تاریخ : چهارشنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲ 12 ذو القعدة 1444 Wednesday, 31 May , 2023

حمایت ایران از جنگ پوتین علیه اوکراین وارد مرحله جدیدی می‌شود؟

  • ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۶
حمایت ایران از جنگ پوتین علیه اوکراین وارد مرحله جدیدی می‌شود؟
اگر گزارش‌ها در مورد برنامه‌ریزی برای ایجاد سایت تولید پهپاد از سوی تهران در روسیه تایید شود، حمایت ایران از جنگ پوتین علیه اوکراین وارد مرحله جدیدی می‌شود.

به نظر می‌رسد سال ۲۰۲۳ برای ایران آبستن تحولاتی حتی گسترده‌تر از ۲۰۲۲ باشد. در نتیجه این تحولات اروپا هم باید رویکرد خود را در برابر جمهوری اسلامی تغییر دهد.

به گزارش انتخاب، به نقل از سایت کارنگی؛ در ادامه این مطلب آمده است: مشخص نیست در پایان آیا کشور شاهد تغییرات معنادار خواهد شد یا اینکه ناآرامی های بیشتری در پی خواهد بود.

کارنگی در ادامه با اشاره به نظرات مقامات کشور در مورد حجاب و اجرای حکم اعدام برای تعدادی از بازداشتی ها و همچنین علی رضا اکبری نوشت: این چند خبر از روزهای گذشته نشان می دهد که چه چیزی در ایران تغییر کرده است – و چرا این موضوع برای اروپا و بقیه جهان مهم است.

اگر گزارش ها در مورد برنامه ریزی برای ایجاد سایت تولید پهپاد از سوی تهران در روسیه تایید شود، حمایت ایران از جنگ پوتین علیه اوکراین وارد مرحله جدیدی می‌شود. برای ایالات متحده به عنوان مجری اصلی تحریم‌ها بسیار مایه شرمساری بود که پهپادهای تهاجمی ایران که بر شهرهای اوکراین می‌بارند عمدتاً از قطعات تولیدی شرکت‌های آمریکایی ساخته شده‌اند.

در حالی که جنگ به پایان اولین سال خود نزدیک می‌شود، اکتبر ۲۰۲۳، موعد پایان تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران در افق دید سیاست‌گذاران قرار گرفته است. بر اساس قطعنامه شورای امنیت درمورد برجام، از آن زمان به بعد تهران مجددا مجاز به صادرات موشک های بالستیک کوتاه برد خواهد بود. اگر همه چیز درست پیش برود، مسکو اولین مشتری است.

از این نظر، نتیجه تحولات داخلی ایران و موضع‌گیری تهران در قبال روسیه می‌تواند پیامدهای جدی برای گسترش جنگ در اوکراین داشته باشد. آیا غرب تحت فشار قرار خواهد گرفت تا با تانک‌های جنگی از کی یف حمایت کند تا قبل از پایان تحریم سازمان ملل به یک نتیجه مطلوب دست یابد؟ یا برعکس، آیا تلاش خواهد کرد تا اوکراینی‌ها را متقاعد کند که تا تابستان به آتش‌بس بسنده کنند تا از تشدید شرایط جلوگیری کنند؟ یا اینکه اسرائیل با دولت جدید راست افراطی و بسیار ضدایرانش، بالاخره به حمایت از اوکراین با سیستم دفاعی ارزشمند خود یعنی گنبد آهنین تن خواهد داد.

چنین تحولاتی زمینه را برای رویارویی گسترده‌تر اروپا با ایران در سال جاری فراهم می‌کند. این رویارویی به پیشرفت‌های مداوم اما پنهان ایران در غنی‌سازی اورانیوم ‌افزوده و خطر شدید گسترش سلاح‌های هسته‌ای را ایجاد کرده و هم‌زمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کمتر و کمتر قادر به نظارت بر آن خواهد بود. در روزهایی که گزارش‌های مربوط به اعتراضات از سرخط خبرها کنار رفته، توجه به چنین موضوعات مغفولی، مهم است.

اکنون اتحادیه اروپا باید به یک رویکرد جامع در برابر ایران و منطقه برسد. ممکن است اوضاع در ایران خوب، بد یا زشت شود. تنها چیزی که قطعی است اینکه استراتژی گذشته دیگر جواب نمی دهد.

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=7279
  • منبع : روزنامه اعتماد

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه