تاریخ : پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ 13 ذو القعدة 1444 Thursday, 1 June , 2023

سوء استفاده انگلستان از ضعف دولت ایران دربرابر روسیه تزاری

  • ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۸:۴۴
سوء استفاده انگلستان از ضعف دولت ایران دربرابر روسیه تزاری
ژنرال پاسکیویچ پس از دریافت دو میلیون ونیم تومان بابت قسط اول غرامت جنگ به قشون خودفرمان عقب نشینی داد. اما دولت ایران برای پرداخت يك ميليون و نیم تومان قسط دوم که موعد آن شش ماه بعد بود پول کافی نداشت و متوسل به انگلستان شد.

دولت انگلستان عقیده داشت چون ایران در حمله به روسیه مقدم بوده، لذا دیگر استحقاق دریافت کمک مالی سالانه را ندارد و به همین جهت از پرداخت آن خودداری کرده بود ولی وقتی متوجه احتیاج مبرم دولت ایران شد پیشنهاد کرد مبلغ ششصدهزارتومان بپردازد مشروط بر اینکه عهدنامه تهران (عهدنامه بین ایران و انگلستان) اصلاح و دو ماده مربوط به کمک مالی و هزینه قشون از آن حذف گردد. دولت ایران به ناچار این شرط را پذیرفت و پیشنهاد انگلستان را مبنی بر بازخرید مواد عهدنامه تهران مورد قبول قرار داد و به این ترتیب توانست قسط دوم غرامت جنگ را بپردازد.

▪️منبع: عبدالرضا هوشنگ مهدوی، تاریخ روابط خارجی ایران

🌐تهیه شده در تحریریه ایراس

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=3329
  • منبع : ایراس

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه