تاریخ : چهارشنبه, ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲ 19 ذو القعدة 1444 Wednesday, 7 June , 2023

توافق شوروی و ترکیه برای انحلال دولت آذربایجان

  • ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۲
توافق شوروی و ترکیه برای انحلال دولت آذربایجان
دولت بلشویکی و كماليون هر دو دولتهای تازه تشکیل شده ای بودند و هیچ دولت دیگر آنها را به رسمیت نمی شناخت ضمنا غير مستقیم هردو با انگلیس ها در جنگ بودند.

دولت اخیر به یونان کمک می کرد تا بر علیه ترکیه بجنگد لذا بلشویکها و ترکها بنفع خود دانستند که با هم وارد عقد قراردادهایی شده و به یکدیگر کمک نمایند. کمالیون احتیاج به پول و مهمات داشتند و بلشویکها احتیاج به آذربایجان قفقاز مخصوصا به باکو از لحاظ نفت و برای تسلط در بحر خزر و غیره. تر کها حاضر نبودند تمامی اراضی فتح شده را پس بدهند اما حاضر شدند در ازاء دریافت مبالغ گزاف پول و اسلحه، آنرا تخلیه و تحویل بلشویکها بدهند.

لذا بلشویکها مقدار زیادی از جواهرات سلطنتی و طلا که جمعا بالغ بر دو میلیون منات طلا بود. توسط یک طیاره برای کمالیون فرستادند و چند کشتی اسلحه نیز از راه دریای سیاه ارسال داشتند و قراردادی در۷ بهمن ۱۲۹۸ بستند. طبق این قرارداد دولت بلشویکی لنین اراضی قارص و اردهان دو منطقه جنوب غربی ارمنستان را به ترکیه واگذار کرد، بلشویکها بدون زحمت شبانه وارد باکو شدند. ملیون آذربایجانی از این طرز رفتار کمالیون بی اندازه عصبانی شدند به طوریکه بعدها می گفتند: «ترکهای عثمانی ما را به بلشویکها فروختند».

👈🏻 منبع: رقابت روسیه و انگلیس در ایران / منشور گرکانی

🌐تهیه شده در تحریریه ایراس

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=4233
  • نویسنده : بهنام علمی
  • منبع : ایراس

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه