تاریخ : جمعه, ۱۲ خرداد , ۱۴۰۲ 14 ذو القعدة 1444 Friday, 2 June , 2023

وقتی شاه سلیمان صفوی به رعایای عثمانی یاری می رساند

  • ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۵
وقتی شاه سلیمان صفوی به رعایای عثمانی یاری می رساند
ایراس: ژان باپتیست تاوِرنیه یا ژان باتیست تاورنیه (۱۰۱۴–۱۱۰۰ق/۱۶۰۵–۱۶۸۹م)، جهانگرد و بازرگان معروف فرانسوی است که در عصر صفوی بارها به ایران و مشرق زمین سفر کرد. سفرنامه او در شرح وقایع دوره صفویه و دربار صفوی دارای اهمیت بسیار است. او در قسمتی از سفرنامه خود ماجرای تظلم خواهی رعایای عثمانی از شاه سلیمان صفوی را این چنین روایت می نماید:

«ساعت ۷ صبح شاه صفی دوم که از آن وقت اسم خود را تغییر داده و حالا شاه سلیمان نامیده می شود با بزرگان درباری روی تختی که وسط تالار نصب شده جلوس کرد. پس از آن قریب به ۳۰۰ نفر از رعایای عثمانی را وارد میدان کردند. اینها رعیت های سرحد عثمانی بودند که برای طفره رفتن از سربازی فرار کرده بودند آنها را جلوی تالار آوردند ، سه مرتبه به پادشاه ایران کرنش نمودند آنگاه چنین شکایت کردند که دولت عثمانی از رسوم سنواتی تخطی کرده است که فقط در تابستان و پاییز مارا بجنگ کریت میفرستاد، حالا در زمستان و تابستان پیوسته از ما سوار گرفته به جزیره کریت میفرستد و جزیره کریت قبرستان ما شده است، زیرا هر کسی به انجا میرود برگشتن ندارد و ما تاب تحمل این ظلم را نداریم به این جهت به عدالت پادشاه ایران پناه آورده و استدعا میکنیم بما جا و مکانی ارزانی فرماید که با زن و بچه و حیوان و رمه خود درآنجا موطن نماییم. پادشاه ایران امر کرد تا به آنها وجهی کمک کرده زمینی بدهند که مسکن و زراعت نمایند.»

🌐 تهیه شده در تحریریه ایراس

 

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=1002
  • نویسنده : بهنام علمی
  • منبع : ایراس

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه