تاریخ : دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳ 7 شوال 1445 Monday, 15 April , 2024

مذاکرات شاه سلیمان صفوی و سفیر روس برای اتحاد علیه عثمانی

  • ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۲
مذاکرات شاه سلیمان صفوی و سفیر روس برای اتحاد علیه عثمانی
مقارن ساعت ده صبح، سفیر مسکوی در پشت بادپایان همایونی بیکی از عمارات قصر سلطنتی انتقال یافت و کمی بعد صدراعظم و دیگر وزیران عمده هیات دولت نیز بدانجا رفتند و دو ساعت مذاکرات فیمابین طول کشید. آنگاه بافتخار مشارالیه مجلس ضیافتی برگزار شد. این سور مجلل و مفصل و مخصوصا از لحاظ انواع و اقسام گوشت و مشروبات شایان توجه بود ولی عرق و شراب مصرف نگردید. مذاکرات این سفیر (با مقامات ایرانی) کاملا مکتوم ماند. وزیران گفتند که مشارالیه ماموریت داشت اعزام قریب الوقوع یک نفر فرستاده فوق العاده مخدوم خود را به عرض اعلیحضرت شاهنشاه برسانده.

ولی بعدا معلوم شد که به شاهنشاه (شاه سلیمان) پیشنهاد کرده است در ائتلافی که بتازگی علیه امپراتوری عثمانی توسط دوک اعظم (تزار روسیه) با شرکت لهستان تشکیل شده است داخل شود. پادشاه ایران با این پیشنهاد موافقت ننمود و فقط وعده کرد اگر مسکوی ها عملا علیه عثمانی جنگ آغاز کنند و قول قطعی دهند که بهیچوجه با بابعالی بدون شرکت معظم له بکنار نخواهند آمد، در آنصورت اسلحه بدست گرفته به بغداد حمله خواهد کرد. این بود جوابی که به سفیر دادند و برای ابلاغ پاسخ روانه روسیه ساختند اما مشارالیه که اصرار داشت جواب مثبت و کاملا صریحی دریافت دارد صدراعظم دهانش را چنین بست:
مسیحیان چندین بار پادشاهان ایران را بجنگ علیه عثمانی وا داشته اند ولی بالاخره بدون شرکت آنها با بابعالی قرارداد صلح منعقد ساخته اند. / ایراس

👈🏻 منبع: سفرنامه ژان شاردن

🌐 تهیه شده در تحریریه ایراس

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=1011
  • 858 بازدید

برچسب ها