تاریخ : سه شنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۲ 11 ذو القعدة 1444 Tuesday, 30 May , 2023

بدل غربی جاده چینی / طرح جایگزین «راه ابریشم جدید» استارت می‌خورد

  • ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۰
بدل غربی جاده چینی / طرح جایگزین «راه ابریشم جدید» استارت می‌خورد
دومین روز مذاکرات گروه ۷ یک هدف ویژه داشت: رویارویی با چین و مهار این کشور کمونیستی. جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده از رهبران دموکراسی‌های ثروتمند خواست صدها میلیارد وام به کشورهای در حال توسعه در چالش مستقیم با طرح کمربند - جاده ابریشم پکن ارائه دهند.

به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز رهبران گروه۷ شنبه در دومین روز از نشست خود طرحی را برای مقابله با نفوذ چین از طریق سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها در کشورهای در حال توسعه مطرح کردند. ‌

رهبران ۷ کشور صنعتی که در کورن‌وال،‌ در جنوب‌غربی بریتانیا نشست خود را برگزار می‌کنند، در جست‌وجوی یافتن پاسخی هماهنگ برای مقابله با افزایش نفوذ اقتصادی چین از طریق پروژه «راه ابریشم» هستند.

شی‌جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین با طرح «راه‌ابریشم جدید» درصدد است که ده‌ها کشور جهان را از طریق شبکه‌ای از خطوط زمینی و مسیرهای دریایی به‌هم متصل کند‌، این طرح اما با واکنش‌های جهانی متفاوتی مواجه شده است.

در همین زمینه، کاخ سفید می‌گوید، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و دیگر رهبران گروه ۷ امیدوارند این طرح و ابتکار عمل زیرساختی جدید جهانی که هزینه‌ای بالغ بر ۴۰ تریلیون دلار خواهد داشت، جایگزینی با‌کیفیت بالاتر برای طرح «راه‌ابریشم جدید» چین باشد.

قرار است این طرح تا سال ۲۰۳۵ محقق شود‌ اما منابع مالی این طرح هنوز مشخص نشده است.نشست سران گروه ۷ که در لندن در حال برگزاری است، تا امروز ادامه خواهد داشت. رهبران کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا و ژاپن در این نشست حضور دارند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته است، هدف این طرح تنها مقابله یا رویارویی با چین نیست؛ بلکه موضوع مهم این است که ما تاکنون طرح جایگزین مثبتی را ارائه نکرده‌ایم که نشان‌دهنده ارزش‌ها، استانداردها و شیوه تجارت ما باشد.

طرح «کمربند‌- جاده» چین، یک پروژه زیرساختی عظیم است که با هدف ساخت و احداث بنادر، خطوط انتقال لوله، خطوط ریلی و بزرگراه‌ها از کشورهای آسیایی تا اروپایی، برای نخستین‌بار در سال ۲۰۱۳ از سوی شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین، مطرح شد.

موسسات مالی خصوصی هزینه این طرح را حدود ۶/ ۳ تریلیون دلار تخمین زده‌اند و برخی تحلیلگران این طرح را مسیری برای توسعه نفوذ سیاسی، اقتصادی و نظامی چین در عرصه جهانی و در رقابت با ایالات‌متحده می‌دانند.

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=1578
  • منبع : دنیای اقتصاد

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه