تاریخ : یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ 17 ذو الحجة 1445 Sunday, 23 June , 2024

جزئیات برنامه سفر ولادیمیر پوتین به تهران و نگاه روسیه به ایران

  • ۲۸ تیر ۱۴۰۱ - ۸:۲۲
جزئیات برنامه سفر ولادیمیر پوتین به تهران و نگاه روسیه به ایران
برنامه سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای امروز در تهران بسیار گسترده است. از اینرو رئیس جمهور فقط شب‌هنگام به مسکو باز خواهد گشت. انتظار می رود وی با اردوغان، خامنه ای، رئیسی و مذاکراتی در قالب آستانه (روسیه، ترکیه، ایران) در مورد سوریه، داشته باشد.

رئیس جمهور فدراسیون روسیه با همتایان ایرانی خود درباره توافق هسته ای گفت وگو خواهد کرد. مسکو قصد دارد به تلاش ها برای رفع محدودیت های غرب علیه ایران ادامه دهد. علاوه بر این، هر دو کشور قصد دارند روابط را به سطح مشارکت استراتژیک برسانند، یک توافقنامه جدید بین دولتی در حال آماده سازی است.

ولادیمیر پوتین با همتای ترک خود از جمله درباره موضوعات بین المللی و بحران اوکراین گفتگو خواهد کرد. برای مثال، سران کشورها در مورد وضعیت صادرات غلات از بنادر اوکراین صحبت خواهند کرد. به هر حال، دومین نشست هیئت های ترکیه، فدراسیون روسیه، اوکراین و سازمان ملل متحد در مورد “مسئله غلات” باید در این هفته برگزار شود.

این نشست سه جانبه بر موضوع سوریه متمرکز خواهد بود. از جمله موضوعات مطرح شده: انجام اقدامات برای از بین بردن نهایی کانون تروریسم در سوریه، مسائل کمک های بشردوستانه. پس از مذاکرات، سیاستمداران بیانیه مشترکی را تصویب خواهند کرد.

ولادیمیر پوتین در جریان سفر به تهران با همتای ایرانی خود ابراهیم رییسی دیدار و رایزنی می‌کند. او همچنین در این سفر با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب نیز دیدار می‌کند.

پوتین در جریان سفر به تهران با رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه نیز دیدار دوجانبه ای خواهد داشت. به نظر می رسد محور اصلی رایزنی روسای جمهور روسیه و ترکیه در تهران علاوه بر موضوع سوریه ، بحران اوکراین و امنیت مواد غذایی و بحث صادرات غلات اوکراین باشد. از زمان آغاز جنگ اوکراین، دولت ترکیه تلاش کرده که بواسطه داشتن روابط نسبتا خوب با دو کشور روسیه و اوکراین ، نوعی نقشی میانجی را برای حل بحران اوکراین ایفا کند.

در همین حال دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین در مصاحبه هایی جداگانه درباره ایران نکاتی را مطرح کرده است:

_ روسیه امیدوار اسست که قرارداد همکاری راهبردی میان مسکو و تهران هرچه زودتر نهایی شود و در همین راستا متن مورد نظر خود را به طرف ایرانی داده ایم.

_تحریم آن هزینه ای است که ایران و روسیه برای حاکمیت و استقلال خود می پردازند.

«یوری اوشاکوف»، دستیار رئیس‌جمهور روسیه هم گفته است: مسکو از احیای برجام حمایت می‌کند که هدف از آن، اطمینان از تعامل عادی تجاری و اقتصادی ایران با جهان است. از گفت‌وگوی بین ایران و آمریکا با میانجیگری اتحادیه اروپا حمایت می‌کنیم. این گفت‌وگو را نشانه روشنی می‌دانیم که تهران تلاش می‌کند به دنبال مصالحه برای احیای اجرای کامل برجام باشد.

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=5941
  • 900 بازدید

برچسب ها