تاریخ : پنج شنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۳ 10 شوال 1445 Thursday, 18 April , 2024

استفاده از پهپاد ساخت ترکیه در جنگ داخلی اوکراین

  • ۰۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۹
استفاده از پهپاد ساخت ترکیه در جنگ داخلی اوکراین
اوکراین تا به امروز ۱۲ پهپاد تی‌بی‌۲ از ترکیه خریده است و قصد دارد ۲۴ فروند دیگر نیز بخرد، همچنین اوکراین اعلام کرد که با شرکت بیرق‌دار برای ساخت مرکز آموزش و نگهداری پهپاد به توافق اولیه رسیده است.

خبر استفاده اوکراین از پهپاد بیرق‌دار، ساخت ترکیه، علیه شورشیان مورد حمایت روسیه در منطقه دونباس از رسانه‌های ترکیه پخش شد، اما بدون کوچکترین هیاهو.

به گزارش بی بی سی؛ این نحوه پخش خبر تفاوتی اساسی با گزارش‌های داغی داشت که در جریان جنگ سال گذشته قره‌باغ از استفاده جمهوری آذربایجان از پهپادهای ساخت ترکیه پخش می‌شد.

این کم‌گویی ظاهرا به رهبران ترکیه نیز سرایت کرده است و آن‌ها نیز هیچ اظهار نظری راجع به وضعیت فعلی نکرده‌اند.

در سال‌های اخیر، آنکارا تلاش کرده است که میان رابطه خود با مسکو و روابط فزاینده نظامی و تجاری با اوکراین توازن برقرار کند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفت تحویل سلاح به اوکراین شاید وضعیت در شرق این کشور را “بی‌ثبات” کند. هر چند که او بر “رابطه خاص و خوب” کشورش با ترکیه نیز تاکید کرد.

پوشش محدود

بیشتر رسانه‌های جریان اصلی ترکیه این مساله را فقط بنا بر واقعیات موجود گزارش کردند و عملا هیچ تفسیری ارائه ندادند.

بخش انگلیسی خبرگزاری دولتی آناتولی گزارش داد “نیروهای مسلح اوکراین ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند که نخستین عملیات جنگی پهپاد بیرق‌دار تی‌بی‌۲ علیه جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در دونباس و نابودی یک توپ جنگی را نشان می‌دهد.”

وبسایت خبری صباح نیز که طرفدار دولت است با تعریف از این پهپادها گفت “بار دیگر” ویدیوهای بیرق‌دار “به سرعت در شبکه‌های اجتماعی پیچید.”

وبسایت روزنامه ملیت هم که طرفدار دولت است، با ارجاع به اطلاعیه اوکراینی‌ها، گفت این پهپادها ادوات روسی را “منهدم” کردند.

شبکه خبری غیردولتی ان‌تی‌وی و دیگران نیز در برنامه‌های خبری به این تحولات پرداختند، اما فقط به گفتن آنچه در واقعیت اتفاق افتاده بود، بسنده کردند.

اما تلویزیون دولتی تی‌آرتی و شبکه خبری آ خبر که طرفدار دولت است نه در برنامه خبری عصر ۲۷ اکتبر خود به این داستان اشاره کردند، و نه در برنامه خبری صبح ۲۸ اکتبر خود.

پهپادهای تی‌بی‌۲، ساخت شرکت دفاعی بیرق‌دار، به خاطر استفاده در چند منطقه درگیری در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

تمرکز بر روسیه

تمرکز چند رسانه نیز بر واکنش روسیه به این تحول بود.

شبکه خبر گلوبال که از طرف جمهوری آذربایجان تامین مالی می‌شود گفت روسیه از وضع فعلی “ناراحت” است.

تلویزیون ۲۴ که طرفدار دولت است واکنش پسکوف را پوشش داد و صحبت‌های او راجع به روابط مسکو و ترکیه را برجسته کرد.

یکی از مجریان تلویزیون پرمخاطب فاکس نیز روز ۲۸ اکتبر گفت که روسیه “شدیدا خشمگین” است.

در عین حال، بسیاری از رسانه‌های ترکیه در ظاهر هیچ توجهی به گفته‌های سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، نکردند.

بنا بر گزارش‌ها، آقای لاوروف گفته بود “این مساله باید کسانی را که از درخواست‌های اوکراین برای عضویت سریع در ناتو حمایت می‌کنند به فکر بیاندازد. و همچنین کسانی که رژیم نئونازی مستقر در کی‌یف را مسلح می‌کنند.”

بخش ترکی شبکه اسپوتنیک البته سخنان آقای لاوروف را پوشش داد، ولی بخش دومش را که مربوط به “مسلح کردن رژیم نئونازی” بود حذف کرد.

به نظر می‌رسد که خبرگزاری آناتولی نیز مقاله‌ای تحت عنوان “نگرانی روسیه از تحویل پهپادهای ترکیه‌ای به اوکراین” را از وبسایت خود حذف کرده است.

ایجاد توازن

ترکیه روابط نظامی خود با روسیه را در سال‌های اخیر عمیقتر کرده است – از خرید سامانه موشکی اس-۴۰۰ گرفته تا همکاری در سوریه. اما این کشور در عین حال تلاش کرده است که روابط خود با اوکراین را نیز توسعه دهد، مخصوصا در زمینه همکاری‌های امنیتی.

آنکارا و کی‌یف در اکتبر ۲۰۲۰، هنگامی که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، به آنکارا رفته بود، قراردادی برای همکاری نظامی امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اوکراین تا به امروز ۱۲ پهپاد تی‌بی‌۲ از ترکیه خریده است و قصد دارد ۲۴ فروند دیگر نیز بخرد.

در ماه سپتامبر، اوکراین اعلام کرد که با شرکت بیرق‌دار برای ساخت یک مرکز آموزش و نگهداری پهپاد به توافق اولیه رسیده است.

این تحولات باعث پیچیدگی روابط با روسیه شده است که از سال ۲۰۱۴ درگیر مناقشه در شرق اوکراین بوده است.

ترکیه هرگز انضمام کریمه توسط روسیه در سال ۲۰۱۴ را به رسمیت نشناخته است. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، هنگام سفر آقای زلنسکی در سال ۲۰۲۰ گفت “ما در گذشته از حق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی اوکراین حمایت کرده‌ایم و در آینده نیز چنین خواهیم کرد، از جمله در کریمه.”

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=3190
  • منبع : عصر ایران
  • 831 بازدید

برچسب ها