تاریخ : چهارشنبه, ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲ 19 ذو القعدة 1444 Wednesday, 7 June , 2023

اثرات قرنطینه بر اقتصاد چین

  • ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۱
اثرات قرنطینه بر اقتصاد چین
داده‌های جدید از اقتصاد چین سبب شده است تا نگرانی‌ها درباره اثرات قرنطینه‌ها در این کشور بیشتر شود. شاخص فعالیت‌ها در بخش‌های تولید کارخانه‌ای و خدمات چین در ماه گذشته، پایین‌تر از ۵۰ بوده و این یعنی فعالیت‌ها با سرعت در حال کاهش است. دولت چین در دو ماه اخیر، بر مهار موج جدید همه‌گیری کرونا تمرکز کرده و ده‌ها شهر بزرگ این کشور به‌طور کامل یا نسبی قرنطینه شده‌اند. نتیجه طبیعی این اقدام، ضعف در شاخص‌های اقتصادی است.

احسان آذری‌نیا

رئیس‌جمهور چین بارها بر لزوم ادامه سختگیری‌ها برای مهار کرونا تاکید کرده و این یعنی فعلا اولویت دولت مهار کروناست. به باور رهبران چین، می‌توان ضعف در شاخص‌های اقتصادی را برای مدتی تحمل کرد، اما شیوع کرونا را نمی‌شود تحمل کرد. بنابراین برای مدتی نسبتا طولانی شاهد ضعف در اقتصاد چین خواهیم بود.

نهادهای تحلیلگر و اقتصاددان‌ها پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد چین در سال‌جاری را پایین آورده‌اند. علت این اقدام، قرنطینه‌هاست که سبب کاهش شدید فعالیت‌ها شده است. نکته نگران‌کننده دیگر این است که ضعف در شاخص‌های اقتصاد چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان است، بدون شک به مرزهای این کشور محدود نمی‌ماند. از پیش به دلیل همه‌گیری کرونا و حمله روسیه به اوکراین، اختلال‌های شدید در زنجیره‌های تامین رخ داده و اقدامات دولت چین برای مهار کرونا بر شدت این اختلال‌ها افزوده است.

در ماه‌های اخیر، عوامل مختلف سبب بی‌ثباتی در بازارها شده و با توجه به پایدار بودن عوامل یادشده، می‌توان انتظار داشت که در آینده قابل پیش‌بینی وضعیت به همین شکل باقی بماند. در مطالب حاضر، به وضعیت شاخص‌های اقتصاد چین، دیدگاه دو گروه از اقتصاددان‌ها درباره افق اقتصاد این کشور، وضعیت بازار کار چین و اثراتی که قرنطینه‌ها در چین بر دیگر اقتصادها خواهد داشت، اشاره شده است.

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=5269
  • نویسنده : احسان آذری‌نیا
  • منبع : دنیای اقتصاد

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه