تاریخ : چهارشنبه, ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲ 19 ذو القعدة 1444 Wednesday, 7 June , 2023

جزئیات برنامه سفر ولادیمیر پوتین به تهران و نگاه روسیه به ایران

  • ۲۸ تیر ۱۴۰۱ - ۸:۲۲
جزئیات برنامه سفر ولادیمیر پوتین به تهران و نگاه روسیه به ایران
برنامه سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای امروز در تهران بسیار گسترده است. از اینرو رئیس جمهور فقط شب‌هنگام به مسکو باز خواهد گشت. انتظار می رود وی با اردوغان، خامنه ای، رئیسی و مذاکراتی در قالب آستانه (روسیه، ترکیه، ایران) در مورد سوریه، داشته باشد.

رئیس جمهور فدراسیون روسیه با همتایان ایرانی خود درباره توافق هسته ای گفت وگو خواهد کرد. مسکو قصد دارد به تلاش ها برای رفع محدودیت های غرب علیه ایران ادامه دهد. علاوه بر این، هر دو کشور قصد دارند روابط را به سطح مشارکت استراتژیک برسانند، یک توافقنامه جدید بین دولتی در حال آماده سازی است.

ولادیمیر پوتین با همتای ترک خود از جمله درباره موضوعات بین المللی و بحران اوکراین گفتگو خواهد کرد. برای مثال، سران کشورها در مورد وضعیت صادرات غلات از بنادر اوکراین صحبت خواهند کرد. به هر حال، دومین نشست هیئت های ترکیه، فدراسیون روسیه، اوکراین و سازمان ملل متحد در مورد “مسئله غلات” باید در این هفته برگزار شود.

این نشست سه جانبه بر موضوع سوریه متمرکز خواهد بود. از جمله موضوعات مطرح شده: انجام اقدامات برای از بین بردن نهایی کانون تروریسم در سوریه، مسائل کمک های بشردوستانه. پس از مذاکرات، سیاستمداران بیانیه مشترکی را تصویب خواهند کرد.

ولادیمیر پوتین در جریان سفر به تهران با همتای ایرانی خود ابراهیم رییسی دیدار و رایزنی می‌کند. او همچنین در این سفر با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب نیز دیدار می‌کند.

پوتین در جریان سفر به تهران با رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه نیز دیدار دوجانبه ای خواهد داشت. به نظر می رسد محور اصلی رایزنی روسای جمهور روسیه و ترکیه در تهران علاوه بر موضوع سوریه ، بحران اوکراین و امنیت مواد غذایی و بحث صادرات غلات اوکراین باشد. از زمان آغاز جنگ اوکراین، دولت ترکیه تلاش کرده که بواسطه داشتن روابط نسبتا خوب با دو کشور روسیه و اوکراین ، نوعی نقشی میانجی را برای حل بحران اوکراین ایفا کند.

در همین حال دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین در مصاحبه هایی جداگانه درباره ایران نکاتی را مطرح کرده است:

_ روسیه امیدوار اسست که قرارداد همکاری راهبردی میان مسکو و تهران هرچه زودتر نهایی شود و در همین راستا متن مورد نظر خود را به طرف ایرانی داده ایم.

_تحریم آن هزینه ای است که ایران و روسیه برای حاکمیت و استقلال خود می پردازند.

«یوری اوشاکوف»، دستیار رئیس‌جمهور روسیه هم گفته است: مسکو از احیای برجام حمایت می‌کند که هدف از آن، اطمینان از تعامل عادی تجاری و اقتصادی ایران با جهان است. از گفت‌وگوی بین ایران و آمریکا با میانجیگری اتحادیه اروپا حمایت می‌کنیم. این گفت‌وگو را نشانه روشنی می‌دانیم که تهران تلاش می‌کند به دنبال مصالحه برای احیای اجرای کامل برجام باشد.

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=5941

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه