تاریخ : چهارشنبه, ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲ 19 ذو القعدة 1444 Wednesday, 7 June , 2023

مهار چین و غفلت از روسیه

  • ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۰
مهار چین و غفلت از روسیه
نشریه نشنال‌اینترست در یادداشتی به سیاست‌گذاران آمریکا توصیه کرده مبادا توجه به ضرورت مهار چین موجب غفلت از تهدید روسیه نشود و نوشته است بایدن در حالی برای «چرخش به شرق آسیا» آماده می‌شود که در کرملین فردی از هیچ فرصتی برای ایجاد چالش در قدرت آمریکا و اروپا، دریغ نمی‌ورزد. به عقیده نویسنده، چهار تهدید اخیر روسیه عبارت هستند از:

لاورنس جی هاس در نشنال اینترست

۱️⃣ آرایش نظامی در مرزهای اوکراین که به گفته برخی سناتورهای آمریکایی، نشان از آمادگی برای حمله و احتمالاً ضمیمه بخشی دیگر از خاک این کشور به روسیه را دارد. پوتین نزدیک به صد هزار نیروی روسی را به مرز خود با اوکراین فرستاده و زنگ خطر را در واشنگتن و اروپا به صدا درآورده است.

۲️⃣ حمایت از اقدامات بلاروس در جهت ایجاد موج مهاجران خاورمیانه به سوی مرزهای لهستان که اهرم فشاری علیه اتحادیه اروپا برای کاهش تحریم‌ها علیه مینسک تلقی شده است. اتحادیه اروپا ولی به جای نرمش، با قاطعیت، تحریم‌های جدیدی علیه خطوط هوایی بلاروس وضع کرد.

۳️⃣ آزمایش موشک ضد ماهواره از سوی مسکو که تهدیدی برای رصد اطلاعاتی آمریکا در محدوده پیرامونی روسیه محسوب می‌شود و می‌تواند ایستگاه‌های فضایی آمریکا را تهدید کند.

۴️⃣ مانور دریایی مشترک با چین در نزدیکی سواحل ژاپن که نشانی از تقویت ائتلاف این دو قدرت علیه آمریکا و متحدان غرب در قاره آسیا می‌باشد. چنان‌چه مؤسسه رند بیان داشته که باید منتظر «همکاری‌های نظامی مشترک بیشتری» در آینده باشیم.

✅ اینکه آمریکا چگونه ضمن مدیریت تهدید راهبردی چین در بلندمدت، از چالش‌های روسیه در میان‌مدت نیز جلوگیری کند، بستگی فراوانی به آینده روابط پکن و مسکو و نوع مواجهه سیاستگذاران آمریکایی با کرملین خواهد داشت.

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=3509
  • نویسنده : لاورنس جی هاس
  • منبع : اندیشکده راهبردی تبیین

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه