تاریخ : سه شنبه, ۱ فروردین , ۱۴۰۲ 29 شعبان 1444 Tuesday, 21 March , 2023

احتمال خرید هواپیماهای روسی با نفت ایران

  • ۱۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۶
احتمال خرید هواپیماهای روسی با نفت ایران
در اوایل سال ۲۰۲۲ میلادی، [آقای] ابراهیم رئیسی به روسیه سفر خواهد کرد. هنوز مشخص نیست، کدام اسناد امضا خواهند شد. محمد باقری اعلام کرده که مسکو و تهران در حال آماده سازی توافقنامه ای هستند که در آن، مفاد همکاری نظامی در حوزه امنیتی و از جمله، خرید تسلیحات و آموزش متخصصان، برگزاری رزمایش ها و مبارزه با تروریسم در آسیای غربی ذکر خواهد شد.

ولادیمیر موخین در مقاله ای در روزنامه نزاویسیمایا گازتا روسیه نوشت: پیشتر، ولادیمیر پوتین گفته بود که روی سفر ابراهیم رئیسی در اوایل سال ۲۰۲۲ میلادی حساب می کند. او همچنین، وعده داده که روسیه به طور مفصل، ایران را در جریان گفتگوها با طرف امریکایی در خصوص برجام قرار می دهد. طرفین همچنین، پروژه های اقتصادی و نظامی را بحث و بررسی خواهند کرد.

در ماه اکتبر، رئیس ستاد کل ارتش ایران به روسیه سفر کرده بود. او با سرگی شویگو و والری گراسیموف مذاکره کرد. پس از این گفتگوها، او از تهیه سند جدیدی در خصوص همکاری های نظامی و فنی سخن گفت. در مسکو، در خصوص بحث و بررسی این موضوع با ایران اعلام آمادگی کردند، زیرا پس از لغو تحریم های سازمان ملل متحد، محدودیتی برای چنین فعالیت هایی وجود ندارد.

در آینده نزدیک، مسکو و تهران نشست کمیسیون همکاری های نظامی و فنی را برگزار خواهند کرد.

 در جامعه کارشناسی معتقدند که در وهله نخست، ایران می خواهد، از روسیه هواپیماهای جنگنده مدرن و تجهیزات دفاع هوایی خریداری کند. ایران تحت اعمال تحریم ها قرار دارد. تهران با مشکلات اقتصادی بسیاری مواجه است.

البته، ایرانی ها خواهان گرفتن تخفیف از روس ها هستند. احتمال دارد که روسیه وام بدهد. ایران متحد روسیه در قفقاز جنوبی و خاورمیانه است.

 احتمال دارد، پرداخت برای تسلیحات روسیه با نفت ایران صورت گیرد. از ارسال محصولات کشاورزی و منابع طبیعی ایران نیز سخن در میان است. ظاهرا، در حال حاضر، مذاکراتی در این خصوص در سطح متخصصان میان تهران و مسکو در جریان است.

روسیه و ایران روابط خود را در عرصه امنیت و برگزاری مانورهای مشترک توسعه خواهند داد. با حمایت مسکو، ایران به عضویت سازمان همکاری های شانگهای درآمد.

تعامل دو کشور در مبارزه با تروریست ها در سوریه نیز افزایش بیشتری خواهد یافت. در این کشور، مسکو و تهران تبادل اطلاعات خواهند داشت.

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=3806
  • منبع : خبرآنلاین

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،دولت،حکومت افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،جنگ ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خاورمیانه،اروپا،بحران خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آسیای مرکزی روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،اوکراین،جنگ روسیه،اوکراین،هسته ای روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،ایران،جنگنده روسیه،ایران،نفت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،رشد،توسعه هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،افول چین،آمریکا،بالن چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،روسیه چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،دموکراسی چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب گروه20،هند،روسیه