تاریخ : جمعه, ۱۲ خرداد , ۱۴۰۲ 14 ذو القعدة 1444 Friday, 2 June , 2023

جشن جاگاناس؛ وقتی خدایان هندو به راهپیمایی می‌روند

  • ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۸:۳۰
جشن جاگاناس؛ وقتی خدایان هندو به راهپیمایی می‌روند
جاگاناس راس رایت تنها فستیوالی است که به خدایان هندوها اجازه می­دهد از معبد جاگاناس به معبد گاندیچا بروند. جاگاناس راس یاترای معروف در شهر پوری به عنوان فستیوال ارابه ها هم شناخته شده و اعتقاد بر این است که این ارابه­ها قدیمی­ترین و بزرگ­ترین ارابه راهپیمای جهان است. این واقعه هر سال یکبار در تقویم هندی رخ می­دهد. امسال این فستیوال در پوری، اودیشا از 1 جولای (10 تیر) شروع شده و تا 22 جولای (31 تیر) به پایان می­رسد.

فستیوال جاگاناس راس یاترا به غیر از شهر پوری در سایر شهرها نیز با شکوه و شور فراوان برگزار می­شود.

راس یاترا بخاطر سه خدای هندی که در دسته­های رنگارنگ از معبد خود بیرون آورده می­شوند تا پیروان خود را ببینند، منحصر بفرد است. و چیزی که فستیوال امسال را خاص می­کند این است که برای اولین بار پس از شروع پانادمی کرونا مردم شخصا در  فستیوال حضور دارند.

براساس آنچه در متون مقدس هندو آمده، سوبهادرا، خواهر خدایگان جاگاناس، خواستار سفر به پوری بود. جاگاناس به همراه خواهر و برادر خود، بالابهادرا، برای تحقق آرزوی خواهر شهر خود را به مقصد پوری با ارابه ترک کردند.

از آن موقع، سفر سه خدایگان هندو از معبد خود به معبد دیگر هر ساله با عنوان فستیوال جشن گرفته می­شود.

هر سه ارابه نام مخصوص به خود را دارند. ارابه خدایگان جاگاناس، ناندیگوش، ارابه بالابهادرا، تالادویهال و ارابه سوبهادرا، دارپادالانا نامیده می شوند. این ارابه­ها توسط پیروانشان کشیده می­شوند و اعتقاد بر این است که دست زدن به طناب ارابه جاگاناس تمام گناهانی را که دانسته یا ندانسته انجام شده پاک می کند.

منبع

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=5858
  • نویسنده : تحریریه ایراس
  • منبع : ایراس

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه