تاریخ : پنج شنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳ 7 ذو الحجة 1445 Thursday, 13 June , 2024

سهم ۸۸ درصدی نفت و گاز از صادرات کل جمهوری آذربایجان

  • ۰۷ تیر ۱۴۰۰ - ۹:۱۲
سهم ۸۸ درصدی نفت و گاز از صادرات کل جمهوری آذربایجان

بر اساس گزارش ماه نوامبر اوپک، این سازمان پیش بینیهای خود مربوط به سال جاری میلادی و سال ۲۰۱۹ در شاخص عرضه و تقاضای بازار جهانی نفت را اصلاح کرده است. در گزارش اوپک برای ماه نوامبر پیش بینی شده است که حجم تقاضای روزانه به نفت در بازارهای جهانی ۹۷٫۵ میلیون بشکه است که […]

بر اساس گزارش ماه نوامبر اوپک، این سازمان پیش بینیهای خود مربوط به سال جاری میلادی و سال ۲۰۱۹ در شاخص عرضه و تقاضای بازار جهانی نفت را اصلاح کرده است. در گزارش اوپک برای ماه نوامبر پیش بینی شده است که حجم تقاضای روزانه به نفت در بازارهای جهانی ۹۷٫۵ میلیون بشکه است که در سال آینده ۱٫۲۹ میلیون بشکه افزایش خواهد یافت

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی ” نفت ما ” ،این گزارش تقاضای روزانه فعلی بازار جهانی نفت را ۹۸٫۷۹ میلیون بشکه عنوان کرده است. اوپک همچنین پیش بینی کرد عرضه نفت از سوی کشورهای غیر عضو در سال جاری ۲٫۲۳ میلیون بشکه بوده و در سال آینده ۲٫۳۱ میلیون بشکه افزایش خواهد یافت. اوپک اعلام کرد که این افزایش تولید نفت در خارج از اوپک توسط کشورهایی همچون آمریکا ، کانادا ، انگلیس و برزیل انجام خواهد شد و میزان تولید نفت در کشورهای نروژ و مکزیک همچنان کاهش خواهد یافت. بر اساس گزارش اوپک، در حال حاضر حجم نفت عرضه شده روزانه از سوی کشورهای غیر عضو ۵۹٫۸۶ میلیون بشکه بوده و با اصلاح میزان افزایش تا ۱۲۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۱۹، به ۶۲٫۰۹ میلیون بشکه در روز تخمین زده می شود.

اوپک در گزارش ماه نوامبر خود پیش بینی کرد که حجم متوسط تولید روزانه نفت جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۹ با ۱۰ هزار بشکه کاهش به ۷۹۰ هزار بشکه خواهد رسید. اوپک همچنین پیش بینی کرده است که جمهوری آذربایجان ، اواخر سال جاری میلادی به طور متوسط روزانه ۸۰۰هزار بشکه نفت استخراج کند. گزارش اداره اطلاع رسانی انرژی آمریکا نیز اعلام کرده است که در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸، میزان تولید جمهوری آذربایجان ۷۹۰ هزار بشکه در روز باشد. همچنین میزان تولید نفت جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۱۹، معادل ۸۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود که با گزارش اوپک سازگاری دارد. جمهوری آذربایجان در نه ماهه سال ۲۰۱۸، ۳۲٫۲ مییلون تن نفت و ۲۵ میلیارد متر مکعب گاز تولید کرده که به ترتیب ۰٫۱ درصد و ۳٫۵ درصد افزایش داشته است. وزارت انرژی جمهوری آذربایجان نیز در پیش بینیهای خود برای سال ۲۰۱۸، اعلام کرده بود که، قرار است ۳۸ میلیون تن نفت در سال ۲۰۱۸ در این کشور تولید و ۳۲ میلیون تن آن به بازارهای جهانی صادر شود.

این وزارتخانه، همچنین پیش بینی کرده بود که در سال ۲۰۱۸ در مجموع ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در این کشور تولید و حدود ۱۰ میلیارد متر مکعب آن به خارج از کشور صادر شود. به گزارش کمیته دولتی گمرک جمهوری آذربایجان، در نیمه اول سال ۲۰۱۸، این کشور ۱۳٫۵ میلیون تن نفت خام به ارزش ۷ میلیارد دلار صادر کرده که ۸۰٫۲ درصد از مجموع صادرات این کشور را تشکیل می دهد. این در حالیست که در نیمه اول سال ۲۰۱۷، سهم نفت خام در مجموع صادرات جمهوری آذربایجان ۷۲٫۸ درصد بوده است. همچنین جمهوری آذربایجان در نه ماه سال ۲۰۱۸، ۶٫۲ میلیارد متر مکعب به ارزش ۱٫۲ میلیارد دلار گاز طبیعی به خارج صادر کرده که ۳٫۵ درصد در مقایسه با سال گذشته افزیش داشته و سهم آن در صادرات کل کشور ۷٫۶ درصد بوده است. شایان ذکر است در نه ماه سال ۲۰۱۸، حجم صادرات فرآورده های نفتی جمهوری آذربایجان ۴۶۰ میلیون دلار بوده که ۲٫۹ درصد مجموع صادرات این کشور را تشکیل می دهد. در همین حال قیمت نفت جمهوری آذربایجان به بشکه ای ۶۸٫۸۵ دلار در هر بشکه رسیده است.

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=1807
  • منبع : اخبار قفقاز
  • 3810 بازدید

برچسب ها