تاریخ : جمعه, ۱۲ خرداد , ۱۴۰۲ 14 ذو القعدة 1444 Friday, 2 June , 2023

❗️سفرناصرالدین شاه قاجار به سن پترزبورگ

  • ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۸:۵۳
❗️سفرناصرالدین شاه قاجار به سن پترزبورگ
سپهسالار برای نشان دادن مظاهر تمدن غرب و بخصوص عظمت امپراطوری انگلستان به ناصرالدین شاه وی را تشویق به مسافرت به اروپا نمود و ترتیبی داد که دولت انگلیس از پادشاه قاجار پذیرایی مجللی بنماید. ناصرالدین شاه در ماه مه ۱۸۷۳ به اتفاق صدراعظم و عده زیادی از رجال درباری خود از راه قفقاز و روسیه عازم اروپا گردید.

در سن پترزبورگ استقبال شایانی از پادشاه ایران به عمل آمد و تزار روسیه الکساندر دوم (۱۸۰۵-۱۸۸۱) نشان سنت آندره را که عالیترین نشان روسیه تزاری به شمار می رفت به وی اعطاء کرد ولی در عین حال تزار و گورچاکف صدراعظم روسیه شدیدا از سیاست خارجی ایران و اعطای امتیاز رویتر (امتیازی که بین دولت ایران با یکی از اتباع انگلستان به نام جولیوس دو رویتر بسته شده بود) اظهار عدم رضایت کردند. ناصرالدین شاه از ترس عکس العمل روسها قول داد در اولین فرصت اقدام به لغو امتیاز بنماید ولی به روسها گفت کشورش نمیتواند بدون راه آهن بماند. آنها هم قول دادند که یک کمپانی روسی را برای ساختن راه آهن در ایران پیدا کنند.

منبع: تاریخ روابط خارجی ایران

🌐تهیه شده در تحریریه ایراس

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=3003
  • منبع : ایراس

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه