادی و سیاسی ایران در منطقه اوراسیا را از اهداف این سفر برشمرد ... ابتکار اجلاس سه جانبه در این مقطع زمانی و با ترکیب مذکور، به مثابه یکی از نقاط عطف در روابط منطقه ای و دیپلماسی چندجانبه ایران محسوب شده، مسائل مورد توجه آن، عمدتا برآمده از مسائل غیر دوجانبه دانسته می شود ...

 • آیا پوتین و ملک سلمان با هم دست دوستی می دهند؟

  از زمان آغاز درگیری ها سوریه در سال 2011 رابطه روسیه و شورا همکاری های خلیج فارس به سرعت رو به تیرگی گذاشت. علت این تیرگی عدم توافق دو طرف در خصوص آینده بشار اسد است. روسیه قویا معتقد است بشار اسد و حکومت سوریه تنها راه مبارزه با تروریست ها است. از آن سو شورای همکاری های خلیج که توسط سعودی هدایت می شود با جدیت از سقوط بشار اسد حمایت میکند و این مساله را در راستای کاهش نفوذ ایران در منطقه می داند.

 • اهمیت اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان در باکو

  نشست علمی ایراس با حضور معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه و اعضای شورای علمی ایراس برگزار شد. اقای رحیم پور، مسائل مربوط به مسیرهای تجاری، خطوط انتقال انرژی و سایر همکاری های اقتصادی را یکی از موضوعات اصلی این اجلاس ذکر کرده و در کنار آن، با توجه به تحولات نوین و سریع منطقه ای، تقویت زمینه همکاری های چندجانبه برای پرداختن به این مسائل و تحولات را از اهم مباحث این نشست سه جانبه اعلام کرد. وی همچنین، تقویت و پیشبرد همکاری ها با جمهوری آذربایجان و نیز تعمیق روابط با فدراسیون روسیه، در پرتوی از تجارب همکاری های دوجانبه و چندجانبه گذشته و به منظور ارتقاء توان تعاملات اقتصادی و سیاسی ایران در منطقه اوراسیا را از اهداف این سفر برشمرد ... ابتکار اجلاس سه جانبه در این مقطع زمانی و با ترکیب مذکور، به مثابه یکی از نقاط عطف در روابط منطقه ای و دیپلماسی چندجانبه ایران محسوب شده، مسائل مورد توجه آن، عمدتا برآمده از مسائل غیر دوجانبه دانسته می شود ...

 • مراسم افتتاحیه المپیک 2016 / رژه کاروان ورزشی ایران

 • نصب پیکره خیام در استراخان روسیه

  مجسمه حکیم عمر خیام که دیروز در مقابل دانشگاه آستاراخان بهره برداری شد.

 • پوتین: همکاری های هسته ای روسیه و ایران جنبه راهبردی دارد

  ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت، همکاری های هسته ای مسالمت آمیز کشورش با جمهوری اسلامی ایران جنبه راهبردی دارد.

 • نشست روحانی و پوتین/ مذاکرات دفاعی و امنیتی در بالاترین سطح

  در آستانه نشست باکو با حضور رییسان جمهوری روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان، کاخ کرملین اعلام کرد که یکی از محورهای اصلی مذاکرات دو جانبه حسن روحانی و و لادیمیر پوتین گسترش همکاری های دفاعی-امنیتی بویژه برگزاری رزمایش های مشترک است.

 • رییس جمهور فردا (یکشنبه) به باکو می‌رود

  رییس جمهوری اسلامی ایران یکشنبه هفدهم مرداد برای دیدار دوجانبه و همچنین شرکت در اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان به باکو سفر می کند.

 • کودتا؛ محرک بهبود روابط آنکارا-روسیه

  دوریان جونز می نویسد: اردوغان به خوبی می داند که دیدار وی با پوتین می تواند اهرم فشاری به آن مقابل متحدان غربی خود اهدا کند.

 • احتمال تکرار اعتراضات در ارمنستان

  یک تحلیل‌گر مسائل آسیای مرکزی با بیان این‌که هم‌چنان زمینه‌ تکرار اعتراض‌ها در ارمنستان وجود دارد، گفت: اعتراض‌ مردم در این کشور به واسطه مطالبات سیاسی و معیشتی بود که با مسائل پیرامون مناقشه در قره‌باغ گره خورد و صرفا حمایت از گروگان‌گیران نبود.

 • آمریکا میزبان وزیران خارجه پنج کشور آسیای مرکزی

  "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا فردا در دیدار با پنج همتای خود از کشورهای قزاقستان ، قرقیزستان ، تاجیکستان، ترکمستان و ازبکستان که با عنوان مذاکرات C5+1 در واشنگتن برگزار می شود، در خصوص مسائل مختلف امنیت منطقه ای و اقتصادی بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

 • ابراز خرسندی علی‌اف از سفر روحانی به باکو

  رئیس جمهور آذربایجان در دیدار وزیر ارتباطات کشورمان با ابراز خرسندی از سفر هفته آینده حسن روحانی به باکو، رفت و آمدها بین مقامات دو کشور را نشانگر روابط عالی تهران و باکو خواند.

 • گسترش روابط تهران-باکو در دیدارواعظی با وزیرای آذربایجان

  محمود واعظی وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات کشورمان در دومین روز سفر به باکو با المار محمدیاراف وزیر امور خارجه و شاهن مصطفی اف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان دیدار کرد.

 • مذاکرات سه جانبه رییسان جمهور ایران، روسیه و آذربایجان

  کرملین آغاز مذاکرات روحانی، پوتین و علی اف را 18 مرداد اعلام کرد

 • آیا روسیه به دنبال بی ثباتی در غرب است؟

  مقامات روسی معتقدند که همتایان آمریکایی در حمایت از گروه های مخالف پوتین در روسیه زیاد روی کرده اند و آن را مداخله نا به جا می دانند. بنابراین جای تعجب نیست اگر آنها تصمیم به تلافی گرفته باشند.

 • بانک اطلاعات اقتصادی ایران و روسیه

 • مراسم خداحافظی با فاضل اسکندر در مسکو

  علاقه مندان به هنر، دوستان و آشنایان فاضل اسکندر برای خداحافظی با وی امروز در خانه ادیبان جمع شدند.

 • نگاه روسی؛ کدام کشور کودتای ترکیه را لو داد؟

  ابتدا به ساکن مروری بر تاریخ کودتا در ترکیه داشته باشیم. مجری کودتا همیشه ارتش بوده است. ارتشی که آتا ترک بنیان گذار ترکیه مدرن وظفیه پاسداری از سکولاریسم، ثبات و یکپارچگی کشور را بر عهده اش گذاشت. پس از جنگ از جهانی دوم تمامی کودتاهای اتفاق افتاده در سالهای 1960، 1971، 1980 و 1997 با پشتیبانی آمریکا صورت گرفته اند.

 • ساخت مجسمه ویکتور سوخوروکف در حومه مسکو

  مجسمه ویکتور سوخوروکف، بازیگر تئاتر و سینما و هنرمند مردمی روسیه، در ماه های آینده در زادگاهش نصب خواهد شد.

 • بازتاب سخنان مقام معظم رهبری در روسیه

  پس از بیانات امروز (دوشنبه) حضرت آیت الله خامنه ای در باره مسائل مختلف بویژه رویکردهای ضد ایرانی واشنگتن، چندین رسانه روسی آن را بازتاب دادند و بیش از همه به موضوع برجام و عهد شکنی آمریکا در اجرای تعهدهای بین المللی خود در قبال جمهوری اسلامی پرداختند.

 • نشست علمی ایراس با حضور آقای رحیم پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه

  دوشنبه 11 مردادماه 1395، نشست شورای علمی ایراس با حضور جناب آقای رحیم پور، معاون محترم آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه با موضوع بررسی ظرفیت های سفر رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران به اجلاس سران ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه در باکو در 18 مردادماه سال جاری برگزار شد.

 • داعش پوتین را تهدید کرد؛ حملات آینده در داخل روسیه است

  گروه تروریستی داعش در یک فیلم 9 دقیقه ای که در یوتیوپ منتشر شد، از اعضای خود خواست تا در روسیه دست به حملات تروریستی بزنند.

 • معرفی کتاب «آرامگاه لنین»

  دکتر بهرام امیراحمدیان: فاضل اسکندر هرگز به سیاست نپرداخت، اما فعالیتهای اجتماعی بسیار وسیعی داشت. او از مدافعان سرشناس موجودیت و حقوق اقوام کوچک روسیه و آبخازی بود. همچنین با روزنامه ای مختلف و برنامه های تلویزیونی در حوزه طنز همکاری نزدیک داشت. اسکندر خود را نویسنده ای می داند که «بی شک و بی هیچ گونه قید و شرطی روس است، اما بیشتر از آبخازی می نویسد» ... وی در طول سالهای طولانی کار در عرصه ادبیات، نشان ها و جوایز متعددی از جمله نشان خدمت به وطن در سالهای 1990، 2004و 2009 و جایزه ادبی پوشکین در سال 1993 را دریافت کرده است. علاووه بر آن، دیدگاه منحصر به فرد و حکیمانه و شرقی و بسیار انسانی فاضل اسکندر همواره مورد توجه و احترام مخاطبانش بوده است. جملات قصاری از او وارد زبان روزمره و ادبی روسیه شده است که بیش از هر چیز اندیشه های بلند او را به خوانندگان می نمایاند ...

 • نویسنده شهیر ایرانی تبار روسیه درگذشت

  با درگذشت فاضل اسکندر، نویسنده و ادیب روسی ایرانی تبار، ولادیمیر پوتین پیامی را منتشر کرده و برنامه های بزرگداشتی در آن کشور تدارک دیده شده است.

 • احتمال برگزاری مانور نظامی مشترک میان ایران و روسیه

  رسانه‌های روسی از احتمال برگزاری مانور نظامی مشترک میان ایران و روسیه خبر دادند.

 • کشته شدن 18 روس در سوریه تا به امروز

  با کشته شدن پنج نظامی روس در شرق ادلب، شمار نظامیان روسی کشته شده در سوریه از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در سوریه به 18 نفر رسید.

 • همکاری ۱۰میلیارد یورویی تهران ــ کی‌یف در حوزه ریلی/ وزرای انرژی و کشاورزی اوکراین به ایران می‌آیند

  سفیر اوکراین در تهران از همکاری ۱۰میلیارد یورویی ایران و اوکراین در حوزه ریلی طی سالهای آینده خبر داد.

 • پایان بحران گروگانگیری در ارمنستان

  نیروهای امنیتی ارمنستان از پایان بحران گروگانگیری ۲ هفته‌ای در ایروان با تسلیم افراد مسلح خبر دادند.

 • آسیای مرکزی هدف بعدی تکفیری‌ها

  کارشناس مسائل دینی قرقیزستان با اشاره به شکست‌های اخیر داعش در سوریه هدف بعدی این گروه را کشورهای آسیای مرکزی عنوان کرد.

 • پیشنهاد ایجاد اتحاد جدید روسیه، ایران و ترکیه

  ولادیمیر ژیرینوفسکی رهبر حزب لیبرال دموکرات روسیه در تازه ترین مصاحبه خود با یک نشریه روسی اظهارات جالب توجهی درباره ایران، ترکیه، کردستان عراق و خاورمیانه داشته است.

 • حل بحران قره باغ به دست روسیه

  کارشناس و محقق آسیای مرکزی معتقد است که که گره کور بحران قره باغ به دست روس‌ها باز می‌شود.

 • هیلاری کلینتون روسیه را متهم کرد

  هیلاری کلینتون، نامزد حزب دمکرات آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری سرویس های اطلاعاتی روسیه را مسئول هک کردن کامپیوترهای ستاد انتخاباتی کلینتون دانست.

 • لزوم تجدید نظر روسیه در آرزوهایش

  برای کرملین بسیار دلپذیر است که عقب بنشیند و قدرت گرفتن بی وقفه دونالد ترامپ را تماشا کند.

 • عزل های بی سابقه در روسیه

  ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه با تغییر 15 عضو ارشد دولت روسیه در روز سه شبنه در دولت تغییرات اساسی ایجاد کرد.

 • همکاری فضایی تهران و مسکو/ توافق ساخت نیروگاه حرارتی در ایران

  واعظی در نشست خبری در باره همکاری های نفتی و گازی دو کشور، گفت: قراردادها در حال اجرای مراحل مرتبط است و در آینده بسیار نزدیک با دوستان روس در میان خواهیم گذاشت.

 • پوتین ترکیب مدیران دولتی را تغییر داد

  رئیس‌جمهور روسیه در روزهای اخیر تغییرات گسترده‌ای در ترکیب مدیران میانی و فرمانداران مناطق مختلف این کشور اعمال کرده است.

 • حمله گسترده هکرها به نهادهای دولتی روسیه

  روسیه که در چند روز گذشته از سوی واشنگتن به جاسوسی سایبری و تلاش برای اعمال نفوذ بر انتخابات آمریکا متهم شده است، خود قربانی حمله هکرها شد.

 • دیدار وزیر دفاع روسیه با فرمانده نیروهای ایرانی

  وزیر دفاع روسیه در جریان بازدید از مسابقات رزمایشی ۲۰۱۶ این کشور با سردار سرتیپ ولی معدنی فرمانده نیروهای ایران دیدار کرد.

 • "ما (روسیه) مدت زیادی در حال عقبگرد بوده ایم"

 • اعزام دانشمندان هسته‌ای ایران به روسیه

  متخصصان روسی قرار است یک دوره دو هفته‌ای برای دانشمندان هسته‌ای نیروگاه اتمی بوشهر برگزار کنند.

 • تحولات مثبت در حوزه حمل و نقل ایران و آذربایجان

  سفیر ایران در جمهوری آذربایجان در مورد تحولات حوزه حمل و نقل، از معافیت شرکت‌های حمل و نقل ایرانی از پرداخت عوارض جاده‌ای به جمهوری آذربایجان و راه اندازی راه‌آهن نخجوان - مشهد خبر داد.

 • سایت اقتصادی ایران و روسیه راه اندازی شد

  راه اندازی سایت اینترنتی "بانک اطلاعات اقتصادی و تجاری ایران و روسیه" (Irrutrade.ir) با حضور روسای کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور آقایان دکتر واعظی وزیر ارتباطات و الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه.

 • ناآرامی‌های ارمنستان و معنای آن برای روسیه

  سرگی مارکِدانف: باوجود فضای خبری اشباع شده‌ی روزهای اخیر، ارمنستان توانست توجه بین‌المللی زیادی را به خود جلب نماید. اما این بار علت خبرسازشدن ارمنستان تشدید عملیات جنگی در قره‌باغ نبود، بلکه دلیل آن ناآرامی‌های سیاسی-اجتماعی داخلی ارمنستان بوده است. این ناآرامی‌ها با اشغال یک ایستگاه پلیس در ایروان آغاز شد که به اغتشاشات همگانی تبدیل گردید ... متن حاضر، ضمن شرح مختصری از آغاز ناآرامی‌های ارمنستان، به بررسی جایگاه روسیه در این رابطه پرداخته است.

 • همایش «نظم امنیتی منطقه‌ای در غرب آسیا»

 • سفری تصویری به روستای ماندروگی روسیه

 • توسعه روابط تخصصی بین دانشگاه‌ تهران و دانشگاه‌های روسیه

  توسعۀ روابط بین دانشگاه‌ تهران و دانشگاه‌های روسیه از طریق ویدیو کنفرانس تخصصی بررسی شد.

 • جایزه زردآلوی نقره‌ای ارمنستان به «ممیرو» رسید

  سید هادی محقق جایزه زرد آلوی نقره‌ای جشنواره ارمنستان را برای آخرین ساخته اش گرفت و این تندیس را به عباس کیارستمی تقدیم کرد.

 • دیدار وزیر فرهنگ روسیه با معاون فرهنگی یونسکو

  ولادیمیر مدینسکی، وزیر فرهنگ و رئیس انجمن نظامی-تاریخی روسیه با فرانچسکو باندارین، معاون فرهنگی یونسکو در مسکو دیدار کرد.

 • چالش های مناسبات فرهنگی ج. ا. ایران درآسیای مرکزی و قفقاز

  دکتر محمدرضا کلان فریبایی: این متن در صدد بررسی راز موفقیت رقبای ج. ا. ایران در قفقاز است. چه متغیری می تواند ج. ا. ایران را در مقیاس رقبای آن در این منطقه استراتژیک به موفقیت برساند؟ کاربست متغییرهای متعدد توسط ج. ا. ایران نظیر میانجیگری در مناقشات منطقه ای، ارائه الگوی توسعه مورد نیاز، همگرایی اقتصادی، همگرایی فرهنگی، همکاری در معاهدات بین المللی و... می تواند در پیشبرد پارامتر کلی راهبرد های فرهنگی موثر باشد و موانع پیش روی آن را رفع نماید. شناخت ابعاد نظری و عملی این مسئله نشانگر ظرفیت بین المللی ج. ا. ایران خواهد بود. نگاه جامعه شناختی به کاربست متغییرهای راهبردی ج. ا. ایران در سیاست خارجی می تواند، سیاست های فرهنگی و اندیشه اسلامی در منطقه را نیز پشتیبانی کند.

 • حضور تکاوران ارتش و سپاه در روسیه

  تمرینات نیروهای برتر نیروهای مسلح کشورمان که برای شرکت در مسابقات بین‌المللی نظامی روسیه، عازم این کشور شده‌اند، آغاز شده است.

 • آغاز مذاكرات گسترش روابط ايران با روسيه و اوراسيا

  هيات جمهوري اسلامي ايران به رياست دكتر واعظي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در چارچوب يك سفر رسمي و مذاكره با چهار وزير روسيه و وزير تجارت اتحاديه اقتصادي اورآسيا وارد شهر آستراخان در جنوب اين كشور شد و سپس به مسكو سفر مي كند.

 • اتحاد ایران، ترکیه و روسیه به سود آذربایجان

  لئونید کالاشنیکوف، معاون رئیس کمیسیون بین الملل دوما در مصاحبه با پرتال آذربایجانیREPORT.AZ: من طرفدار دوستی با ترکیه هستم.

 • آقای کری به روس‌ها اعتماد نکنید!

  برخی کشورهای اروپایی عضو پیمان مبارزه با داعش نیز نگرانی خود را از تبادل اطلاعات امنیتی با روسیه ابراز داشته‌اند و می‌گویند که روسیه را شریکی غیرقابل اعتماد در سوریه می‌دانند

 • سفر وزیر انرژی ارمنستان به ایران

  وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان برای گفتگو درباره همکاری در زمینه انرژی و و معادن، به ایران سفر کرد.

 • برگزاری نشست گازی ترکمنستان با آذربایجان و ترکیه

  ترکمنستان قرار است نشستی با حضور مقامات دولت جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و ترکیه در اواخر سال جاری میلادی برگزار کند که در این نشست ساخت خط لوله گاز ترنس-کاسپین موضوع اصلی بحث خواهد بود.

 • حرومیت 77 ورزشکار روسیه از حضور در المپیک/ احتمال افزایش محرومان

  افزون بر محرومیت 68 عضو تیم های دو ومیدانی روسیه از حضور در المپیک 2016، هفت شناگر و دو وزنه بردار ملی پوش دیگراین کشور نیز ازحضور در این بازیها به سبب استفاده از مواد غیرمجاز نیروزا محروم شدند، محرومیتی که انتظار می رود شامل تعداد دیگری هم از ورزشکاران روس شود.

 • هشدار تکرار کودتای ترکیه در قرقیزستان

  وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه با یکی از شبکه‌های تلویزیونی این کشور گفت: سازمان‌های تحت سرپرستی گولن با نفوذ در قرقیزستان به دنبال تکرار سناریوی کودتا در این کشور است.

 • استرداد زندانیان ایران و ترکمنستان در آینده نزدیک

  «سید محمد احمدی» سفیر ایران در ترکمستان گفت: توافقنامه استرداد زندانیان ایران و ترکمنستان که ماه گذشته بین دو کشور امضا شد، بزودی اجرایی می شود.

 • نگاهی به تحولات دهه اخیر اوراسیا

  هنوز زمان زیادی از درگیری در جبهه قره باغ بین آذربایجان و ارمنستان نگذشته‌بود که حادثه گروگانگیری ایروان رخ داد. به‌دور از هیاهوهای برپا شده، ریشه همه این نا آرامی‌ها به دوره شوروی بازمی‌گردد. آنچه اکنون در منطقه می‌بینیم، مشکلات حکومت‌هایی است که نابسامانی‌های آنها پس از فروپاشی شوروی از زیر خاکستر بیرون آمده و شعله ور شده است.

 • کمربند اقتصادی جاده ابریشم (راه ابریشم چینی) و جایگاه ایران

  در این بخش، گزارش نخستین مباحثه موضوعی گروه تلگرامی ایراس با عنوان «کمربند اقتصادی جاده ابریشم (راه ابریشم چینی) و جایگاه ایران» که در تاریخ یکم مرداد ماه 1395 برگزار شد، تقدیم حضور شده است.

 • گاهنامه شماره43 موسسه مطالعات ایران و اوراسیا (ایراس) منتشر شد

  گاهنامه شماره43 (ویژه تیرماه 1395) ناظر بر یک مقاله و چند مصاحبه موسسه ایراس با تحلیل گران ارشد روسی در ارتباط با دور جدید روابط ایران و روسیه است که توسط ایراس منتشر و تقدیم علاقه مندان شده است.

 • دیدار واعظی با ۵ وزیر روسی در مسکو

  وزیر ارتباطات کشورمان به منظور شرکت در نشست مشترک اقتصادی ایران و روسیه در صدر یک هیات اقتصادی به مسکو سفر می‌کند.

 • اهداف روسیه از نزدیکی به ایران

  در منطقه خاورمیانه روسیه تنها به دنبال مشتری کالا و خدمات است در حالی که ایران به دنبال مشتری خدمات ویژه‌تری است.

 • بررسی نحوه مشارکت مالی ایران و آذربایجان برای ساخت راه‌آهن رشت - آستارا

  جلسه کارگروه بررسی نحوه مشارکت مالی ایران و آذربایجان برای ساخت راه‌آهن رشت - آستارا فردا ‌(سه‌شنبه) در باکو برگزار می‌شود.

 • بی‌ثباتی آسیای مرکزی در دستور کار «هیلاری کلینتون»

  کارشناس سیاسی قزاقستان با اشاره به انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا گفت: در صورت پیروزی «کلینتون»، وی از تمام ابزارها برای بی‌ثباتی آسیای مرکزی و چالش برای طرح‌های چین و روسیه استفاده خواهد کرد.

 • گام نخست قزاقستان برای مبارزه با افراط‌‌گرایی

  طبق اطلاع رسمی حدود ۴۰۰ نفر از اتباع قزاقستان در صفوف داعش در سوریه و عراق حضور دارند که این موضوع در آینده برای امنیت ملی کشور می‌تواند تهدیدی جدی ایجاد کند.

 • شورای ناتو- روسیه کارایی نخواهد داشت

  رئیس کمیته امور خارجی پارلمان روسیه گفت: شورای ناتو-روسیه کارایی لازم را برای بهبود روابط دو طرف نخواهد داشت.

 • دیدار روحانی، پوتین و الهام علی اف با محور همگرایی های بیشتر منطقه ای

 • جنگ تحریم: چه کسی تاوان بلندپروازی های امریکا را خواهد داد؟

  آنا واِلریونا ریژُوا: اکنون 2 سال است که رویارویی اقتصادی میان اروپا و روسیه به طول انجامیده است. تصور نمی شود که این نبرد هیچ غالب و هیچ مغلوبی داشته باشد. روسیه متحمل مشکلات اقتصادی شده است و اروپا غرق در رکود و کسادی شده است. ایالات متحده امریکا تنها کشوری است که از رویارویی بیشتر اروپا و روسیه سود می‌برد. امریکا پس از برهم‌زدن میانه روسیه و اروپا و درگیرکردن آنها به جنگ اقتصادی زیانبار برای همه طرف‌ها، همزمان هر دو را ازبین می برد و درعمل (خود به عنوان) تنها صاحب و فرمانروای تمام فضای ژئوپولتیک اوراسیا باقی می‌ماند ...

 • مکانهای خوش یمن در باور های خرافی روسها

  در جهان کنونی که همه چیز با معیار تكنولوژي و علم پیش میرود تقریبا جايي براي رويا و افسانه در دل آدم باقي نماند. اما ساكنان شهرهاي بزرگی مانند مسكو و سن پترزبورگ هنوز اميد به تحقق آرزوهايشان را از دست نداده اند و مي توانند با بعضي ديدني هاي شهر مثل پل ها، مجسمه ها يا حتي تابلوها آرزوهايشان را در ميان بگذارند.

 • نگاه داری کتاب «تاریخ نادرشاه» در خانه یکی از ساکنان جمهوری آذربایجان

  این کتاب در سال 1272 هجری قمری ، 54 سال پس از حکومت نادرشاه به چاپ رسید.

 • سناریوهای پیش روی جامعه روسیه تا سال 2020

  جامعه شناسان روس معتقد هستند که از سال ۲۰۱۲ مرحله جدید توسعه در روسیه آغاز شده که محرک اصلی آن تغییرات بنیادین در کشور بوده است.

 • آمادگی روسیه برای همکاری با افغانستان در زمینه تروریسم

  سخنگوی کاخ کرملین از پیام رئیس‌جمهوری روسیه به همتای افغانستانی خود در خصوص همکاری‌های بیشتر در زمینه مبارزه با تروریسم خبر داد.

 • قفقاز، منافع راهبردی ایران و چشم انداز روابط

  کارشناسان حوزه قفقاز در میزگرد ایرنا به بررسی روابط گرجستان، ارمنستان و جمهوری آذربایجان و نیز منافع راهبردی ایران در این منطقه پرداختند و چشم انداز مناسبات کشورمان را با این سه کشور ترسیم کردند.

 • راهبرد روسیه بعد از اجلاس سران ناتو چه خواهد بود؟

  میخاییل راستوفسکی در روزنامه مسکوفسکی کمسمولتس نوشته است: به نظر می‌رسد اجلاس ورشو برغم شکوه و جلال آن هیچ امر تازه‌ای در بر نداشت. در واقع این جلسه به معنی یک نمایش تبلیغاتی عظیم بود.

 • توصیه‌های تهران به آنکارا در موقع کودتا

  محمد جواد ظریف در نخستین ساعات پس از کودتای نافرجام 15 جولای در ترکیه با مولود چاووش اوغلو، همتای ترکیه ای خود که دولتش از خطر یک کودتا رسته بود، تماس گرفت. در همین حال، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، از دیگر مقامات ایرانی بود که با مقام های امنیتی در آنکارا تماس گرفت. در همین حال، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و بازوی نظامی منطقه ای ایران، در حال بررسی سناریوهای مختلف احتمالی بود.

 • مردان مسلح در ارمنستان همه گروگان‌ها را آزاد کردند

  افراد مسلح که حدود یک هفته یک ساختمان پلیس در شهر ایروان پایتخت ارمنستان را تصرف کرده و تعدادی از ماموران پلیس را گروگان گرفته بودند، سرانجام ۴ گروگان آخر خود را نیز آزاد کردند.

 • همپیمانی روسیه و ایران مانعی بزرگ برای فتنه انگیزی های عربستان

  در حالی که کشورهای غربی و بخصوص آمریکا با استفاده از همه قوا و هم پیمانی با برخی کشورهای اروپایی و عرب منطقه خلیج فارس، از هیچ کوششی برای برهم زدن آرامش و امنیت در منطقه خاورمیانه فروگذار نکرده اند، زمان آن رسیده است که کشورهای قدرتمند و تاثیرگذار آسیایی مثل روسیه، ایران، چین و هند، جبهه صلح و امنیت مقابل جبهه جنگ غربی ها تشکیل دهند.

 • تبریک پوتین به مناسبت زادروز ایفمان، هنرمند مردمی روسیه

  ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه هفتادمین زادروز باریس ایفمان، هنرمند مردمی روسیه را تبریک گفته و به او لقب "استاد" داد.

 • حجم کم سابقه دیدار مقامات سیاسی، نظامی و تجاری میان دو کشور ایران و روسیه در دولت یازدهم، نشان از تحول روابط دارد.

  دکتر سنایی: سال 1394، سال مهمی در روابط دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه بوده است. در این سال سران دو کشور سه بار با هم دیگر دیدار داشتند ... به علاوه در سال 1394 همکاری های منطقه ای ایران و روسیه به ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم در سوریه و همکاری های دو کشور در سازمان های بین المللی تقویت شد. روسیه علاوه بر تلاش هایی که برای به سرانجام رسیدن توافق هسته ای داشته است، برای اجرای برجام نیز گفتگوهای فشرده ای از جمله در زمینه تبادل اورانیوم با طرف ایرانی داشته است ...

 • گام‌های نهایی برای ارسال آب سنگین به روسیه

  رئیس سازمان انرژی اتمی گفت:‌ گام‌های نهایی برای فروش 40 تن آب سنگین تولیدی کشورمان به روسیه برداشته شد و به‌زودی قرارداد‌‌ آن امضا می‌شود.

 • درگیری های شدید در ارمنستان/ هفتمین روز گروگانگیری در ایروان

  رئیس جمهور ارمنستان از مردان مسلحی که اقدام به گروگانگیری در یکی از پاسگاه‌های پلیس در شهر ایروان پایتخت این کشور کرده‌اند خواست تا سلاح‌هایشان را زمین گذاشته و چهار افسر پلیسی را که گروگان نگه داشته‌اند، آزاد کنند.

 • اطلاعیه سفارت ایران در آنکارا به هموطنان مقیم ترکیه

  سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه در اطلاعیه ای به هموطنان مقیم و مسافران گرامی اکیدا توصیه کرد، به دلیل برقراری حالت فوق العاده در جمهوری ترکیه، ضروری است ضمن توجه به اطلاعیه های مقامات امنیتی، مقررات خاص این ایام را مدنظر قرار دهند.

 • جمهوري آذربايجان به عنوان «همکار استراتژيک مهم» روسيه در منطقه قفقاز جنوبي است

  وزارت خارجه روسيه، جمهوري آذربايجان را به عنوان «همکار استراتژيک مهم» روسيه در منطقه قفقاز جنوبي و حوزه درياي خزر معرفي کرد.

 • هدف ناتو و ریاض ناامن کردن آسیای مرکزی است

  رئیس حزب کمونیست تاجیکستان گفت: هدف اصلی ناتو ناآرام کردن کشورهای آسیای مرکزی با سرمایه‌گذاری عربستان است.

 • «دین» عرصه جدید نفوذ و بازیگردانی غرب در آسیای مرکزی

  توجه آلمان به عرصه‌های دینی قرقیزستان و منطقه حاکی از آن است که استفاده از عنصر دین در راستای منافع غرب در منطقه در دستور کار قرار گرفته است.