تاریخ : چهارشنبه, ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲ 19 ذو القعدة 1444 Wednesday, 7 June , 2023
نگاه آمریکایی

نگاه موسسه واشنگتن به عضویت ایران در شانگهای

  • ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۴
نگاه موسسه واشنگتن به عضویت ایران در شانگهای
موسسه واشنگتن در یادداشتی به ارزیابی انگیزه‌های ایران برای عضویت رسمی در سازمان همکاری شانگهای و دلالت‌های آن پرداخته است. نویسنده معتقد است در کنار دو دهه تلاش ایران در این راستا، دو عامل دیگر نیز در جلب موافقت روسیه و چین مؤثر بوده است.

۱- عامل اول، تغییر دولت در ایران و تقویت نگرش سیاست خارجی ایران به سوی بهبود روابط با کشورهای آسیایی در دولت جدید می‌باشد.

۲- عامل دیگر، خروج آمریکا از افغانستان و نگرانی‌ها پیرامون وضعیت کنونی ناآرامی‌های افغانستان و ضرورت جلب همکاری ایران در این خصوص بوده است.

🔸 در این یادداشت توضیح داده شده که ممکن است شانگهای یک سازمان ضدغربی علیه ناتو تصور شود ولی در واقع بیشتر یک سازمان منطقه‌ای است و اعضای آن نیز تمایل ندارند که فعالیت‌شان در آنجا، علیه اروپا و آمریکا تفسیر شود.

🔸 با این حال، مخالفت با «صدور دمکراسی» و «مداخلات خارجی» که در میان اعضای این سازمان حکمفرماست، با رویکرد کلی استقلال‌طلبانه ایران در سیاست خارجی، همخوانی دارد.

🔸 نویسنده معتقد است ایران می‌تواند با افزودن گروه‌های تروریستی و تجزیه‌طلب برانداز به گروه‌های مورد تحریم اعضای این سازمان، فعالیت این گروه‌ها را در همسایگی خود دشوارتر کند. در عین حال که این عضویت بر اعتبار سیاسی ایران در عرصه منطقه‌ای خواهد افزود.

✅ به نظر می‌رسد وضعیت افغانستان مهم‌ترین اولویت امنیتی سازمان شانگهای باشد و با توجه به اشتراکات فرهنگی و اجتماعی ایران و افغانستان، دستگاه سیاست خارجی می‌تواند در جهت اجماع و همکاری اعضا با هدف حفظ امنیت مرزها و حقوق همه طوایف و مذاهب، تلاش بیشتری به عمل بیاورد.

اندیشکده راهبردی تبیین

منبع

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=2686

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه