تاریخ : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ 13 محرم 1446 Friday, 19 July , 2024

۲۶ می روز استقلال در گرجستان

  • ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۸
۲۶ می روز استقلال در گرجستان

۲۶ مه به عنوان روز ملی جمهوری دموکراتیک گرجستان تا زمان تسلط شوروی در سال ۱۹۲۱ جشن گرفته می‌شد. در دوران شوروی، به طور مخفیانه و نامنظم توسط اقشار جامعه مخالف رژیم کمونیستی همچنان بزرگ داشته می‌شد. همانطور که جنبش ملی گرجستان در اواخر دهه ۱۹۸۰ شتاب گرفت، نمادهای مرتبط با جمهوری کوتاه مدت قبل از شوروی به یک فریاد برای کسانی تبدیل شد که از استقلال از اتحاد جماهیر شوروی دفاع می‌کردند.

پس از اعلام استقلال گرجستان در۹ آوریل ۱۹۹۱، دولت در ۲۶ مه ۱۹۹۱ اولین انتخابات ریاست جمهوری گرجستان را برگزار کرد که زویاد گامساخوردیا برنده شد. ریاست جمهوری او کمتر از یک سال دوام آورد زیرا که بازماندگان شوروی به رهبری ادوارد شواردنادزه در یک کودتای نظامی قدرت را دوباره به دست گرفتند. در جشن ۲۶ مه ۱۹۹۲، آشنای قدیمی شواردنادزه در قامت ریاست جمهور روز استقلال را جشن گرفت و همچنین مهمان امریکایی خود جیمز بیکر را نیز به همراه داشت. آن روز همچنین شاهد یکی از اولین تظاهرات بزرگ ضد شواردنادزه در خیابان های تفلیس بود.

در بسیاری از دوران حکومت شواردنادزه، روز استقلال یک جشن غیرنظامی بود. از سال ۱۹۹۷، هیچ رژه نظامی به دلیل مشکلات مالی توسط دولت سازماندهی نشد.

اما پس از پیروزی انقلاب گل‌سرخ و انتخاب میخائیل ساکاشویلی به عنوان رییس جمهور، او بار دیگر روز استقلال را فرصتی برای عرض اندام نظامی گرجستان دانست و سنت رژه نظامی را از سال ۲۰۰۴ بنا گذاشت. پس از گذشت سال‌ها رژه نظامی ۲۶ مه ۲۰۰۴ همچنان بزرگترین رژه نظامی در گرجستان است.

در دوره دوم ریاست جمهوری ساکاشویلی، جشن های روز استقلال تحت الشعاع بی ثباتی سیاسی قرار گرفت. در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ تظاهرات‌های بزرگ مخالفان در مرکز تفلیس مقیاس جشن‌ها را محدود کرد و در سال ۲۰۱۱ تلاش بخشی از مخالفان برای ممانعت از برگزاری رژه نظامی که برای ۲۶ مه برنامه‌ریزی شده بود، منجر به تلفات در طی درگیری با پلیس شد.

پس از به قدرت رسیدن ائتلاف رویای گرجستان در سال ۲۰۱۲، بخش نظامی جشن روز استقلال به مراسم سوگند سربازان گرجستان و نمایشگاه‌های عمومی فناوری نظامی محدود شد.

در مراسم روز استقلال ارتش در خیابان روستاولی تفلیس رژه می رود و هزاران سرباز به نظم خاصی از شاهراه اصلی کلونیا می گذرند. همچنین بیش از ۱۰۰ قطعه از تجهیزات نظامی به دنبال آن ها به حرکت در می آیند. این مراسم همچنین شامل ده ها هواپیما خواهد بود که بر فراز آسمان شهر تفلیس هنرنمایی می کنند و از خودشان ردی با طرح های پیچیده باقی می گذارند. مردم گرجستان نیز اکثریت وطن پرست هستند و در این مراسم حضور خواهند یافت.

رویداد سنتی دیگری نیز در این روز به نام جشنواره ماه گل های رز برگزار می شود، درباره این مناسبت در ادامه شرح خواهیم داد. در این جشنواره پل معروف دنیا مانند رنگین کمانی از گل های رنگارنگ چشم ها را به خود خیره می کند. مراسمی نیز برای کهنه سربازها به مناسبت گرامی داشت یاد افرادی که در راه استقلال گرجستان جان خود را فدا نمودند، برگزار می شود. هم چنین در منطقه تاریخی شهر یعنی ریکا، کنسرت های باشکوهی در روز استقلال برگزار می گردد.

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=8264
  • 7065 بازدید

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.