تاریخ : چهارشنبه, ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲ 19 ذو القعدة 1444 Wednesday, 7 June , 2023

چرا عضویت فنلاند و سوئد در ناتو امنیت افزا نیست؟

  • ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۸:۰۶
چرا عضویت فنلاند و سوئد در ناتو امنیت افزا نیست؟
یکی از دلایل مهم حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه 2022 اصرار اوکراین به عضویت در ناتو بود. اکنون، پس از گذشت حدود چهار ماه از این جنگ بی حاصل فنلاند و سوئد که نمونه های موفق سیاست بیطرفی در نظام بین الملل بودند، بخاطر انچه که امنیت در برابر تجاوز احتمالی روسیه شناخته می‌شود، تصمیم گرفتند به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی بپیوندند، اما این تصمیم به دلایل زیر نه تنها امنیت این دو کشور را تضمین نمی‌کند، بلکه برعکس موجب ناامنی بیشتر برای شمال اروپا در سالهای آینده خواهد شد.

حسن بهشتی پور

به لحاظ نظامی سوئد و فنلاند از سال ۲۰۱۴ و بعد از الحاق کریمه به روسیه، همکاری‌های نظامی خود را با ناتو افزایش دادند و زمینه ساز توسعه نفوذ ناتو در شمال اروپا شدند، جایی که ده سال پیش از آن در سال ۲۰۰۴ جمهوری های بالتیک هر سه به عضویت ناتو درآمده بودند. اما جایگاه و قدرت تاثیرگذاری ناتو بعد از عضویت فنلاند و سوئد قابل مقایسه با جمهوری‌های بالتیک نیست. عضویت فنلاند در ناتو نقطه عطفی در قدرت این سازمان در برابر روسیه خواهد بود و موازنه جهانی میان قدرت‌های بزرگ  را برهم می زند، زیرا اگر فنلاند عضو ناتو شود، در میان اعضای این سازمان، با ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه طولانی‌ترین مرز را خواهد داشت. این موضوع تحول راهبردی بسیار مهمی است که ناتو از طریق فنلاند همسایه روسیه می‌شود.

عضویت فنلاند و سوئد موجب تحریک شدن روسیه و تغییرات اساسی در برنامه دفاع استراتژیک روسیه در شمال اروپا خواهد شد و این به معنای ایجاد یک تهدید دائمی برای منطقه خواهد بود. در حالی که فنلاند و سوئد در اوج دوران جنگ سرد با اتخاذ موضع بیطرفی توانستند به امنیت کل اروپا کمک کنند. تجربه موفق فنلاند در برگزاری کنفرانس امنیت و همکاری اروپا در سال ۱۹۷۵ در هلسینکی تاثیر بسیار مثبتی برای وجهه بین‌المللی این کشور داشت. فنلاند در واقع توانست همکاری شوروی و آمریکا را برای دتانت یا همان تشنج زدایی جلب کند. سازمان امنیت و همکاری اروپا فرزند همین دوران پرشکوه برای صلح جهانی است.

رسمیت پیدا کردن عضویت فنلاند در ناتو پیامدهایی ناگواری برای این کشور دارد که کمترین انها ایجاد تهدیدی بالقوه برای ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه بصورت دائمی است. زیرا امکان دارد  روسیه وارد تنش با فنلاند شود، که در این صورت قدرت ناتو به تنهایی ضامن امنیت فنلاند نیست.  فنلاند با حفظ سیاست بیطرفی مثبت می‌تواند با هزینه بسیار کمتری امنیت پایداری را برای مرزهای خود فراهم سازد. همچنان که طی هفتاد سال اخیر چنین بود.

فنلاند با عضویت در ناتو مجبور است  به میزان دو درصد GDP  خود را صرف هزینه عضویت در ناتو کند. هزینه‌ای که می تواند در مسیر توسعه اقتصادی بیشتر فنلاند بکار گرفته شود. ضمن آنکه فنلاند ممکن است مجبور شود هزینه‌های نظامی خود را افزایش دهد. سرمایه‌گذاری بر مسابقه تسلیحاتی موجب بیرون رفتن درآمدهای کشور از چرخه تولید اقتصادی می‌شود، زیرا تسلیحات یا در انبارها پوسیده می‌شوند یا در صحنه جنگها یا مانورهای نظامی از بین می‌روند.

استقرار سامانه‌های موشکی و ایجاد پایگاه‌های نظامی روسیه در کالینینگراد، تنش‌ها میان ناتو و روسیه  را به‌ صورت تصاعدی افزایش می‌دهد؛ درحالی که فنلاند و سوئد می‌توانند با خودداری از عضویت در ناتو نقش مثبت خود را در ایجاد موازنه در روابط روسیه با ناتو به خوبی ایفا کرده و به صلح و امنیت شمال اروپا بیش از گذشته کمک کنند.

فنلاند که به نقض تعهدات روسیه در برابر اوکراین معترض بود چگونه می‌تواند عضویت خود را در ناتو توجیه کند؟ زیرا این اقدام  نقض مستقیم تعهدات بین‌المللی فنلاند در معاهده صلح پاریس در سال ۱۹۴۷ و معاهده اصول روابط فنلاند و روسیه در سال ۱۹۹۲ خواهد بود. همانطور که نادیده گرفتن تعهدات روسیه در برابر اوکراین در آلماتی ۱۹۹۱ و بوداپست ۱۹۹۴ منجر به این جنگ بی حاصل شد.

نباید اجازه داد بخاطر منافع آمریکا که بدنبال کوچک کردن روسیه و تجزیه این کشور است، نقض معاهدات بین‌المللی به یک رویه حقوقی تبدیل شود.

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=5566
  • نویسنده : حسن بهشتی پور
  • منبع : ایراس

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه