تاریخ : پنج شنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۳ 7 ذو الحجة 1445 Thursday, 13 June , 2024

پیشروی ارتش آذربایجان درون خاک ارمنستان

  • ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸
پیشروی ارتش آذربایجان درون خاک ارمنستان
ارتش و دولت آذربایجان از زمان پیروزی در جنگ 6 هفته ای آزادسازی قره باغ اعتماد بنفس بالایی پیدا کرده است.

منابع دولتی ارمنستان از پیشروی ارتش جمهوری آذربایجان در عمق خاک این کشور و تلاش برای ساخت استحکامات نظامی در موقعیت های جدید خبر داده اند.

“نیکول پاشینیان” نخست وزیر ارمنستان از پیشروی ارتش آذربایجان درون مرزهای جنوبی این کشور و تلاش برای محاصره “دریاچه سو” خبر داده اما گفته این پیشروی با تحرک به موقع ارتش ارمنستان دفع شده است.

پیشروی نظامی آذربایجان در حد ۳٫۵ کیلومتر چهارشنبه گذشته و بی سروصدا صورت گرفته است ولی منابع آذری می گویند در ترسیم نقشه آتش بس سال گذشته پس از ۶ هفته جنگ که با پیروزی این کشور و آزاد کردن بخش های زیادی از اراضی قره باغ صورت گرفت، به نقشه اراضی متعلق به آذربایجان دقت کافی نشده و نیروهای ارتش آذربایجان در حال استقرار در مواضعی بودند که متعلق به آذربایحان است.

همزمان فرانسه و ایالات متحده آمریکا هم هشدار داده اند که نیروهای آذربایجان باید به مواضع قبلی خود بازگردند. دولت ارمنستان هفته گذشته از روسیه استمداد کرده است. روسیه از زمان امضای توافق آتش بس جنگ قره باغ، ۲ هزار نیرو در قالب نیروهای صلح بان در مرزهای منطقه مورد مناقشه قره باغ مستقر کرده است.

ارتش آذربایجان سال گذشته پس از ۶ هفته جنگ با ارمنستان بخش بزرگی از اراضی اشغالی قره باغ را آزاد کرد و از آن پس ارتش و دولت آذربایجان که مورد حمایت ترکیه قرار دارند، پس از کسب پیروزی  اعتماد بنفس بالایی یافته اند.

دولت ارمنستان به دلیل شکست ارتش این کشور در برابر آذربایجان و شکننده بودن موقعیت دولت با توجه به اعتراضات داخلی سال گذشته در موضع ضعف قرار گرفته و “نیکول پاشینیان” نخست وزیرمستعفی این کشور هم اکنون به عنوان سرپرست نخست وزیری تا زمان برگزاری انتخابات سراسری در ماه ژوئن در سمت قبلی خود مانده است.

پاشینیان درباره پیشروی اخیر ارتش آذربایجان گفت: “این اقدام یک تجاوز و نفوذ خرابکارانه به قلمرو و حاکمیت جمهوری ارمنستان است.”

وی افزود ارتش ارمنستان با “مانورهای تاکتیکی مناسب” به این نفوذ آذربایجان پاسخ داده اند اما تأکید کرد که تنش ها باید از طریق مذاکره حل شود.

وزارت دفاع ارمنستان هم گفته است که طرف ارمنی پیشروی آذربایجان را متوقف کرده و نیروهای ارتش آذربایجان را مجبور به بازگشت به مواضع خود کرده است.

در مقابل وزارت امور خارجه آذربایجان اواخر روز پنجشنبه اتهامات طرف ارمنی را رد کرد و گفت ارتش آذربایجان از حدود مرزی خود مراقبت می کند و متعهد به توافق آتش بس و کاهش تنش در منطقه است.

وزارت خارجه آذربایجان در بیانیه ای تاکید کرده “از زمان کسب استقلال (از شوروی سابق) به دلایل آشکاری هیچ محدوده مرزی تعریف شده ای بین دو کشور وجود نداشته است و به همین دلیل ما در مورد روند پیچیده فنی (تعیین مرزها) صحبت می کنیم که در حال حاضر با اختلاف نظر طرفین همراه است.”

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=1269
  • منبع : عصر ایران
  • 3479 بازدید

برچسب ها