تاریخ : شنبه, ۲۰ خرداد , ۱۴۰۲ 22 ذو القعدة 1444 Saturday, 10 June , 2023

اردوغان و دردسرهای اس-۴۰۰

  • ۰۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۴
اردوغان و دردسرهای اس-۴۰۰
بایدن و اردوغان بر سر معامله تسلیحاتی ترکیه و روسیه بر سر سامانه پدافندی اس 400 به صحبت پرداختند و گزارشها حاکی از این است که بایدن نتوانسته است ترکیه را از این معامله منصرف سازد.

فروزان حسن پور پژوهشگر مسایل ترکیه

پیش از این دولت ترامپ ترکیه را به دلیل این معامله تسلیحاتی تحریم کرده بود و روابط میان دو کشور و حتی قرارداد مشارکت در تولید جنگنده اف ۳۵ نیز به دلیل این تنش تحت شعاع قرار گرفت.

از دیدگاه امریکا اقدام ترکیه برای گسترش تامین کنندگان تسلیحاتی خود می تواند یک ریسک امنیتی برای ناتو باشد. چرا که از یک سو موجب می شود تا ترکیه وارد چارچوبهای امنیتی غیر غربی شود. همچنین این قراردادهای تسلیحاتی موجب می شود تا نفوذ رقبای امنیتی ناتو افزایش پیدا کند و در نهایت و شاید مهمتر از همه اینکه چنین اقدامی میتواند در بلند مدت فرهنگ نیروهای مسلح ترکیه را از غربی به شرق گرا تغییر دهد.

با این حال ترکیه همچنان برروی تصمیم خود ایستادگی دارد و حتی تحریم های امریکا نیز نتوانسته است تصمیم ترکیه را تغییر دهد. علت این امر را میتوان در این دانست که ترکیه احساس میکند گسترش شرکای تسلیحاتی وی می تواند وابستگی به شرکای غربی و توانایی فشار آنها در معادلات سیاسی را کاهش دهد.

این مسئله برای ترکیه که درگیر بحران در مدیترانه است و موجب تنش بین ترکیه و ناتو شده از اهمیت بالایی برخوردار است. ترکیه که با محدودیتهای انرژی رو به رو است به شدت به دنبال این است تا بتواند عمق نفوذ خود در منابع انرژی مدیترانه را گسترش دهد.
از این رو با توجه به اهمیت منابع انرژی برای ترکیه در مقایسه با معاملات تسلیحاتی با غرب، به نظر نمی رسد که فشارهای امریکا بتواند ترکیه را نسبت به خرید خود از روسیه منصرف سازد.

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=1673
  • نویسنده : فروزان حسن پور
  • منبع : ترکیه امروز

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه