تاریخ : جمعه, ۱۲ خرداد , ۱۴۰۲ 14 ذو القعدة 1444 Friday, 2 June , 2023

پاشینیان در تهران

  • ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۵
پاشینیان در تهران
به دنبال سفر نخست وزیر ارمنستان به تهران که به سرعت پس از حضورش در سوچی برای دیدار سه جانبه با ولادیمیر پوتین و الهام علی‌اف صورت گرفت، چندین توافق میان دو کشور اعلام شده است.

ابراهیم رئیسی در دیدار با پاشینیان گفت:
🔹روابط تجاری تهران-ایروان طی ماه‌های گذشته ۴۳ درصد رشد داشته است.

🔹در مذاکرات خود رسیدن سطح همکاری‌های اقتصادی و مبادلات تجاری دو کشور به ۳ میلیارد دلار را هدف‌گذاری کردیم که با اراده موجود در مقامات دو کشور این هدف کاملا امکانپذیر است.

🔹 منطقه قفقاز بخشی از تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران است و ما نسبت به منطقه قفقاز حساس هستیم. امنیت و صلح در منطقه قفقاز برای ایران بسیار اهمیت دارد. مذاکرات ما و آقای پاشینیان به این نتیجه رسید که حل مسائل منطقه باید به دست دست اندرکاران منطقه باشد. دخالت بیگانگان به مشکلات منطقه خواهد افزود. ایران و ارمنستان توافق دارند که مسائل منطقه باید توسط کشورهای منطقه حل شود.

پاشینیان هم در کنفرانس خبری خود گفت:
🔹مذاکرات بسیار پرمحتوا و جامعی با آقای رئیسی داشتیم. موافق نقطه نظرات آقای رئیسی در مورد استقرار صلح و امنیت پایدار در منطقه هستم.

🔹 از رویکرد ایران در مورد جامعه ارامنه این کشور تقدیر می‌کنم. ایران نماد واضح، صریح و شفاف در همکاری و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز مسلمانان و ارامنه است.

🔺ایران و ارمنستان یادداشت تفاهم همکاری در حوزه انرژی امضا کردند. این سند همکاری به تمدید قراردادگازی از طریق تهاتر گاز با برق اختصاص دارد و بر اساس آن مبادلات انرژی دو کشور تا پایان سال ۱۴۰۹ خورشیدی تمدید می‌شود.

🔺در جریان دیدار وزیر راه و شهرسازی ایران با وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های جمهوری ارمنستان، طرف ارمنی از شرکت‌های ایرانی دعوت کرد تا در ساخت و ساز تونل، جاده و همچنین پروژه‌های ساختمانی با کشور ارمنستان مشارکت کنند.

🔺همچنین امروز تاکید شد که ایران و ارمنستان قصد دارند کریدور شمال-جنوب را از مسیر ارمنستان توسعه دهند. البته جزییاتی از این طرح منتشر نشده و مشخص نیست سرمایه‌گذاری این طرح بزرگ که نیاز به ایجاد مسیرهای ترانزیتی در مناطقی کوهستانی دارد از چه طریقی تامین می شود. اما در هر صورت با توجه به مشکلاتی که در سال‌های اخیر در مسیر جمهوری آذربایجان برای ترانزیت ایرانی‌ها رخ داده، ظاهرا تصمیم قطعی برای دور زدن این کشور در کریدور شمال-جنوب گرفته شده است. از سوی دیگر روسیه و هند هم از ذی‌نفعان اصلی این کریدور هستند و باید در صورت تغییر برنامه، در ساخت مسیر جدید کمک کنند. /  ایراس

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=6656
  • نویسنده : تحریریه ایراس
  • منبع : ایراس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه