تاریخ : سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 15 شوال 1445 Tuesday, 23 April , 2024
از فروردین تا مرداد؛

تجارت ایران با اوراسیا به حدود دو میلیارد دلار رسید

  • ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۹:۳۴
تجارت ایران با اوراسیا به حدود دو میلیارد دلار رسید
تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در 5 ماهه سال جاری از یک میلیارد و 957 میلیون دلار گذشت.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی گمرک جمهوری اسلامی ایران به نقل از مهندس حسین کاخکی مدیرکل دفتر همکاری های بین الملل گمرک در ۵ ماهه سال جاری صادرات کشورمان به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا بالغ بر ۴۲۰ میلیون و ۸۲۳ هزار دلار شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۷ درصد رشد داشته است.

از کشورهای مذکور به ترتیب فدراسیون روسیه با ۲۲۲ میلیون و ۷۴۳ هزار دلار؛  ارمنستان با ۹۹ میلیون و ۶۸۳ هزار دلار؛ قزاقستان با ۶۳ میلیون و ۶۷۷ هزار دلار , قرقیزستان با ۲۶ میلیون  و ۹۸۱ هزار دلار و بلاروس با ۷ میلیون و ۷۳۸ هزار دلار اولین تا پنجمین کشورهای مقصد کالاهای صادراتی کشورمان شده اند.

در همین مدت واردات کشورمان از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به یک میلیارد و ۵۳۶ میلیون و ۶۵۹ هزار دلار رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۹ درصد رشد داشته است که کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به ترتیب  فدراسیون روسیه با مبلغ یک میلیارد و ۳۲۷ میلیون و ۶۴۶ هزار دلار؛ قزاقستان با ۱۹۵ میلیون و ۵۸۴ هزار دلار؛ بلاروس با ۹ میلیون و ۶۱۶ هزار دلار؛ ارمنستان با ۳ میلیون و ۵۴۲ هزار دلار و قرقیزستان با ۲۶۹ هزار دلار، اولین تا پنجمین مبدا کالاهای وارداتی کشورمان بوده اند.
 

مدیرکل دفتر همکاری های بین الملل گمرک ایران افزود: بدین ترتیب حجم تجارت خارجی کشورمان (صادرات و واردات ) با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در ۵ ماهه سال جاری به یک میلیارد و ۹۵۷ میلیون و ۴۸۲ هزار دلار رسید که در مجموع به لحاظ ارزش ۹۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. 

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=2693
  • نویسنده : حسین کاخکی
  • منبع : ایرنا
  • 681 بازدید

برچسب ها