تاریخ : چهارشنبه, ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲ 19 ذو القعدة 1444 Wednesday, 7 June , 2023

رشد ۵۰ درصدی تجارت چین و آمریکا

  • ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۶
رشد ۵۰ درصدی تجارت چین و آمریکا
داده های گمرک ملی چین نشان می دهد تجارت بین چین و آمریکا در چهار ماه نخست سال جاری میلادی ضمن حفظ روند رو به رشد، نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد افزایش یافته است.

 تجارت این کشور با آمریکا در بازه زمانی چهار ماه اول سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با رشد ۵۰.۳ درصدی همراه بوده و ارزشی معادل ۱.۴۴ میلیارد یوان (۲۲۲.۸ میلیارد دلار) پیدا کرده است این آمار آمریکا را به سومین شریک تجاری بزرگ چین تبدیل کرد.

انجمن ملل جنوب شرق آسیا موسوم به «آ سه آن» و اقتصادهای اتحادیه اروپا دو شریک اول تجاری چین محسوب می شوند.

صادرات چین به آمریکا در این بازه زمانی ۴۹.۳ درصد و واردات این کشور از آمریکا ۵۳.۳ درصد رشد داشته است و مازاد تجاری چین با آمریکا با ارزش ۶۵۳.۸۹ میلیارد یوان، افزایشی ۴۷ درصدی را تجربه کرد.

«تیان یون» معاون انجمن عملیات اقتصادی پکن در مصاحبه با گلوبال تایمز تاکید کرده است که افزایش عظیم واردات و صادرات میان چین و آمریکا نشان دهنده وجود بازار تقاضای دو کشور است و ایجاد تعادل بین تجارت چین و آمریکا نیازمند این است که آمریکا بیشتر از اینکه به اعمال محدودیت در مسیر صادرات به چین بپردازد، به آزادسازی این محدودیت ها روی بیاورد.

«گائو لینگیون» کارشناس امور تجاری در آکادمی علوم اجتماعی پکن هم که روابط تجاری بین چین و آمریکا را به دقت تحت نظارت دارد، ‌ به گلوبال تایمز گفت که مازاد تجاری رو به رشد چین با آمریکا نشان می دهد که دلیل ذکر شده از سوی دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری سابق آمریکا برای جمع آوری تعرفه از چین، دلیلی بی پایه و بی اساس تلقی می شود.

او گفت: یکی از دلایل افزایش صادرات چین به آمریکا تقاضای صادرات تجهیزات ضد اپیدمی کرونا در آمریکا است از طرف دیگر، رشد واردات چین از آمریکا نیز به این دلیل است که چین در حال تکمیل اجرای فاز اول توافق تجاری بین پکن و واشنگتن است.

همزمان که دولت آمریکا از احتمال مذاکره با مقامات ارشد تجارت چین با محور مرور و بررسی فاز اول توافق تجاری بین پکن و واشنگتن خبر داده است، کارشناسان چینی به آمریکا تاکید کرده اند که بخشی از تعرفه های تنبیهی اعمال شده علیه کالاهای چینی را برای نشان دادن صداقت واشنگتن در اجرای هموار این توافق تجاری حذف کند.

تجارت میان چین و آمریکا در سه ماهه اول سال جاری میلادی با رشد قابل توجه ۶۱.۳ درصدی بر اساس معیار یوان، به ارزش ۱.۰۸ تریلیون یوان رسید.

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=917
  • منبع : ایراس

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه