تاریخ : سه شنبه, ۱ فروردین , ۱۴۰۲ 29 شعبان 1444 Tuesday, 21 March , 2023

ترکیه تولیدکننده گاز می‌شود؟

  • ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۷
ترکیه تولیدکننده گاز می‌شود؟
رئیس‌جمهور ترکیه گفت میدان گازی دریای سیاه طبق آنچه قبلا قول داده ‌شده بود در سال آینده میلادی راه‌اندازی می‌شود. کار اتصال این میدان به زیرساخت‌های ملی تسریع شده ‌است. اردوغان با اشاره به افتتاح خط لوله گاز طبیعی در استان قسطمونی گفت حفاری در ۹ چاه از ۱۰ چاه موجود در فاز اول بستر میدان گازی ساکاریا تکمیل‌ شده است. او اظهار کرد: «امیدواریم بهره‌برداری از این گاز در سال آینده آغاز شود». ترکیه در سال ۲۰۲۰ در سواحل شمالی خود گاز کشف کرد. حجم این اکتشاف گازی ۵۴۰میلیارد مترمکعب تخمین زده‌ شده است.

اردوغان گفت یک پایگاه انرژی در ساکاریا ساخته ‌شده که تبدیل به یک بازار شاخص برای گاز طبیعی با احتساب عرضه داخلی خواهد شد. او در سخنان خود اشاره‌ای به روسیه نکرد. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در هفته‌های اخیر بارها از ساخته شدن یک قطب گاز طبیعی در ترکیه خبر داده و پیش‌بینی کرده بسیاری از مشتریان اروپایی در این بازار حضور خواهند داشت. اردوغان قبلا گفته بود مقامات انرژی روسیه و ترکیه با همکاری هم بهترین منطقه را برای ساخت این مرکز توزیع گاز تعیین می‌کنند. او منطقه تریس ترکیه را که با یونان و بلغارستان هم‌مرز است، بهترین نقطه اعلام کرده بود.

زیرساخت‌های وسیع گاز طبیعی ترکیه نه‌تنها امنیت انرژی داخلی بلکه امنیت انرژی اروپا را هم تامین می‌کنند. اتحادیه اروپا که قبلا برای تامین ۴۰درصد از گاز موردنیاز خود وابسته به روسیه بود، به‌دنبال دور شدن از این کشور به‌خاطر حمله به اوکراین است. یکی از راه‌های ارسال گاز روسیه به اروپا از طریق خط لوله گاز طبیعی ترک استریم است که دو خط انتقال دارد. ظرفیت کلی این خط لوله به ۵/ ۳۱میلیارد مترمکعب می‌رسد، یعنی ظرفیت هر کدام از خطوط انتقال گاز آن ۷۵/ ۱۵میلیارد مترمکعب (در سال) است. یک خط، گاز را به ترکیه می‌برد و خط دیگر به اروپا. این خط لوله از سواحل روسیه آغاز شده و با طی کردن ۹۳۰ کیلومتر در دریای سیاه به منطقه تریس ترکیه می‌رسد. خط لوله بلواستریم یک راه انتقال دیگر گاز روسیه به ترکیه با ظرفیت ۱۶میلیارد مترمکعب در سال است. این خط لوله بخشی از زیرساخت‌هایی است که به ترکیه برای تبدیل شدن به یک قطب توزیع گاز کمک می‌کند.

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=6813
  • منبع : تسنیم

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،دولت،حکومت افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،جنگ ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خاورمیانه،اروپا،بحران خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آسیای مرکزی روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،اوکراین،جنگ روسیه،اوکراین،هسته ای روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،ایران،جنگنده روسیه،ایران،نفت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،رشد،توسعه هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،افول چین،آمریکا،بالن چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،روسیه چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،دموکراسی چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب گروه20،هند،روسیه