تاریخ : سه شنبه, ۱ فروردین , ۱۴۰۲ 29 شعبان 1444 Tuesday, 21 March , 2023

سخنان مهم معاون نخست وزیر روسیه درباره روابط با ایران

  • ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۷
سخنان مهم معاون نخست وزیر روسیه درباره روابط با ایران
الکساندر نوواک معاون نخست‌وزیر روسیه روز سه‌شنبه گفت که کشورش و ایران برای امضای توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در آینده نزدیک توافق کرده است.

🔹نوواک پس از برگزاری نشست کمیسیون بین دولتی روسیه و ایران در باره همکاری های بازرگانی و اقتصادی، در کنفرانس مطبوعاتی افزود: ما برای برداشتن موانع مرزی با کشورهای ثالث، گفتگو و برای برطرف کردن همه موانع کنونی در راه گسترش روابط بازرگانی دوجانبه و دستیابی به توافقنامه ای در باره ایجاد منطقه آزاد بازرگانی میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در آینده نزدیک، توافق کرده ایم.

🔺نوواک افزون بر این گفت که روسیه و ایران فرصت هایی برای اجرای طرح های مشترک در حوزه ساخت خودرو، هواپیما و کشتی می بینند و پیش از این نیز طرح ها و توافقنامه های مشترکی میان شرکت های روسیه وایرانی برای تاسیس شرکت های سرمایه گذاری مشترک و عرضه تجهیزات مرتبط وجود داشته است.

🔹به گفته نوواک وزیر پیشین انرژی روسیه؛ ۲ کشور که در گذشته معامله سوآپ منابع انرژی به ویژه فرآورده های نفتی را آغاز کرده اند، در باره افزایش مبادله کالاها با این روش به توافق دست یافته اند.

🔹نوواک در ماه اکتبر گفته بود که روسیه و ایران در باره تعیین جزئیات اجرای عرضه نفت و گاز به روش سواپ فعالیت می کنند و پیش بینی کرد که توافقنامه در این باره تا پایان ۲۰۲۲ امضا شود که در مرحله اول مبادله سالانه تا پنج میلیون تن نفت و ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز را پوشش خواهد داد.

🔺نوواک همچنین به موضوع تفاهم همکاری جامع و بلند مدت ایران و روسیه اشاره کرده و گفته که در مراحل پایانی قرار دارد. او افزود: با این توافق، همکاری ایران و روسیه به سطح راهبردی ارتقا خواهد یافت. پس منتظر پاسخ دوستان ایرانی به طرح پیشنهادی روسیه هستیم که ۱۶ ژوئن سال جاری به تهران تحویل دادیم. / ایراس

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=6659
  • نویسنده : تحریریه ایراس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،دولت،حکومت افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،جنگ ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خاورمیانه،اروپا،بحران خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آسیای مرکزی روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،اوکراین،جنگ روسیه،اوکراین،هسته ای روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،ایران،جنگنده روسیه،ایران،نفت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،رشد،توسعه هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،افول چین،آمریکا،بالن چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،روسیه چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،دموکراسی چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب گروه20،هند،روسیه