تاریخ : پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ 13 ذو القعدة 1444 Thursday, 1 June , 2023

یکی از سرشناس ترین فعالان حقوق بشر در روسیه درگذشت

  • ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۴
یکی از سرشناس ترین فعالان حقوق بشر در روسیه درگذشت
سرگئی کووالف، یکی از برجسته ترین مدافعان حقوق بشر روسیه و مخالف دولت اتحاد جماهیر شوروی سابق در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

🔹پسراو، ایوان کووالف در فیس بوک نوشته است که پدرش در ساعات اولیه صبح امروز دوشنبه، ۹ اوت “در خواب” درگذشته است.

🔹او از یاران اکادمیسین آندره ساخاروف، فیزیکدان هسته‌ای اتحاد جماهیر شوروی سابق بود که تبدیل به مخالف نطام کمونیستی در آن کشور شد.

🔹آقای کووالف که زیست شناس بود یکی از اعضای محوری جنبش دموکراسی خواهی در اتحاد جماهیر شوروی شد؛ او به دلیل فعالیت های سیاسیش سالها در زندان و تبعید بود.

🔹او در سال ۱۹۷۴ بازداشت و متهم به پخش “تبلیغات ضد شوروی” شد که در نتیجه محکوم به هفت سال زندان در منطقه پرم شد و پس از آن سه سال در حبس خانگی در منطقه ماگادان در شرق دور بود.

🔹او یکی از بنیان گذاران سازمان حقوق بشری موسوم به “مماریال” در روسیه بود.

🔹در سال ۱۹۹۰ او عضو پارلمان روسیه شد و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق منتقد شدید جنگ روسیه در جمهوری چچن آن کشور شد.

🔹آقای کووالف در سال ۲۰۰۰، زمان روی کار آمدن ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه از عقب نشینی این کشور از مسیر دموکراتیک هشدار داده بود.

🔹وی در سال ۲۰۱۴ پس از ضمیمه شدن شبه جزیره کریمه به خاک روسیه از اوکراین، از کشورهای غربی خواست تا “گسترش روسیه” را در اوکراین متوقف کنند.

@IRAS_INSTITUTE

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=2287
  • منبع : بی‌بی‌سی

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه