تاریخ : پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ 13 ذو القعدة 1444 Thursday, 1 June , 2023

باکو صدای اسپوتنیک روسی را درآورد

  • ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۸:۵۱
باکو صدای اسپوتنیک روسی را درآورد
جنگ رسانه‌ای یک‌طرفه جمهوری آذربایجان با رسانه دولتی روسیه عملا خبرگزاری اسپوتنیک در این کشور را به تعطیلی کشانده است.

خبرگزاری اسپوتنیک که یکی از زیرمجموعه‌های پروژه رسانه‌ای خبرگزاری بین‌المللی “راسیا سگودنیا” متعلق به دولت روسیه است، معمولا فعالیتی قوی و جدی در جمهوری‌های پساشوروی دارد، که شعبه باکوی آن از زمان جنگ قره‌باغ با مشکلاتی مواجه شده است.

در آخرین اقدام، نه تنها دسترسی به سایت اسپوتنیک آذری در جمهوری آذربایجان محدود شده، بلکه مجوز کار خبرنگاران آن هم تمدید نشده تا به اجبار از این کشور خارج شوند. دلیل این رویکرد هم مصاحبه این سایت خبری دولت روسیه با یک مقام قره‌باغ کوهستانی به نام آرتاک بگلاریان بوده است.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان این مصاحبه را اشاعه جعلیات و افکار جدایی‌طلبانه توصیف کرده و سایت اسپوتنیک را فیلتر کرد. البته پیش از آن هم راشد قلی‌اف، دبیر انجمن آذربایجانی‌ها در نامه‌ای از الهام علی‌اف خواسته بود فعالیت خبرگزاری دولتی روسیه در این کشور متوقف شود چراکه مارگاریتا سیمونیان رئیس این مجموعه که اصالت ارمنی دارد، در موضوع قره‌باغ با رویکرد باکو مخالف است.

از سوی دیگر اما اسپوتنیک این رویکرد را مخالف با آزادی بیان دانسته و در گزارشی نوشته است که خبرگزاری‌های دولتی جمهوری آذربایجان به طور مستمر به ویژه در ماه‌های اخیر و به دنبال جنگ اوکراین، گزارش‌های با زمینه ضدروسی منتشر می‌کنند و با این حال از سوی هیچ نهاد یا رسانه روسی مورد انتقاد قرار نگرفته‌اند.

روابط باکو و مسکو به ویژه در جریان جنگ قره‌باغ و پس از آن با چالش‌های زیادی مواجه شده و علی‌رغم سطح نسبتا بالای همکاری اقتصادی، معمولا در عرصه سیاست خارجی دو دولت چندان با یکدیگر همراه نیستند. علاوه بر این، عمدتا فضای رسانه‌ای و اذهان عمومی در جمهوری آذربایجان بر ضد روسیه است. / ایراس

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=5628
  • نویسنده : تحریریه ایراس

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه