تاریخ : جمعه, ۱۲ خرداد , ۱۴۰۲ 14 ذو القعدة 1444 Friday, 2 June , 2023

ارمنیانی که در عصو صفوی برای کسب اموال مسلمان می شدند

  • ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۳
ارمنیانی که در عصو صفوی برای کسب اموال مسلمان می شدند

«اگرچه بعضی از ارامنه گاهی با از ترس یا برای منافعی ننگین تغییر مذهب میدهند، اما اغلب پشیمان شده و به دین اصلی خود رجعت مینمایند. کمتر اتفاق میافتد که کسی تا آخر در مذهب محمدی باقی بماند. اگر یک ارمنی تغییر مذهب بدهد و بعد نادم شود و بخواهد توبه کند، باید در همان […]

«اگرچه بعضی از ارامنه گاهی با از ترس یا برای منافعی ننگین تغییر مذهب میدهند، اما اغلب پشیمان شده و به دین اصلی خود رجعت مینمایند. کمتر اتفاق میافتد که کسی تا آخر در مذهب محمدی باقی بماند. اگر یک ارمنی تغییر مذهب بدهد و بعد نادم شود و بخواهد توبه کند، باید در همان شهر و محلی که مسلمان شده به کلیسای ارامنه رفته و توبه بنماید چراکه در شهر دیگر او را در کلیسا نمی پذیرند.

غالبا این تغییر مذهب وقتی اتفاق میافتد که پسری از پدرش پول فوق العاده برای خرجی بخواهد و پدر مضایقه کند. آنوقت پسر مسلمان میشود که از قانون علی (ع) استفاده نماید که مالک منحصر بفرد اموال پدرش میشود . حتی یک برادر زاده اگر مسلمان بشود، اموال عم خود را صاحب میشود . ولی باید بدانند که این قانون فقط درباره عیسویانی که رعیت پادشاه صفوی ایران هستند بموقع اجرا میرسد.

اما حالا مدتی است که ارامنه چاره برای این کار پیدا کرده اند. همینکه فرزند نا اهل ولخرجی در خانواده پیدا میشود، پدر یا اقوامیکه ممکن است مالشان بواسطه تغییر مذهب به او انتقال بیابد، اموالشان را به دوست صدیقی به توریه میفروشند و منتقل مینمایند. اما این بیع و انتقال باید در محضر مفتی و قاضی واقع شود و محرمانه قاضی را شاهد این توریه قرار میدهند و همین حیله سبب شده است که امروز خیلی کم اتفاق میافتد که ارامنه جوان تغییر مذهب بدهند.»

منبع : سفرنامه تاورنیه

👈🏻تهیه شده در تحریریه ایراس

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=1067
  • نویسنده : بهنام علمی
  • منبع : ایراس

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه