تاریخ : سه شنبه, ۱ فروردین , ۱۴۰۲ 29 شعبان 1444 Tuesday, 21 March , 2023

ایلیا گرشویچ؛ ایرانشناس روس‌تبار و متخصص زبان‌های ایرانی

  • ۰۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۳
ایلیا گرشویچ؛ ایرانشناس روس‌تبار و متخصص زبان‌های ایرانی
ایلیا گرشویچ (۱۹۱۴- ۲۰۰۱) ایران‌شناس نامدار روس‌تبار بود. پدر و مادر ایلیا گرشویچ از روس‌هایی بودند که به آلمان مهاجرت کرده بودند.

در گیرودار جنگ جهانی اول پدر و مادر گرشویچ به سویس می‌روند و ایلیا در زوریخ زاده می‌شود. او تحصیل خود را از ۱۹۳۳ م. دانشگاه رم آغاز کرد و سپس برای تحصیل به انگلستان رفت. از ۱۹۴۸ م. او نخستین دانشیار درس‌های مربوط به ایران در دانشگاه کمبریج گردید. در ۱۹۶۷ م. او به عضویت آکادمی بریتانیا درآمد و چندی پس از آن عضو آکادمی روسیه هم شد. از مطرح‌ترین کارهای گریشویچ پژوهش‌هایی بر روی بشاکردی از زبانهای جنوب ایران بود. از این گذشته او بر روی زبان‌شناسی تطبیقی زبان‌های اوستایی، سغدی، آسی و عیلامی کار کرده‌بود. وی پژوهش‌هایی هم بر مزدیسنا و تاریخ روزگار هخامنشیان هم داشت. گرشویچ درسال ۲۰۰۱ م. درکمبریج درگذشت.

🌐تهیه شده در تحریریه ایراس

@IRAS_INSTITUTE

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=2073
  • منبع : ایراس

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،دولت،حکومت افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،جنگ ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خاورمیانه،اروپا،بحران خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آسیای مرکزی روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،اوکراین،جنگ روسیه،اوکراین،هسته ای روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،ایران،جنگنده روسیه،ایران،نفت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،رشد،توسعه هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،افول چین،آمریکا،بالن چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،روسیه چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،دموکراسی چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب گروه20،هند،روسیه