تاریخ : پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ 13 ذو القعدة 1444 Thursday, 1 June , 2023

بیانیه مشهور لنین خطاب به مسلمانان روسیه و ایران

  • ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۲
بیانیه مشهور لنین خطاب به مسلمانان روسیه و ایران
لنین در ۱۶ دسامبر ۱۹۱۷ (۲۵ آذر ۱۲۹۶) بیانیه‌ای مشهور صادر کرد:

رفقا برادران وقایع عمده ای در خاک روسیه در جریان است و خاتمه مجازات خونینی که از برای تقسیم کردن ممالک دیگران شروع شده بود نزدیک می شود. سلطنت وحشیانه درندگانی که ملل عالم را بنده خود قرار داده بود مقهور گردید، عمارت کهنه و پوسیده استبداد و بندگی در زیر ضربات انقلاب روس خراب میشود و حکومت مملکت در دست ملت است. در این مقصود مقدس روسیه تنها است و آن هندوستان دور دست که قرون متمادی در تحت ظلم و فشار درندگان متمدن اروپا واقع شده بود بیرق انقلاب بر افراشته سلطنت غارت و زور سرمایه داران منقرض گردید.
مسلمانان مشرق، ایرانیان، ترکها، عرب‌ها، هندوها و تمام طوایفی که سباع حریص اروپا زندگی و دارایی و آزادی داوطلبان آنها را در قرون متوالی مال التجاره از برای خود قرار داده و غارت گران جنگجو می خواهند ممالک آنها را تقسیم کنند، ما اعلام میکنیم که عهدنامه سری راجع به تقسیم ایران محو و پاره گردید و همین که عملیات جنگی خاتمه یافت ،قشون روس از ایران خارج می شود و حق تعیین مقدرات ایران به دست ایرانیان تأمین خواهد گردید. در این موقع که حتی مسلمانان هند که تحت ظلم و فشار بیگانه کوبیده و فشرده شده اند برضد ستمکاران شورش میکنند نباید خاموش نشست فرصت را غنیمت و غاصبین را از اراضی خود دور اندازند. ما زیر پرچم های خود ملل مظلومه را برای استخلاص جای می دهیم. ای مسلمانان روسیه، ای مسلمانان مشرق زمین ، در این راه تجدید حیات عالم، ما از جانب شما انتظار هم عقیدگی و مساعدت را داریم.
🔸 رئیس شورای کمیسرهای ملی: لنین

👈🏻 منبع: رقابت روسیه و انگلیس در ایران / منشور گرکانی

🌐تهیه شده در تحریریه ایراس

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=4224
  • نویسنده : بهنام علمی
  • منبع : ایراس

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه