تاریخ : سه شنبه, ۱ فروردین , ۱۴۰۲ 29 شعبان 1444 Tuesday, 21 March , 2023

پیشنهاد اردوغان برای تعیین سرنوشت «حجاب» در ترکیه

  • ۰۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۲
پیشنهاد اردوغان برای تعیین سرنوشت «حجاب» در ترکیه
رئیس جمهور ترکیه خواستار برگزاری همه‌پرسی برای تضمین حقوق قانونی زنان در استفاده از حجاب در نهادهای حکومتی و دانشگاه‌ها و مدارس شد.

«رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه، در سخنانی تلویزیونی خطاب به «کمال کلیجدار اوغلو»، رئیس حزب اپوزیسیون که پیشنهاد تصویب قانون تضمین حق حجاب در مجلس را مطرح کرده، گفت: «اگر شهامتش را داری بیا همه‌پرسی اجرا کنیم».

اخیرا و با نزدیک شدن موعد اجرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، بحث بر سر حجاب در ترکیه بالا گرفته است.

ترکیه که نظام سیاسی آن لائیک است دهه‌ها حجاب را در نهادهای دولتی و مدارس و دانشگاه‌ها ممنوع اعلام کرده بود تا اینکه در سال ۲۰۱۳ دولت اردوغان این ممنوعیت را لغو کرد.

در اوایل سال جاری، کلیجدار اوغلو، رئیس حزب جمهوری خلق، گفت: «درباره حجاب ما اشتباهاتی داشتیم، وقت آن رسیده که این مسئله را پشت سر بگذاریم و سیاستمداران بحث در این باره را پایان دهند».

به گفته ناظران، هدف کلیجدار اوغلو از مطرح کردن موضوع تصویب قانون در مجلس برای تضمین حق آزادی حجاب، آن بوده که نگرانی رأی‌دهندگان سنتی و محافظه‌کار را درباره احتمال منع دوباره حجاب از میان بردارد.

در اوایل ماه جاری میلادی و در پاسخ به این تلاش بود که رجب طیب اردوغان گفت که مصوبه مجلس قابل ابطال است و بهتر است در این باره همه‌پرسی برگزار شود.

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=6498
  • منبع : اخبار خاورمیانه

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،دولت،حکومت افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،جنگ ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خاورمیانه،اروپا،بحران خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آسیای مرکزی روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،اوکراین،جنگ روسیه،اوکراین،هسته ای روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،ایران،جنگنده روسیه،ایران،نفت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،رشد،توسعه هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،افول چین،آمریکا،بالن چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،روسیه چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،دموکراسی چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب گروه20،هند،روسیه