توصيه مطلب
۰
 
رتبه علمی ایران در جهان و خاورمیانه
 

ایراس: سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اعلام جزئیات جایگاه کشورهای دنیا در علم مواد گفت: ایران در این رشته از علوم رتبه ۱۴ جهان را کسب کرده است.

به گزارش ایراس به نقل از مهر؛ دکتر جعفر مهراد گفت: دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي کشور در سال‌هاي اخير رشد چشمگيري پيدا کرده است. توسعه رشته‌ها در دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي از رشته‌اي به رشته ديگر متفاوت است و از نظر پيشرفت يکسان نمي‌باشند.

سرپرست ISC اظهار داشت: گرچه جمهوري اسلامي ايران در مجموع در يکي دو سال گذشته همچنان رتبه اول توليد علم منطقه را در اختيار دارد و موفق به حفظ موقعيت جهاني خود در جايگاه ۱۵ توليد علم شده است، با اين وجود بعضي از رشته‌ها از نظر توسعه درخور توجه هستند.

وی افزود: در رشته علم مواد، ايران در گروه کشورهاي خاورميانه رتبه‌بندي شده است. کل توليد علم در حوزه علم مواد در خاورميانه (چهار و نه دهم) از کل توليد علم جهان است، به عبارت ديگر کشورهاي خاورميانه در مجموع ۲۴۴۲۳ مقاله توليد کرده‌اند.

مهراد گفت: از نظر منطقه‌اي، آسيا با توليد ۲۰۴۱۱۱ مقاله، (چهل و هفت دهم) از سهم توليد علم مناطق مختلف جهان را به خود اختصاص داده است. سپس، اروپاي غربي، آمريکاي شمالي و اروپاي شرقي به ترتيب با توليد ۱۲۷۸۴۷ مقاله (بیست و پنج و پنج دهم)، ۸۳۰۲۳ مقاله (شانزده و شش دهم)، ۳۵۷۵۸ مقاله (هفت و یک دهم) مکان‌هاي دوم تا چهارم توليد علم در رشته مواد را کسب کرده اند.

سرپرست ISC ادامه داد: آمريکاي لاتين با ۱۱۸۰۲ مقاله، منطقه اقيانوسيه ۱۰۰۰۹ مقاله، آفريقاي شمالي ۲۷۰۷ مقاله، آفريقاي جنوبي با ۱۲۵۲ مقاله و آفريقاي مرکزي با ۳۹۹ مقاله حائز رتبه‌هاي ششم تا دهم مي‌باشند.

برترین کشورها در تولید علم رشته مواد
رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری خاطرنشان کرد: چنانچه به توليد علم در رشته مواد از منظر کشوري نگاه کنيم، مي‌توانيم کشورهاي توليد کننده برتر علم در اين رشته را به ترتيبي که بيان مي‌شود، رتبه‌بندي کنيم. چين، آمريکا، ژاپن، کره جنوبي و آلمان با کسب رتبه‌هاي اول تا پنجم به ترتيب (نوزده و یک دهم)، (چهارده و چهار دهم)، (پنج و نه دهم)، (پنج و شش دهم) و (پنج و پنج دهم) از توليد علم جهان را در رشته مواد در اختيار دارند. سپس به ترتيب کشورهاي هندوستان، فرانسه، انگلستان، تايوان، ايتاليا، اسپانيا، کانادا و استراليا کشورهايي هستند که رتبه‌هاي ششم تا سيزدهم را به خود اختصاص داده اند.

رتبه ۱۴ ایران در علم مواد
وی افزود: ايران در توليد علم در رشته مواد با (یک و هشت دهم)درصد رتبه ۱۴ را در اختیار دارد. فدراسيون روسيه، ترکيه، لهستان، برزيل، سنگاپور و سوئيس بعد از جمهوري اسلامي ايران به ترتيب رتبه‌هاي ۱۵ تا ۲۰ توليد علم در رشته مواد را در اختيار دارند.

مهراد گفت: رتبه ایران در بین کشور‌های خاورمیانه در رشته مواد در شاخه‌های بیو ماتریال سرامیک، فیلم‌های پوششی (coating films)، کامپوزیت‌ها، چوب و کاغذ و نساجی از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۳ میلادی بسیار چشمگیر و درخشان است.

سرپرست ISC گفت: رتبه ایران در گرایش بیو ماتریال در سال ۲۰۰۹ میلادی، سه و سپس در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ میلادی، یک، در سال ۲۰۱۲ میلادی دو و مجددا در سال ۲۰۱۳ میلادی در بین کشور‌های خاورمیانه یک می‌باشد.

وی افزود: رتبه ایران در رشته سرامیک به استثنای سال ۲۰۱۰ میلادی که ۲ است‌، در سال‌های ۲۰۰۹، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ میلادی اول کشور‌های خاورمیانه است.

مهراد گفت: رتبه ایران در گرایش فیلم های پوشش دار (coating films)، در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ میلادی و در جمع کشور‌های خاورمیانه اول می‌باشد.

وی ادامه داد: رتبه ایران در گرایش چوب و کاغذ به جز در سال ۲۰۱۱ میلادی که در بین کشور های خاورمیانه اول است، در سال های ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ میلادی دوم می باشد.

مهراد در پایان اظهار داشت: و بالاخره ایران در گرایش نساجی و در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ میلادی و در بین کشور‌های خاورمیانه رتبه دوم را در اختیار دارد.
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۵۶
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 30653