تاریخ : چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۴۰۳ 11 محرم 1446 Wednesday, 17 July , 2024

چین خواهان گسترش همکاری‌های استراتژیک نظامی با روسیه است

  • ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۹:۰۳
چین خواهان گسترش همکاری‌های استراتژیک نظامی با روسیه است
چین و روسیه می‌خواهند با اقدامات نظامی مشترک همکاری استراتژیک خود را توسعه دهند. هر دو کشور اکنون برای نخستن‌بار در نزدیکی مرزهای آبی ژاپن اقدام به گشت‌زنی کردند. اختلاف با غرب دو کشور را به هم نزدیک‌تر کرده است.

کشتی‌های جنگی چین و روسیه روز شنبه اول آبان (۲۳ اکتبر) از تنگه‌ای عبور کردند که دریای ژاپن را به اقیانوس آرام متصل می‌کند و جزو آب‌های بین‌المللی محسوب می‌شود.

این تنگه بین جزایر هونشو و هوکایدو در شمال ژاپن قرار دارد و به عنوان آب‌های بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود. ژاپن اعلام کرده گشت‌زنی مشترک چین و روسیه را از نزدیک نظارت می‌کند.

وزارت دفاع چین هدف از این اقدام را بهبود توانایی‌های مشترک و حفظ ثبات عنوان کرده و تاکید کرده است که این اقدام متوجه هیچ کشور ثالثی نیست.

روسیه نیز هدف از گشت‌زنی مشترک با چین را حمایت از صلح و آرامش موجود در آسیا و اقیانوس آرام و محافظت از مناطق اقتصادی وابسته به دو کشور اعلام کرده است.

با وجود آنکه روسیه و چین به طور رسمی بخشی از یک ائتلاف نظامی نیستند اما سیاست نظامی و خارجی هر دو کشور در مخالفت با آمریکا و متحدین آن قرار دارد.

چین و روسیه در سال‌های گذشته روابط دیپلماتیک و نظامی خود را تعمیق بخشیده‌اند در عین حال روابط دو کشور با غرب نیز بدتر شده است.

روسیه و چین عضو چندین سازمان منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله سازمان همکاری شانگهای هستند. قبلا گفته شده بود که این سازمان برای مقابله با ناتو ایجاد شده ولی هیچوقت به عنوان یک پیمان نظامی عمل نکرده است.

اما ممکن است با افزایش تنش بین آمریکا و چین و همچنین روسیه با ناتو این سازمان منطقه‌ای بیشتر به سمت نظامی‌شدن کشیده شود.

تشدید اختلاف بین چین و آمریکا 

تنش میان آمریکا و چین به خصوص با بروز تنش بین چین و تایوان بالا گرفته و در هفته‌های اخیر با افزایش رزمایش‌های دریایی و پرواز جنگنده‌های چینی بر فراز آسمان این جزیره تشدید شده است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اخیرا اعلام کرد در صورت حمله نظامی چین به تایوان از این کشور دفاع خواهد کرد.

آمریکا در مناقشه‌های منطقه شرق آسیا همواره از متحدان خود پشتیبانی کرده، اما تا کنون به این صراحت وعده حمایت نظامی از تایوان در صورت حمله چین را نداده بود.

افزایش تنش میان روسیه و ناتو

از طرف دیگر  تنش میان روسیه و ناتو نیز در روزهای گذشته تشدید پیدا کرد.

وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو شامگاه پنجشنبه ۲۱ اکتبر (۲۹ مهر) در نشست خود در مقر ناتو در بروکسل، در مورد یک نقشه راه برای “بازدارندگی” روسیه به توافق رسیدند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت که هدف استراتژیک، آمادگی بیشتر در برابر حملات هم‌زمان روسیه در حوزه بالتیک و منطقه دریای سیاه است.

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=3118
  • منبع : دویچه وله
  • 793 بازدید

برچسب ها