تاریخ : سه شنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۲ 11 ذو القعدة 1444 Tuesday, 30 May , 2023
معرفی کتاب

معرفی کتاب در جستجوی استقلال استراتژیک؛ سیاست خارجی ترکیه در عصر گذار نظام بین‌الملل

  • ۱۲ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۷
معرفی کتاب در جستجوی استقلال استراتژیک؛ سیاست خارجی ترکیه در عصر گذار نظام بین‌الملل
تحولات سیاست خارجی ترکیه در هزاره جدید پرسش‌­های متنوعی را در رابطه با تبیین کم و کیف «تغییر محوری» و «چرخش ژئوپلیتیکی» در جهت­‌گیری­‌های بین­المللی این قدرت نوظهور منطقه‌­ای پیش­روی ما می گذارد و فهم ایده‌­های آلترناتیو ژئوپلیتیکی ترکیه را به ­نحوی پروبلماتیک جلوه می دهد.

نویسنده: دکتر ولی گل‌محمدی؛ عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس

آیا تحولات جدید طلیعه‌­دار یک تغییر راهبردی در جهت­گیری بین­‌المللی سیاست خارجی ترکیه از غرب­ به شرق است، یا ناظر بر رفتار عملگرایانه رهبران ترکیه برای توسعه پیوندهای سیاسی و اقتصادی با قدرت‌­ها و نهادهای در حال ظهور شرقی در صحنه­‌ی جدید بین‌المللی است؟ آیا شرق در حال تبدیل شدن به یک آلترناتیو ژئوپلیتیکی به ­جای اروپا یا غرب در سیاست خارجی ترکیه­‌ی جدید است؟

ترکیه‌­ی جدید به ­رهبری اردوغان چه تعریفی از نقش ملی و موقعیت بین‌­المللی خود در نظام بین‌­الملل کنونی دارد؟ این کتاب به­‌دنبال فهم نظام‌­مند تحول در ماهیت روابط سنتی ترکیه با غرب و سازوکارهای نزدیکی به شرق در یک جهان پساغربی است. پژوهش حاضر این ایده اصلی را مطرح می کند که تحولات نوظهور در سیاست خارجی ترکیه و توسعه روابط آن با جهان شرق خروجی برهم­کنش بازتوزیع قدرت و ثروت بین­المللی، بحران در اتحاد فرآتلانتیکی، ژئوپلیتیک درحال تغییر محیط پیرامونی و پویایی‌­های سیاست داخلی ترکیه است.

نزدیکی به شرق یا منطقه‌­گرایی فعال و نسبتاً مستقل بخشی از راهبرد چندجانبه­‌گرایی ترکیه به منظور تنوع‌­بخشی به رویکردهای ژئوپلیتیکی سیاست خارجی در شرایط گذار نظام بین­‌الملل است و به معنای طرح جایگزینی در برابر غرب­گرایی سنتی ترکیه نیست. در چنین بستری، فرهنگ استراتژیک نوین ترکیه با تمایلاتی فزآینده به «استقلال­ استراتژیک» از متحدان سنتی، سیاست «متوازن‌­سازی روابط راهبردی با غرب و شرق» را در دستورکار اصلی آنکارا قرار داده است.

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=1859
  • نویسنده : ولی گل محمدی
  • منبع : ایراس

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه