تاریخ : پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ 13 ذو القعدة 1444 Thursday, 1 June , 2023

هندی‌‌ها به‌ دنبال کوه نورِ ملکه

  • ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۴
هندی‌‌ها به‌ دنبال کوه نورِ ملکه
کاربران توییتر در هند ساعاتی پس از آنکه کاخ باکینگهام خبر مرگ الیزابت دوم، ملکه بریتانیا را تایید کرد با ترند کردن هشتگ «کوه نور» خواستار بازگرداندن این جواهر مشهور و گران‌قمیت به کشورشان شدند. به گزارش یورونیوز، صدها کاربر با مشارکت در این کارزار توییتری مصرانه خواستار آن شدند که الماس کوه نور، از بزرگ‌ترین و بحث برانگیزترین الماس‌‌های جهان پس از مرگ ملکه الیزابت به هند بازگردد.

نمونه جایگزین و بدل این قطعه الماس تاریخی، گران‌قیمت و کمیاب که در تاج ملکه بریتانیا نصب شده برای علاقه‌مندان در برج لندن به نمایش گذاشته شده است. این الماس درشت که از آن به کوه روشنایی نیز یاد می‌‌شود پیش‌‌تر در سال‌های دور بارها میان حاکمان هند، مغول، افغان، ایرانی و بریتانیایی دست به دست شده ‌‌است. گفته می‌‌شود الماس کوه نور در نزدیکی حیدرآباد واقع در ایالت آندرا پرادش هند استخراج شد و سپس از سوی یک وزیر ایرانی دربار هند به محمد شاه جهان، پادشاه گورکانی هند اهدا شد و در این کشور ماند. بر اساس روایات تاریخی، نادر شاه، پایه‌‌گذار سلسله افشار در پی تسخیر هند این الماس را به همراه دو قطعه الماس گرانبهای دیگر از جمله «دریای نور» به‌عنوان غنائم جنگی از هند به تاراج برد. الماس کوه نور سپس در پی تصرف ایران توسط احمد شاه درانی به افغانستان منتقل شد و حدود هفتاد سال در آنجا نگهداری شد.  این سنگ گرانبها پس از آن توسط یک مستشار بریتانیایی از افغانستان خارج و به هند برده شد و از آنجا نیز بر اساس معاهده‌‌ای میان بریتانیا و هند تسلیم مقامات بریتانیایی شد. کوه نور که در زمره جواهرات سلطنتی بریتانیا قرار گرفته و زینت‌‌بخش تاج حکمران این کشور است یک سنگ قیمتی ۱۰۵قیراطی است که پیش‌‌تر کانون بسیاری از مناقشات سیاسی و حقوقی در هند و نیز اختلافات بر سر مالکیت آن نه تنها از سوی هند بلکه از جانب پاکستان نیز بوده است. بسیاری از مردم هند ارتباط عاطفی عمیقی با الماس قیمتی و تاریخی «کوه نور» برقرار کرده و معتقدند که الماس کشف‌شده در کشورشان در قرن چهاردهم در طول دوران استعماری از هند «دزدیده شده» است.  این الماس گرانبها به همراه صدها سنگ قیمتی دیگر پس از انتقال به بریتانیا به بخشی از جواهرات تاج ملکه ویکتوریا تبدیل شد که گفته می‌‌شود ارزش فرهنگی، تاریخی و نمادین غیرقابل محاسبه‌‌ای دارند. تاج مزین به الماس کوه نور را قرار است کامیلا، همسر چارلز سوم پادشاه جدید بریتانیا و ملکه جدید این کشور طی مراسمی بر سر گذارد.

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=6395
  • منبع : دنیای اقتصاد

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه