تاریخ : یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 12 ذو القعدة 1445 Sunday, 19 May , 2024

مرگ ۳ نفر در روسیه بخاطر گرما

  • ۰۵ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۸
مرگ ۳ نفر در روسیه بخاطر گرما

در روزهای اخیر بسیاری از مردم روسیه بویژه ساکنان مسکو و مناطق پیرامون آن برای خنک شدن و گریز از گرما، در برکه‌ها و استخرها شنا می‌کنند.

گرما در روزهای اخیر به رقم بی سابقه ۴۸ درجه بالای صفر در برخی مناطق روسیه از جمله منطقه سیبری به عنوان سردسیرترین منطقه این کشور رسید و منجر به مرگ ۳ نفر شد.

به گزارش ایرنا، برخی گزارش‌ها حاکی از مرگ دو تبعه ویتنام در استان مسکو بر اثر گرمازدگی است. همچنین یک نفر برای فرار از گرما و فرو رفتن در آب غرق شد.

رسانه‌های روسیه از جمله پایگاه خبری روسی «اف. ب» گزارش کردند که در روسیه در زمان حاضر دو منطقه دارای بالاترین دمای هوا است که شامل مسکو و منطقه سیبری در منطقه شرق این کشور می‌شود.

گرما روسیه
گرما روسیه

در زمان حاضر منطقه سیبری روسیه با گرمای بی سابقه مواجه شده است که تا مناطق همجوار قطبی که محدوده بسیار وسیعی از روسیه را در بر می‌گیرد، ادامه دارد.

در گزارش رسانه‌های روسی اعلام شده که بالاترین دمای هوا در شبانه روز اخیر به ۴۸ درجه سانتیگراد بالای صفر رسیده و در شهرک ورخویانسک در جمهوری یاکوتیا در منطقه سیبری روسیه ثبت شده است.

یاکوتیا به داشتن زمستان‌های بسیار سرد معروف است که در سال‌های اخیر برودت هوا در این منطقه در فصل زمستان تا ۶۰ درجه سانتیگراد زیر صفر گزارش شده است.

به گزارش یاندکس، دمای هوا در قطب شمال امسال بسیار بالاتر از سال‌های دیگر بوده و گرم شدن هوای کره زمین، بر هوای این منطقه نیز تاثیر گذاشته است.

در این گزارش گفته شد که به عقیده دانشمندان، آتش سوزی‌های جنگلی در مناطق مجاور قطب شمال در ماه ژوئن جاری منجر به رها شدن بیش از ۵۶ مگاتن گاز دی اکسید کربن شد.

این مهم باعث شده است که هوای منطقه سیبری و نقاط دیگر مجاور قطبی در روسیه بطور میانگین ۱۰ درجه بیشتر از دمای معمولی شود و بسیاری از نقاط یخ زده گرم شده و به باتلاق یا مرداب های پهناور تبدیل شده‌اند.

دانشمندان از وضع جدید گرم شدن هوا نگران هستند

در گزارش تارنمای اف. ب گفته شد که بسیاری از دانشمندان نگران این مهم هستند که وضع جدید پیش آمده از شرایط معمول که به آن عادت کرده‌ایم خارج می‌شود.

به عقیده دانشمندان، اکوسیستم محلی یا حتی جامعه بشری در برخی موارد در شرایطی نیست که بتواند با وضعیت جدید مقابله کند و در آن شرایط تغییرات نهایی و گریزناپذیر می‌شود.

رکورد گرمی هوا در مسکو شکست

هوای مسکو در روزهای اخیر بین ۷ تا ۱۰ درجه سانتیگراد بالاتر از حد میانگین برای این زمان از سال بود.

در روزهای اخیر برای سومین روز متوالی رکورد هوای مسکو در بیش از ۷۰ سال اخیر شکسته شد.

امروز دمای هوای مسکو به ۳۳.۷ درجه سانتیگراد بالای صفر رسید و بر اساس پیش بینی هواشناسی روسیه، فردا (جمعه) به ۳۶ درجه بالای صفر می‌رسد.

دمای هوای مسکو در روزهای تعطیل هفته (شنبه و یکشنبه) به ۳۵ درجه بالای صفر خواهد رسید.

پزشکان به ساکنان مسکو توصیه کرده‌اند که در این روزها تا حد امکان به حفظ سلامتی خود توجه کنند و در ساعات بسیار گرم از خانه خارج نشوند.

در روزهای اخیر بسیاری از مردم روسیه بویژه ساکنان مسکو و مناطق پیرامون آن برای خنک شدن و گریز از گرما، در برکه‌ها و استخرها شنا می‌کنند.

عصر ایران

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=1777
  • 3184 بازدید

برچسب ها