تاریخ : پنج شنبه, ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲ 13 ذو القعدة 1444 Thursday, 1 June , 2023

تعدیل مواضع اردوغان در برابر ارزهای دیجیتال

  • ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۱
تعدیل مواضع اردوغان در برابر ارزهای دیجیتال
طبق آمارهای منتشر شده، ترکیه یکی از کشورهایی است که میزان استفاده از رمز ارزها در آن تا سال ۲۰۲۰ بسیار بالا بوده است. اردوغان که در یکی از نشست‌های جوانان ترکیه شرکت کرده بود گفت جنگی جداگانه علیه رمز ارزها وجود دارد. جنگی که در پاسخ به نحوه مواجهه بانک مرکزی با موضوع رمز ارزها شکل گرفته است.

طبق آمارهای منتشر شده، ترکیه یکی از کشورهایی است که میزان استفاده از رمز ارزها در آن تا سال ۲۰۲۰ بسیار بالا بوده است.

نظرسنجی‌ها نشان دهنده آن است که حدود ۱۶٪ از شهروندان ترکیه یا مالک رمز ارز هستند یا از آن استفاده کرده‌اند. خیلی از شهروندان محیط قانون‌گذاری نشده را دلیل این استقبال بالا می‌دانند. متعاقبا ترکیه نیز در سالهای گذشته خود را به عنوان یک کشور دوستدار رمز ارزها معرفی کرده است. اما متاسفانه گویا رونق ارز دیجیتال در ترکیه قرار است با برخورد سخت دولت مواجه شود.

قبل از اعمال ممنوعیت در ترکیه بسیاری از کسب و کارها از رمز ارزها استفاده می‌کردند. آلتوگ ایسلر (Altug Isler) بنیان‌گذار کریپتو تکنیک می‌گوید اگر حوزه رمزارها به درستی قانون‌گذاری شود، پتانسیل انجام تراکنش‌های بیشتری نیز وجود خواهد داشت.

اردوغان که روز جمعه در یکی از نشست‌های جوانان ترکیه شرکت کرده بود گفت جنگی جداگانه علیه رمز ارزها وجود دارد. جنگی که در پاسخ به نحوه مواجهه بانک مرکزی با موضوع رمز ارزها شکل گرفته است.

وی مدعی شد که دولت او با گسترش دارایی‌های دیجیتال مشکلی ندارد. او همچنین گفت که اولویت با رمز ارزها نیست و ترکیه با لیر که به اعتقاد اردوغان بخشی از هویت ملی ترکیه است، به مسیر خود ادامه خواهد داد.

اظهارات اردوغان پس از اعلام رسمی بانک مرکزی این کشور مبنی بر ایجاد بستر همکاری لیر دیجیتال برای تسهیل تحقیق و توسعه رمز ارز بانک مرکزی (CBDC) منتشر می‌شود. بانک مرکزی جمهوری ترکیه این تحقیق و توسعه را در ۱۵ سپتامبر مصادف با ۲۴ شهریور آغاز کرده است.

گفتنی است پیش از این بانک مرکزی ترکیه با صدور دستور العملی عجیب، کلیه تراکنش هایی را که به نوعی با ارزهای دیجیتال در ارتباطند را ممنوع اعلام کرده بود.

نویسنده

لینک کوتاه : https://www.iras.ir/?p=2716
  • منبع : روزنامه اینترنتی فراز

برچسب ها

برچسب ها
آفریقا،روسیه آمریکا،روسیه،تحریم ارمنستان،باکو،ترکیه،ایران افغانستان،طالبان،قدرت اوراسیا،ایران،تجارت اوکراین،آمریکا،روسیه اوکراین،روسیه،آمریکا،جنگ اوکراین،روسیه،جنگ ایران،آذربایجان ایران،اوکراین،روسیه ترکیه،زلزله ترکیه،زلزله،امنیت خبر،اوراسیا روسیه،اعراب،اوکراین روسیه،اوکراین،آمریکا روسیه،ایبورسک روسیه،ایران روسیه،ایران،اتحاد روسیه،ایران،تجارت روسیه،تاجیکستان روسیه،خاورمیانه روسیه،خاورمیانه،آفریقا روسیه،دریای سرخ روسیه،سند،سیاست روسیه،سیاست خارجی غلات،روسیه،اوکراین قزاقستان،ازبکستان قزاقستان،انتخابات نفت،روسیه،آذربایجان هند،چین،بالون چین،آمریکا چین،آمریکا،بالن چین،اوکراین،جنگ،ر.سیه چین،ایران چین،ایران،رئیسی چین،ایران،عربستان چین،ترکیه،روسیه،آسیای مرکزی چین،روسیه چین،روسیه،اوکراین چین،روسیه،ایران چین،هند چین،هند،عربستان چین،هژمونی،غرب چین،پاکستان،هند،هسته ای گروه20،هند،روسیه