تاریخ : پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ 13 ذو القعدة 1444 Thursday, 1 June , 2023

هرایر موسسیان؛ ایران‌شناسی که کمتر می شناسیم

  • ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۴

ایراس – هرایر موسسیان زبان شناس و ایران شناس در سال ۱۹۲۴ م. در بندر انزلی به دنیا آمد. وی دوران تحصیلات متوسط خود را در مدارس “هایکازیان” ارامنه و “تمدن” به پایان رساند. موسسیان در سال ۱۹۴۶ م. به اتفاق گروهی از جوانان ارمنی برای ادامه تحصیل راهی ارمنستان شد و در دانشگاه زبانهای […]

ایراس – هرایر موسسیان زبان شناس و ایران شناس در سال ۱۹۲۴ م. در بندر انزلی به دنیا آمد. وی دوران تحصیلات متوسط خود را در مدارس “هایکازیان” ارامنه و “تمدن” به پایان رساند.

موسسیان در سال ۱۹۴۶ م. به اتفاق گروهی از جوانان ارمنی برای ادامه تحصیل راهی ارمنستان شد و در دانشگاه زبانهای خارجی در رشته لیسانس زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شد. طی سالهای ۱۹۵۲ تا۱۹۵۶ م. در مدرسه وارتنیس (استان گقار کونیک) به تدریس زبان انگلیسی مشغول شد.

موسسیان در سال ۱۹۶۱ م. پایان نامه فوق لیسانس خود را تحت عنوان آثار “بزرگ علوی” در انستیتوی شرق شناسی آکادمی علوم دفاع نمود و از آن پس در همان آکادمی مشغول به کار گردید.

فعالیت های علمی هرایر موسسیان در رابطه با ایران شناسی و ادبیات فارسی بسیار گسترده بود. او برای نخستین بار در سال ۱۹۹۲ م. در ارمنستان کتاب “باده عشق” امام خمینی (ره) را به زبان ارمنی ترجمه کرد. هرایر موسسیان در سال ۱۹۹۴ م. در ایروان چشم از جهان فروبست.

آثار :
۱- موضوعات سوسیالیستی در آثار فارسی – ۱۹۴۸
۲- حکایتهای ایرانی – ۱۹۶۹
۳- از آثار بزرگ علوی -۱۹۷۸
۴- نویسندگان ارمنی به زبان فارسی – ۱۹۸۲
۵- کشورها و ملل آسیای میانه و نزدیک -۱۹۸۲
۶- از ادبیات معاصر ایران – ۱۹۸۹
۷- افسانه‌های ایرانی – ۱۹۶۳

تهیه شده در تحریریه ایراس

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=810
  • منبع : ایراس

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه