تاریخ : پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ 13 ذو القعدة 1444 Thursday, 1 June , 2023

چرا شاه سلیمان حاضر نبود علیه عثمانی با اروپا متحد شود؟

  • ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۵
چرا شاه سلیمان حاضر نبود علیه عثمانی با اروپا متحد شود؟

«سلطان عثمانی خطرناکترین همسایگان ایران است، ممالک تحت اختیار او از دریای سیاه تا حد بصره بسط و توسعه دارد. به این نحو وی بر جمیع سرحدات غرب و جنوب کشور ایران محیط می باشد. پادشاهان مسیحی اروپا، که علیه سلطان عثمانی اتحادی تشکیل دادند، از پاسخی که ایرانیان درآغاز اتحاد آنها به سفیرانشان دادند […]

«سلطان عثمانی خطرناکترین همسایگان ایران است، ممالک تحت اختیار او از دریای سیاه تا حد بصره بسط و توسعه دارد. به این نحو وی بر جمیع سرحدات غرب و جنوب کشور ایران محیط می باشد.
پادشاهان مسیحی اروپا، که علیه سلطان عثمانی اتحادی تشکیل دادند، از پاسخی که ایرانیان درآغاز اتحاد آنها به سفیرانشان دادند راضی نشدند و دوباره سفیری را بری دفعه دیگر به ایران گسیل داشتند تا با توسل به جمیع وسایل سیاسی و استدلال های جدید شاه سلیمان صفوی را وا دارد از مشکلات و گرفتاری های بسیار سلطان عثمانی در حال حاضر استفاده نماید و به اتحاد آنها بپیوندد.
در تعلیماتی که به سفیر داده شده بود این مطلب را گنجانیده بودند که به پادشاه ایران القا نماید که چه خوب است دولت پادشاهی ایران را دوباره به همان بسط و عظمت روزگار داریوش که بر ۲۵ کشور فرمانروایی می کرد، برساند و ممالک عربستان، کلده (عراق فعلی)، سوریه و سایر سرزمین هایی که بین فرات و دجله قراردارد و جزء امپراتوری داریوش بوده است تصرف نماید. ولی به او جواب دادند که پادشاه ایران اینک ترجیح می دهد قسمتی از ممالکش را از دست بدهد تا اینکه برخلاف مفاد عهد نامه صلح که بین او و سلطان عثمانی منعقد شده است رفتار نماید.»

منبع: سفرنامه سانسون

🌐 تهیه شده در تحریریه ایراس

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=1029
  • نویسنده : بهنام علمی
  • منبع : ایراس

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه