تاریخ : جمعه, ۱۲ خرداد , ۱۴۰۲ 14 ذو القعدة 1444 Friday, 2 June , 2023

آمریکا نگران نفوذ نظامی چین در امارات است

  • ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۶
آمریکا نگران نفوذ نظامی چین در امارات است
دولت بایدن از بابت افزایش روابط نظامی امارات-چین ابراز نگرانی کرده و می گوید این مسئله می تواند مانع از اجرای توافق فروش اف-۳۵ به ابوظبی شود.

وال استریت ژورنال در گزارشی به نقل از چند منبع آگاه مدعی شد که نزدیکی هرچه بیشتر امارات به چین می‌تواند توافق واگذاری اف ۳۵ به دولت ابوظبی را به مخاطره بیندازد.

تعهد فروش جنگنده‌های اف -۳۵ به امارات، یکی از توافق نامه‌های جانبی بود که به ازای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و خیانت به آرمان فلسطین، نصیب ابوظبی شد اما بعد از آنکه جو بایدن دموکرات زمام امور را در کاخ سفید به دست گرفت؛ از بررسی این توافق خبر داد حال آنکه در ماه میلادی آوریل با این ادعا که تحویل سفارشات سال‌ها به طول خواهد انجامید و تا آن موقع روند بررسی نیز تکمیل خواهد شد؛ قول مساعد داد به قراری که دولت ترامپ به ابوظبی داده؛ پایبند باشد.

اکنون برخی منابع می‌گویند که تردد هواپیماهای متعلق به ارتش چین به فرودگاه امارات زیاد شده و این تردید را در واشنگتن ایجاد کرده که مبادا در آینده با تحویل ۵۰ فروند اف ۳۵، ۱۸ فروند پهپاد ریپر و برخی دیگر از تجهیزات به ابوظبی، چین یا سایر کشورها به فناوری نظامی آمریکا دسترسی پیدا کنند.

به همین دلیل دولت بایدن به دنبال تضمین گرفتن از ابوظبی است مبنی بر اینکه مانع از دسترسی چین به فناوری نظامی آمریکا خواهد شد.

این در حالی است که اف ۳۵ زودتر از سال ۲۰۲۷ تحویل امارات نخواهد شد. با این حال «باب منندز» رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با طرح برخی مسائل امنیتی، مصوبه‌ای را برای توقف فروش این جنگنده به امارات ارائه کرده است.

گفته می‌شود دولت بایدن همچنان در حال رایزنی با امارات درباره مفاد این توافق است و در عین حال می‌خواهد مطمئن شود که برتری نظامی رژیم صهیونیستی در منطقه حفظ می‌شود و چین هم به تسلیحات نظامی آمریکا دسترسی نخواهد یافت.

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=1411
  • منبع : فرهنگ ایرانیان

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه