تاریخ : پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ 13 ذو القعدة 1444 Thursday, 1 June , 2023

ابراز نگرانی فعالان مهاجر در ایران نسبت به فاجعه انسانی در افغانستان؛ جامعه جهانی و سازمان ملل سریع وارد عمل شوند!

  • ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۳
ابراز نگرانی فعالان مهاجر در ایران نسبت به فاجعه انسانی در افغانستان؛ جامعه جهانی و سازمان ملل سریع وارد عمل شوند!
جمعی از فعالان مهاجر افغانستانی در ایران در یک بیانیه پیرامون تحولات اخیر کشور خواهان اقدام هرچه سریع‌تر کشورهای منطقه، جامعه جهانی و همچنین سازمان ملل برای جلوگیری از فاجعه انسانی در افغانستان، ساماندهی سریع وضعیت آوارگان و برگزاری نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل شده‌اند.

خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ تهران: به دنبال تحولات اخیر و سریع کشور در هفته‌های گذشته، مردم به شدت نگران وضعیت آینده افغانستان و سرنوشت جنگ و صلح آن هستند. مهاجرین در ایران نیز به عنوان بخشی از جامعه درددیده و دردمند کشور، این روزها تحولات را با نگرانی هرچه بیشتر دنبال می‌کنند.

در یک بیانیه جمعی از فعالان مهاجر در ایران پیرامون تحولات کشور که در اختیار خبرگزاری آوا قرار گرفته، آمده است: “حوادث تلخ و خونبار روزهای اخیر افغانستان که قلب هر انسان آزاده و فهیم فارغ از ملیت و قومیت را به درد آورده، حاصل بازی کثیف قدرت های شرق و غرب و حامیان منطقه ای و داخلی آنها می‌باشد”.

در ادامه این بیانیه خاطرنشان شده است: “آوارگی و قتل و غارت و تخریب زیر ساخت‌های کشور و‌همچنین سوءاستفاده  و دخالت‌های کشورهای منطقه از این خلاء قدرت، بیشترین آسیب را به کشور و مردم مظلوم افغانستان وارد کرده است”.

جامعه مهاجرین افغانستانی مقیم ایران ضمن ابراز همدردی و همبستگی کامل با ملت مظلوم افغانستان و رصد دقیق تحولات کشور، تقاضا کرده موارد ذیل هرچه سریعتر توسط کشورهای منطقه و جامعه جهانی و سازمان ملل بررسی و اقدام فوری صورت پذیرد:

۱- ساماندهی سریع آوارگان با همکاری سازمان ملل و کشورهای مهاجرپذیر

۲- نظارت سازمان ملل و سازمانهای مستقل حقوق بشر و انجوهای مردم نهاد در جنگ افغانستان و جلوگیری از فاجعه انسانی و قتل عام قومی و مذهبی

۳- برگزاری جلسه اضطراری و فوری سازمان ملل با حضور شورای امنیت و جامعه جهانی پیرامون دخالت در افغانستان و دستیابی به صلح سریع بر پایه مشارکت همه شمول و ترکیب کلیه اقوام و مذاهب.

این در حالی است که نیروهای طالبان در طول یک هفته گذشته توانستند در نتیجه تسلیمی و عقب نشینی برخی مقام‌های محلی و نظامی از جمله والیان و فرماندهان ارتش و پولیس، مراکز ۱۷ ولایت را به تصرف خود درآورند. هرچند طالبان اعلام کرده‌اند که فرمان عفو عمومی اعلام کرده و با مردم محترمانه برخورد می‌کنند، اما نگرانی‌های زیادی در مورد آینده دارند.

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=2339
  • منبع : آوا

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه