تاریخ : سه شنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۲ 11 ذو القعدة 1444 Tuesday, 30 May , 2023

تاسیس مدارس آموزشی در ایران توسط دولت شوروری

  • ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۸
تاسیس مدارس آموزشی در ایران توسط دولت شوروری
براساس پرونده های مربوط به مدارس شوروی در ایران، که در آرشیو وزارت امور خارجه نگهداری می شود روسها نخستین بار در سال ۱۳۰۳، مدارسی در ایران تأسیس کردند.

به این ترتیب که سفارت شوروی در تهران به آگاهی وزارت امور خارجه رساند،این سفارت مدارسی را در بندرگز و مشهد تاسیس و افتتاح کرده است. در پی تأسیس این در مدرسه، در تبریز، بابل، غازیان، رشت و تهران مدارس دیگری ساخته و بهره برداری شد. اما همه این مدارس بدون دریافت اجازه از وزارت معارف تأسیس و افتتاح شده بودند. از این رو، با اعتراض وزارت معارف و اینکه اقدام سفارت شوروی برخلاف قانون اساسی معارف بوده است و برای تأسیس مدرسه باید از آن وزارتخانه اجازه بگیرد، نامه هایی میان وزارت امور خارجه و سفارت شوروی رد و بدل شد. در آغاز، سفارت شوروی به عناوین مختلف از درخواست صدور اجازه خودداری می کرد، زیرا علاوه بر شهرهای یاد شده، در نقاط سرحدی نیز مدارسی ساخته بود که به نظر می رسید وزارت معارف آنها را به رسمیت نشناسد و برای ادامه فعالیت آموزشی آنان مجوز صادر نکند. به ویژه آنکه بنابر تشخیص سرتیپ محمد حسین خان، فرمانده تیپ شمال، مدرسه بهترین وسیله تبلیغ است و پس از چندی همه دانش آموزان این مدارس کمونیست کامل از مدرسه خارج می شدند که برای آتیه مملکت مضر بود. عاقبت با هشدار وزارت امور خارجه سفارت شوروی برای جلوگیری از تعطیل شدن مدارس مجبور شد در شهریور ۱۳۰۴برای مدرسه تهران تقاضای صدور مجوز کند و وعده دهد تا ماه آینده برای مدارس دیگر نیز درخواست صدور مجوز کنند.

✍️ منبع:اسناد روابط ایران و شوروی،محمودطاهر احمدی

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=6109

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه