تاریخ : سه شنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۲ 11 ذو القعدة 1444 Tuesday, 30 May , 2023

درخواست پناهندگی برخی از ساکنین قفقاز به دولت ایران

  • ۲۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۸
درخواست پناهندگی برخی از ساکنین قفقاز به دولت ایران
آقایان رعایای بدبخت ساکنین آذربایجان که از ارامنه و مسلمین، علاوه بر چهارصد خانوار می باشند ، عرایض خود را به وسیله حضرت اشرف، به خاک پای وجود مهرآسای اعلیحضرت، شاهنشاه پهلوی (رضاشاه)، خلدالله ملکه و سلطانه، به قرار ذیل می رسانند:

«از مصائب وارده (به) ماها در قفقاز و ایام زمامداری شاهزاده عباس میرزا، کاملا تمام دنیا و خصوصا اهالی محترم و خوشبخت ایران مسبوقند که در آن زمان چگونه قشون روس به قفقان ریخته، عباس میرزا، با داشتن ده مقابل قشون علاوه بر قشون روس چطور بی غیرتانه شکست خورده، فرار نموده و اهالی قفقاز به مناسبت تعصب وطنی و اسلامیت چه جانبازی و خودکشی‌ها کرده، برای این که عیال و ناموس آنها دست دشمن نیفتد، زنان خود را کشته، با روس‌ها جهاد کرده، چه کشته شدند، چه فرار به ایران کرده، مهاجر شدند. پدران ما بدبخت تر از همه بوده، اسیر گردیده، تبعه روس گردیدند. با این حال تعصب وطن و اسلام، اجداد ما را به ایران کشیده است. از ملک و مال کشیده، پناه به خاک مقدس ایران آوردیم. بدبختانه در زمان سابق ایرانی‌ها ما را خارجه نامیده و به سردی به ما نگاه می کردند. در هر محکمه، ماهارا به اسم تبعه خارجکی محکوم و مظلوم نموده، اظهار می کردند که ظالم و تبعه روس هستند، ولی برای رفقای ما که موفق به فرار شده بودند، مهاجر نامیده گردیده، دولت آن زمان محبت‌ها کرده و امتیازات به آنها از کسر مالیات و مداخله در محاکمات، در تحت نظر سلاطین و حمایت سلاطین بوده، فعلا که مملکت ایران به عون ملک العنان صاحب حقیقی پیدا کرده و اعلیحضرت پهلوی، جلوس به تخت سلطنت نموده، همه کس راحت و عموم در امن و آسایش زندگانی می نمایند ما جماعت قفقاز بیشتر آرزومند و مشتاق هستیم که به تبعیت اصلی اجدادی خودمان عودت کرده فی الواقع اولاد مخصوص پدر تاجدار ایران گردیم. ولی به طوری که بدوأ عوض شد، ایرانیها با ما بدی که داشته، ما بیچارگان را می بایست، بدبخت اسرای ایران صدا کنند، ظالم تبعه روس نامیده و همیشه در مقام انتقام با ما هستند. مستدعیات عموم ما این است که اولا اعلیحضرت همایونی اجازه فرمایند ماها به تبعیت اصلی خودمان عودت کنیم که نهایت آرزوی ماست ثانیا مبارک همایونی به سرفرازی خانه زادان صادر شود که همیشه تحت الحمایه شخص اعلیحضرت همایونی باشیم.

✍️ منبع:اسناد روابط ایران و شوروی،محمودطاهر احمدی

💠تهیه شده در تحریریه ایراس

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=4322

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه