تاریخ : پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ 13 ذو القعدة 1444 Thursday, 1 June , 2023

عصبانیت دولت شوروی از بدعهدی قوام السلطنه

  • ۰۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۳۶
عصبانیت دولت شوروی از بدعهدی قوام السلطنه
بعد از تخلیه آذربایجان از نیروهای شوروی وقتی که زمان اجرای مفاد قرارداد شوروی و ایران فرا رسید مجلس شورای ملی در جلسه ۲۲ اکتبر ۱۹۴۷ با اکثریت قریب به اتفاق موافقتنامه قوام - سادچیکف را كان لم يكن اعلام و دولت را از اعطای هر گونه امتیاز نفت به دول خارجی ممنوع و مکلف نمود رأسا در مورد استخراج و بهره برداری و فروش نفت شمال اقدام نماید و در صورتی که در ظرف سه سال آینده موفق به اکتشاف نفت شود، برای فروش آن با دولت شوروی وارد مذاکره گردد. در عین حال دولت را مکلف نمود برای استیفای حقوق ایران از نفت جنوب از شرکت نفت ایران و انگلیس نیز اقدام نماید.

این تصمیم مجلس شورای ملی باعث عصبانیت دولت شوروی، مسرت امریکا و نارضایتی انگلستان گردید. دولت شوروی طی یاد داشت ۲۰ نوامبر ۱۹۴۷ ایران را متهم به عهد شکنی کرد و اعلام نمود که ایران سیاست خصمانه ای نسبت به شوروی در پیش گرفته و خاک خود را مبدل به پایگاهی برای حمله به شوروی نموده است. پس از آن هم طی یک سلسله یادداشت تهدید آمیز اشاره به مواد ۵ و ۶ قرار داد ۱۹۲۱ کرد و ایران را تهدید به قطع روابط سیاسی نمود. در نیمه اول سال ۱۹۴۸ تیرگی روابط بین دو کشور به منتهی درجه رسید و دولت شوروی بازرگانی خود را با ایران به حداقل تقلیل داد، خط کشنبرانی بین باکو- بندر پهلوی را تعطیل کرد و قسمتی از تاسیسات شیلات شمال را جمع آوری نمود و مبارزه مطبوعاتی و رادیویی شدیدی را علیه ایران شروع کرد که چند سال به طول انجامید.

✍️ منبع: تاریخ روابط خارجی ایران، عبدالرضا هوشنگ مهدوی

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=6222
  • نویسنده : بهنام علمی
  • منبع : ایراس

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه