تاریخ : جمعه, ۱۲ خرداد , ۱۴۰۲ 14 ذو القعدة 1444 Friday, 2 June , 2023

گئورگی نعلبندیان؛ بنیادگذار ایران شناسی در ارمنستان

  • ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۶
پروفسور گئورگي نعلبنديان در سال 1926 م. در چتيا (روسيه) در خانواده اي كه هنگام قتل عام ارامنه از ارزروم به روسيه مهاجرت کرده بود، به دنيا آمد.

خانواده اش در سال ۱۹۳۰ م. با کسب تابعیت، به ایران مهاجرت کرد و گئورگی تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در تهران در مدارسی همچون تمدن، البرز، فیروز و بهرام به پایان رساند. در سال ۱۹۴۶ م. به همراه خانواده به ارمنستان مهاجرت کرد و برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه دولتی ایروان در رشته شرق شناسی شد.

نعلبندیان در سال ۱۹۵۱ م. موفق به اخذ لیسانس زبان وادبیات فارسی گردید و در سال ۱۹۷۳ پایان نامه دکترای خود را ارائه کرد و به درجه استادی نایل آمد. نعلبندیان در سال ۱۹۶۸ م. با تأسیس دانشگاه شرق شناسی، ریاست آن را عهده دار شد و تا سال ۱۹۷۳ م. در همین پست باقی ماند. وی همچنین، ریاست کرسی ایران شناسی دانشگاه دولتی ایروان و ریاست انجمن دوستی ایران و ارمنستان را به عهده داشت.

پروفسور گئورگی نعلبندیان بنیادگذار علم ایران شناسی در ارمنستان و یکی از مشهورترین اساتید زبان فارسی، در سال ۱۹۹۸ م. در سن ۷۲ سالگی چشم از جهان فروبست.

آثار‍:
۱- زبانها و لهجه های ایرانی – ۱۹۶۰
۲- احیاء واژه های مبهم و مفقود شده فارسی به کمک زبان ارمنی- ۱۹۶۲
۳- زبان فارسی عتیق – ۱۹۶۳
۴- زبان فارسی میانه -۱۹۶۵
۵- اسامی ارمنی که دارای ریشه فارسی می باشند.
۶- فرهنگ عتیق فارسی -ارمنی – ۱۹۸۰
۷- دستور زبان فارسی – ۱۹۸۰
۸- فرهنگ ۳۰ هزار واژه ای فارسی به ارمنی -۱۹۸۷
۹- فرهنگ پهلوی -ارمنی -۱۹۹۴
۱۰-کتب درسی فارسی برای ارمنی زبانها
۱۱-ترجمه چندین کتاب دیگر و همینطور نگارش مقالات بسیار به زبانهای روسی، ارمنی، فارسی و انگلیسی

تهیه شده در تحریریه ایراس

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=816
  • منبع : ایراس

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه