تاریخ : یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ 17 ذو الحجة 1445 Sunday, 23 June , 2024

رقابت عربستان و امارات با قطر برای نفوذ در افغانستان

  • ۲۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۸
رقابت عربستان و امارات با قطر برای نفوذ در افغانستان
کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از جمله امارات متحده عربی و عربستان با بازکردن نمایندگی‌های دیپلماتیک و از سرگیری پروازهای‌شان به کابل، در تلاش هستند که نقش یکسان همچون قطر در افغانستان داشته باشند.

«وال استریت ژورنال» با اعلام این موضوع در گزارشی نوشت که متحدان عربی آمریکا با افزایش مشارکت و گسترش حضور خود در افغانستان، به‌دنبال نفوذ در دولت نوپای طالبان هستند.

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، قطر که سال‌ها محل مذاکرات صلح میان طالبان و آمریکا بود، در تلاش است که کانال کلیدی ارتباطی میان افغانستان و غرب باشد.

در همین حال، امارات متحده عربی و عربستان سعودی که از رقبای منطقه‌ای قطر به‌شمار می‌آیند، در هفته‌های اخیر تعاملات خود را با طالبان افزایش داده‌اند و هر دو کشور فعالیت سفارت‌های خود در کابل را از سر گرفته‌اند.

همچنین دولت امارات با صدور مجوز برای از سرگیری پروازهای تجاری به کابل تلاش دارد تا موقعیت قبلی خود را به‌عنوان دروازه اصلی ورود به افغانستان به‌دست آورد.

چندی پیش منابع دیپلماتیک اعلام کردند که مقامات اماراتی در کشمکش دیپلماتیک و رقابت با قطر برای نفوذ در افغانستان با طالبان برای مدیریت فرودگاه کابل رایزنی می‌کردند.

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=3563
  • منبع : صفحه عربستان سعودی
  • 1013 بازدید

برچسب ها